0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Yavru Kertenkele Zarar Verir Mi

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Yavru Kertenkele Zarar Verir Mi? eve giren kertenkele tehlikeli midir? bu sorular kertenkele şikayeti yaşayan pek çok insanın ortak derdidir. Kertenkele ile mücadele ve ilaçlama uygulaması açık alanlar ve kapalı mekanlarda bilinçli olarak yapılmalı eve kertenkele girişine olanak sağlayan zayıf noktalar mutlaka kapatılmalıdır. Kertenkele çeşitleri türüne göre insanlar için tehlike oluşturma potansiyeli taşıyan diğer haşerelere göre çok daha farklı görünüme sahip hayvanlardır.

Kırsal alanlar ve köylerde çok sık kertenkele ile karşılaşan insanların bu sürüngen türlerine fazla ilgi göstermemesi ve çoğundan korkmaması normaldir. Ancak şehir hayatında bırakın kertenkele şikayetini böcek ve sinek bile görmekten rahatsız olan kişilerin birde kertenkele ile karşılaşması elbette büyük panik yaşamasına neden olur. Kertenkele eve girdiği zaman bitki ve yeşil olan teras bölgesindeki kısımlara zarar verir. Ayrıca insanların yedikleri gıda ve kullandıkları mutfak eşyalarını dışkıları ile kirletirler.

Yavru Kertenkele Zarar Verir Mi? doğada yaşayan pek çok türleri olan kertenkele ara sıra evlere açık pencerelerden ve çatı yada teras bölgesinden girmektedir. Açık yerlerden yiyecek aramak ve yağmurdan kaçmak için daire içine girip insanların paniğe kapılmasına neden olmaktadır. Bazı kertenkele çeşitleri minik boyları ile çok fazla tedirginlik sebebi olmasa bile özellikle büyük olanlar insanlarda korkuya yol açar. Peki ama dış alanlarda, ağaçlık bölgeler ve insanlara uzak bölgelerde yaşayan bu hayvanlar evlere neden gelir.

Bunun çeşitli sebepleri vardır. Kış dönemlerinde toprak altında uykuya çekilen bu zararlılar yağan yağmurun yuvalarını doldurması ve aç kalmalarına sebep olması ile evlere girebilmektedir. Ayrıca yaz dönemlerinde fazlaca açık olan pencere ve kapılardan avlanmak için yada yanlışlıkla eve girmesine sıkça rastlanır. Evde bulduğu haşere ve böcekler ile beslenen kertenkele yumurta yolu ile giderek çoğalır ve evin her tarafında görülmeye başlar.

Kertenkele Eve Neden Girer?

Kertenkele Zarar Verir Mi? kertenkelenin zararları nedir? öncelikle kertenkele böcekler ve yeşil bitki sürgünleri ile beslenen değişik türleri ve renkleri olan zararlılardır. Yer yüzünde pek çok kertenkele çeşidi olmasına karşın bazı türler ülkemizde görülmez. Eve giren kertenkele çeşitleri, farklı türlere sahip olup kimi avını takip ederken açık yerlerden evlere girer kimi ise bina duvarlarına tırmanıp evdeki çiçek ve bitkilerin yapraklarına musallat olur.

Eve girdikten sonra buralarda yeterli beslenme ve üreme imkanı bulması evde kertenkele üremesine yol açar. Eve girdikten sonra çıkış imkanı bulamadığı zaman evde çoğalarak tüm odalarda insanların karşısına çıkmaya başlar. Özellikle küçük yavru kertenkele türleri gündüz ve gece insanların karşısına çıkarak korkuya neden olmaktadır. Büyük olan kertenkele çok fazla ortalıkta dolaşmaz ve avlanmak için sadece gece karanlıkta dışarı çıkar. Kertenkelenin zararlarından korunmak için evde kertenkele ilaçlaması yaptırılmalıdır.

Kertenkele sokmasını öneme için evde kertenkele ilaçlama şarttır. Ancak kertenkele çeşitleri içinde zehir taşıyanların sayısı oldukça sınırlıdır. Zaten kertenkele insandan kaçan bir sürüngen olup direkt olarak insanlar ile temas etmekten korkar. Kertenkele sokması pek görülmeyen bir durum olduğu için zehirli kertenkele saldırısı gibi bir durum pek mümkün olmaz. Çoğu kertenkele şikayetleri insanların kertenkeleden korkması ile ilaçlama firmalarına yansıtılır.

Zararları olmamasına karşın farkında olmadan üzerine basılması durumunda yada gece yatarken yatan kişinin kertenkele ile temasında korkan kertenkele ısırabilir. Küçük bebek ve çocukların oyuncak sanması ile avuçlayıp sıkması kertenkelenin olası saldırganlık sergilemesine zemin hazırlayabilir. Kertenkelenin zararları ve neden olduğu korkunun ortadan kaldırılması için kertenkele ilaçlama yaptırmak şarttır. Ancak kokusuz ve spreyli kertenkele ilaçlama ile bu zararlıların mekandan arındırılması mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir