0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Yatakta Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Yatakta Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır? geceleri yattığınız zaman uykudayken bazı böcekler tarafından ısırılıyorsanız, muhtemelen yatakta pire ya da tahtakurusu vardır. Evin içinde ısıran mite, kuş biti, mayt, tahta kurusu, pire gibi böceklerin olduğu ısırma durumunda muhtemel ilk akla gelen durumdur. İnsanı ısıran ve kan emen böcekler ciltte kabarma ve şişliklere neden olduğu gibi kaşınma ve vücutta kabarmaların oluşmasına sebep olur. Bu tür böceklerin yok edilmesi için böcek ilaçlama şarttır. Yatakta pire olduğu nasıl anlaşılır? ısıran böceğin ne olduğunu anlamak istiyorsanız öncelikle böcekler hakkında kısa bir bilgi edinmelisiniz.

Yataktaki böceğin siyah zıplayan bir haşere olup olmadığını anlamak pirenin olduğuna ilk işarettir. Geceleri koltuk ve yataklarda ısırılıyorsanız muhtemelen pire, kuş biti, tahta kurusu, toz akarı gibi böcekler ile başınız dertte olabilir. Pire ısırığı İnsan vücudunda küçük kırmızı lekeler ve nokta gibi kabarcıklar oluşmasına sebep olur. Genel pire ısırığı belirtileri arasında en önemli belirti hiç kuşkusuz ciddi şekilde kaşınma ve vücutta kırmızı lekeler ile kabarcıkların oluşmasıdır. Pire yumurta yaparak üreyen yatağa pire pisliği bırakan bir zıplayan böcektir.

Tahta kurusu ise ısırıp kanatarak yatak, nevresimlerin kirlenmesine sebep olan elma çekirdeği kadar kahverengi bir böcektir. Minik zıplayan siyah renkli bir haşere yatağınızda görüyorsanız kedi piresi ya da insan piresi olduğunu bilmeniz gerekir. Pire ısırığını anlamak için öncelikle haşerenin tespiti gerekir. Şayet sizi ne ısırıyor anlayamıyor ve evde herhangi bir böcek göremiyorsunuz dip bölgeleri iyice kontrol etmelisiniz. Buna rağmen her hangi bir böcek ile karşılaşmıyorsanız evde mite ya da toz böceği olduğundan kuşkulanmalısınız.

Pirenin Tespiti Nasıl Olur?

Bu tür böceklerin tespit edilmesi oldukça zordur. Ayrıca pire ısırığı ile kuş biti ve maytların ısırması benzerlik gösterir. Halı, koltuk ve yatak aralarında kolayca gizlenen pireler ile diğer yatak böcekleri ilk bakışta hemen anlaşılmaz. Halı yada koltuklarınız gibi yerlerde nokta kadar kadar siyah zıplayan böcekler görüyorsanız ve bu böcekler sıçrayarak hareket ediyorsa evinizde pire var demektir. Bilindiği gibi pireler sert kabukları ile oldukça sağlam vücut yapısına sahiptir.

Ayrıca kendi boylarından 100 kat kadar yukarıya zıplayabildikleri için zıplama şampiyonu böcekler olarak bilinmektedir. Genellikle daha çok nevresim, battaniye, yorgan ve yatak gibi bölgeleri tercih ederler. Bunun nedeni insan kanı ile beslendikleri ve sıcak ortam oluşturduğu için çok kolay üremelerine olanak sağlamasıdır. Yatakta pire olduğunu nasıl anlarız? diye düşünüyorsunuz yatağınızı iyice kontrol etmeli siyah minik böcekler ile karşılaşıyorsunuz pire olduğunu bilmelisiniz.

Şayet yatakta kan lekesi görüyorsanız ya da kahverengi elma çekirdeğine benzer böcekler ile karşılaşıyorsunuz bunlar büyük ihtimalle tahta kurusu böceğidir. Yatakları kendine mesken edinen böcekler arasında kuş bitti, mite, tahtakurusu ve pire böcekleri başta gelir. Bu böcekler genellikle vücudun açık bölgelerini ısırmayı tercih ederler. Karın bölgesi, bacaklar ve kollar ile boyun bölgesi en fazla ısırdıkları vücut bölgeleri olarak öne çıkar.

Pire ısırığı ile tahta kurusu ısırığı arasında belirgin fark vardır. Tahta kuruları daha çok kabartı şeklinde iri görünümlü ve kaşıntısı da sancılı bir belirti gösterir. Pire ise tatlı kaşınan ve minik nokta boyunda şişlikler meydana getiren bir haşeredir. Pire ısırığının belirtisi minik kırmızı lekeler ve kabarcıklardır. Pire ısırığı yatak böcekleri arasında toz böcekleri ile benzerlik gösterir. Pire ısırması vücudun hemen her tarafında görülebilen bir özelliktedir.

Pire Isırığı Belirtisi

Pirenin ısırmasından sonra vücutta şiddetli kaşınma meydana gelmektedir. Özellikle boyun, bacak, kol ve karın bölgeleri en fazla pire ısırığına maruz kalan yerlerdir. Ayrıca İnsanların iç çamaşırına girip vücutta ilerler ve tüyleri dikensi yapıda vücudu olduğu için insan vücudunda ciddi şekilde kaşınma ve kızarıklara sebep olurlar. Pire yumurta yaparak üreyen bir haşeredir Pirelerin en fazla çoğaldığı dönemler hiç kuşkusuz yaz aylarıdır. Vücutta pire ısırığının en fazla karşılaşıldığı aylar sıcak yaz aylarıdır.

İnsanlar pirenin ismi anıldığı zaman bile kaşınma isteği duymaktadır. Vücutta hareket ettikçe sert yapısı ve dikenli vücudu ile insanda ciddi şekilde kaşıntıya sebep olur ve çok ciddi huzursuzluk meydana getirir. Ev pirelerden nasıl arındırılır? pirenin evin içerisinde hızla yayılmasını önlemek için yapacağınız ilk şey hiç kuşkusuz elektrik süpürgesi ile koltuk, halı ve yatak gibi yerleri süpürmektir.

Elektrikli süpürge ile pire ve yumurtalarını süpürmek pirenin evde hızlı bir şekilde üremesini yavaşlatır. Ayrıca parke ve yüzeyleri sirkeli su ya da deterjan yardımı ile temizlemek pirenin üremesini yavaşlatır. Bu şekilde hareket ederek pirelerin sağa sola yayılmasını ve evin içinde hızlı şekilde yumurta bırakmasını önleyebilirsiniz. Pire yumurtaları ve pupası insan başına bela açan özellikle olduğu için evin her tarafa yayılmasını önlemek oldukça önemlidir.

Doğal pire kaçırıcı bazı uygulamalar ile evin perilerden arındırılması geçici olarak mümkündür. Ancak uzun süreli olarak çözüm sağlaması söz konusu olmaz. Evin pirelerden arındırılması ve evdeki pirelerin tamamen temizlenmesi için pire ilaçlama firmaları ile irtibata geçmeniz gerekir. Pire ne kadar yaşar? Pirenin ömrü kaç gün? diyorsanız uzun süre yaşayan bir canlı değildir. Ortalama olarak genelde bir iki ay kadar sorun oluşturan minik canlılardır.

Pireleri Evlerden Tamamen Arındırmak

Pire türleri temizlik ve doğal yöntemler ile yavaşlatılır. Ancak hızlı yumurtlamaları ve sürekli çoğalmaları için sıcak ortamlarda pirelerin ciddi oranda artması ile kısa sürede istila problemi görülebilir. Bu nedenle ortamdan arındırılması ve pirelerin yok edilmesi şarttır. Pirelerin zararlarından kurtulmak için pire ısırığı tedavisi ve yok edilmesi şarttır. Isıran çoğu böcekler oldukça ciddi sıkıntı nedeni olduğu için bir an önce mekandan arındırması şarttır.

Pire ne kadar yaşar? pirenin yaşamı kaç gün sürer? diyorsanız bilmeniz gereken bu birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişkenlik gösterir. Pirelerin çoğalmasında çevresel faktörler başta gelir. Pire konakçıdan kan emerek beslenen bir canlıdır. Kan emdikten hemen sonra yumurta yapmaya başlar ve hızlı bir şekilde ürer. Pire yumurtalarını tüyler arasına ve konakçısının derisi üzerine kolayca bırakabilir. Pire yumurtası 1 ile 12 gün arasında gelişerek 18 gün içerisinde gelişme evresinin tamamlar.

Bu ortamın ısısına göre 3 gün ya da 1 yıl arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Pire ne kadar yaşar? pire evden kaç günde gider? diye arayış içinde olanların bilmesi gereken uygun ortam sıcaklığını bulduğu zaman evden kolay kolay arındırılmayan bir canlıdır. Bu nedenle evin pirelerden temizlenmesi için mutlaka pire ilaçlama servisi almanız gerekir. Pire zor ölen ve kolayca gizlenebilen parke altına bile yumurta yapan canlılar olduğu için her zaman kontrol altına alınmaları çok daha zordur.

Evdeki pirelerin yok edilmesi için kapsamlı bir ilaçlama gerekir. Bireysel yollar ile pireleri yok etmek sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Bu nedenle Atlas Türk ilaçlama gibi profesyonel pire ilaçlama firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü pireler ile mücadele oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Pirelerin yok edilmesinde en iyi pire ilaçları ve profesyonel yöntemler kullanmak gerekir. Pireden kurtulmak için doğal yöntemler hiç bir işe yaramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir