0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Yatak Böceğinden Kurtulmak

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Yatağınızda böcek olduğundan şüphede misiniz? Yatak Böceğinden Kurtulmak biraz zor olsa da imkansız değildir. Yatak böcekleri ile mücadele profesyonel böcek ilaçlama firmalarının yapması gereken kapsamlı bir mücadeledir. Sizi bir şeyler ısırıyor ancak işin kötüsü siz onları görmüyor ama ısırıldığınızı bariz şekilde hissediyorsunuz.

Oldukça zor ve sıkıntılı bir durumdur. İşte bu aşamada neyin sizi ısırdığını merak eder ve ısıran böcekler hakkında durmadan arayışa başlarsınız. Panik yapmayın biz size bu konuda gerekli çözüm yollarını anlatmaya çalışarak alacağınız ilaçlama servisi için profesyonel destek vermeye çalışacağız. Öncelikle yatak böceklerini yok etmek için geç kalmamanın önemini anlamanız gerekir.

Şayet ihmal eder ve geç kalırsanız şikayetin çok daha kötüye gideceğini bilmelisiniz. Bu nedenle hızla yatak böceklerinden nasıl kurtulunur? hangi ilaçlama yöntemleri etkili olur? anlamaya çalışmanız çok yerinde olur. Yatak böceğinden nasıl kurtulunur? garantili yatak böceği ilaçlama mümkün mü? diyorsanız yatak böceklerinden kurtulmak tek bir ilaçlama ile mümkün olmayabilir. Bu nedenle garantili yatak böceği ilaçlama yaptığını iddia edenlerden şiddetle kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Yatak böceği için ilaç öyle sıradan bildik böcek ilaçları gibi olmaz. Böyle basit ilaçlar ve etkisiz yöntemler ile yatak böceğini öldürmek mümkün değildir. Yatak böceği yavrusu bazı durumlarda gözle asla görülemez. Özellikle toz akarı ve mite gibi böcekler kesinlikle çıplak gözle hemen anlaşılacak böcek türleri değildir. Gerçek şu ki mayt ve tahta kuruları olan bir evde onlardan kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Yatak Böceğinin Zararları

Yatak biti yada yatak içinde minik böcekler şeklinde düşünülen bu haşereler insanlar için çok ciddi bir tehdittir. Geceleri uyurken sürekli ısırılma yaşamak, ciltlerinde kızarıklık, kabarma, sulu yara ve şiddetli kaşınmalar yaşamak her insan için adeta kabustur. Youtube’da da bir çok tehlikeli böcek ve böceklerden kurtulma videoları vardır. Ancak yatak böcekleri daha küçük olmasına karşın daha sinsi ve zor ölen canlılardır.

Yatak böcekleri delinmiş yatak içinden, kumaşların gözeneklerine kadar kolayca girebilir. Basit uygulama ve kalitesiz içerikli ilaçlarda etkilenmediği gibi rahatsız edilmekten hiç hoşlanmaz. Yatak böcekleri yarık, yatak ve çatlaklarda takılmaktan hoşlanır. Yatak ve baza bölgesinde herhangi bir boşluğa kolayca sığa bilirler bu onları adeta bulunmaz bir böcek gibi mükemmel gizler.

Yatak böceklerini bulmak için onların bırakmış olduğu izleri araştırmak oldukça faydalıdır. Karanlık ve deri döküntülerinin olduğu yerler, kurumuş kan lekesi, yatak böceği yumurtaları ve böcek kabuğu görülen bölgeler daha çok yatak odaları ve koltuk yakınlarıdır. Yatak böceği ısırığı tedavisi böcek ısırığında kullanılan yöntemler gibi tıbbi açıdan doktor kontrolünde yapılır ve çeşitli merhem ve kremler yardımı ile olur.

Yatak böceklerinin videolarını gördüğünüz zaman ne kadar minik ve küçük boyutta olduklarını anlarsınız. Yatak böceği ısırığı kaşınma, iğne gibi batma, bir şeyler yürüyor gibi sürekli bir his ve huzursuzluk şeklinde olur. Mite ve mayt türevi olduğu gibi, pire, kuş biti, tahta kurusu yatak böceği olarak bilinen ısırıcı ve alerjen haşereler olarak bilinir. Yatak böceği zor ölür ve profesyonel ilaçlama şarttır.

Yatak Böceği Nasıl Öldürülür?

Elbette profesyonel yardım ve danışma ile yatak böceğinden kurtulma yolları daha kolay bir süreç olarak öne çıkar. Ama bu sanıldığı kadar kolay olmaz önce kendinizi eğitin ve bu böceklerin üreme, gizlenme ve istila özelliğinin çok hızlı olduğunu iyi anlayın. Şimdi yatak böceklerinden kurtulmak için nasıl bir yol izlenmeli kısaca değinelim. Öncelikle etkili bir yatak böceği haşere kontrol ekibinden yardım almanız önemlidir.

Ayrıca yüksek ısı böcekleri ve yumurtalarını öldürdüğü için buhar makinesi yardımınıza koşabilir. Bu da demek oluyor ki yatağınız için buhar yardımı ile kapsamlı bir temizlik yatak böceklerini ciddi anlamda öldürür. Güçlü bir elektrik süpürgesi bu böceklerin dışkı, yavru, yumurta ve yetişkinlerini çekerek yatağı belirli bir oranda temizler.

Yatak ve yatak ürünlerini alırken yeni nesil kumaşlar ve yatak böceği önleyici özellikli yataklara odaklanmak faydalıdır. Bu nedenle böceklerin üremesine engel olacak yatak ve ürünleri seçmek onların üreme ve yatağı istila etmesini ciddi oranda minimize eder. Düzenli olarak nevresim, yastık, yorgan ve yatağı temizlemek, silip süpürmek ve yıkamak oldukça faydalıdır. Yatak böceği olarak en iri boyutlu olanlar tahtakurusu böceğidir.

Pire daha küçük ve sert kabuklu sıçrayan asalaktır. Kuş biti nokta kadar şeffaf ve kahverengi tonuna yakın ısırıcı böcektir. Mite, mayt ve toz akarı ise en küçük boyutlu en zor kontrol edilen zararlılardır. Toz akarları yavaş hareket eder, toza benzer ve kolay fark edilmez. Pek çok insan bu böcekleri toz tanesi sandığı için böcek olacağı hiç aklına gelmez.

Evde Toz Ve Yatak Böceği Nasıl Anlaşılır?

Bilmeniz gereken ilk aşama evdeki yatak böceği potansiyelini fark etmek ve türünü anlamak olmalıdır. Yatağınızın nasıl bir şey tarafından işgal edildiğini bilmezseniz çözüm yolu bulmakta ciddi zorluk yaşarsınız. Bazı toz böceği ve nem böceği türlerini yok ettiğinizi düşünseniz bile bu sinsi böcekler atıl bir görünüm sergiler. Hatta 18 ay boyunca sizi hiç ısırmadan hala yatağınızda pusuda olabilirler.

Tekrar kan ile beslendikleri zaman tahta kurusu ve kan emici yatak haşeresi üreme faaliyetine hızla başlayacaktır. Böceklerin yatağınıza gelebileceği, yataktan önce saklanabileceği yerleri iyice araştırıp buraları temizlemek önemlidir. Kuytu yerler, nemli bölgeler, karanlık ortamlar yatak böceklerinin en sevdiği ortamlar içindedir. Dip köşe yerleri kapsamlıca araştırmak gerekir.

Elektrik süpürgesi ile yataktaki böcekleri süpürmek, buhar ile tüm yatağı güzelce temizlemek ve etraftaki tüm yüzeyleri etraflıca dezenfekte etmek son derece faydalı olur. Çamaşır makinesinde yüksek ısı da çamaşırları yıkamak bu kumaşlardaki yatak böceklerini önler. Yatağınızın cinsi, çarşafın kumaşı, yerdeki halı, kullandığınız yorgan hepsi önemli olmakla birlikte bazıları yatak böceklerini davet eder.

Bunu bilerek hareket edin ve peluş tarzı halıları yatak odasına sokmayın. Nevresimsiz yatak üzerinde kesinlikle yatmayın. Yatak böceği çeşitleri sizin kanınızı emerler uygun beslenme imkanı bulunca da hızla ürerler. En son olarak yatak böceklerinden kurtulmak için Atlas Türk ilaçlama gibi profesyonel çözüm üreten yatak böceği ilaçlama firmalarından ilaçlama servisi almalısınız.

Akar Mite Ve Maytlar

Akar ya da mayt, olarak bilinen miteler kenelerle birlikte acarina alt türünün büyük bir kısmını oluşturan eklem bacaklı canlı türleridir. Akar Mite Ve Maytlar beslenmesini insan vücudundan dökülen deri tozları ve deri parçacıklar ile sağlar. Evlerde en fazla bulundukları yerler halı, koltuk, yatak ve tüylü bölgelerdir böcek ilaçlama şarttır. Ayrıca hijyeni zayıf, fazla havalandırılmayan kirli ortamlarda bolca bulunurlar.

Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma yol açan akarlar, insan gözü ile görülmez ancak mikroskop yardımı ile görülebilir. Boyut olarak 55 mikron boyutuna kadar irileşen akarlar mevcuttur. İşin en vahim yanı ise 1 gram deri parçası 1.000.000 ev akarının beslenmesi için yeterlidir. Bilinen 156 çeşit akar türü vardır. Evde yaklaşık olarak 5 sene kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar böceğinin yaşadığı düşünülmektedir.

Akar mite ve maytlar insan sağlığı için büyük tehlike saçan keneye benzer görünümlü ancak çok küçük canlılardır. Genellikle potansiyel risk gurubu küçük çocuklardır ve bebekler ile çocuklar için daha tehlikeli oldukları bilinmektedir. Bunun sebebi çocukların bağışıklık sisteminin yetişkinlere oranla çok daha az gelişmiş olmasıdır. Akarlar çeşitli enfeksiyonlara yol açabildiği gibi astım benzeri ciddi hastalıkları da tetikler.

Alerjen ev akarları ve nem böcekleri yaşadığımız alanlara yerleşen, gözle görülmeyen oldukça sinsi böceklerdir. Evde çok sayıda üreyen ev akarlarının alerji başta olmak üzere pek çok hastalığa yol açma riski hiçte küçümsenemeyecek boyuttadır. Alerji ve solunum yolu hassasiyeti denince ilkbahar mevsimi ilk akla gelir. Ancak sonbahar mevsiminde okul yada apartman gibi kapalı yerlerde daha fazla vakit geçirilmesi bu zararlılara maruz kalmayı artırır.

Akar Ve Toz Alerjenleri Nasıl Ürer?

Sonbaharın gelmesi ile ağaçların yapraklarının dökülmesi, kapalı ve bulutlu olduğu için artan hava kirliliği, giyilen kıyafetlerin daha kalın ve tüylü olması, kalorifer ve sobaların özellikle bu dönemden sonra yanması ortamdaki tozlanmayı en yüksek seviyeye çıkarır. Artan toz ise alerjen böcekleri tetikler. Tozla taşınan akarlar ve dışkıları önemli bir tehlike olarak insanların başına musallat olur.

Çocuklarda alerjiye yol açarlar, ev akarları mite ve maytlar astımı tetikleyen yönleri ile geleceğimiz olan çocuklar için çok ciddi tehlike saçmaktadır. Ev tozu akarları çok minik vücut özelliğine sahip olduğu için ancak mikroskopla görülebilen, 0,1-0,5 milimetre çapında çok küçük canlılardır. Özellikle yattığımız ve oturduğumuz yerde diğer bölgelere oranla çok daha fazla yaşarlar. Toz akarları 20 -30 derece arası sıcaklık, yüzde 60 -70 arası nemli ortamlarda çok daha hızlı üremektedir.

Deriden dökülen ölü hücrelerle beslenen, mite mayt ve toz akarları yatak, yorgan, yastık, halı ve kumaş kaplı mobilyalarda yaşamaya bayılır. İnsanlarda ciddi kaşınma ve iğne gibi batmalara sebep olurlar. Ev içindeki akarların dışkıları ev tozlarına karışır ve soluma yoluyla insan solunum sistemine geçer. İnsanlar arasında yaklaşık olarak her 10 kişiden birinde görülen ev tozu alerjisi, alerjik bünyeli kişilerde daha fazla soruna sebeptir.

Toz akarı dışkısı hapşırma, kaşıntı, döküntü, öksürük, boğaz kaşıntısı, gözlerde akıntı ile kaşıntı ve rahat nefes alamamaya sebep olabilir. İnsanlar arasında astımı olan ya da risk taşıyan kişilerde tehlikeli ataklara sebep olur. Çocuklardaki astımın nedeni yüzde 90 oranında alerjik nedenlerden kaynaklanır. Bu sebeple çocukların olduğu evlerin akarlardan temizlenmesi çok daha mühimdir. Ev tozu akarlarının olduğu yerlerde çocuklar rahat nefes alamaz, gece tıkanıklıkları artar.

Akar Ve Mitelere Karşı Alınacak Önlemler

İnsanlar ve çocuklarda uykusuzluk ve huzursuzluk etkeni bir zararlı türüdür. Küçük çocukların büyüme, gelişmesine olumsuz etkisi bu toz alerjeni zararlıların oldukça fazladır. Ev tozu akarları gözle görülmediği için çok daha kolay yayılır bu nedenle temizlik konusunda titiz olmak gerekir. Ortamı devamlı havalandırmak, yatak çarşaflarını sık yıkayıp değiştirmek, battaniye ve kazak kullanmamak, evdeki halıları kaldırmak, yaşanan yerin tozdan arındırılmasını sağlamak önemlidir.

Temizlik yapılırken kullanılan ürün seçiminde azami dikkatli davranmak gerekir. Bazen evi temizlemek için kullanılan ürünlerin kendisi bile alerjiye ya da astım ataklarına sebep olabildiği için çok hassas davranmak gerekir. Evi süpürmek için derin temizlik yapan süpürgeler, anti-mite sprey temizlik ürünleri, anti-mite özellikli çarşaflar, kılıflar önlem olarak yardıma koşabilir.

Evinde bebek olanlar yada yaşlı ve alerjik sorunu ilerlemiş, astıma dönmüş kişilere bunları daha özenle dikkate almasını tavsiye etmekteyiz. Sadece ilaçlama ile mekanı mite ve maytlardan arındırmak çoğunlukla yetmez. İlaçla birlikte çevresel düzenlemelerin yapılması ve kendilerini alerjiye yol açan durumlardan uzak tutmaları büyük önem taşır. Alerjinin okul ya da iş devamsızlığının önemli bir sebebi olduğunu unutmamak ve insan hayatını akamete uğrattığını bilmek gerekir.

Akar mite ve maytlar özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerin nefes almada güçlük çekmesi, baş ağrısına maruz kalması, ciltte kaşıntı gibi şikayetlerini tetikler. Bu tür atakları engellemek için yatak, halı ve koltukların periyodik olarak özel temizlik ürünleri ile temizlenmesi toz alerjeni olan böcekleri önlemede büyük yardımı olur. Böcek ilaçlarına son derece dirençli oldukları bilinen bu canlılar diatomik içerikli ürünler ile sınırlı oranda tutulması mümkündür.

Toz Akarları Hakkında İlginç Bilgiler

Akarlar yani miteler mikroskop ortamında görülebilen 8 bacaklı çok ufak boyutta dikenimsi dış görünümü olan yaratıklardır. Yatak, yorgan, halı, kilim, koltuk ve kumaş kaplı tüm yüzeylerde görülme olasılığı vardır ve bu özellikli mekanlarda miteler önlem alınmakta gecikilirse çok yoğun yaşayabilir. Mite ve toz akarının yaşam koşulları 20 derece sıcaklık ve nemli ortamlardır.

1 gram ev tozunda 19.000 adet akar olması aslında olayın vehametini ortaya serer. 5 yıl kullanılan bir yatak üzerinde 10.000.000 akar yaşayabilir. Akarlar insan kılı , deri döküntüleri ve ölü hücreler ile beslendiği için temel hedefleri insanlardır. Akarların dışkıları zamanla ince toz haline gelir ve mekanda bu toz dışkılar ciddi kaşınmayı tetikler. Ayrıca havaya yükselen ince tozlar solunum yolu ile alerjik bünyelerde ciddi solunum yolu şikayetine yol açar. 1 gram akar dışkısında 2 mili gram akar alerjeni vardır.

Bu oranın 10 mili gram üstünde bulunması durumunda ciddi şekilde astım atağına yol açmaktadır. En sık görülen ev alerjeni hiç kuşkusuz toz akarlarıdır. Belirli dönemlerde değil yıl boyu alerjiye sebep olurlar. Özellikle kış aylarında evde daha fazla geçen zamanın artması alerjik hastalıkların artmasına zemin hazırlar. Yaşam alanlarımızdaki sinsi düşmanlar olarak nitelenen mite ve maytlar mutlaka evden temizlenmelidir.

Sağlıklı uyku uyumak ve düzgün nefes almak yaşamanın en temel gereksinimleri durumundadır ancak bu zararlılar ciddi engeldir. Ortaya çıkardıkları yan etkileri cilt kaşıntısı, nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı, baş ağrısıdır. Gece uyurken uykunun bölünmesi hayat kalitesini düşürür. Bu gibi rahatsızlıkların başlıca nedeni mite ve maytlardır. İnsanlarda nefes daralması, burun tıkanıklığı, göz sulanması, ciltte kaşıntı ve hapşırık gibi şikayetler, insanların mite alerjisine maruz kalmasından kaynaklanır.

Mitelerin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Isıran mite’ler Skabi tipi (uyuz hastalığına neden olan) mite’ler olarak bilinen toz akarlarıdır. Mite’lerin insanlar üzerinde sebep olduğu başlıca rahatsız edici alerjik etkiler şunlardır. Burun akması, hapşırma şikâyetleri, egzema özellikle eklem bölgelerinde ciltte kızarıklık, ve yoğun kaşıntı şikâyetleri, Allerjenlerin sebep olduğu nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme gibi olumsuzluklardır. Mite’ler nerede bulunur? Yataklar mite için mükemmel bir zemin hazırlar. Mayt ve toz akarı çarşafların arasına gizlenir ve ölü deri hücreleri ile kolayca beslenirler.

Ayrıca mobilyalarda, yastıklarda ve halılarda yüksek miktarda yaşarlar. Ölü deri, kepek gibi insanların organik döküntüleri ile beslenirler. Özellikle yıkanamayan ve nadiren temizlenen koltuk döşemeleri, halılar, yer döşemeleri mite yaşaması için oldukça elverişli bir durum sağlar. İnsanlar bir yılda ortalama 3,6 kg civarında deri dökerler ve bu deri döküntüleri milyonlarca mite için mükemmel bir yiyecek kaynağıdır.

Otellerdeki yatak, çarşaf, yastık ve yastık kılıfları, yatak örtüleri, oda ve ortak alanlarda bulunan halılar, koltuk ve yer döşemeleri mite böceğinin üremesi ve yaşaması için en elverişli şartları barındırır. Bir gram (yaklaşık yarım çay bardağı) toz, 1.000 kadar mite ve bu mite’lerin ürettiği 250.000 kadar dışkı pisliği içerir. Halının 1 metre karelik bölümünde yaklaşık 100.000 kadar mite yaşayabilir. Bir mite ortalama 80 günlük yaşam süresi boyunca 1.000 kadar alerjen atık partikülü ortaya çıkarır.

Tek bir mite günde 20 adet dışkı üretir ve her bir dışkıda insanlarda alerjiye neden olan bir protein vardır. Otel ve ofis gibi alanlarda bulunan insan sayısı evdekinden daha fazladır. Bu gibi alanlarda yer alan yatak, döşeme ve halı gibi noktalarda mite popülasyonu çok daha yüksektir. Buna bağlı olarak otel ve ofis gibi ortamlarda insanlar üzerinde alerjik etkilerin görülme riski, evdekine oranla çok daha fazladır.

Mite Ve Toz Akarlarından Korunmanın Yolları

Miteyi yok etmenin başlıca önlemleri şu şekildedir. Yüksek vakumlama kapasitesine sahip bir süpürge ile tüm mobilyaların titiz bir biçimde süpürülmesi gerekir. Mümkünse süpürge hepa filtreli olmalıdır. Yatak çarşaflarının ve şiltelerin 60 derecede yıkanması. Antialerjik yatak ya da yastık kılıflarının kullanılması, Ortamın düzenli olarak havalandırılması ve ortamın neminin dengede tutulması. Halı ve döşemelerin etkili şekilde temizlenmesi tozlardan arındırılması.

Etkili bir mite öldürücü ürününün kullanılması yada evde düzenli aralıkla ilaçlama yaptırılması. Otellerde müşteri memnuniyetinin en temel faktörü, odaların en üst seviyede temizliğidir. Özellikle alerjik bünyeye sahip otel misafirlerinin konaklama sırasında nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ciltte kaşıntı gibi şikayetlerle rahatsızlanması en istenmeyen durumdur. Bu gibi durumların yaşanmaması için otel temizliği hayati önem taşır.

Otellerde yataklar, halılar, koltuk ve yer döşemesi gibi alanların periyodik olarak mite’leri öldüren ve üremesini engelleyen bir ürünle dezenfekte edilip periyodik ilaçlama yaptırılması gerekir. Anti-Mite, mite’ların sebep olduğu alerjik şikayetlerin önlenmesinde yardımcı olur. Mite savar ürünler yatak, halı, kilim, koltuk, perde, araba koltuğu, pelüş gibi yüzeylere dikkatlice uygulamak gerekir. Akarisit etken madde, katı çekirdekten kontrollü ve belirli bir oranda salınarak 3 ay boyunca mite’lere karşı koruma sağlar.

Ancak evin tozlu olması ve nemin fazla olması bu durumu zayıflatır. Diatomik özellikli mite öldürücüler mitelerin vücuduna yapışarak vücudun suyunu emer ve kurutarak öldürür. Böcek ilaçlama tek başına miteleri yok etmeye yetmez. Mutlaka ortamın düzenli temizliği ve mite deposu görevi gören yüzey ve eşyaların mitelerden ve tozlardan Toz akarı ilaçlama ile arındırılması gerekir. Mite dışkısı ciddi rahatsızlık nedenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir