0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tütün Böceği Neden Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tütün Böceği Neden Olur? mutfakta görülen küçük kahverengi ve siyah böcekler hububat böcekleri olarak bilinir. Böcek ilaçlama her türlü haşere ile mücadelede önemli yer tutar. Değişik ismi bulunan tütün böceği kanatlı ve uçabilen bir özelliktedir. Tatlı kurt, tütün biti, sigara böceği ve tütün böceği olarak bilinen bu böcek, Tobacco Beetle, Lasioderma Serricorne Fabricius Coleoptera Anobidae olarak isimlendirilir. Bu böcekler tütünü tarladan toplandıktan sonra ürün aşamasına kadar tüm işlemlerde mevcut olan bir zararlıdır.

Sigara böceği neden olur? diyorsanız bu böceklerin rutubetten ve ısı ile nemden kaynaklandığı malumdur. Ancak çok eski yıllardan beri varlığı bilinen bir böcektir. Sigara böcekleri ve tütün böcekleri yaklaşık olarak 3000 yıldır varlığı bilinen bir böcektir. Tutankamon ve II. Ramses’in mezarlarında bulunmalarıyla ispatlanmıştır. Günümüze kadar çok az morfolojik olarak değişim geçirmiştir. Tütün böceklerinin tütün ile ilgili ilişkisi ilk olarak kayıtlara 1848 yılında Paris’te ve Amerika’da kayda geçirildiği bilinmektedir.

Tütün böceği tüm dünyaya yayılmış olup ılıman iklimler ve tropikal bölgelerde ciddi boyutta varlığını sürdürür. Tütün böceklerinin yoğun olarak görülmesi ürünlerde kalitenin düşmesine ve ciddi zarar görmesine sebep olur. Tütün işi yapan ciddi firmaların markasının olumsuz etkilenmesine ve itibarının yerle bir olmasına sebep olurlar. Sigara böceği ile mücadele daha çok mutfak bölgelerinde yaz aylarında yapılır. Tütün böceği neden olur nasıl oluşur? diyorsanız oldukça fazla neden vardır.

Dünyanın pek çok ülkesinden ihraç edilen ürünlerde transfer esnasında değişken nem farklılığından dolayı görülür. Tütün böcekleri bulunduğu karanlık ve kapalı sıcak ortamlarda çok çabuk üreme özellikleri ile bilinmektedir. Bu gibi şartlarda kısa sürede üreyerek ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Tütün böceğinin yaşam evresi yumurta dönemi olarak başlar. Erişkin dişi pupadan çıktıktan sonra cinsel olgunluğa erişir. Hızlı üredikleri için mekanlarda bir odadan diğer odalara hızla yayılma eğilimi gösterirler.

Tütün Böceği Ve Sigara Böceği Nasıl Ürer?

Çiftleştikten sonra 1 gün içinde kuru yerlere ince beyaz renkli 0. 05 milimetre uzunlukta yumurta bırakır. Yumurtalar kırılgan olup yumurta üzerinde bal mumu kıvamında yapı onları kurumaktan korur. Sigara böceği ve tütün biti yumurtaları 6 ile 19 gün boyunca kuluçkada kalan yumurtadan çıkan larvalar yumurtaların kabuklarını yiyerek beslenir. Sigara böceğinin larva dönemi büyüme evresinin 4 aşamasında 1 ila 4 buçuk milimetre uzunluğa erişirler. İlk 3 evrede üreme zamanı eşittir 4. cüsünde ise ilk evrenin iki katı kadar bir zaman alır.

Böceklerde ölüm oranı birinci evrede çok daha yüksek seviyededir. Kışın bu döngü havanın soğuk olmasından dolayı 3 ile 6 hafta gibi bir zaman alır. Tütüne verdiği zararlar çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Tütün böceği larvaları krem renkte olup üzerleri açık ince kahverengi tüylerle kaplıdır. Yumurtadan yeni çıkınca ışıktan kaçarak karanlık yerlere gizlenirler. Oldukça hareketli bir şekilde gıda arayışı içine girdikleri için sigara paketleri, ticari mallar içine kolaylıkla nüfuz etme potansiyelleri vardır.

Tütün ve tütün mamüllerinde gezerken 13 miligram kadar tüketirler. Tütün böceklerinin larvaları böceğin yaşam döngüsündeki en tehlikeli aşama olarak dikkat çeker. Pupalar tütündeki pupa ücretinin içerisinde gelişir biyolojik etmen yani çimento aracılığı ile tütün işleme ekipmanları yüzeylerine tutunur. Pupa dişi tarafından orta bağırsakta salgı bezlerinde üretilen bir salgı ile bir araya getirilen atık ve gıdalardan oluşur. Larva yapımını tamamlayan hücrelerin içerisinde 2 ile 4 gün yaklaşık olarak 30 santigrat derecede tüylerini dökerek yada yerlerini değiştirerek pupa haline erişirler.

Pupa dönemi ise 4 ile 12 gün arası bir zaman alır. Bu aşamadan sonra tüy döker, deri değiştirip erişkin tütün böceği ve sigara böceği haline gelirler. Erişkin böcekler bir hücrenin içinde kalıp sertleşmeye devam eder ve cinsel açıdan erişkin aşamaya gelirler. Pupa hücresinden çıkış geceleri yaşanır ve cinsiyet oranı eşittir. Bir erkek, bir dişidir erişkin böcekler 2 ila 3 buçuk milimetre uzunluktadır. Açık koyu kahverengi renkli olurlar. Ancak siyah olarak ta karşımıza çıkarlar.

Tütün Böcekleri Zararlı Canlılardır

Bu böceklerin boyutları gıdaların türüne, ortamın sıcaklığına, gelişme aşamasına bağlı olarak değişir. Dişi böcekler erkeklerden daha büyük bir yapıdadır erişkin tütün böceği ve tütün bitleri oval bir görünümdedir. Baş kısmı hareketli bir görünümde aşağı doğru kırılmıştır yukarıdan bakıldığı zaman baş belli olmaz. Kanat örtüleri çizgili değildir bu böceklerin anteni testere dişi görünümündedir. Tabandan öne kadar böceği görünümü aynı kalınlıkta olur.

Tütün böceklerinin ağzındaki bölmelerin sayısı kadar parçalayıcı dişi gibi diğer özellikler ile birlikte bulunur. Erişkinler ürünlere ciddi zararlar verir ilk çıkışı mayıs ayı sonuna rast gelir. Yeni çıkan erginlerin çoğu çiftleşmek ve yumurta bırakmak için bulundukları besin ortamını terk eder ancak bazıları bulundukları yerde çiftleşir ve yumurta bırakır. Ergin bir dişi tütün böceği yaşam süresince 40 ile 110 adet yumurta bırakabilir. Yumurtadan çıkan larvalar hemen beslenmeye başlar ve 50-60 gün içinde gelişme aşamasına gelir. Sigara böceği ve tütün biti dişileri iki kez erkekler 6 kez çiftleşebilir.

1 adet sigara 40 tan fazla böceğin beslenmesine yeterli olur. Uçma yeteneğine sahip olan bu böcekler yaklaşık olarak 3 kilometre mesafede uçabilir daha çok öğlen sonrası ve akşam karanlığında uçmayı tercih ederler. Susam böceği neden oluşur? tütün böceği nasıl yok edilir? diyorsanız tütün böceği ve sigara böceği ilacı etkili ilaçlardan seçilmek zorundadır. Tütün böceği ilaçlama mekanlarda yayılma durumlarına göre spreyli yada sisleme yöntemi kullanılarak yapılması gerekir.

Sigara böceği insana zarar verir mi? diyorsanız genellikle ısırma ve zarar verme eğilimleri yoktur ancak nadir de olsa ısırma gibi durumlar söz konusu olabilir. Tütün böceğinin yaşam döngüsü dünyadaki ülkelerin iklim şartlarına göre değişkenlik gösterir bu böcekler ile mücadelede profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmak gerekir. Tütün biti neden olur? diyorsanız depo zararlısı bu canlılar genellikle rutubet ve nemli sıcak ortamlardan kaynaklanır. Ürünlerin bekletilip depolanması esnasında bu böcekler ortaya çıkar.

Bakliyat Böcekleri Gıdaları Bozar

Depolanmış gıdalara ciddi zararlar veren bu böcekler ürünlerin kalitesini bozar ve içlerini boşalttığı için kullanılmaz hale getirebilir. Gıdaların sadece kendilerini tüketmekle kalmaz salgıladıkları dışkılar ile bu gıdalar üzerinde çeşitli mikroorganizmalar oluşmasına sebep olurlar. Bu ise kokuşma, bozulma ve ekşime gibi durumların yaşanmasına sebep olur. Kötü koku meydana getirdiği için bu ürünlerin tüketilemeyecek hale gelmesine sebep olurlar. Ayrıca tohumlarda çimlenme yeteneğinin ortadan kalkmasına yol açarlar.

Günlük gıda ihtiyacını karşılamak için marketler ve bakkallara giden insanlar bu böcekler ile zaman zaman evlerinde karşılaşır. Mutfakta depolanan ürünler arasında bulunurlar. Kuru fasulye, çay, şeker, pirinç, un, mercimek, makarna, buğday benzeri gıdalar arasında görülebilirler. Bu gıdalar her zaman mutlaka elinizin altında olması gereken durumlar olduğu için insanlar için vazgeçilmez bir özelliktedir ve mutfak bölgelerinde depolanır.

Bahar aylarının gelmesi ile havalar ısınmaya başlar ve evde nem oranı artmaya başlar bu gibi durumlarda bu tür böcekler mutfak ve yatak odası gibi pek çok bölgede karşımıza çıkabilir. Mutfak zararlısı böcekler birden fazla türe sahiptir. Güveler küçük kelebekler şeklinde uçuşur nereden geldiği belli olmayan bu canlılar ilk aşamada paketlerin içinde yada dip bölgelerdir. Kurtçuk halinde yapışarak kelebek haline dönüşür evlenin kaloriferli ve ısı yalıtımının olması pek çok böceğinde kolaylıkla barınmasına imkan sağlar.

Mutfak ve kuru gıda depolanan yerlerde çeşitli yürüyen ve uçan böcekler oluşur. Mutfakta görülen bazı böcekler şunlardır. Un biti, hububat kırması mamül maddeler olan un ve benzeri çorbalık materyaller, tohumlar ve nişasta bazlı yağlı ürünler arasında bulunurlar. Khapra böceği ve tatlı kurt yani sigara böceği larva döneminde daha fazla zarar verir. İşlenmiş tütünleri delik deşik ederler tatlı kurtlardan sonra ekşilik böcekleri de ciddi anlamda ürünlere zarar verir.

Kuru Bakliyatlara Zararlı Türler

Özellikle kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, hurma benzeri kurutulmuş meyvelere kuru soğan ve ayçiçeği tohumlarına, mısır ve buğday, pirinç unu gibi baklagillere ciddi zararlar verirler. Ayrıca tıbbi bitkiler, baharat, bisküvi, gibi şeker gibi çok sayıda depolanmış üründe de ciddi hasarlara sebep olurlar. Ekşilik böceği ülkemizde kuru incirin en önemli zararlısı olarak dikkat çeker. Hem larva, hem de erişkinlik döneminde meyvelerde beslenir insan sağlığını tehdit eden mantar türü aflatoksin etmeni içerirler.

Gıdalar ve mutfaklar içinde görülen ekin kamburu, değirmen güvesi gibi canlılarda çeşitli zararlara sebep olurlar. Bu tür böcekler hem gıdaları hem de bıraktıkları dışkılar yoluyla zarar verirler. Sigara böceği neden olur? tütün böceği neden olur? diyorsanız bu böceklerin oluşma sebepleri hiç kuşkusuz beslenmek için ambarlarda görülür. Ancak nem ve rutubet, sıcak ortam böceklerin üremesini tetikler. Tütün ve tütün mamüllü ürünlerde bolca bulunurlar. Bu nedenle tütün biti ve sigara böceği ismi ile anılırlar.

Mutfak zararlısı böcekler kuru gıdalarda bakliyatlar ve ürünlerde ciddi anlamda zararlar verirler. Mutfak böcekleri değişik renk ve yapıda sert kabuklu olanlardan kanatlı güvelere kadar değişik özellikte olurlar. Çoğunlukla kuru bakliyat ve mutfak ürünlerini aşındırıp içini boşaltır ve tadını boşaltırlar. Mutfak böceği ilaçlama yaptırmak için bu böcekler ile mücadelede en etkili ilaçların kullanılması gerekir. İlaçlama tüm böceği ve mutfak zararları ile mücadelede daima en etkili ilaç ve yöntemler kullanılarak yapılması gerekir.

Sıradan ucuz ilaçlar ve evin dip kenarlarına ilaç sıkılarak bu böcekleri yok etmek söz konusu olmaz. Atlas Türk ilaçlama şirketi yaşadığınız her türlü böcek şikayetlerinde daima en etkili böcek ilaçlarını kullanır. İşletme ve dairelerde ortaya çıkan mutfak böcekleri insanların huzurunu kaçırmakla kalmaz, ürünlere de ciddi anlamda zarar verirler. Yaşadığınız haşere şikayetlerinde bizden desteği talep edebilirsiniz. Biz işimizi daima en iyi şekilde yaparak kalıcı çözümler almaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir