0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Toz Böceği Nedir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Toz Böceği Nedir? nokta kadar böcek olan beyaz toz böcekleri ahşap malzemelerde zararlara, insanlarda ise kaşınma ve alerjik reaksiyonlara sebep olur. Böcek ilaçlama uygulamaları arasında beyaz toz böcekleri ile mücadele oldukça zor ve uzun bir süreç alır. Ahşap malzemelerde toza benzeyen böcekler görülüyorsa muhtemelen eski bir istilanın başladığını görmektesiniz. Evdeki aktif şekildeki toz böceği istilası parke yada mobilya üzerleri gibi yaşam alanındaki malzemelerde görülür.

Nemli kalmış yüzeylerde ve nemli ortamlarda bu durum daha çok yaşanır ve minik delikler olduğu anlaşılır. Bu durumda ahşap malzemeleri kapsamlı bir incelemeye tabi tutmak gerekir. Toz böceği saldırısı ahşap ve mobilyalarda dikkatlice bakıldığı zaman küçük noktacıklar şeklinde görülür. Bu böceklerin musallat olduğu bölgeler tavanlar, parkeler ve depo ile bodrum bölgeleri olarak öne çıkar.

Böylesi durumlarda ilk yapılması gereken ortamlardaki zeminin nem oranını yüzde 20’den aza çekmek olmalıdır. Ahşabın nem seviyesini belirlemek için kontrol etmek amacı ile nem ölçer yardımı ölçülür. Parke ve ahşaplarda nemin seviyesini anlamak için nem ölçer kullanmak faydalı olur. Mobilyalarda oluşan toz böceklerinin önlenmesi için kaba kesim yapılan ormandaki kereste böceğin tüm aşamalarını ortadan kaldırmak şarttır.

Bunun için mobilya yada ahşap malzemelerin yapımında zararlı böcekleri ve etkilerini ortadan kaldırmak için fırında kurutma işleminden geçirilmesi gerekir. Toz böcekleri cilalanmış yada zımparalanmış ahşapta pek fazla görünmez. Çünkü bu özellikler toz böceklerini oldukça zorladığı için çekici olmaz. Toz böceği yumurtalarını toplu şekilde bırakmak için yüzeylerde çatlak ve yarıkları arar. Buralara yumurtasını bırakır zımparalanan yüzeyler ise buna ihtimal vermez.

Toz Böceği Oluşumunu Önleme Yolları

Mobilyalarda ve ahşaplarda görülen toz böceklerinin yaşam döngüsü yaklaşık olarak 3 ay ile 1 yıl arasında farklılık gösterir. Gelişmekte olan toz böceği larvası 1 yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunluk seviyesine ulaşır. Toz böcekler ile mücadelede fumigasyon yada ulv ilaçlama yaptırılması böceklerin çok daha kısa sürede ortadan kaldırılması için etkilidir. Şiddetli toz böceği istilaları ciddi sıkıntı yaşanmasına sebep olmaktadır. İşte bu nedenle toz böceklerin çok kısa bir sürede ortadan kaldırılması gerekir.

Bunun için soğuk sisleme tabir edilen ilaçlama yapılması önemlidir. Yada fumigasyon yöntemi tercih edilebilir bu şekilde ahşap malzemeler içine yumurta bırakmaya çalışan toz böceklerinin daha kolay yok edilmesi mümkün olabilir. Ahşapları toz böceklerinden korumak için bazı küçük tedbirler alınması faydalı olur. Öncelikle satın almadan önce alacağınız ahşap malzemeyi güzelce araştırmanız hava kurutmalı yada fırınlama işleminden geçirip geçirmediğini öğrenmeniz önemlidir.

Ahşap malzemelerdeki yüzeylerin kimyasal işlem görmüş olması yani koruyucu böcek öldürücüler uygulanmış olması önemlidir. Toz böceklerinin yaşam alanları nasıl önlenir? diyorsanız kimyasal işlem olan cila ve koruyucu yapmak gerekir. Bu ahşaplara musallat olmasını büyük oranda geciktirir. İnsanlar toz böcekleri ile ilgili çeşitli arayış ve sorulara yönelir. Toz böceği uçar mı? küçük beyaz böcekler nedir? toz böceği gözle görülür mü? toz böcekleri ile mücadelede toz böceğine kesin çözüm var mı? gibi sorular alırız.

Toz böceği uçan bir böcek değildir küçük beyaz böcekler beyaz toz böceği ve rutubet böceği olarak isimlendirilir. Toz böcekleri oldukça küçük yapılı oldukları için dikkatli bakılmadığı takdirde pek fark edilemez. Genellikle beyaz toz tanesi sanılır bu böceklere süpürgelik böceği olarak ta isim verilir. Beyaz nem böceği olarak bilinen beyaz toz böcekleri kapı pervazları ve süpürgelik kenarlarında sıkça karşılaşılan bir böcektir.

Toz Böceği Yumurtalarını Temizlemek

Toz böceğine kesin çözüm vardır ancak parke arkası ve kapı pervazları gibi iç bölgelerde üreyen yada su çekmesinden dolayı ahşap malzemelerin ve suntaların içinde oluşan toz böcekleri ile mücadele oldukça zordur. Bu nedenle tek ilaçlama ile toz böceklerine kesin çözüm sunmak son derece zor olacaktır. Evde dip bölgelerde toz böcekleri izlenerek hangi bölgelerde yoğunlaştıkları tespit edilmesi gerekir. Toz böceğini ne öldürür? diyorsanız ortamdaki rutubeti ortadan kaldırmak en önemli etkenlerin başında gelir.

Böcek ilaçlama ile yüzeysel olan toz böcekleri ölmektedir ancak dip bölgelerde olan böcekler ve yumurtaları istilanın asıl kaynağıdır. Toz böcekleri neden olur? diyorsanız genellikle rutubet ve nemli neden kaynaklanır. Pek çok insan ilk defa gördükleri bu minik canlar karşısında şaşkınlığını gizleyemediği için toz böcekler nereden gelir? toz böceği evde niye olur? gibi arayışlara yönelen insanlar çok fazla bilgiye ulaşamaz.

Çünkü ilaçlama firmaları ve internet ortamında toz böcekleri ile ilgili bilgiler oldukça kısıtlıdır. Gözle zor görülen böcekleri insanlar ve ahşap malzemeler için zararlı özellikleri ile dikkat çeker. Bu nedenle toz böcekleri ile mücadele çok daha hassas ve üst seviyede ilaç ile profesyonel böcek ilaçlama yöntemleri kullanılarak yapılmalıdır. Toz böceği nedir? toz böceği neden olur? diyenlerin rutubetten kaynaklanan küflenmeler ve pamuksu küfte oluşan canlı organizmaların toz böceklerini tetiklediğini bilmeleri gerekir.

Toz böceklerinin oluşma nedenleri içinde evin tozlu olması, yeteri kadar temizlik yapılmaması ve mekanda rutubetin varlığı en büyük sebeplerin başında gelir. Ortamın havalandırılmaması karanlık ve ışık girmeyen bölge olması bunda büyük etkendir. Değişik isimler ile anılan bu minik nokta kadar böcekler toz böceği, beyaz rutubet böceği, toz akarı, mite, mayt, kitap biti benzeri değişik isimler ile anılır.

Toz Böceklerinin Görüldüğü Yerler

Değişik türevleri olup odunla beslenenler olduğu gibi deri ve doku artıkları ile beslenenlerde vardır. Çoğunlukla yaşam bölgeleri mobilya, halılar, yataklar ve döşeme araları olarak dikkat çeker. İnsanlar için zararlı olan toz böceklerinin ürettikleri proteinler insan cildinde alerjik özellikli rahatsızlıklara sebep olur. İnsanların bilmesi gereken toz böceklerinin oluşma sebepleri nemlenme ve ortamdaki toz tabakası olarak öne çıkar.

Beyaz toz böcekleri olarak bilinen miteler insanların vücudunda bolca bulunur ancak bunu insanlar bilmez. Çünkü bunların beslenme özelliği deri döküntüleridir halı, yatak, çarşaf, elbise, yastık kılıfı gibi yerlerde çok sayıda minik toz böceği bulunur. Bunlar genellikle rutubet ve toz böcekleri olarak bilinmektedir. Toz böcekleri kaşınma ve alerjiye neden olur ancak bu böceklerin ısırmasından kaynaklanmaz vücutlarındaki tüylü özellikler ve insanlarda kaşınmaya sebep olduğu bilinmelidir.

Toz böcekleri nereden gelir? diye merak edenlerin bu böceklerin kaynağı rutubet ve tozlu ortamların bu böcekleri tetikleyici sebeplerinin olduğunu anlaması gerekir. Beyaz toz böcekleri evlerde ve yataklarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yatakta toz böceği neden olur? diyenlerin asıl kaynağının insanlar olduğunu anlaması gerekir. Yeterince temizlik yapılmayan halı üzerinde, yatakta ve kıyafetlerde çok sayıda minik alerjen canlılar bulunur.

Bu nedenle yataktaki nevresimlerin, yastık kılıfı ve çarşafların hatta yatağın sık aralıklar ile temizlenmesi, kıyafetlerinin sıcak suda yıkanması, ortamın devamlı havalandırılması temizlenmesi şarttır. Beyaz nem böcekleri ve toz böceklerini yok etmek için erken müdahale kritik önem taşır. Toz böceği ilaçlama zor ve zahmetli bir uygulamadır bu nedenle sıradan yöntemlerle önlenmeleri imkansıza yakındır. Beyaz toz böceklerinden nasıl kurtulurum? diyorsanız bireysel çabalar hiçbir işe yaramayacaktır.

Toz Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Yeni binalar beyaz nem böceklerini, tozlu ortamlar toz böceklerini, çürümüş ve rutubetli ahşaplar ise ahşap bitlerini tetikler. Değişik isimler ve türler ile anılmasına karşın ortak özellikleri toz böceklerinin zararlarının olmasıdır. Gerek insanlarda alerjen zararlar, gerek mekan ve ahşaplarda maddi hasarlara sebep olarak istenmeyen durumlara yol açarlar. Evdeki beyaz toz böcekleri ile küflenmeden oluşan minik toza benzeyen haşerelerin etkili bir ilaçlama ile yoğunluğunun kırılması gerekir.

Toz böcekleri nasıl yok edilir? diyenlerin zor önlenen böcekler olduğunu bilmesi gerekir. Çok kolay gizlenmesi ve böcek ilacı işlemeyen kısımlara çok sayıda yumurta yapmaları bu böcekleri öne çıkaran özelliktir. Parke altı, ahşap içi, duvar boşlukları gibi bölgeler beyaz toza benzeyen böceklerin ürediği kısımlardır. Yavaşlatıcı ve engelleyici tedbirleri alarak sürekli ortamın havalandırılması, ortamdaki rutubetin ortadan kaldırılması sıkça eve güneş ve ışık girmesi ve temizlik yapılması önemlidir.

Toz böcekleri ile mücadelede profesyonel böcek ilaçlama firmalarından sisleme servisi talep etmek önemlidir. Çünkü sprey ilaçlarla toplu şekilde toz akarı ve toz böceklerini ortadan kaldırmak çok zordur. Beyaz toz böceği ilaçlama etkili ilaçlar ve geniş kapsamlı uygulama ile başarıya ulaşır. Atlas Türk ilaçlama firması olarak toz böceklerinin yok edilmesi için daima en etkili ilaçları kullanıyoruz. Ancak toz böceği ilaçlama da garantili ilaçlama yapmak söz konusu değildir.

Aksi yönde söylemlerde bulunan ve kolay garanti veren kişilerden şiddetle kaçınmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde ciddi şekilde sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz hale gelecektir. Böceklerin direnç yapıları farklıdır ve böcekler ile mücadelede en fazla zorlanılan türler toz böcekleridir. Pire ilaçlama ile tahta kurusu ilaçlama bile toz böceklerine oranla daha kolay dense yeridir. Bu böcekler çok daha hızlı üreyip hava giren boşluklara gizlenmektedir. Bu ise böcek ilacının etkisinden kurtulmalarına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir