0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Toz Böceği Nedir Nasıl Mücadele Edilir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Toz Böceği Nedir Nasıl Mücadele Edilir? Toz Böceği genellikle çok küçük boyutlarda ve fazla dikkat çekmeyen bir böcektir. Toz böcekleri ile mücadelenin ilk adımı, aktif istila olup olmadığını anlamak için iyice bir gözlem yapmak olmalıdır. Mobilya parke yada yaşam alanınızdaki nemli kalmış bölgeler toz ve nem böceklerine iyi bir ortam sağlar. Toz böceği zararlısı yüzey, zemin veya deliklerin yakınında biriken özellikleri ile dikkat çeker.

Tüm ahşap yüzeyleri periyodik olarak inceleyin ve iç hasarın varlığına dair izlenimler edinmek gerekir. Saldırı kanıtı, tavanlar, taramalı alanlar, bitmemiş bodrumlar ve depolama alanlarında toz böcekleri olarak bilinen rutubet ve nem böcekleri yaygın görülür. Ahşabın nem seviyesini belirlemek için nem ölçer kullanılması faydalı olabilir. Toz böceği ile mücadele oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Beyaz toz böceği olarak bilinen minik nokta kadar böcekler en zor kontrol altına alınan türlerdir.

Merkezi ısınan ortam, buhar bariyerleri ve mekanı çok iyi havalandırma, nemin kontrolüne ve ortamdan arındırılmasına yardımcı olabilir. Ağaçlardaki nemi kurutmak için kaba kesim kereste, böceğin tüm aşamalarını öldürmek için bir fırında kurutularak önlenebilir. Tozu ortamdan azaltma böceği enfestasyonlarını tamamen kontrol etmek için istenilen sonucu vermeyebilir. Nokta kadar toz böcekleri çok ciddi rahatsızlık sebebidir.

Toz Böceklerinin Özellikleri

Toz böcekleri familya olarak örümceğimsi sınıfa ait olan böcek türleridir. Yetişkin toz böceklerinin iriliği, yaklaşık olarak 0,2 mm ile 0,5 mm arasında olabilmektedir. Bu nedenle çıplak göz ile görülmesi pek mümkün olmaz. Toz böceklerinin 8 adet bacağı bulunur. Bu bacakların rengi, genellikle sarı ve kahverengi renk tonlarında görülür. Vücut yapıları yumuşak ve genel olarak, vücut renklerinin beyaz, krem renklerde olduğu daha çok bilinir.

Toz böcekleri, rutubetin yada tozların çok olduğu evlerde daha sık karşılaşıldığı malumdur. Böcekler toz kadar küçük boyutlarda olduğu için, halk arasında toz böcekleri olarak anılır. Toz böcekleri ortalama olarak 1 – 2 ay arasında ömürleri vardır bazıları bir yıl civarı yaşar. Toz böcekleri, insan vücuduna yerleşerek döküntülerle beslenebilmektedir. Özellikle kepekli saç derisinde, kepekten beslenerek yaşadığı tahmin edilir. Toz böcekleri etrafımızda evimizin her tarafında yaşama sürer.

Ancak mikroskop olmadan kanıtlanması zor olması nedeni ile çok dikkatli bir şekilde bakılınca hareket ettikleri görülür. İlk bakışta insanlar bunların böcek olduğuna inanmakta zorlanır. Akarlar bir diğer adıyla toz böcekleri insan kafa tasına benzeyen bir bedenden meydana gelmiştir. Bedenin üzerinde ise seyrek tüyler bulunur. Ağzı kafa tasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmış ve delmeye ayarlı özel bir yapıda yaratılmıştır. Sahip olduğu bu yapısı ile kendisine uygun bulduğu yiyeceği küçük parçalara ayırabilir.

Kaç Tür Toz Böceği Vardır?

Toz böceği olarak mayt türevleri, ahşap ve tahta kurdu ve toz pireleri dikkat çeker. Ahşaplarda zımparalanmış ve cilalanmış ahşap, yetişkin ağaç böcekleri için çekici bir özellik sergilemez. Yumurtalarını biriktirmek için bu böcek ahşap yüzeyde çatlaklara nüfuz edemez veya ahşabın içine giremezler. Toz böcekleri yaşam döngüsü 3 aydan bir yıla kadar türüne bağlı olarak değişir. Gelişmekte olan larvalar, bir yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunlaşma evresinde gelişir.

Fümigasyon, dumanlı ilaçlama özellikle diğer yöntemlerin başarısız olduğu veya böceklerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasının en etkili yoludur. Bu yöntemler son derece profesyonel ekiplerin işidir. Toz böceği uçar mı? toz böceği ısırır mı? benzeri çok sayıda soru tarafımıza yöneltilir. Toz böcekleri uçmaz ancak sıcak havalarda genleşen hava molekülleri toz ve toz böceğinin dışkılarını havaya kaldırıp alerjiye neden olabilir.

Toz böceğine kesin çözüm için öncelikle böceğin cinsini belirlemek, yuvalandıkları ve üredikleri bölgeleri analiz ederek ilaçlama tekniği talep etmek gerekir. Toz böceğinden kurtulmak için ulv ilaçlama şekli en etkili yoldur. Beyaz nem böceği ve toz akarları son derece zor kontrol altına alınır. Toz böceği nerelerde olur? diyorsanız, parke arası, tozlu yüzeyler, atıl depolar, ve rutubetlenmiş mekanlarda sıkça görülür. Toz böceğini öldürmek pekte kolay değildir.

Toz Böceği Gözle Görülür Mü?

Toz böceği isminden anlaşılacağı gibi tozlu yüzeyler ile nemli ortamlarda ve ağaç aksamlarda görülür. Toz böceği nasıl anlaşılır? öncelikle belirtilerini anlamak gerekir. Minik toza benzeyen ilk bakışta anlaşılmayan bir haşeredir. Kahverengi, beyaz, ve siyah renkleri bulunur. Ahşaplarda toz ve odun böceğinden korunmak için bazı önlemler alınabilir. Satın almadan önce ahşapları teftiş edip, bulaşma olup olmadığını anlamalısınız.

Sızdırmazlık sağlaması için ahşap yüzeyler kimyasal işlem görmüş olmalıdır. Ahşap koruyucuları veya böcek öldürücüler kullanarak toz böcekleri ile mücadele önemlidir. Havalandırma, drenaj ve ahşap ile toprak arasındaki uygun açıklık gibi durumlar iyi belirlenmelidir. Binalarda iyi bina tasarımının kullanılması, ahşabın nem içeriğini azaltır. Yeni yapılan binalarda beyaz toz böceği olarak bilinen nem böcekleri çok daha fazla görülür.

Özellikle sıfır binaya taşınan ve yeni binadan daire alanlar eve oturmadan önce daire boşken mutlaka beyaz nem böceği ve toz böceği ilaçlama servisi almalıdır. Kuru yüzeyler ve temiz, cilalı yüzeyler böceğin gelişimi için daha az elverişli şartları taşır. Hayvanlarda kaşınmaya neden olan toz piresi pirelerin pupa evresindeki elemanları olup tozlu ve toprağı bol zeminlerde olur. Toz böceği olarak değişik böcek türleri ve farklı boyutları karşımıza çıkar. Odunlardaki tozlar da görülen böcekler daha iridir ve ahşaplara ciddi zarar verir.

Odun Ve Ahşaba Zarar Veren Böcekler

Bu böcekler yetişkin halinde sert kabuklu ve kısa zamanda ölmektedir. Asıl zararlısı larva aşamasında olan böceklerdir. Toz böceği larvaları keresteyi çok ince, toz benzeri bir madde kütlesine dönüştürüp içten dışa doğru toz öbekleri halinde oluşturur. Kapı, pencere, parke, dolap ve ahşap döşemelerde toz kümeleri ve delikler özellikle koruyucu olmayan ahşaplarda görülür. Yetişkinler larva kurtlarına oranla çok az hasar verirler.

Toz kümelerinin yüzeylerde oluşması sonrası böceklerin işlerini kolayca tanıyabilirsiniz. Yetişkinler genellikle Haziran ayında ortaya çıktığında, bazı türler odun yüzeyinde boyutuyla ilgili küçük delikler bırakırlar. Antika eşyalar ve değerli malzemelerde yüzlerce deliğin oluşumuna sebep olurlar. Bazıları iğne deliği, bazısı, kurşun kalen deliği bazıları ise kurşun kalem boyutunda deliklere neden olabilir. Bu deliklerden, larvaların yetişkin haline gelmiş böcekler yüzeylere çıkar.

Bu böceklerin 1 yıllık bir yaşam döngüsü vardır. Böcek larvalarının aylar süren bir beslenme aşaması mevcuttur. Yetişkinler, kırmızımsı, kahverengiden siyaha dönen renktedirler. Larvalar beyazdır ve koyu kahverengi kafalarla şekillendirilmiş krem ​​renkli özellik sergilerler. Larvalar ağaçta tüneller oluştururlar ve ciddi anlamda parke ve yüzeylere zarar verirler. Bu böceklerin beslenmesi, sert ağaçların diri odununda bulunan şeker, nişasta ve proteindir. Yüksek neme sahip yaş özellikteki ağaçlara saldırırlar.

Toz Böceği Nedir Neden Oluşur?

Toz Böceği Nedir? Evlerde çeşitli kaşınma ve ısırılma şikayetlerine yol açan nokta kadar minik ve zor fark edilen bir böcektir. Pek çok insan aslında beyaz nem böceği, rutubet ve toz böceğini hiç bilmez bile. Bırakın toz böceklerinin oluşumuna yol açan etkenleri bu böceklerin varlığından bile haberdar olmadıkları için ne gibi bir zararı olduğunu da bilmezler. Son yıllarda özellikle yeni inşa edilmiş binaların dairelerinde sıkça ilaçlama yapmaktayız.

Toz böceklerinin oluşma ve üreme sebepleri arasında nem ve rutubet kadar evlerin tozlu olması başta gelir. Evlerin içinde yeteri kadar temizlik yapılmaması ve evlerin fazla havalandırılmadığı için evdeki nemin yüksek seviyede olması bu böceklerin üremesini tetikler. Zararlı Toz Böceği Nedir Nasıl Mücadele Edilir? merak edenler için başta da belirttiğimiz gibi birden fazla çeşidi vardır. Toz böceği olarak bilinen, house dust miteler çok küçük boyutlardadır.

Bu zararlılar ölü deri ve doku artıkları ile beslenip ortalama 400 mikrometre boyutunda olan insanlara oldukça zararlı canlılardır. Toz böceklerinin ürediği bölgeler çoğunlukla yaşam alanları olarak halı, mobilya ve yataklar olarak dikkat çeker. Beyaz nem böceği parke altı, kapı pervazları ve dolap altları gibi bölgelerde görülür. Toz böceği denmesi genelde tozlu ortamda oluşması, toz öbeği oluşturması ve toza benzemesi nedeni iledir. Toz akarlarının ürettikleri proteinler insan üzerinde alerjik etkiler bıraktığı için hassas tenli kişiler ciddi sorun yaşar.

Yatak Odalarında Toz Böceği Neden Olur?

İnsanların bilmesi gereken minik toz haşereleri insanları hedef alır. Özellikle mite türleri ve toz böcekleri evlerde en çok yatak odalarında çok yüksek oranlarda bulunur. Nevresim, yastık, yatak ve halılarda üreyen, sıkça yatak içinde görülen hayli zararlı alerjen haşerelerdir. Yatakta toz böceği neden olur? sorusuna alerjen böceklerin insan derisi ile beslendiği için insanların tenine daha yakın olmak için yatakta ve halı üzerinde bolca buldukları bilinmelidir.

İnsan vücudunda belkide binlerce adet vardır deri kırıntıları ile kolay zahmetsizce beslenirler. Yatak ve nevresimler ile elbise ve halılar üzerinde mite ve toz böceği üremesine son derece açık özelliktedir. Özellikle bebek ve çocuklarda yan etkileri fazladır. Bu böceklerin dışkıları hassas ciltli insanlarda daha yoğun kaşınma ve cilt tahrişine yol açar. Toz böcekleri neden olur? yukarıda saydığımız gibi nemli ve tozlu daireler toz böceklerinin ana oluşum ve üreme sebeplerini tetikler.

Yeterince sıklıkla süpürülmeyen eşyaların arkasında biriken kalın toz tabakaları adeta bu tür haşerelere davetiye anlamına gelir. Yatak çarşafı, halı, elbise, koltuklar gibi eşyalarda biriken insan derisi döküntülerinin yeteri kadar temizlenememesi bu böceklerin kolayca besin bulmasını kolaylaştırır. Toz böcekleri evlerden yok edilmez ise ortamdan arındırılmaması bu zararlı böceklerin istila boyutlarına ulaşmasını tetikler. Yatak içi ve kumaş gözenekleri arasına kadar işler ve önlenmeleri çok zor olur.

Toz Böceklerinden Kurtulma Yolları

Doktora giderek cilt problemleri için tedavi olan insanlar genellikle mayt ve mite sorunu yaşadıklarını öğrenir. Daha önce hiç duymadıkları bu zararlı doktor tavsiyesi ile evde toz böceği ilaçlama yaptırmalarının ana sebebi olur. Bu sebeple Toz Akarı Nedir? nasıl önlenir? bilmeden gelişi güzel ilaçlama yaptırarak toz böceklerinden kurtulmak mümkün değildir. Her firma toz böceği ile mücadele konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip olmadığı için bu böcekler ile mücadele çoğu zaman ilaçlama firmalarını çaresiz bırakmaktadır.

Ev ilaçlama ne kadar? toz böcekleri kaç liraya ilaçlanır diyenlerin ucuz ilaçlama fiyatlarına itibar etmemesi gerekir. Beyaz nem böceği ile toz akarı ilaçlama servisi çok ama çok zordur. Toz Böceği Neden Olur? iyi anlaşılmalı ve garantili toz böceği ilaçlama yapmanın çok mümkün olmadığı bilinerek aldatmalara maruz kalınmamalıdır. Peki ama toz böcekleri nereden gelir? evde toz akarı neden olur? diyorsanız evin hijyen ve rutubet konusunda sorunu var demektir.

Toz böcekleri küçük yapılı gözle kolay görülmeyen zararlı haşereler olduğu için çok sayıda üremeden sonra anlaşılır. Unutulan bir ekmeğin küflenmesi, kuru bakliyatların bozulması ve evin rutubetlenmesi bu böcekleri tetikler. Toz böcekleri ile mücadele diğer haşere türlerine oranla daha zor ve kapsamlı bir ilaçlama gerektirir. Toz böceğini önlemek için en iyi ilaç ve yöntemleri kullanmadıkça istenilen sonuç alınamaz.

Nem Ve Toz Böcekleri Nereden Gelir?

Her insanın bilmesi gereken toz akarı ve beyaz nem böceklerinin önlenmesi diğer böcek türlerine oranla çok daha zordur. Alerjen etkili minik haşereler olan mite türleri ve toz böcekleri evlerde bolca bulunurlar. Beyaz toz böcekleri en çok yatak odalarında üreyen ve sıkça yatak içinde görülen hayli zararlı haşerelerdir. Yatakta toz böceği neden olur? bunun anlaşılması için bu zararlı böceklerin insan derisi ve saç kılları tırnak kalıntıları ile beslenmeyi sevdiği iyi anlaşılmalıdır. Toz Böceği Nedir Nasıl Mücadele Edilir? iyi bilinmelidir.

Toz böceklerinin oluşma sebepleri arasında evlerin tozlu olması yeteri kadar temizlik yapılmaması ve evlerin fazla güneş görmediği için rutubet oluşmasına sebep olması sonucu evdeki nemin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Evin yeteri kadar havalandırılmaması bu böceklerin daha hızlı üremesine yol açmaktadır. Yeterince temizlenmeyen yatakta ve halı üzerinde bolca buldukları deri kırıntıları ile kolay beslendikleri ve yaşama imkanı buldukları için evin sürekli temizliği gerekir.

Yatak ve nevresimler ile elbise ve halılar üzerinde çokça mite ve toz böceği yaşadığı için çok kısa aralıklar halinde bu kumaşların devamlı yıkanması gerekir. Beyaz nem böceği ve toz böceklerini yok etmek için erken müdahale çok daha kesin sonuç alınmasına yardımcı olur. Evin her tarafına yayılan toz böcekleri defalarca ilaçlama yaptırmaya rağmen insanların kabusu olmaya devam eder. Özellikle parke altları onlar için varlık nedeni gibidir.

Toz Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pek çok ilaçlama şirketi toz böceği olarak sadece mayt ve pireleri bilir. Ancak beyaz nem böcekleri onların en istilacı ve zor imha edilen türlerinden biridir. Böceklerin oluşumunu bilmeden ilaçlama ve mücadelesi hakkında gerekli bilgi ve deneyime sahip olmak düşünülemez. Sadece ilaç sıkarak bu böcekleri yok etmek yanlıştır işte bunun için bu böcekler ile mücadelede çaresiz kalırlar. Beyaz toz böceği ilaçlama kokusuz ilaç kullanımı ve sırt pompası ile ilaç uygulanarak kesin sonuç vermeyecektir.

Küf, rutubet, tozlu ortam ve havalandırılmayan evler bu böcekler için biçilmiş kaftandır. Ayrıca mutfak bölgesinde gıda küflenmesi gibi durumlar sonrası nem ve toz böceklerinin istilası yaşanır. Toz böceklerinin yok edilmesi için dumanlama yöntemi olarak ta bilinen sisleme ilaçlama şekli en etkin yoldur. Yatak içleri, kumaş araları, parke arası, mobilya içleri ve ahşap gövdelerine kadar bulaşan nem böcekleri ile toz böcekleri basit ilaç ve yöntemler ile önlenemez.

Toz böceği ilaçlama oldukça kapsamlı ve uzun süreç isteyen bir ilaçlama türüdür. Evde ilaçlama yapıldıktan sonra hemen bu böceklerin ortadan kalkmasını beklemek yanlıştır. Böceklerin boyutları küçüldükçe mücadelesi zorlaşır. Milimetrik boşluklara kolayca saklanarak böcek ilacının etkisinden kurtulurlar. Böcek ilaçlama için bilgili, donanımlı ve uzman olmak gerekir. Atlas Türk İlaçlama daima en iyisini yapar. Toz Böceği Nedir Nasıl Mücadele Edilir? iyi biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir