0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Toz Böcekleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Toz Böcekleri, mite ve maytlar ile toz piresi olarak anlaşılır. Böcek ilaçlama yaptırmak isteyen insanlar evde gördükleri beyaz toz böceklerini tarif ederken, nokta kadar toza benzeyen böcek diye niteler. Görünüm olarak çok minik, toz tanesi gibi, daha küçük olanlarının rengi beyaz, biraz büyükleri kahverengiye dönük bir renktedir. Rutubetin çok yoğun olduğu yerlerde siyah renkli olanları da mevcuttur.

Beyaz toz böcekleri ile mücadele zor ve uzun bir süreç gerektirir. Toz böceğinden kurtulmak için doğal böcek ilaçları hiç bir işe yaramaz. İlaçlama firmaları beyaz nem böceği ve beyaz renkli minik böcekler hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir. Bu ise onlarla mücadele edilmesinde en büyük eksikliktir. Toz kadar küçük ve zor görülür oldukları için halk arasında bunlara beyaz toz böceği denir.

Toz akarı ve beyaz toz böceği değişik noktalarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle pencere önlerindeki çiçek yetiştirilen saksılarda, nemli, rutubetli özelliğe sahip alanlarda daha yoğun görülür. Çiçeklerin sürekli sulanması ve fazla ıslak kalması toprağında beyaz toz böceklerinin ciddi anlamda ortaya çıkmasını tetikler. En fazla karşılaşılan bölgeler ise duvarları küflü, evler olarak öne çıkar.

Toprak biyolojisinde özellikle de parçalanmayı sağladığı için çeşitli organizmaların oluşumuna yardımcı olur. İntikatör ve humus oluşum aşaması mevcut toprağı bitkilerin faydalanacağı şekle sokmak için ciddi fayda sağlar. Bu aşamada ise canlılığın devamını sağlayan pek çok böceklerde oluşur. Kum böceği, toz böceği, beyaz nem böcekleri, nokta kadar böcek diye değişik isimlendirmelere maruz kalırlar.

Toz Böcekleri Nasıl Oluşur?

Toz böceklerinin oluşumunda mevcut besinlerin çürümekte olan kısımları, bitkiler ve hayvanların artıkları, mantar, alt bakterileri ve tek hücrelilerin oluşumunu tetikler. Nemsiz yerde şayet gıda çürümesi ve dış etkene maruz kalınmadıysa pek görülmezler. Uygun şartları sağlamayan bölgelerde, çok küçük beyaz böcekler nem ve rutubetlenme olmayacağı için kolay, kolay oluşamazlar.

Görünüm olarak saç kepeği boyutundan daha ufak minik toz böcekleri çok sayıda sayılara ulaşabilmektedir. Benzerlik olarak toz şeker tanelerini anımsatan bu böcekler evin odalarında, masa ve mobilya üzerlerinde, kitap aralarında, dolap içlerinde karşımıza çıkabilir. Erken önlem alınmadığı zaman iyice çoğalarak binlercesi kışın nemli, rutubetli karanlık ürer ve titiz insanların kabusu haline gelir.

Çok küçük boyutlu oldukları için İlk bakışta görmek pek kolay değildir. Özellikle titiz ev hanımları ve sürekli eşyaları inceleyip temizlik düşkünlüğü had safhada olan insanlar tarafından daha çok fark edilir. Gündüzleri az görülmesine karşın gece daha yoğun harekete geçerler. Mutfak dolapları ve elbise dolaplarında toza benzedikleri için çok yakından dikkatlice bakınca ağır hareketler yürüdüklerini görebilirsiniz.

Boyutlarına göre renklerinde değişkenlik olur. Bazıları çok hızlı hareket ederken, bazıları çok seri hareket eder. Toz böceğine benzeyen böcekler genelde beyaz, şeffaf ve noktaya benzer. Toz piresi, kuş biti, kitap biti, beyaz nem böceği, sıçrayan kuyruk ve miteler birbirine çok benzer görünümdedir. Toz böcekleri elle kolayca ezilen ancak ilaçlara oldukça dayanıklı yapıları ile dikkat çeker.

Toz Böceklerinin Zararları

Süpürgelik böceği olarak ta nitelenen bu böcek daha çok kapı kenarları, süpürgelik arası ve dolap aralarında görülür. Toz böceği uçar mı? diyorsanız uçma özelliği yoktur ancak sıçrayan kuyruk olarak bilinen rutubet böceği kısa mesafede uçar gibi sıçramaktadır. Toz böceğine kesin çözüm bulmak bireysel olarak mümkün değildir. Toz böceğinin alerjiyi tetikleyen bir özelliği vardır.

Evdeki toz akarlarının alerji yapan dışkıları hassas yapılı insanlarda ciddi rahatsızlığa neden olur. Bir akar böceği bir günde ortalama 15 kez dışkı yapma potansiyeline sahiptir. 100 akar haftada yaklaşık olarak iki mikrogram alerjen üretir. Bu durum çok fazla rahatsızlığı tetiklemese bile 10 mikro gram üzerine çıkması durumunda özellikle küçük çocuklar ve hassas yapılı insanlarda astım hastalığı yapar.

Akarlar, mite, maytlar 3 000 e yakın çeşidi olan mikroskobik böceklerdir. Toz böceği nerelerde olur? diye arama yapanlar daha çok, eşyalar üzerinde, halılarda, yatak, minder, rutubetli duvar, küflenmiş ekmek ve kuru gıda paketlerinin üzerinde çekmecelerde yüzlerce görülür. Çok minik yapılı oldukları için, partiküller şeklinde havada uçuşarak solunum yoluyla nefes yollarına çekilirler.

Bu durum neticesinde alerjik reaksiyona ve akciğerlerde bronşların tıkanmasına sebep olurlar. En fazla bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarına sebep oldukları için toz böcekleri ile mücadele oldukça önemlidir. Toz haşerelerinin dıştan belirtileri genellikle, gözlerde kızarma, sulanma, göz içi ve etrafında kaşıntı, burun akıntısı, burunda sinüse bağlı tıkanıklık, alerjik yapılı kişilerde hapşırık şeklinde belirti gösterir.

Beyaz Toz Böceği Isırır Mı?

Küçük beyaz böcekler nedir? diye bizi arayan insanlar nokta kadar böcek görüyorum, telefon üzerinde ve koyu bölgelerde kolay fark ediliyor diye belirtir. Toz böceği çeşitleri bir hayli fazla olmasına karşın en fazla mite, mayt, toz akarı, ve türevleri yaşam alanlarına musallat olur. Toz böceği gözle görülür mü? diyenler genelde yatak böceği olarak bilinen toz akarlarından rahatsız olmakta ve kendini ısıran böceğin ne olduğunu bilememektedir.

Toz akarı ısırığı kaşınma, minik kabarcık ve kızarma şeklinde kendini gösterir. Gece yatağa yatınca kaşınma ve ısırılma yaşanır. Daha iri şişlikler ve sürekli kaşınma gibi belirtiler yaşanıyorsa o zaman tahta kurusu ısırığı, pire ısırığı gibi ısırılmalara maruz kalabilirsiniz. Böcek ısırmalarında benzer özellikleri, karınca ısırığı, kırkayak ısırığı, sivrisinek ısırığı, tatarcık ısırığı, kuş biti ısırığı sonrası yaşıyor olmanız da muhtemeldir.

Böcek ısırıkları boyutuna göre farklılık gösterir. Toz böceği ısırığı ile kuş biti ve pire ısırıkları birbirine yakın özellikler sergiler. Kendini neyin ısırdığını anlayamayan insanlar çoğunlukla doktor tedavisine yönelir. Ancak çoğu zaman böcek ısırığını doktor bil tam ayırt edemediği için ilaçlama servisi alınmasını tavsiye eder. Isıran böcekler daha çok minik boyutlu ve yatak bölgesinde türeyen zararlılardır.

Kanatlı böcekler olarak bilinen sinek çeşitleri de ısırıp kaşınmaya neden olur. Ev temizliği akarları yok eder mi? Bildiğimiz klasik ev temizlik uygulamaları sabun veya çamaşır suyu ile silmek pek çok insanın ilk denediği yöntemdir. Akar ve alerji yapan maytları evden temizlemek sadece ev temizliği ile kesinlikle mümkün olmaz. İlaçlama yaptırmak bunu yaparken de profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek almak şarttır.

Beyaz Toz Akarları Ne Kadar Yaşar?

Toz böceklerinin yaşam süreleri değişkendir. Bazı türler bir yıl kadar yaşamasına karşın genellikle kısa ömürlüdürler. Ancak çok hızlı yumurta bırakıp hızla istila gerçekleştirdikleri için mekanlarda yıllarca toz böceği şikayetleri yaşanmaktadır. Akarlar içinde erkek toz böcekleri 1 ay civarında yaşar ve ölürler. Dişi beyaz toz böceği ise ortalama 2 ay kadar hayatta kalır ancak bu esnada yüzlerce yumurtaya sebep olacağı için kat be kat sayılarını artırmaları kolaydır.

Toz böceği varlığını devam ettirmek için üremek zorundadır. Bir dişi toz böceği ise ortalama 80 -100 civarında yumurta bırakır. Çamaşır suyu ile temizlik yapmak kısmen bu minik böcekleri engellese bile kalıcı çözüm kesinlikle sağlayamaz. Toz böcekleri hangi mevsimde daha çok görülür? diyorsanız kış mevsimi varlıklarını kat, kat artırırlar. Yaz aylarında daha fazla soruna sebep olmaları ise sıcaktan huzursuz olup etrafa dağılmasındandır.

Beyaz toz böcekleri daha çok kış aylarında yalıtımsız binalarda, rutubetli duvarları, nemli, küflü evlerde ve yeni yapılan sıfır binalarda çok daha yoğun şekilde görülür. Bu toz kadar küçük böcekler yazın etrafa dağılarak insanları huzursuz ederler. Sıcaktan hoşlanmadıkları için genleşen hava akımı nedeni ile huzursuz olurlar. Duvar dipleri, kapı pervazları, dolap arkaları, mutfak dolaplarının içi ve en çokta parke altı gibi yerlerde yuvalanıp ürerler.

Tedbir olarak mobilyaları duvara yaslamayın, duvarla dolapların arasını 5 yada 10 santim kadar aralı tutmanız dolaplara rutubet ve küf bulaşmasını yavaşlatır. Çünkü nem ve ısı dengesi düşük mekanlarda duvarların dolap ile birleşmesi küflenmeleri ve rutubeti tetikler. Toz akarı sadece konutlarda değil, bitkilerde ve ekili alanlarda da yaşar. Tarla ve bahçede yaşayan akarlar bitkilere zarar veren böcekleri önleme konusunda oldukça faydalıdır.

Toz Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Beyaz toz böcekleri neden oluşur? bilmeden çözüm için doğru adım atmak bir hayli zordur. Islak veya nemli karton, çürümeye başlamış tahta kısımlar, duvardaki sıvaların dökülmesi ve küflenmiş bölgeler bu böceklerin oluşmasına imkan sağlar. Bazende saksı çiçeklerinin etrafında ve çiçeklerin üzerinde yüzlerce oluşup, saksıdaki topraktan eve yayılır. Bilindiği gibi çiçekler daima su ister ve bu sulama işini abartırsanız toprağı devamlı nemde kalacağı için toz böceklerine inanılmaz bir koşul sağlar.

Bu durumda saksı hemen ev dışındaki çöp kutusuna atılmalı ve evde toz böceği ilaçlaması mutlaka yaptırılmalıdır. İnternet ortamında insanlar bazı platformalarda sorunlarına çare aramakta ve yorumlar yapmaktadır. Bize buralardan sıkça ulaşan kişiler, her şeyi denedim evi havalandırdım, çamaşırları yüksek ısıda yıkadım evin her tarafını çamaşır suları ile temizledim ama çözüm olmadı.

Başka firmalara defalarca ev ilaçlaması yaptırdım, böceği tanımıyorlar ve kullandıkları ilaçlar bir çözüm sunmadı bende kendim evi ilaçladım yinede hiç bir değişiklik olmadı. Artık bu minik toz kadar böceklerden evdeki huzurum kalmadı çıldıracağım diye çareler aramaktadır. Akarlar miteler nerelerde yaşarlar? önce bunu anlamakta fayda vardır. Toz böcekleri ev tozunda, pamuk ve diğer lifli kumaşlar, evcil hayvan atıkları, çeşitli bakteriler bitki ve böcek kalıntıları gibi şeylerde bulunur.

Böyle ortamda evde yaşayan en önemli zararlı ev tozu akarları diğer adıyla mite ve toz akarıdır. Ev tozu akarları nemli yerlerde çoğalırlar. Gözle görülmeyecek kadar küçük olmaları en sinsi yönlerini oluşturur. Yastık, yorgan, yatak ve halı içlerinde minderlerde çekyat ve koltuklarda hatta kıyafet içlerinde bile üreler. Bu ise kapsamlı bir mücadeleyi, yani sisleme böcek ilaçlama yaptırmayı zorunlu kılar.

Toz Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Havalar soğuyunca mekanın içerisindeki havanın fazla ısınmasından dolayı toz ve küf kökenli mantarlar bir hayli fazla oluşmaya başlar. Bu böcekler küf ve nemde adeta istila aşamasına geçer. Çünkü küf sporları canlı organizmalar olup beyaz nem böceklerini tetikler. Beyaz toz böceklerinin oluşumuna sebep aslında bizzat küf ve nemin içindeki bakterilerdir. Toz böcekleri nasıl oluşur? Evde akar ajerji belirtileri nelerdir? diye çok sayıda arama yapıldığı malumdur.

Pek çok ilaçlama firması bu gibi şeylerden bir haber olup bizim paylaştığımız bilgileri kopyalayarak sitelerinde yayınlar. Ancak kullanacakları ilaçlar ve özellikleri hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değillerdir. Bu durum insanların ciddi maddi kayıp yaşamasına ve sağlıklarının bozulmasına sebep olmaktadır. Evde küf ve nem yoğunluğu varsa işiniz oldukça zordur. Bu durumda çok etkili bir toz böceği ilaçlama zorunludur.

Akarlar hangi hastalıklara sebep olur? Yatak, yorgandaki akar alerjenleri uykuda solunum yollarına bulaşarak sorun teşkil ederler. Akciğerlerde hava keseciklerine ulaşır alerjik reaksiyon nedeni olurlar. Böylece astım nefes kanallarında daralma ve sinüs iltihaplarında artış yaşanır. Gece öksürüğü, nefes esnasında hırıltı, saman nezlesine ile solunum ve nefes darlığına yol açarlar.

Şayet belirtiler 10 günden daha fazla sürerse hekime müracaat edip tedavi olmanız gerekir. Toz böcekleri hassas yapılı kişilerde daha fazla alerjik reaksiyonlara sebep olur. Toz böceklerinden kurtulmak için özel içerikli karışım ilaçlar ile mücadele gerekir. Basit içerikli sıradan haşere ilaçları hiç bir çözüm sağlamaz. Toz böceklerinden nasıl kurtulunur? diyorsanız mutlaka sisleme toz böceği ilaçlama ve en iyi böcek ilaçları kullanılmalıdır. Atlas Türk İlaçlama daima en iyi çözümleri sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir