0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Yaban Arısı İlaçlama Ve Kesin Çözüm

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Yaban Arısı İlaçlama Ve Kesin Çözüm pek çok insanın bir an önce talep ettiği bir durumdur. Yaban arıları ile mücadele hem sağlık, hem de ortaya çıkan huzursuzlukların ortadan kaldırılması adına çok mühimdir. Yaban arısı sokması tüm arıların kendilerini güvende tutmak için bir savunma biçimi olarak yansır. Eşek arısı ve yaban arıları tehdit altındaysa topluca saldırıya geçerek defalarca sokabilir.

Aynı şekilde yuvaları bozulursa, onları çok agresif yapar ve görülmedik bir asabiyetle tüm koloni saldırıya geçer.  Düşmanca tavırlar özellikle onları sokmaya teşvik eder. Yaban arısı veya bal arısı tarafından sokulmak acı verici bir deneyimdir. Normal bünyeli insanlarda acı verici olmasına karşın, arıya alerjisi olan herhangi biri için hayati risk yaşanması ortaya çıkabilir. Ölümcül arı saldırılarının ortadan kaldırılması için dış mekanda hassas önlemler alarak arı ilaçlama yapılmalıdır.

Yaban arısı ilaçlama ve kesin çözüme ulaşma ancak profesyonel bir ekiple mümkündür. Eşek arısı veya arı yuvalarının düzgün bir şekilde profesyonel kontrol sağlayarak tam olarak ortadan kaldırılması sağlanabilir. Arılar her ne kadar çalışkan ve faydalı canlılar olsalar bile bu faydalı özellikleri tehdit anında bir anda ortadan kalkıverir. Ayrıca açık camlardan yaşam alanlarımıza girdikleri takdirde bebek ve çocuklar için çok daha tehlikeli olabilmektedir.

Arılar görünümde ayakları ve toplamda 3 gövdeden oluşan bir özelliğe sahiptir. Uçan bu canlılar zehirli iğnesi olan haşere grupları içerisinde yer almaktadır. Kimi zaman arı sokmaları oldukça tehlikeli olup, toplu eşek arısı ve yaban arısı sokmaları insanların ölümüne yol açmaktadır. İlk müdahalenin hızlı yapılmaması sonuçlarında ise ölüm ile sonlanan acı kayıpların görüldüğü bilinen bir durumdur.

Yaban Arıları İle Mücadele Zor Ve Tehlikelidir

İlaçlaması en zor yapılan ve son derece tehlikeli, zahmetli bir hayvan olarak bilinmektedir. Arılar, özellikle dikkatli ve güvenilir bir şekilde müdahale ile ilaçlanmaz ise ilaçlama yapan kişi ve ekibe de ciddi tehdit oluşturur. Arılar ile mücadele kesinlikle bireysel olarak yapılmamalı ve mutlaka donanımlı ekiplerce arılara karşı mücadele verilmelidir. Arı ilaçlama ve kesin çözüm, Yaban arısı ilaçlama servisi sandığınız kadar kolay işlemler değildir.

Bundan dolayı işi bilerek yapmalı, profesyonel bir müdahale sonrası eşek arısı yada tehlike arz eden arılar mekandan temizlenmelidir. En etkili arı ilaçlama yöntemi ile arılara son vermekteyiz. Özellikle yazın güneşin ve sıcağın bol olduğu saatlerde balkonlardan veya açık kalan camlardan içeriye girerek tehlike arz eder. Binalara belirli boşluklardan girip belli bir zaman sonra kendine yuva yapar. Üç beş ay içinde yüzlerce arı kolonileşir.

Arıların petek ve yuva yaptığı kısımlar çoğunlukla, camların kasaları veya sövelerin araları gibi yerlerdir. Ayrıca çatı aralarında kolay bir şekilde saklanabilir buralara arı peteği yaparak üremelerini sağlarlar. Arıların iğneleri zehirli olmasından dolayı sokmaları durumunda kişinin bünyesine göre değişik tehlike yaşanır. Profesyonel yaban arısı ilaçlama ve kesin çözüm ancak etkili bir mücadele ve donanımlı ekiplerin işidir.

Renkleri sarı ve siyah şerit halinde olan, kanatlı, uçabilen, ayakları olan ve alt kısmında da iğnesi olan canlılar olarak bilinen arılar insanları sokarak zarar verir. Tepki esnasında daha zararlı hale gelen arılar ile bireysel çabalar sonucu ölümcül tehlikeler yaşanabilir. Kendi imkânlarınız ile yapacağınız en ufak bir hata ile hayatınızı tehlikeye atabilirsiniz. Daha etkili ve kalıcı sonuçlar için işi uzmanlarına bırakmak şarttır. Eşek arısı ilaçlama ve tam çözüm için Atlas Türk ilaçlama daima en iyi ilaç ve müdahaleleri gerçekleştirmektedir.

Eşek Arısı İlaçlama Uzmanlık İşidir

Yaban Arısı İlaçlama ve kesin çözüm, zor olduğu kadar tehlikeli bir ilaçlama türüdür. Böcek ilaçlama ile kıyaslandığı zaman çok daha yorucu ve profesyonellik gerektirir. Arılar ile mücadele bireysel olarak yapılması mümkün olmayan tehlikeli bir uygulamadır. Özellikle eşek arıları insanları sokma potansiyelleri çok daha fazla olan arı türüdür. Arı ilaçlama yöntemleri açık alanlar ile kapalı bölgeler için değişebilir.

Ancak kapalı bölge olan tavan arası ve çatı işlerinde sisleme arı ilaçlaması çok daha etkili olur. Arılardan kaynaklanan sorunlar çok sık yaşanmamasına karşın bina ve dairelerde insanların başına bela olan yaban arıları mutlaka önlenmek zorundadır. Bal arıları doğaları gereği çok fazla insana yakın kılmamaktadır. Ancak meraklı insanlar arıların yuvalarını kurcalar ve arıları rahatsız ederse kendilerine tehdit algılayacak arı kolonisi topluca insanlara saldırmaya yönelir.

Normalde bal arıları tehdit içermeyen yapıları ve faydalı olmaları ile aslında çoğu insana pekte korkutucu gelmez bu gayet anlaşılırdır. Ancak yaban arıları olarak bilinen türler arasındaki, sarı eşek arısı, sarıca arı, ve dev eşek arıları pekte o kadar masum değildir. Hem iri yapıları, hem de görüntüleri ile bile pek çok insanı ürküten eşek arısı türleri tehlike anında son derece ölümcül hale gelebilir.

Arıların Yapıları Ve Türleri

Arılar genel itibarı ile dört kanatlı böcekler olarak bilinir. Arı çeşitleri genellikle iğneli türlerin çoğunlukta olduğu aşılayıcı özellikli uçan haşeredir. 12.000’in üzerinde tür içeren kimi bal yapıcı kimi ise yabani arı çeşidi vardır. Sadece 600’ünü çevremizde görürüz. Diğer türler Dünya’nın bazı özel bölgelerinde yaşamaktadır ve bu türler içinde katil arılar diye anılan arı türleri bulunur. Arılar, yuvarlak vücutlu ve tüylü yapıdadır.

Pek çoğu yavaş yavaş hareket ederler. Bal arıları ise yapı olarak daha dinamik bir vücuda sahiptir diğerlerine göre daha hızlı saatte yaklaşık 15 mil hareket ederler. Çoğu arılar, onları rahatsız etmedikçe saldırganlık sergilemez. Ancak bazı agresif türleri de olduğu bilinmelidir. Hava akımı çoğunlukla arıların agresifliğini etkileyen bir özellik sergiler. Rüzgarlı ve bulutlu günlerde, nektar ve polen aramakta başarısız oldukları zaman pek çok arı daha agresiflik sergiler.

Arı sokmaları normal insanda çok tehlikeli olmasa bile alerjik olan birisine ölümcül etkisi olabilir. Arılar beş göze sahipler. İki büyük bileşik göz ve üç basit göz olmak üzere toplam 5 göz bulunur. Arılar, nektar ve polen toplarken bitkilerin çoğunun tozlaşmasına yardımcı olurlar ve bu özellikleri ile çok büyük faydaları vardır. Bal arıları 20.000 ila 80.000 arı adeti olan koloniler halinde yaşarlar.

Arı Kolonisini Oluşturan Arılar

Bir kolonide çoğunluk bir kraliçe, işçileri ve erkek arıları olarak sıralanabilir. Kolonideki arıların çoğu işçi arılardan meydana gelir. İşçiler, kolonideki en küçük arılardan oluşur. Döllenmiş yumurtadan üretilen cinsel olarak gelişmemiş dişiler olarak açıklanabilir. İşçi arılar kovanı kurar ve onarırlar. Ayrıca nektar ve polen ararlar, bal mumu ve bal üretir, kraliçeyi ve larvaları besler, kovanı düşmanlara karşı koruma vazifesi üstlenirler.

Çalışan arıların ömrü, yaklaşık 28 ila 35 gün civarında değişir. Bununla birlikte, Eylül ve Ekim aylarında yetiştirilen işçiler kış boyunca yaşam sürebilmektedir. Drone diye adlandırılan arılar erkek arılardır. Onların tek amacı kraliçeyle çiftleşmektir. Bunlar çiçeklerden yiyecek veya polen toplamazlar. Koloninin besinleri yetersiz kalırsa, erkek arılar genellikle kovandan atılarak fazlalık bertaraf edilir. Genellikle 6 ay yaşadıkları görülmüştür. İşçi arılar, kraliçe olarak yetiştirilmek üzere larvaları özenle seçerler.

Bu larvalar işçi larvalarından daha büyükçe bir yapıdadır, çünkü daha yüksek bir şeker içeriği taşıyan besinler ile beslenirler. Birkaç gün içinde 17 erkek arı ile çiftleşir. Çiftleşme sırasında, özel bir çantaya (spermatheca) depolanan yaklaşık 90 milyon sperm hücresi toplamaktadır. Arı Eşleşmesinden yaklaşık 10 gün sonra kraliçe yumurta dökmeye başlamaktadır. Günde yaklaşık 1500 yumurta meydana gelir.

Bal Arıları ve Eşek Arıları Arasındaki Fark

Eşek arısı ile eşek arısı ikisi de ağrılı sokmalar yapabilir. Bal arısı ve eşek arısı birbirine karıştırılabilir ancak bal arısı daha koyu ve vücudu daha fazla tüylüdür. Bal arıları kışkırtıldığında saldırabilirken, eşek arısı doğal olarak daha agresif avcı özelliğinden dolayı çok daha fazla saldırgandır. Bal arısı ve eşek arısı arasındaki farkı belirlemek, sokulan bölgedeki yaraların uygun şekilde tedavi edilmesini için çok önemli bir tespit niteliğindedir.

Bal arılarının ve eşek arılarının fiziksel bedenleri değişkendir. Bal arısı yaklaşık 2,54 cm uzunluğundadır. Bazıları tamamen siyah diğerleri siyah veya kahverengi, turuncu veya sarı çizgilere sahiptir. Bal arısı kıllıdır, eşek arısı genellikle pürüzsüz ve parlak bir yapıdadır. Arı dar boğumlu, dört kanatlıdır ve parlak ve siyah desenlere sahip olabilirler. Kraliçe arılar, koloni için bir yuva inşa ederken, işçi bal arıları kovan kurar ve korurlar.

Kış mevsiminde kış uykusuna yatan ve sonraki sonbaharda yeni bir koloni ile yuva kurmak için larva bırakırlar. Binlerce işçi tarafından biriktirilen gıda rezervleri ve ısılarıyla yaşarken kış uykusuna yatmazlar. Eşek arısı bal üretemez, ancak tüm bal arıları kovanları içinde büyük miktarda bal üretip, depolayabilir. Bal arıları sadece bir kez sokabilir ve saldırdıktan sonra ölürler ancak, eşek arıları birden fazla sokabilir bu onları daha tehlikeli kılar.

Arı Türleri

Ülkemizde görülen arı çeşitleri arasında yaban arısı ve bir kaç arı çeşidi öne çıkar. Yaban arısı bal yapmaz ve bal arılarından daha iri yapılıdır. Sarı ve siyah gövdeye sahiptir, işaretler türe göre değişiklik gösterir. İşçi arıların boyutu 12 – 17 mm arasında değişebilmektedir. Avrupa eşek arıları boyut olarak oldukça büyük zararlılardır – 40 mm’ye kadar uzunlukta vücut ölçüleri olabilir. Kahverengi çizgileri olan belirgin bir portakal renginde karnı mevcuttur. Saldırgan ve insanı sokması durumunda ciddi risk potansiyeli bulunmaktadır.

Yalnız arılar bal arılarına benzerler. Bal ve polenle beslemeyi tercih eden özellikleri vardır. Tünel açar ve kumlu toprak, eski evler, yumuşak harçların veya ev içindeki delikli tuğlaların içerisine yuva yaparlar. Yalnız arılar sürü oluşturmaz ve saldırgan bir özellik sergilemezler. Duvarcı arısı, duvarcı arılar saldırgan değildir. Bu arılar; yün arısı, maden arısı, tüylü ayaklı çiçek arısı, yaprak kesici arı ve kırmızı duvarcı arıyı içeren arılar olarak bilinir.

Bombus arısı, bal arılarından daha büyük ve daha kürklüdürler. Kuyruk uçları boyunca altın çizgiler mevcuttur. Bombus arıları, küçük duvar boşluklarında, zemindeki deliklerde, hangar altında ya da bozulmamış kompost yığınlarında yuva yaparak barınma alanları oluştururlar. Bal arıları evlere yakın duran arıların en başında yer alır. İçi boş ağaçlar veya bacalarda, duvar oyuklarında, çatı bölgelerinde yaşarlar. Bal yapan ve fazla saldırgan olmayan arı türüdür.

Arı Sokması Ve Etkileri

Bal arısı, iğnesini kullanarak sokabilir. Bal arısı sokmaları zehirli alerjik insanlarda acı verici hatta yaşamı tehdit edebilme potansiyeli taşır. Bal arısı genellikle kendilerini veya kolonilerini savunmanın bir biçimi olarak sokma eğilimi gösterir. İğne kısmı dikenli olup karnın ucunda yer alır. Arı zehrini üreten zehir tabakası gibi arı sindirim sistemine bağlıdır. Bir bal arısı sokarken, koloni içindeki diğer işçileri uyarmak için bir kimyasal işaret gönderir.

Diğer arılar da koloniyi savunmak için hızla tehdidin olduğu yere gelirler. Bu yüzden bir arıya bir hareket yapınca diğer arılarında saldırması bu haberleşmenin sonucunda meydana gelir. Bal arısı sokmalarının çok acı verici olduğu bilinmektedir. İlk ağrı şişme ve kaşıntı döneminden sonra kaybolabilir. Bazı kişiler de cildin kızarması da dahil olmak üzere bazı semptomlar görülebilir. Bal arısı ve eşek sokması yaygın olarak tehlikeli değildir.

Ancak bazı insanlar arı zehrine alerjik olabilir ve mide bulantısı, bayılma ve aşırı reaksiyon verdikleri durumda ölüm gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Arı sokmasında sokan arının türü önemli bir özelliktir. İğne sayısı da etkilerde rol oynar. İğne sayısı arttıkça, reaksiyon şiddeti de artar ve çok fazla sokulduğunda herkes için ölümcül sonuçların meydana gelmesi gerçekleşir.

Eşek Arıları İle Mücadele

Eşek arısı ilaçlama firması olarak pek çok arı türü ve farklı mekanda arılar ile mücadele etmekteyiz. Arıların kovan kurdukları yerler özellikle tavan arası, çatı kiremitlerinin alt kısımları, balkon ve pencere kenarları ile mutfakların aspratör borularıdır. Arıların yaptığı kovan ve petekleri imha etmek için profesyonel arı ilaçlama servisi almak zorunluluktur. Eşek arıları ile mücadele ancak bilinçli ve donanımlı arı ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

Amatör arı ilaçlama uygulamaları hem son derece tehlikeli hem de başka insanların hayatını ciddi riske atar. Bu nedenle bireysel çabalardan kaçınmak ve arılardan uzak durmak gerekir. Arı ilaçlamasında profesyonel ve donanımlı olmak şarttır. Arı ilaçlama servisi olarak tüm İstanbul’a hizmet veriyoruz. Arı ilaçlama şirketi yaşam alanlarınızda arı kovanı yaparak sağlığınızı tehdit eden eşek arılarını imha etmek için doğru ilaç ve yöntemleri kullanmaktadır.

Arı ilaçlama kapsamında, öncelikle arıların etrafa dağılarak insanlara saldırmasını önlemek gerekir. Bunun için arıların sinir sistemini felç eden arı ilaçları ile müdahale edilmeli ve arıların saldırganlığı ortadan kaldırılmalıdır. Arıların hareketi kısıtlanıp etrafa saldıramaz hale geldiklerinde, arı kovanını imha edilip ortadan kaldırılır. Bu şekilde tüm arı kolonisini imha ederek arılar ortamdan arındırılır. Daha sonradan yuva kurmalarını engellemek için yaban arısı ilaçlama ve kesin çözüm şarttır.

Arı İlaçlama Ne Zaman Yapılır?

Arılar kendilerine tehlike hissetmedikleri sürece saldırgan tavır sergilemez. Ancak arı kovanlarının bulunduğu yerlerde, insanlara karşı agresif olmaları yuvalarına tehlike hissetmelerinde çok daha yüksek seviyeye ulaşır. Kesinlikle arı kovanını sopa ve benzeri şeylerle düşürüp dağıtmaya çalışmamalı bireysel olarak arılar ile mücadeleden kaçınılmalıdır. Böylesi durumlarda koloni halinde arıların saldırısına uğrayabilir ve ölümcül tehlike yaşarsınız.

Arı ilaçlama nasıl yapılır? arı ile mücadele nasıl yapılır? tam olarak bilmeden asla arılara karşı mücadeleye girişmemek gerekir. Uzman arı ilaçlama personeli olmadan arı kovanına müdahale etmek ciddi tehlike doğurur. Özellikle büyük eşek arıları insanın etini ısırıp koparacak kadar tehlikeli ve ölümcül türler olduğu için asla müdahale edilmemelidir. Arı ilaçlama zamanı genellikle öğleden önce ve akşam saatlerine yakın seçilirse daha rahat müdahale edilebilir.

Bunun sebebi sabah arıların yuvadan çıkış zamanları akşam ise yuvaya dönüş saatleri olduğu için daha kısa zamanda ölürler ayrıca hava daha serindir. Bu saatlerde arı ilaçlama yapılması hem tehlikeli hem çok yoğun arı hareketliliği olacağı için mutlaka donanımlı arı ilaçlama şirketlerine yaptırılmalıdır. Birden fazla arı sokması ölümcül risklere neden olabileceği için kesinlikle acemice müdahaleden uzak durun.

Arı İlaçlama Neden Önemlidir?

Arı yuvalarının ilaçlanması ve bulunduğu yerin temizlenmesi sıradan basit ilaçlar ile yapılmaz. Arıların yok edilmesi için ani öldürücü özellikte arı ilaçları kullanmak gerekir. Arı saldırısına maruz kalma sebepleri arıların yuvası etrafında aşırı gürültü çıkarmak veya arı kovanının bozulması ile meydana gelir. Arılar konusunda başınız dertte ise bireysel olarak arı kovanının müdahale etmeye kalkışmanız ciddi bir arı saldırısına maruz kalacağınızı bilmenizi gerektirir.

Böylesi şikayetlerde öncelikle arı ilaçlaması hakkında kısa bir bilgi edinip arılardan nasıl kurtulunur? anlamalı ve ilaçlama desteği almalısınız. Yaban arısı ilaçlama ve kesin çözüm çok zor ve oldukça tehlikeli bir iştir. Böcek ilaçlama firmaları arasında arılar ile mücadele konusunda uzman olanlarla çalışmanız hem sonuç hemde güvenlik açısından önemlidir. Arı ilaçlama yöntemleri konusunda tecrübeli ve arıların tehlikelerine maruz kalmadan en iyi arı ilaçlama hizmeti alınması gerekir.

Profesyonel arı ilaçlama uygulamaları ile sizi arılardan kurtaran ekibimiz yaptığı tüm arı ilaçlamalarında tam çözüm sunmakta yaşadığınız sorunları ortadan kaldırmaktadır. İstanbul genelinde hizmet talep eden müşterilerin en fazla balkonlar, mutfak aspiratör borusu ve çatı aralarında arı kovanları için arı ilaçlama servisi isteyerek sorunlarından kurtulmaya çalışmaktadır. Arıların yok edilmesi ancak uzmanlarca mümkündür.

Arı İlaçlama Fiyatları Ne Kadar?

Arı ilaçlama fiyatları ucuza yapılır mı? arı ilaçlaması ne kadar? aslında oldukça önemli bir konudur. Arılar ile mücadele en zor uygulama olduğu için ucuz arı ilaçlama servisi almayı unutun gitsin. Ucuz arı ilaçlama servisi alanların çoğu, ya sadece ilaçlama yapılması yada eksik hizmet nedeni ile mağdur olur. Arı peteği tam olarak imha edilmediği ve müşteriye yapması gerekenler tam olarak anlatılmadığı durumlarda arıların yeniden koloni kurması sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Daireler için sadece ilaçlama 250 liradan başlarken bu fiyata arı mücadelesi yapanlar insanları yanıltarak para kazanır. Arı peteği çıkarmak ve tehlikeli bir iş en az 500 lira civarında olup işin zorluğuna göre fiyat yükselir. Arı, akrep, çıyan, kene, kırkayak, kertenkele gibi daha pek çok zararlı şikayetlerinizde en iyi ilaç ve yöntemler kullanmak gerekir. Arı kovanlarının bulunduğu yerlerde, önce ilaçlama yapılmalı, daha sonra arı kovanına müdahale edilmelidir.

Bu ise arılar ile mücadelenin daha maliyetli olmasını gerektirir. Ayrıca arı sokması ve arı saldırısına maruz kalma riski daima vardır. Arılardan kurtulmak için asla basit çaba ve uygulamalar ile mücadele verilemez. Alerjik yapılı insanlar için bir arı sokması bile ölümcül sonuçların yaşanmasına yol açabildiği için herkes arı ilaçlama yapamaz. Arılardan kurtulmak için donanımlı ve bu konuda uzmanlaşmış ekiplerden ilaçlama desteği talep etmelisiniz.

Yaban Arıları Nasıl Yok Edilir?

Arı Yuvası Nasıl Yok Edilir? oldukça tecrübe isteyen, donanımlı hareket edilmesi gereken bir konudur. Arıları ile mücadele zor bir iştir. Yaban arılarının yuvasını ortadan kaldırmak özellikle çok sayıda arı nüfusu olan ve et koparan diye tabir edilen eşek arıları ile mücadelenin bireysel yapılamayacağının bilinmesi gerekir. Bilmeniz gereken arı yuvası içinde mevcut olan yaban arıları kendilerine yönelik tehdit almadıkları zaman topluca saldırganlaşır ve tehlike yönelen noktaya hücum ederler.

Bu arıların kendi yuvalarını ve kolonilerini korumak için refleks olarak yaptığı bir harekettir. Çünkü eşek arısı yuvasında varlığını sürdürmek için arı larvaları ve genç arı yoğunluğu bulunmaktadır. Yaban arısı ilaçlaması ve kesin çözüm amatör kişilerin yapabileceği bir iş asla değildir. Yaban arılarından kurtulmak şayet mümkünse yuvayı ortadan kaldırmak ve koloninin devamına olanak sağlayan larvalar ile kraliçeyi bertaraf etmek gerekir.

Arılardan size yönelen tehditlerin ortadan kaldırılması hem çocuklarınızı, hem kendinizi ve ailenizi olası arı sokmalarında korumak için arıların görüldüğü mekanlarda arılara karşı mücadele verilmesi şarttır. Ancak bu bireysel olarak oldukça tehlikeli olduğu için profesyonel arı ilaçlama desteği alınması şarttır. Bu hem kısa sürede arıların yok edilmesine, hem de herhangi bir tehdit altında kalmadan kalıcı olarak arıların yok edilmesini sağlar.

Yaban arılarından nasıl kurtulunur? yaban arısı yuvası nasıl dağıtılır? diyorsanız mutlaka bu işi uzmanlarına bırakmanız şarttır. Böcek ilaçlama ve arı ilaçlama uygulamaları arasında ciddi farklar vardır. sadece ilaç sıkarak arıların yok edilmesi çoğu zaman asla mümkün değildir. Yaban arısı ilaçlama ve kesin çözüm için biz yardıma her zaman hazırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir