0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Yaban Arıları Tehlikeli Midir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Yaban Arıları Tehlikeli Midir? bilinen arı türleri arasında yabani olanlar bal arılarına oranla çok daha saldırgan ve daha agresif bir özelliğe sahiptir. Arı ilaçlama bu nedenle doğru ilaç ve uygulama yardımı ile yapılmalıdır. Zehirli iğnesi ile birden fazla sokma özelliğinin olması nedeni ile rahatsız edildikleri zaman çok büyük tehlike kaynağı haline dönüşebilirler. Evlerde görülen yaban arıları tehlikeli midir? sorusuna cevap verirken arı türlerinin görünüşü ve hangi alanlarda yaşadıklarına dikkat edilmesi önemli bir ayrıntıdır.

Binaların çatı kısımlarında kovan yapan eşek arıları ve büyük sarı arılar bilinen en tehlikeli arılar olarak ülkemizde görülen ve insanların oldukça uzak durmaya çalıştıkları bir zararlı türüdür. Arı zehri insanlar üzerinde etkili olan ve sokulan kurbanda ilk anda ciddi sızlama hissi uyandıran bir yapıdadır. Daha sonra acısı uzun süren bir durum olarak karşımıza çıkar. Sağlıklı bir insan için tek bir arının sokması her hangi bir tehlike oluşturmaz iken alerjik durumu olan kişilerde ölümcül risk yaşanabilir.

Arıların Tehlikesinden Korunma Yolları

İnsanların damarları üzerinde sokulma hadiselerinde ciddi tehlikeler görülebilmektedir. İnsanları sokan yaban arıları öldürür mü? diye düşünen insanların bilmesi gereken arıların türüne göre farklı boyutlarda tehlikeye maruz kalınır. Arı sokmasından korunmak için arıların yoğun olarak girip çıktığı noktalardan uzak durmak ve rahatsız etmemek gerekir. Arılar insanların kan dolaşımına hassas olduğu için açıktaki noktayı çok çabuk tespit eder. Arılar ile karşı karşıya kalırsanız teninizin açık noktaları ilk hedef olur.

Bal arısı tek bir kez sokabilirken, eşek arıları defalarca sokabilir ve 5 adet sarı eşek arısı sokmasında sağlıklı bir insanın ölüm riski oldukça fazladır. Büyük eşek arıları yani iri yaban arıları tehlikeli midir? elbette en iri yapılı arılar olarak dikkat çeken bu tür en fazla sakınılması gereken türdür. 3 adet büyük yaban arısı sokması bile insanlarda acı kayıplara neden olabileceği için arıların görüldüğü alanlarda bireysel olarak müdahalede bulunmak son derece tehlikelidir. Mutlaka işi uzmanına yaptırmak gerekir.

Arı En Kolay Nasıl Yok Edilir?

Profesyonel arı ilaçlama servisleri ile görüşülerek bilinçli bir hizmet almak hem arıların yok edilmesinde hemde kovanın yerinden çıkarılarak tekrar şikayetlerin yaşanmaması için son derece önemlidir. Arı sadece ilaçlama ile tam olarak önlenemeyeceği gibi sadece petek alınarak ta yeniden arıların çatı arasında kovan yapmayacağı söylenemez. Eşek arıları oldukça zeki bir özelliğe sahip olup donanımlı ilaçlama ekiplerince yapılan hizmet kalıcılık için şarttır. Arıdan en kolay kurtulmak için koloninin kraliçesi yok edilmelidir.

Arı kolonisi merkezde kraliçe arı ve onu korumakla görevli kozadaki arılardan oluşur. Daha sonra diğer arılar dışarıda çeşitli görevleri yerine getirir. İlaçlama yapılması kovandaki arıları felç edeceği için çok kısa sürede hareketlerini kısıtlar ve saldırgan özelliklerini kaybederler. Bu aşamadan sonra petek dağıtılarak bir poşet içine konularak tavan arasındaki arılar kolayca imha edilir. Ancak bu oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Arıları yok etmek sanıldığı kadar basit bir ilaçlama türü değildir. Garantili Arı İlaçlama Nasıl Yapılır? yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir