0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Zararlı Pire Çeşitleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Zararlı Pire Çeşitleri insanların en fazla karşılaştığı sorunların başında yer alır. Pireler özellikle üzerinde yaşam sürdükleri konakçı ya göre farklı isimler ile anılırlar. Pirelerin üremesi yaşam sürdükleri ortama göre değişkenlik gösterebilmektedir. Pireler son derece istilacı, kan emen asalak ve zararlı haşere türüdür. Pirelerin ortalama yaşam süresi 6 ay kadar bir zaman dilimidir. Pireler kış şartlarının ağır olduğu dönemlerde, diğer dönemlere oranla daha az şikayetlere sebep olur.

Evlerin içine girmeleri genellikle evcil hayvanların evi pirelere maruz bırakmasına yol açması ile başlar. Özellikle evde beslenen köpek ve kediler üzerinde evlerin içine kolaylıkla girer ve evde pire şikayetlerine yol açarlar. Bu nedenle pireler ile mücadelede öncelikle beslediğiniz evcil hayvanlar için veteriner yardımı almalı ve gerekli kontrollerini aşılarını yaptırmalısınız. Bundan sonraki aşamada kedilerin yatıp kalktıkları bölgeler kontrol etmeli, evcil hayvanlarınızın yatak ve oyalandıkları kum gibi yerleri mutlaka temizlemelisiniz.

Pireler üremelerini yumurtlama yolu ile gerçekleştirir. Kan emdikten sonra üzerinde bulunduğu konakçıdan ayrılarak bu hayvanın kılları arasına yada üzerinden düşerek başka bölgelere pire yumurtası bırakır. Pire yumurtaları 10 gün içerisinde pire yavrusuna dönüşmektedir. Bu nedenle pireler ile mücadele son derece kapsamlı ve profesyonel ilaçlama firmalarının yardımı ile yapılmak zorundadır.

Pire Çeşitleri Hangileridir

Dilerseniz Pireler ve çeşitleri hakkında kısa, kısa başlıklar halinde değinerek pirelerin çeşitlerini açıklamaya çalışalım. Pire türleri düşük hava sıcaklığında bile yaşama özelliğine sahiptir. Ancak soğuk havalarda belirli bir sıcaklık derecesinin altına düşüldüğü zaman pire yumurtasının çatlaması ve yavru pirenin ortaya çıkması oldukça uzun bir süreç alır. Pirelerin perilerin vücudu sert kabuklu tabaka ile çevrilidir. Vücut sisteminde adeta antifiriz görevi gören bir madde vardır.

Bu nedenle düşük sıcaklıktaki ortamlarda bile yaşam sürebilmek kabiliyetleri vardır. Bu pire türüne yay kuyruklu pire demek hiç de yanlış olmaz. Çünkü kuyruğu çatal biçimindedir. Bu pire çeşidi genellikle kar altında yaşar. Bu canlılar dış etkenler tarafından öldürülmedikleri sürece yaklaşık olarak 2-3 yıl kadar yaşayabildikleri görülmüştür. Bunların vücut yapıları son derece dirençli özelliğe sahiptir. Ancak bu türler insanlar ve hayvanlarda görülmez. İnsanlar bit pire dendiği zaman çok çabuk huzursuz olurlar. Çünkü pireler insanlar için son derece sıkıntılı bir süreç demektir.

Pamuk Piresi

Pamuk pireleri bitkilerin öz suyunu emerek yaşayan bir pire türüdür. Genç meyve ve tarakların sertleşmesine neden olur yaprakları emilen bitkinin yapraklarında sararma ve kalitesinde düşmeler yaşanır. Bu şekilde Yaprakların dökülmesi hızlanır. Bu pireler yaşamları boyunca 5 defa gömlek değiştirebilmektedir. Yavru pireler 2-3 haftalık bir süre içerisinde ergin hale gelir. Bitkisel olarak beslendikleri için insanlara ve hayvanlara bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Kan emmedikleri için insan ve hayvanlara ihtiyaç hissetmezler.

Ancak bitkilere zarar verdiği için zirai mücadele o pirelerle zorunludur. Pamuk piresi ile mücadele sıvı ilaçlar yardımı ile yapılmaktadır. Bu konuda bilgisi olmayan insanların bireysel olarak pirelerle mücadele etmeye kalkması pirelerden çok ürünlere zarar verebileceği için uzak durulması gerekir. Bilindiği gibi insanların kullandığı yöntem ve yanlış ilaçlar pirelerden çok ürünlere zarar vermekte ve buda ciddi manada ürün kaybına yol açmaktadır. Pire ilaçlama mutlaka bu konuda uzman desteği alınarak yapılması zorunlu bir yöntemdir.

Toz Piresi

Toz pireleri diğer bir deyişle kum piresi olarak bilinir. Yaşama ortamları genellikle pis, atıl bölgeler tozlu ve topraklı alanlardır. Genellikle deniz kıyısından gelen yosun ve çöpler arasında geldiği söylenir. Kum piresinin özelliği karının hızla titreyerek 1 metre mesafeye kadar seçebilme potansiyelinin olduğu görülebilir. Son derece gelişmiş bir göz yapısı olduğu için görme duyargaları oldukça ileri düzeydedir.

Bu pireler yapı olarak diğer türlerden daha büyüktür. İnsanlar için son derece rahatsız eden bir tür olduğu için insan ve hayvanlarda kan emebilen asalak bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle pire ile mücadele etmek doğru ilaç ve doğru pire yöntemleri kullanarak yapılmalıdır. Pireler sağlam yapılı haşereler olduğu için basit ilaç ve yöntemler çoğu zaman yetersiz kalır.

Tavuk Piresi

Daha çok kuşların vücudunda ve tavuklarda görülür. Bir nevi kümes piresi denebilir. Tavuk pireleri hayvanın kafa çevresinde, gözlerde, ibik etrafında, ibiğin çıplak bölgesinde görülebilen bir türüdür. Kanatlı hayvan yetiştiricileri için oldukça zararlı olduğu için bu pirelerin hayvanlardan temizlenmesi şarttır.

Bilindiği gibi pireler asalak kan emen canlılar oldukları için üzerinde bulunduğu canlıda çeşitli hastalıklara sebep olur. Ayrıca iştahsızlık gibi şikayetlere sebep olur ve buda hayvanların veriminin düşmesine hatta ilerleyen aşamalarda hayvanın ölümüne bile yol açabilir. Bu nedenle pire ile mücadele böylesi durumlarda hiç aksatılmadan uzman denetiminde gerçekleştirilmesi gerekir.

Kedi Piresi

Kedi pireleri yapı olarak diğer pire türlerine oranla daha küçüktür. Kedi piresinin yan tarafında çıkıntılar arka tarafta bulunan çıkıntılardan daha kısa bir özelliktedir. Kedi piresi insanlara bulaştığı zaman ciddi rahatsızlık vermekle kalmaz, Ayrıca insanlara pek yok hastalık mikrobunu bulaştırılır. Ciddi şikayetlere ve sağlık sorunlarına sebep olabilir. Pireler içerisinde kedi piresi oldukça tehlikeli ve zararlı bir piredir.

Pirelerden korunmak ve kurtulmak için evdeki evcil hayvanların veteriner kontrolünde gerekli bakımlarını ve aşılarının yaptırılması şarttır. Evdeki kedi pirelerinden kurtulmak için öncelikle evcil hayvanların mutlaka bu pirelerden arındırılması ve o ortamın kedi piresine karşı profesyonel bir ilaçlama şirketi ne ilaçlatılması şarttır. Kedilerin yatıp kalktığı ve yaşam alanları mutlaka pirelerden arındırılmak zorundadır. Bu da ancak uzman pire ilaçlama firmaları ile mümkündür.

Köpek Piresi

Köpek piresi, pireler içerisinde boyut olarak en büyük pire türüdür. İnsanlarda çok fazla yaşamasa bile kan emmek için çeşitli sebeplerle insanlara bulaşabilir ve kanlarını emerler. Köpek pireleri kedi piresine oranla daha büyük boyutta, görünüm olarak daha siyah bir yapıdadır. İnsanlar üzerinde çok fazla kalmasa bile beslenmek için insanın kanını emer ve hemen insandan ayrılır. Bu pire türünde hastalık bulaştırma potansiyeli oldukça fazla bir pire çeşididir. Pirelerin insan ve hayvanlarda yaşayan türleri insanlar ve hayvanlar için pek çok pire hastalığının tetikleyicisidir.

Evcil hayvanlarda görülen pirelerin mutlaka önleyici tedbirler ile engellenmesi gereklidir. Pirelere karşı kontrollerinin yaptırılması ve mekanda pirelere karşı etkili bir mücadele verilmesi zorunluluğunu ortaya koyar. Pireler ile mücadele basit böcek ilaçları ve sağa sola ilaç sıkarak kesinlikle başarıya ulaşamaz. Pireler zor öldükleri için bu işin bilinerek yapılması ve pire ilaçlama şirketleri içerisinde pirelere karşı en etkili mücadeleyi veren ekiplerin seçilmesi gerekir.

İnsan Piresi

Boyut olarak 2 ile 4 milimetre çapındadır. Ufak yapılı bu canlılar insan vücudunda görülen bir türdür. Özellikle insan derisinin kılcal damarların en yakın bölgelerinde bulunur. Buraya hortumunu saplayarak deriyi deler ve beslenebilmek için kan emer. Bu pire türünün güçlü bir ayak yapısı mevcuttur. Ortalama 20 ile 25 santimetre sıçrayabilme kapasitesine sahiptir. Bilmeniz gereken erişkin bir insan piresinin kan emmesini tamamladıktan sonra bir an önce yumurta bırakmaya geçer.

Bir günde ortalama 40 civarında yumurta bırakabildiği bilinmelidir. Bunlara insan piresi denmesinin sebebi hayvanlarda görülen bu Pirenin insan üzerinde de beslenebilmek için yaşam sürmesinden kaynaklanır. Aslında insanlara has bir pire türü değildir. Hayvanlardan aldıkları virüsü insanlara bulaştırır. İnsanların çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalanmasına sebep olurlar.

Oldukça tehlikeli pire çeşitleri oldukları için bu pireler ile mücadele için mutlaka kıyafetlerin pirelerden arındırılması evin pirelere karşı profesyonel bir ilaçlamadan geçirilmesi şarttır. Pire çeşitleri bulundukları ortamda son derece sıkıntılı sebeplere yol açar. Gerek bitkiler üzerinde yaşayan, gerek canlılar üzerinde yaşayan pireler bulundukları konakçıda çeşitli sıkıntılara sebep olurlar. Bu nedenle pirelerin tamamı zararlıdır.

Su Piresi

Bu pire pek çok insan tarafından ilk defa duyulan bir pire çeşidi olarak dikkat çeker. Genellikle su birikintileri ve su çevrelerinde yaşar sucul bir pire olarak dikkat çeker. Bu türler akvaryum yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Çünkü su pireleri su birikintileri ve etraflarında çok bulunan türlerdir. Balıkların beslenmesi için kullanıldığı bilinmektedir. Su piresini yakalamak için ince bir tül yardımıyla bu pireyi yakalamak kolaylıkla mümkün olur. Balıkların beslenmesinde kullanılan su pireleri canlı yakalanıp uzun süre bekletilmeden verilmek durumundadır.

Aksi takdirde balıklar için sakıncalı sonuçların çıkmasına sebep olur. Pireli ev gerek beslenen evcil hayvanlar, gerekse insanlar için son derece sıkıntılı bir ortam haline gelir. Bu nedenle evin pirelerden arındırılması için zaman kaybetmeden hayvanların bakımlarını ve aşılarını yaptırmak mekanı pirelere karşı etkili bir böcek ilaçlama ile temizlemek gerekir. Pire çeşitleri görüldükleri alanlarda pek çok sıkıntılara yol açar. Bu nedenle pirelerin tamamını ortadan kaldırmak için pire ilaçlama yaptırmak şarttır.