Toz Böcekleri İle Mücadele

Toz Böcekleri İle Mücadele

Ev tozu alerjisinin belirtileri insanlar için hayli sıkıntılıdır ve toz böceği ilaçlaması çok zordur. Ev tozu akarlarına alerji; toz alerjisi, mite alerjisi diye de bilinir. Toz Böcekleri İle Mücadele insan sağlığı açısından bir hayli önemlidir. Toplumun %9’da ev tozu akarlarına karşı hassasiyet olduğu saptanmıştır. Ev tozu akarları en çok tüylü halılar, yastık, yatak yorganlar içerisinde bulunur. Yatak böcekleri olarak bilinen bu gözle görülmesi çok zor olan haşereler hem fark edilmesi zor, hemde mücadelesi oldukça uzun bir süreç gerektirir.

Toz böceklerinin yaşam bölgelerinde üremesini önlemek için gerekli üreme koşulları ortadan kaldırılarak profesyonel bir ilaçlama servisi alınmalıdır. Akarlar solunum yolu ile alındığında ya da deriye temas ettiğinde akar alerjisi olan insanlarda astım, alerjik nezle ve egzama belirtilerine, ya da var olan bulguların artmasına neden olur. Buda hassas yapılı insanlar ile bebeklerde ciddi alerjik belirtilere yol açar. Yatak böcekleri içinde en minik yapılı canlılar olarak öne çıkarlar.

Toz Böceklerinin Zararları Nelerdir?

Ev tozu akarlarının vücut artıkları özellikle dışkıları gerçekte alerjen yapıdadır. Yani alerjiye yol açan maddeler özellikle toz akarlarının dışkılarıdır. Bu alerjenlerin alerjik kişilerce temas edilmesiyle, solunmasıyla, alerjik nezlesi olanlarda gece yatınca özellikle de sabah kalkınca burun akıntısı hapşırık, tozlu bir ortama girildiğinde, halı ile kaplı ortamlarda yakınmalarda artış gözlenir. Alerjik astım hastalarında bu ortamlara girildiğinde öksürük, nefes darlığı, astım atağı belirtilerinde sıklaşma yaşanabilir.

Alerjik çocuklar yerde halı üzerine oynarken öksürmeye başlayabilir, ya da tüylü oyuncaklarla oynarken yakınmaları sıklaşır. Toz akarları daha çok sıcak, nemli ve karanlık bölgelerde yaşarlar. Bizden ve ev hayvanlarımızdan dökülen deri döküntüleri ile beslenirler. 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemli ortamlarda bolca bulunurlar. Toz akarlarının üremesinde dış ortamın ısı ve nem oranı da önemlidir. Bu nedenle toz akarı ile mücadelede ortamın nem ve ısı kontrolü iyileştirilmelidir.

Toz Akarları Nerelerde Görülür?

Akar böcekleri ile ev tozu akarları kuru iklimde ve yüksek rakımda daha az görülürken deniz kenarı ve yüksek nemlilik içeren bölgelerde daha sık bulunmaktadırlar. Örneğin nem oranının yüksek olduğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesinde alerjik astımlı hastalarda yüksek oranda akar alerjisi saptanırken, İç Anadolu’da yaşayanlarda bu oran çok daha düşük seviyededir . Toz akarı nasıl beslenir? Akar alerjisi belirtileri nasıl ortaya çıkar? önemli konular olup insanların çok ciddi rahatsızlık yaşamasına bu böcekler yol açmaktadır.

Toz Böcekleri İle Mücadele ve beyaz nem böceği ilaçlaması sisleme yöntemle yapılmak zorundadır. Ev tozu akarları tüm tekstil eşyalarında görülmekle birlikte ev içinde en çok yaşadıkları yerler yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü peluş tarzı oyuncaklardır. Bu tür ev eşyaları evlerde yatak odalarında kullanılmamalıdır. Toz böceği oluşumunu tetikleyen şartlar ortadan kaldırılırsa ilaçlama sonuç verir.

Toz Böceklerinden Kurtulma Yolları

Akarların yastık ve yorganda yoğun bulunmasının nedeni bunlarda beslenebileceği insan deri döküntülerinin yorgan ve yastığa çok daha fazla bulaşma çokluğudur. Ev tozu akarları 60°C üzerinde 1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle nevresimler haftada en az bir kez, 60°C’ ve üzerinde yıkanarak değiştirilmelidir. Toz akarlarından kurtulmak için ortamda çeşitli tedbirlerin alınması şarttır. Toz akarları ile mücadele için en etkili yöntem hiç kuşkusuz toz akarı ilaçlama yaptırmak olacaktır.

Ancak toz akarlarının mekandan arındırılması mümkün olmasa bile evdeki yoğunluğunun azaltılması için alınacak tedbirler şunlardır. Yatak odası dışında evin diğer odalarında kadife, tüylü kumaştan mobilyalardan kaçınmalı, koltuklar deri ya da sentetik kumaştan seçilmelidir. Perdeler yıkanabilir kumaştan olmalı, ya da tümüyle sentetik silinebilir jaluzi kullanılmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır, halı yerine makinede yıkanabilir kilim tercih edilmelidir. Kumaşla kaplı yüzey olabildiğince az olmalıdır.

Ev Temizliği Ve Havalandırmanın Önemi

Ev sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bir bez ile silinerek havalandırılmalıdır. Bazı elektrik süpürgeleri tahliye havasıyla akar alerjenlerini tekrar ortama dağıtmaktadır. Tercih edilecek elektrik süpürgesi hepa filtreli ya da suya çeken olmalıdır. Evde nem oranı düşük tutulmalıdır. Beyaz toz böcekleri olarak bilinen minik böcekler özellikle yeni binalar ile rutubetli mekanlarda çok fazla ortaya çıkmaktadır. Toz böceği türleri içinde yer alan bu nem haşeresi özellikle rutubetli binalarda küf mantarları ve küf sporlarının tetiklediği oldukça zararlı böcektir.

Erkek çocuklar ve bebeklerde astımı tetikleyen sinüs yolu iltihaplarına yol açan bir özellikleri vardır. Toz akarları ile mücadele bilinçli olarak yapılması zorunlu olan bir ilaçlama türü olarak büyük önem taşımaktadır. Atlas Türk böcek ilaçlama olarak, toz akarlarının yok edilmesi konusunda en etkili toz böceği ilaçlarını kullanıyoruz. Toz Böcekleri İle Mücadele püskürtme yöntemden daha çok, sisleme ve soğuk ulv uygulama kullanılarak yapılır. Bir önceki yazımız olan, Toz Böceği İlaçlaması ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir