0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Toz Böceği İle Mücadele

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Toz Böceği İle Mücadele yeni binalarda daha çok ilaçlama desteğini zorunlu kılar. Toz böceği sorunları önemli olup toz böceği nasıl beslenir? Akar alerjisi belirtileri nasıl ortaya çıkar iyi bilinmelidir. Akarlar deriden dökülen ölü insan hücreleri ile beslenirler. Ev tozu akarlarının buralara bıraktıkları dışkıları zamanla kuruyarak ince toz haline geçer ve bu ince toz solunum yoluyla alınınca alerjik bünyeli kişilerde toz akarı alerjisi diye bilinen hassasiyet ve ciltte kaşıntı, dökülme, kabarma gibi şikayetlere neden olur.

Bu gibi yan etkiler özellikle hassas ciltli kişilerde çok daha fazla yaşanmaktadır. Toz akarının yok edilmesi için üst seviyede en etkili böcek ilaçları ve ilaçlama teknikleri kullanılmalıdır. Ev tozu akarlarının en önemli alerjen kaynağı dışkılarıdır. İnsanların alerjik reaksiyona maruz kalmasında en önemli etken kuruyan akar dışkısının havaya karışarak insan solunum yoluna karışması ve cilde yapışmasından kaynaklanır. Ortalama olarak 1 gram ev tozunda 2 mikro gramın üzerinde akar alerjeni bulunması alerji gelişimi için önemli bir risk faktörüdür.

10 mikro gramın üzerinde bulunması ise, astım atağı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle akar alerjenlerine önlem için evin temizliği ve sürekli havalandırılması şarttır. Akarların vücut proteinleri ve dışkıları alerjik özelliktedir. Toz akarı olan evde alerjik durumlar yoğundur. Toz akarları nemin % 50’ nin altında olduğu yerlerde ve 60 derece ısının üzerinde yaşama şansları pek fazla olmamaktadır. Elbette ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen sürenin arttığı kış mevsimlerinde alerjik hastalık şikayetleri daha fazla görülmekte hassas yapılı insanlarda akar alerjisi iyice çoğalmaktadır.

Toz akarı ilaçlama yaptırmak için bu tür koşulların yaşanması insanlar için en önemli etkendir. Yatak böcekleri arasında en küçük yapılı türler olan toz akarları ile mücadele bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Ev tozu alerjisinin belirtileri insanlar için hayli sıkıntılıdır. Ev tozu akarlarına alerji; toz alerjisi, mite alerjisi diye de bilinir. Toplumun %9’da ev tozu akarlarına karşı hassasiyet olduğu saptanmıştır. Ev tozu akarları en çok tüylü halılar, yastık, yatak yorganlar içerisinde bulunur. Akarlar solunum yolu ile alındığında ya da deriye temas ettiğinde akar alerjisi olan insanlarda astım, alerjik nezle ve egzama belirtilerine, ya da var olan bulguların artmasına neden olur.

Toz Akarlarının Zararları

Ev tozu akarlarının vücut artıkları özellikle dışkıları gerçekte alerjen yapıdadır. Yani alerjiye yol açan maddeler özellikle toz akarlarının dışkılarıdır. Bu alerjenlerin alerjik kişilerce temas edilmesiyle, solunmasıyla, alerjik nezlesi olanlarda gece yatınca özellikle de sabah kalkınca burun akıntısı hapşırık, tozlu bir ortama girildiğinde, halı ile kaplı ortamlarda yakınmalarda artış gözlenir. Alerjik astım hastalarında bu ortamlara girildiğinde öksürük, nefes darlığı, astım atağı belirtilerinde sıklaşma yaşanabilir.

Alerjik çocuklar yerde halı üzerine oynarken öksürmeye başlayabilir, ya da tüylü oyuncaklarla oynarken yakınmaları sıklaşır. Toz akarları daha çok sıcak, nemli ve karanlık bölgelerde yaşarlar. Bizden ve ev hayvanlarımızdan dökülen deri döküntüleri ile beslenirler. 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemli ortamlarda bolca bulunurlar. Toz akarlarının üremesinde dış ortamın ısı ve nem oranı da önemlidir. Bu nedenle Toz Böceği İle Mücadelede ortamın nem ve ısı kontrolü iyileştirilmelidir.

Akar böcekleri ile ev tozu akarları kuru iklimde ve yüksek rakımda daha az görülürken deniz kenarı ve yüksek nemlilik içeren bölgelerde daha sık bulunmaktadırlar. Örneğin nem oranının yüksek olduğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesinde alerjik astımlı hastalarda yüksek oranda akar alerjisi saptanırken, İç Anadolu’da yaşayanlarda bu oran çok daha düşük seviyededir . Toz akarı nasıl beslenir? Akar alerjisi belirtileri nasıl ortaya çıkar? önemli konular olup insanların çok ciddi rahatsızlık yaşamasına bu böcekler yol açmaktadır. Toz akarı ilaçlama ile toz böceği ve beyaz nem böceği ilaçlaması sisleme yöntemle yapılmak zorundadır.

Ev tozu akarları tüm tekstil eşyalarında görülmekle birlikte ev içinde en çok yaşadıkları yerler yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü peluş tarzı oyuncaklardır. Akarların yastık ve yorganda yoğun bulunmasının nedeni bunlarda beslenebileceği insan deri döküntülerinin yorgan ve yastığa çok daha fazla bulaşma çokluğudur. Ev tozu akarları 60°C üzerinde 1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle nevresimler haftada en az bir kez, 60°C’ ve üzerinde yıkanarak değiştirilmelidir.

Toz Böceklerinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Toz akarlarından kurtulmak için ortamda çeşitli tedbirlerin alınması şarttır. Toz Akarları İle Mücadele için en etkili yöntem hiç kuşkusuz toz akarı ilaçlama yaptırmak olacaktır. Ancak toz akarlarının mekandan arındırılması mümkün olmasa bile evdeki yoğunluğunun azaltılması için alınacak tedbirler şunlardır. Yatak odası dışında evin diğer odalarında kadife, tüylü kumaştan mobilyalardan kaçınmalı, koltuklar deri ya da sentetik kumaştan seçilmelidir.

Perdeler yıkanabilir kumaştan olmalı, ya da tümüyle sentetik silinebilir jaluzi kullanılmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır, halı yerine makinede yıkanabilir kilim tercih edilmelidir. Kumaşla kaplı yüzey olabildiğince az olmalıdır. Ev sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bir bez ile silinerek havalandırılmalıdır. Bazı elektrik süpürgeleri tahliye havasıyla akar alerjenlerini tekrar ortama dağıtmaktadır. Tercih edilecek elektrik süpürgesi hepa filtreli ya da suya çeken olmalıdır. Evde nem oranı düşük tutulmalıdır.

Beyaz toz böcekleri olarak bilinen minik böcekler özellikle yeni binalar ile rutubetli mekanlarda çok fazla ortaya çıkmaktadır. Toz böceği türleri içinde yer alan bu nem haşeresi özellikle rutubetli binalarda küf mantarları ve küf sporlarının tetiklediği oldukça zararlı böcektir. Erkek çocuklar ve bebeklerde astımı tetikleyen sinüs yolu iltihaplarına yol açan bir özellikleri vardır. Toz akarları ile mücadele bilinçli olarak yapılması zorunlu olan bir ilaçlama türü olarak büyük önem taşımaktadır.

Astek ilaçlama olarak, toz akarlarının yok edilmesi konusunda en etkili toz böceği ilaçlarını kullanıyoruz. Toz Böceği İle Mücadele püskürtme yöntemden daha çok, sisleme ve soğuk ulv uygulama kullanılarak yapılır. Bu böcekler kapı kasaları, parke altları ve elbise dolapları ile mutfak bölgelerinde beyaz nem böceği olarak karşımıza çıkar. Ayrıca toz böcekleri insanlar üzerinde ve yataklarda çok fazla yaşayan insanlar son derece zararlı özellikleri ile insan sağlığına ciddi tehdit içermektedir. Mutlaka böcek ilaçlama yaptırılmalı ve önlenmelidir. Beyaz Nem Böcekleri Nasıl Oluşur biliyor musunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir