0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Toz Böceği ilaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Toz Böceği İlaçlama

Toz Böcekleri, mite ve maytlar ile toz piresi olarak anlaşılır Toz Böceği İlaçlama zahmetli bir iştir. Böcek ilaçlama yaptırmak isteyen insanlar evde gördükleri beyaz toz böceğini tarif ederken, nokta kadar toza benzeyen böcek diye niteler. Toz böceği ilaçlama zor ve zahmetli bir durumdur. Görünüm olarak çok minik, toz tanesi gibi, daha küçük olanlarının rengi beyaz, biraz büyükleri kahverengiye dönük bir renktedir.

Rutubetin çok yoğun olduğu yerlerde siyah renkli olanlarıda mevcuttur. Beyaz toz böcekleri ile mücadele zor ve uzun bir süreç gerektirir. Toz böceğinden kurtulmak için doğal böcek ilaçları hiç bir işe yaramaz. İlaçlama firmaları beyaz nem böceği ve beyaz renkli minik böcekler hakkında çok fazla bilgiye sahip değildir. Bu ise onlarla mücadele edilmesinde en büyük eksikliktir. Toz kadar küçük ve zor görülür oldukları için halk arasında bunlara beyaz toz böceği denir.

Toz akarı ve beyaz toz böceği değişik noktalarda ortaya çıkmaktadır Toz akarı ilaçlama yapılırken çok etkili ilaçlar kullanmak gerekecektir. Özellikle pencere önlerindeki çiçek yetiştirilen saksılarda, nemli, rutubetli özelliğe sahip alanlarda daha yoğun görülür. Çiçeklerin sürekli sulanması ve fazla ıslak kalması toprağında beyaz toz böceklerinin ciddi anlamda ortaya çıkmasını tetikler.

En fazla karşılaşılan bölgeler ise duvarları küflü, evler olarak öne çıkar. Toprak biyolojisinde özelliklede parçalanmayı sağladığı için çeşitli organizmaların oluşumuna yardımcı olur. İntikatör ve humus oluşum aşaması mevcut toprağı bitkilerin faydalanacağı şekle sokmak için ciddi fayda sağlar. Bu aşamada ise canlılığın devamını sağlayan pek çok böceklerde oluşur. Kum böceği, toz böceği, beyaz nem böcekleri, nokta kadar böcek diye değişik isimlendirmelere maruz kalırlar.

Toz Böceği Neden Olur?

Beyaz nem böceği ilacı toz böceklerini öldürür mü? benzeri arayışlar insanların en fazla minik küçük böcekler ile başı derde girdi değil zaman görülmektedir. Böcek ilaçlama uygulamaları arasında beyaz toz böcekleri ile mücadele hem zor, hem de çok etkili ilaçların kullanılmasını zorunlu kılar. Çünkü bu böcekler minik yapılarıyla en küçük noktalara bile kolayca gizlenerek böcek ilacının etkisinden korunmakta ve bıraktıkları yumurtalar daha sonra tekrar böcek olarak ortaya çıkmaktadır.

Toz böcekleri neden olur? sorusunda en fazla hassasiyeti olan insanlar cildi rahatsız olduğu için arayış içine girmektedir. Toz böcekleri nereden gelir? insanlar pek fazla bilmedikleri için Akar, mite, toz akarı hakkında çok fazla araştırma yapılmaktadır. Küçük nokta kadar boyutları olduğu için genellikle beyaz toz böcekleri olarak nitelenir ve ancak evde istilaya başladıktan sonra fark edilirler. Toz böceklerinin oluşma nedenleri içerisinde rutubetli ve nemli ortamlardır.

Parke altındaki ıslak zeminler, duvardaki küfler önemli tetikleyici sebepler arasında gelir. Topraktaki biyolojik özellikler parçalanmayı sağlayan bir yapıdadır. Bunun için humus ve integatör oluşumuna dönüştüğü esnada toprağın neminde bölünmeden faydalanacağı şekli rutubette oluşan böcekleri tetikler. nemlenme ve küf gibi olgular nedeni ile böcekler oluşmaya başlar. Toz böcekleri çürümekte olan bitkiler, hayvansal atıklar, mevcut besinler, mantar ve ufak bakteriler yeni hücrelerin oluşması esnasında ortaya çıkar.

Rutubet ve nem olmayan yerlerde pek görülmezler. Toz böceklerine çok küçük beyaz böcekler olarak isim verilmektedir. Nem olmayan ortamlarda kolay, kolay yaşam süremezler görünüm olarak saç kepeği boyutunda olan minik toz böcekleri insanların ne olduğunu ilk aşamada pek anlayamadığı bir özelliktedir. Toz şekerden daha küçük olan boyutları ile yatak odaları, mobilyalar, masa, mutfak dolapları, kitap arası, kıyafetler gibi değişik eşyalar üzerinde görülürler.

Rutubet Ve Küf Toz Böceklerini Tetikler

Daha çok kışın ortaya çıktıkları için rutubet ve karanlık yerlerde yaşam sürmeyi çok severler. Boyutlarının oldukça küçük olması hemen anlaşılmalarını zorlaştırır bu nedenle daha çok titiz ev hanımları beyaz toz böceği ve beyaz nem böcekleri ile karşılaşır. Toz böceklerinin aktif istila ettiği yerler mobilya, parke ve yaşam alanlarındaki zeminler halı altları olarak öne çıkar. Ahşaplarda yaşayan türlerde bulunmaktadır. Bu nedenle ahşaplardaki minik delikler toz ahşap böceklerinin istilasına belirtidir.

Toz böceklerinin belirtisi ahşap bölgelerde, tavanlar, bitmemiş bodrumlar depolama alanları gibi bölgeler olarak dikkat çeker. Ahşaplarda görülen toz böceklerinin engellenmesi için ahşabın nem içeriğini % 20’den daha aza indirmek gerekir. Merkezi buhar bariyerleri ve iyi havalandırılan yerler toz böceği kontrolüne yardımcı olan bir özellik sağlar. Zımparalanmış ve cilalanmış ahşaplar yetişkin böceklere uygun bir ortamı sağlamaz.

Bu böcekler yumurtalarını biriktirmek için ahşap yüzeylerde çatlak yerlere nüfuz etmeyi sever. Ancak cilalanmış ve kimyasal koruyucu uygulanmış yüzeyleri istila edemedikleri için fazla görülmezler. Yaşam süreleri 3 aydan 1 yıla kadar değişkenlik gösterir. Gelişmekte olan larvalar asıl böceklerin üremesi için önemli bir potansiyeldir toz böceği hasarları ahşaplarda ve insanlarda farklı özelliklerde ortaya çıkar. İnsanları ısırıp kaşındırırken astım ve alerjik yapılı insanların daha fazla bu şikayetlere maruz kalmasına sebep olurlar.

Cilt hassasiyetli insanlarda ısırılıp kaşıntı verme gibi durumlar sergiler. Toz böcekleri ile mücadele diğer böcek türlerine oranla çok daha zor ve uzun bir süreç ister. İnsanlar evlerinde bir şeylerden kaşınmaya veya ısırılma şikayetlerine maruz kaldıkları zaman kendilerini neyin ısırdığını merak eder. Tor böceği Neden olur? ve insanı ısıran böcekler nelerdir? gibi arayışlara yönelirler. Toz böceklerinin üreme sebepleri arasında evin tozlu olması ve nem önemli yer tutar.

Toz Böcekleri Nasıl Beslenir Zararları Nedir?

Yeteri kadar temizlik yapılmayan mekanlarda daha fazla görülürler. Ayrıca güneş girmeyen ve sürekli havalandırılmayan ortamlar bu böceklerin üremesi için ideal şartları sağladığı için toz böcekleri karanlık ortamlarda daha fazla ürer. Toz böcekleri neden olur? diyorsanız üreme şartlarını iyi bilmeniz gerekir isimleri değişik olarak karşımıza çıkar. Toz akarı beyaz toz böceği, rutubet ve nem böceği, beyaz nem böceği, mite gibi değişik isimlerle anılırlar. Miteler ölü deri ve doku atıkları ile beslenir boyları 400 mikrometre civarındadır.

Bu türlerin yaşam bölgeleri halı, mobilya ve yataklar olarak insanlara yakın olan bölgeler şeklindedir. Bir yatakta yüzbinlerce toz böceği ve mite yaşam sürebilir. Toz böceklerinin ortaya çıkardığı proteinler insan derisinde alerjik etkiler meydana getirir. Özellikle hassas ciltli kişilerde tahriş ve kaşıntıya sebep oldukları için ciddi anlamda huzursuzluğa sebep olurlar. Toz böceklerinin oluşma nedenleri nemli, tozlu ortamlar olarak dikkat çeker.

Yeteri kadar temizlik yapılmayan parkelerde, evlerde eşyaların arkası ve altlarında oluşurlar. Özellikle kalın toz tabakaları oluşan evler elbise, halı, çarşaf, yatak ve mobilyalar gibi deri döküntüsünün fazla olduğu bölgelerde mite ile toz akarları daha fazla üremektedir. Toz böceklerinin oluşma sebepleri ve rutubet olarak dikkat çeker. Bu nedenle mekandaki hijyenin sağlanması, temiz havanın eve girmesi ve ortamdaki ısı dengesinin sağlanması zorunluluktur.

Toz böcekleri nereden gelir? beyaz nem böcekleri nasıl oluşur? pek çok insan bilmediği için bu böceklerle mücadelenin zor olmasını da ilk aşamada bilemez. Beyaz toz böcekleri en fazla yatak odalarında ürer yataklarda daha fazla şikayete sebep oldukları için yatak ve toz böceği olarak isimlendirilir. Yatakta toz böcekleri neden daha fazla olur? diyorsanız beslenmek için buralara daha fazla akın ederler. İnsan derisi ve saç kılları, tırnak kalıntıları ile beslenmek en büyük özellikleri arasında gelir.

Toz Böceği Mücadelesinin Önemi

Yerlerden ve yataktan daha kolay beslendikleri için halı üzerinde ve yatakta çok sayıda bulunurlar. Elbise, halılar, yatak ve nevresimler bu böceklerin ciddi anlamda ürediği bölgeler olduğu için buralardaki eşyalarının temiz tutulması ve düzenli olarak yıkanması şarttır. Toz böceğinin oluşma sebeplerini bilmek bu böcekler ile daha kolay mücadele etmek için önemlidir. Toz böcekleri ile beyaz nem böceklerinin yok edilmesi için erken müdahale şarttır.

Geç kalınmış şikayetlerde istila evin her tarafına yayıldığı için çok daha zor kontrol altına alınmaları ortaya çıkar. Beyaz toz böceği ve toz akarı şikayetleri genellikle insanların kaşınma ve alerjik durumlarda doktora gitmesi ile anlaşılır. Mite ve toz akarı ısırığı şikayeti yaşadıklarını öğrendikleri zaman doktor tavsiyesi ile tedavi ve evde ilaçlama yaptırmak durumunda kalırlar. Toz böcekleri neden olur? toz böceği nasıl ortamdan arındırılır? diyorsanız evde toz böceği ilaçlama yaptırmanız şarttır.

Ancak toz böcekleri ile mücadele oldukça zorlu olup sıradan ilaçlar ve klasik yöntemler çoğu zaman çözüm sunamaz. Bu nedenle toz böcekleri ve beyaz nem böcekleri hakkında kısa bir araştırma içine girmeli toz böcekleri ile mücadelede ilaçlama servisi almaya önem göstermelisiniz. İnsanlar toz böceği uçar mı? toz böceği gözle görülür mü? küçük beyaz böcekler nedir? sol böceğine kesin çözüm var mı? diye çok sayıda soru yöneltir.

Toz böcekleri süpürgelik böceği olarakta isimlendirilen nokta kadar küçük beyaz böcekler olarak tarif edilir. Toz böceği uçan bir özellikte değildir ancak çok büyük istilalar olan mekanlarda güneşin etkisi ile havaya uçan toz ve dışkıların arasında hava yükselerek insanlarda alerjik durumlara sebep olur. Beyaz nem böceği çeşitleri süpürgelik bölgelerinde yoğun olarak dikkat çeker. Bunlar daha çok rutubet ve nemin olduğu bölgelerde küflenme ve pamuksu küf tabakasının oluşmasından kaynaklanır.

Toz Böceği İlaçlama Şekilleri

Yüksek neme sahip ağaçlara toz böcekleri daha çok saldırırlar. % 6’dan az orandaki nem bu böcekleri saldırıdan korumakta son derece etkileyici olmaktadır. Ahşaplarda görülen tahta biti ve toz böceği eski ahşap antikalara sıklıkla saldırdığı için değerli malzemelere çok ciddi zarar vermektedir. Kül, omurga, meşe, ceviz ve kiraz gibi sert özellikli ağaç malzeme ile döşemelere musallat olurlar. Hasar görmüş olan bu sert ahşapların içeriği nişasta bakımından zengin büyük gözenekleri mevcuttur.

Kapı dipleri, parke araları, dolap arkaları ve ıslak zeminler böceklerinin en fazla görüldüğü ortamlar olarak öne çıkar. İki tür toz böceği mekanlara musallat olmaktadır. Birinci sınıf mekanlarda rutubet ve tozlanmadan, diğerleri ise ahşaplara musallat olmaktan etrafta zararlara sebep olurlar. Toz böcekleri ile mücadele üst seviyede aktif madde içeren kaliteli ilaçlar yardımı ile yapılmalıdır. Kokusuz ilaçlar daha zayıf kaldığı için birleştirilmiş özel içerikli ilaçlar kullanılması gerekir.

Toz böceği neden olur? beyaz nem böceği ilaçları toz böcekleri ile mücadelede etkili olur mu? diyorsanız tozlu ve nemli ortamlar bu böceklerin oluşmasını tetikler. Nem böceği ilaçları ile toz böceklerine karşı ilaçlama yapılır. Ancak bilmeniz gereken çok etkili ilaçlar kullanılmalı mümkünse evinizde sisleme toz böceği ilaçlama yaptırmalısınız. Astek ilaçlama firması olarak beyaz nem böceği ilaçlama ve toz böceği ilaçlama uygulamalarında en etkili ilaç ve yöntemleri kullanarak elimizden geldiğinin en iyisini yapmaya çalışmaktayız.

Ancak bilmeniz gereken beyaz toz böceği ile mücadelede garantili ilaçlama yapmak söz konusu değildir. Bunu bilerek hizmet talep etmeli yanlış söylemlerle sizi aldatmaya çalışanlara mesafeli yaklaşmalısınız. Toz böceği ilaçlama firmaları arasında en etkili ilaçlama çözümleri sunan ekibimiz çok daha kaliteli karışım ilaçlar kullanmaktadır. Biz tüm böcek şikayetlerinde en iyiyi hedefleriz. Bu bizim çalışma prensibimizdir.

Toz Böceği Nerelerde Görülür?

Toz Böceği genellikle çok küçük boyutlarda ve fazla dikkat çekmeyen bir böcektir. Toz böcekleri ile mücadelenin ilk adımı, aktif istila olup olmadığını anlamak için iyice bir gözlem yapmak olmalıdır. Mobilya parke yada yaşam alanınızdaki nemli kalmış bölgeler toz ve nem böceklerine iyi bir ortam sağlar.

Toz böceği zararlısı yüzey, zemin veya deliklerin yakınında biriken özellikleri ile dikkat çeker. Tüm ahşap yüzeyleri periyodik olarak inceleyin ve iç hasarın varlığına dair izlenimler edinmek gerekir. Saldırı kanıtı, tavanlar, taramalı alanlar, bitmemiş bodrumlar ve depolama alanlarında toz böcekleri olarak bilinen rutubet ve nem böcekleri yaygın görülür.

Ahşabın nem seviyesini belirlemek için nem ölçer kullanılması faydalı olabilir. Toz böceği ile mücadele oldukça kapsamlı bir uygulamadır. Beyaz toz böceği olarak bilinen minik nokta kadar böcekler en zor kontrol altına alınan türlerdir. Merkezi ısınan ortam, buhar bariyerleri ve mekanı çok iyi havalandırma, nemin kontrolüne ve ortamdan arındırılmasına yardımcı olabilir.

Ağaçlardaki nemi kurutmak için kaba kesim kereste, böceğin tüm aşamalarını öldürmek için bir fırında kurutularak önlenebilir. Tozu ortamdan azaltma böceği enfestasyonlarını tamamen kontrol etmek için istenilen sonucu vermeyebilir. Nokta kadar toz böcekleri çok ciddi rahatsızlık sebebidir.

Toz Böceklerinin Özellikleri

Toz böcekleri familya olarak örümceğimsi sınıfa ait olan böcek türleridir. Yetişkin toz böceklerinin iriliği, yaklaşık olarak 0,2 mm ile 0,5 mm arasında olabilmektedir. Bu nedenle çıplak göz ile görülmesi pek mümkün olmaz. Toz böceklerinin 8 adet bacağı bulunur. Bu bacakların rengi, genellikle sarı ve kahverengi renk tonlarında görülür. Vücut yapıları yumuşak ve genel olarak, vücut renklerinin beyaz, krem renklerde olduğu daha çok bilinir.

Toz böcekleri, rutubetin yada tozların çok olduğu evlerde daha sık karşılaşıldığı malumdur. Böcekler toz kadar küçük boyutlarda olduğu için, halk arasında toz böcekleri olarak anılır. Toz böcekleri ortalama olarak 1 – 2 ay arasında ömürleri vardır bazıları bir yıl civarı yaşar. Çok hızlı üredikleri için toz böceği ile mücadele erken yapılmalı ve profesyonel toz böceği ilaçlama servisi alınmalıdır.

Toz böcekleri, insan vücuduna yerleşerek döküntülerle beslenebilmektedir. Özellikle kepekli saç derisinde, kepekten beslenerek yaşadığı tahmin edilir. Toz böcekleri etrafımızda evimizin her tarafında yaşama sürer. Ancak mikroskop olmadan kanıtlanması zor olması nedeni ile çok dikkatli bir şekilde bakılınca hareket ettikleri görülür. İlk bakışta insanlar bunların böcek olduğuna inanmakta zorlanır.

Akarlar bir diğer adıyla toz böcekleri insan kafa tasına benzeyen bir bedenden meydana gelmiştir. Bedenin üzerinde ise seyrek tüyler bulunur. Ağzı kafa tasına benzeyen bu vücudun önünde toplanmış ve delmeye ayarlı özel bir yapıda yaratılmıştır. Sahip olduğu bu yapısı ile kendisine uygun bulduğu yiyeceği küçük parçalara ayırabilir. Toz akarı ilaçlama için tercih edilecek ilaç son derece etkili olmak zorundadır.

Kaç Tür Toz Böceği Vardır?

Toz böceği olarak mayt türevleri, ahşap ve tahta kurdu ve toz pireleri dikkat çeker. Ahşaplarda zımparalanmış ve cilalanmış ahşap, yetişkin ağaç böcekleri için çekici bir özellik sergilemez. Yumurtalarını biriktirmek için bu böcek ahşap yüzeyde çatlaklara nüfuz edemez veya ahşabın içine giremezler. Toz böcekleri yaşam döngüsü 3 aydan bir yıla kadar türüne bağlı olarak değişir.

Gelişmekte olan larvalar, bir yıl boyunca ortaya çıkan yetişkin böcekler ile olgunlaşma evresinde gelişir. Fümigasyon, dumanlı ilaçlama özellikle diğer yöntemlerin başarısız olduğu veya böceklerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasının en etkili yoludur. Bu yöntemler son derece profesyonel ekiplerin işidir.

Toz böceği uçar mı? toz böceği ısırır mı? benzeri çok sayıda soru tarafımıza yöneltilir. Toz böcekleri uçmaz ancak sıcak havalarda genleşen hava molekülleri toz ve toz böceğinin dışkılarını havaya kaldırıp alerjiye neden olabilir. Toz böceğine kesin çözüm için öncelikle böceğin cinsini belirlemek, yuvalandıkları ve üredikleri bölgeleri analiz ederek ilaçlama tekniği talep etmek gerekir.

Toz böceğinden kurtulmak için ulv ilaçlama şekli en etkili yoldur. Beyaz nem böceği ve toz akarları son derece zor kontrol altına alınır. Toz böceği nerelerde olur? diyorsanız, parke arası, tozlu yüzeyler, atıl depolar, ve rutubetlenmiş mekanlarda sıkça görülür. Toz böceğini öldürmek pekte kolay değildir.

Toz Böceği Gözle Görülür Mü?

Toz böceği isminden anlaşılacağı gibi tozlu yüzeyler ile nemli ortamlarda ve ağaç aksamlarda görülür. Toz böceği nasıl anlaşılır? öncelikle belirtilerini anlamak gerekir. Minik toza benzeyen ilk bakışta anlaşılmayan bir haşeredir. Kahverengi, beyaz, ve siyah renkleri bulunur. Ahşaplarda toz ve odun böceğinden korunmak için bazı önlemler alınabilir.

Satın almadan önce ahşapları teftiş edip, bulaşma olup olmadığını anlamalısınız. Sızdırmazlık sağlaması için ahşap yüzeyler kimyasal işlem görmüş olmalıdır. Ahşap koruyucuları veya böcek öldürücüler kullanarak toz böcekleri ile mücadele önemlidir. Havalandırma, drenaj ve ahşap ile toprak arasındaki uygun açıklık gibi durumlar iyi belirlenmelidir.

Binalarda iyi bina tasarımının kullanılması, ahşabın nem içeriğini azaltır. Yeni yapılan binalarda beyaz toz böceği olarak bilinen nem böcekleri çok daha fazla görülür. Özellikle sıfır binaya taşınan ve yeni binadan daire alanlar eve oturmadan önce daire boşken mutlaka beyaz nem böceği ve toz böceği ilaçlama servisi almalıdır.

Kuru yüzeyler ve temiz, cilalı yüzeyler böceğin gelişimi için daha az elverişli şartları taşır. Hayvanlarda kaşınmaya neden olan toz piresi pirelerin pupa evresindeki elemanları olup tozlu ve toprağı bol zeminlerde olur. Toz böceği olarak değişik böcek türleri ve farklı boyutları karşımıza çıkar. Odunlardaki tozlarda görülen böcekler daha iridir ve ahşaplara ciddi zarar verir.

Odun Ve Ahşaba Zarar Veren Böcekler

Bu böcekler yetişkin halinde sert kabuklu ve kısa zamanda ölmektedir. Asıl zararlısı larva aşamasında olan böceklerdir. Toz böceği larvaları keresteyi çok ince, toz benzeri bir madde kütlesine dönüştürüp içten dışa doğru toz öbekleri halinde oluşturur. Kapı, pencere, parke, dolap ve ahşap döşemelerde toz kümeleri ve delikler özellikle koruyucu olmayan ahşaplarda görülür.

Yetişkinler larva kurtlarına oranla çok az hasar verirler. Toz kümelerinin yüzeylerde oluşması sonrası böceklerin işlerini kolayca tanıyabilirsiniz. Yetişkinler genellikle Haziran ayında ortaya çıktığında, bazı türler odun yüzeyinde boyutuyla ilgili küçük delikler bırakırlar. Antika eşyalar ve değerli malzemelerde yüzlerce deliğin oluşumuna sebep olurlar.

Bazıları iğne deliği, bazısı, kurşun kalen deliği bazıları ise kurşun kalem boyutunda deliklere neden olabilir. Bu deliklerden, larvaların yetişkin haline gelmiş böcekler yüzeylere çıkar. Bu böceklerin 1 yıllık bir yaşam döngüsü vardır. Böcek larvalarının aylar süren bir beslenme aşaması mevcuttur. Yetişkinler, kırmızımsı, kahverengiden siyaha dönen renktedirler.

Larvalar beyazdır ve koyu kahverengi kafalarla şekillendirilmiş krem ​​renkli özellik sergilerler. Larvalar ağaçta tüneller oluştururlar ve ciddi anlamda parke ve yüzeylere zarar verirler. Bu böceklerin beslenmesi, sert ağaçların diri odununda bulunan şeker, nişasta ve proteindir. Yüksek neme sahip yaş özellikteki ağaçlara saldırırlar. Mekanlarda toz böceği ilaçlaması yapılırken sisleme yöntem tercih etmek çok daha isabetli olacaktır.

Toz Böceği Hangi Ortamda Oluşur?

Toz Böceği Nedir? Evlerde çeşitli kaşınma ve ısırılma şikayetlerine yol açan nokta kadar minik ve zor fark edilen bir böcektir. Pek çok insan aslında beyaz nem böceği, rutubet ve toz böceğini hiç bilmez bile. Bırakın toz böceklerinin oluşumuna yol açan etkenleri bu böceklerin varlığından bile haberdar olmadıkları için ne gibi bir zararı olduğunu da bilmezler.

Son yıllarda özellikle yeni inşa edilmiş binaların dairelerinde sıkça ilaçlama yaptığımız toz böceklerinin oluşma ve üreme sebepleri arasında nem ve rutubet kadar evlerin tozlu olması başta gelir. Evlerin içinde yeteri kadar temizlik yapılmaması ve evlerin fazla havalandırılmadığı için evdeki nemin yüksek seviyede olması bu böceklerin üremesini tetikler.

Zararlı Toz Böceği Nedir? merak edenler için baştada belirttiğimiz gibi birden fazla çeşidi vardır. Toz böceği olarak bilinen, house dust miteler çok küçük boyutlardadır. Bu zararlılar ölü deri ve doku artıkları ile beslenip ortalama 400 mikrometre boyutunda olan insanlara oldukça zararlı canlılardır.

Toz böceklerinin ürediği bölgeler çoğunlukla yaşam alanları olarak halı, mobilya ve yataklar olarak dikkat çeker. Beyaz nem böceği parke altı, kapı pervazları ve dolap altları gibi bölgelerde görülür. Toz böceği denmesi genelde tozlu ortamda oluşması, toz öbeği oluşturması ve toza benzemesi nedeni iledir. Toz akarlarının ürettikleri proteinler insan üzerinde alerjik etkiler bıraktığı için hassas tenli kişiler ciddi sorun yaşar.

Yatak Odalarında Toz Böceği Neden Olur?

İnsanların bilmesi gereken minik toz haşereleri insanları hedef alır. Özellikle mite türleri ve toz böcekleri evlerde en çok yatak odalarında çok yüksek oranlarda bulunur. Nevresim, yastık, yatak ve halılarda üreyen, sıkça yatak içinde görülen hayli zararlı alerjen haşerelerdir. Yatakta toz böceği neden olur? sorusuna alerjen böceklerin insan derisi ile beslendiği için insanların tenine daha yakın olmak için yatakta ve halı üzerinde bolca buldukları bilinmelidir.

İnsan vücudunda belkide binlerce adet vardır deri kırıntıları ile kolay zahmetsizce beslenirler. Yatak ve nevresimler ile elbise ve halılar üzerinde mite ve toz böceği üremesine son derece açık özelliktedir. Özellikle bebek ve çocuklarda yan etkileri fazladır. Toz akarı ilaçlama bu nedenle çok önemli bir özelliktedir.

Bu böceklerin dışkıları hassas ciltli insanlarda daha yoğun kaşınma ve cilt tahrişine yol açar. Toz böcekleri neden olur? yukarıda saydığımız gibi nemli ve tozlu daireler toz böceklerinin ana oluşum ve üreme sebeplerini tetikler. Yeterince sıklıkla süpürülmeyen eşyaların arkasında biriken kalın toz tabakaları adeta bu tür haşerelere davetiye anlamına gelir.

Yatak çarşafı, halı, elbise, koltuklar gibi eşyalarda biriken insan derisi döküntülerinin yeteri kadar temizlenememesi bu böceklerin kolayca besin bulmasını kolaylaştırır. Toz böcekleri evlerden yok edilmez ise ortamdan arındırılmaması bu zararlı böceklerin istila boyutlarına ulaşmasını tetikler. Yatak içi ve kumaş gözenekleri arasına kadar işler ve önlenmeleri çok zor olur.

Toz Böceklerinin Zararları

Süpürgelik böceği olarakta nitelenen bu böcek daha çok kapı kenarları, süpürgelik arası ve dolap aralarında görülür. Toz böceği uçar mı? diyorsanız uçma özelliği yoktur ancak sıçrayan kuyruk olarak bilinen rutubet böceği kısa mesafede uçar gibi sıçramaktadır. Toz böceğine kesin çözüm bulmak bireysel olarak mümkün değildir. Toz böceğinin alerjiyi tetikleyen bir özelliği vardır.

Evdeki toz akarlarının alerji yapan dışkıları hassas yapılı insanlarda ciddi rahatsızlığa neden olur. Bir akar böceği bir günde ortalama 15 kez dışkı yapma potansiyeline sahiptir. 100 akar haftada yaklaşık olarak iki mikrogram alerjen üretir. Bu durum çok fazla rahatsızlığı tetiklemese bile 10 mikrogram üzerine çıkması durumunda özellikle küçük çocuklar ve hassas yapılı insanlarda astım hastalığı yapar.

Akarlar, mite, maytlar 3 000 e yakın çeşidi olan mikroskobik böceklerdir. Toz böceği nerelerde olur? diye arama yapanlar daha çok, eşyalar üzerinde, halılarda, yatak, minder, rutubetli duvar, küflenmiş ekmek ve kuru gıda paketlerinin üzerinde çekmecelerde yüzlerce görülür. Çok minik yapılı oldukları için, partiküller şeklinde havada uçuşarak solunum yoluyla nefes yollarına çekilirler.

Bu durum neticesinde alerjik reaksiyona ve akciğerlerde bronşların tıkanmasına sebep olurlar. En fazla bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarına sebep oldukları için toz böcekleri ile mücadele oldukça önemlidir. Toz haşerelerinin dıştan belirtileri genellikle, gözlerde kızarma, sulanma, göz içi ve etrafında kaşıntı, burun akıntısı, burunda sinüse bağlı tıkanıklık, alerjik yapılı kişilerde hapşırık şeklinde belirti gösterir.

Beyaz Toz Böceği Isırır Mı?

Küçük beyaz böcekler nedir? diye bizi arayan insanlar nokta kadar böcek görüyorum, telefon üzerinde ve koyu bölgelerde kolay fark ediliyor diye belirtir. Toz böceği çeşitleri bir hayli fazla olmasına karşın en fazla mite, mayt, toz akarı, ve türevleri yaşam alanlarına musallat olur. Toz böceği gözle görülür mü? diyenler genelde yatak böceği olarak bilinen toz akarlarından rahatsız olmakta ve kendini ısıran böceğin ne olduğunu bilememektedir.

Toz akarı ısırığı kaşınma, minik kabarcık ve kızarma şeklinde kendini gösterir. Gece yatağa yatınca kaşınma ve ısırılma yaşanır. Daha iri şişlikler ve sürekli kaşınma gibi belirtiler yaşanıyorsa o zaman tahta kurusu ısırığı, pire ısırığı gibi ısırılmalara maruz kalabilirsiniz. Böcek ısırmalarında benzer özellikleri, karınca ısırığı, kırkayak ısırığı, sivrisinek ısırığı, tatarcık ısırığı, kuş biti ısırığı sonrası yaşıyor olmanız da muhtemeldir.

Böcek ısırıkları boyutuna göre farklılık gösterir. Toz böceği ısırığı ile kuş biti ve pire ısırıkları birbirine yakın özellikler sergiler. Kendini neyin ısırdığını anlayamayan insanlar çoğunlukla doktor tedavisine yönelir. Ancak çoğu zaman böcek ısırığını doktor bil tam ayırt edemediği için ilaçlama servisi alınmasını tavsiye eder. Isıran böcekler daha çok minik boyutlu ve yatak bölgesinde türeyen zararlılardır.

Kanatlı böcekler olarak bilinen sinek çeşitleride ısırığı kaşınmaya neden olur. Ev temizliği akarları yok eder mi? Bildiğimiz klasik ev temizlik uygulamaları sabun veya çamaşır suyu ile silmek pek çok insanın ilk denediği yöntemdir. Akar ve alerji yapan maytları evden temizlemek sadece ev temizliği ile kesinlikle mümkün olmaz. İlaçlama yaptırmak bunu yaparken de profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek almak şarttır.

Beyaz Toz Akarları Ne Kadar Yaşar?

Toz böceklerinin yaşam süreleri değişkendir. Bazı türler bir yıl kadar yaşamasına karşın genellikle kısa ömürlüdürler. Ancak çok hızlı yumurta bırakıp hızla istila gerçekleştirdikleri için mekanlarda yıllarca toz böceği şikayetleri yaşanmaktadır. Akarlar içinde erkek toz böcekleri 1 ay civarında yaşar ve ölürler. Dişi beyaz toz böceği ise ortalama 2 ay kadar hayatta kalır ancak bu esnada yüzlerce yumurtaya sebep olacağı için kat be kat sayılarını artırmaları kolaydır. Toz böceği varlığını devam ettirmek için üremek zorundadır.

Bir dişi toz böceği ise ortalama 80 -100 civarında yumurta bırakır. Çamaşır suyu ile temizlik yapmak kısmen bu minik böcekleri engellese bile kalıcı çözüm kesinlikle sağlayamaz. Toz böcekleri hangi mevsimde daha çok görülür? diyorsanız kış mevsimi varlıklarını kat, kat artırırlar. Yaz aylarında daha fazla soruna sebep olmaları ise sıcaktan huzursuz olup etrafa dağılmasındandır.

Beyaz toz böcekleri daha çok kış aylarında yalıtımsız binalarda, rutubetli duvarları, nemli, küflü evlerde ve yeni yapılan sıfır binalarda çok daha yoğun şekilde görülür. Bu toz kadar küçük böcekler yazın etrafa dağılarak insanları huzursuz ederler. Sıcaktan hoşlanmadıkları için genleşen hava akımı nedeni ile huzursuz olurlar. Duvar dipleri, kapı pervazları, dolap arkaları, mutfak dolaplarının içi ve en çokta parke altı gibi yerlerde yuvalanıp ürerler.

Tedbir olarak mobilyaları duvara yaslamayın, duvarla dolapların arasını 5 yada 10 santim kadar aralı tutmanız dolaplara rutubet ve küf bulaşmasını yavaşlatır. Çünkü nem ve ısı dengesi düşük mekanlarda duvarların dolap ile birleşmesi küflenmeleri ve rutubeti tetikler. Toz akarı sadece konutlarda değil, bitkilerde ve ekili alanlarda da yaşar. Tarla ve bahçede yaşayan akarlar bitkilere zarar veren böcekleri önleme konusunda oldukça faydalıdır.

Toz Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Beyaz toz böcekleri neden oluşur? bilmeden çözüm için doğru adım atmak bir hayli zordur. Islak veya nemli karton, çürümeye başlamış tahta kısımlar, duvardaki sıvaların dökülmesi ve küflenmiş bölgeler bu böceklerin oluşmasına imkan sağlar. Bazende saksı çiçeklerinin etrafında ve çiçeklerin üzerinde yüzlerce oluşup, saksıdaki topraktan eve yayılır. Bilindiği gibi çiçekler daima su ister ve bu sulama işini abartırsanız toprağı devamlı nemde kalacağı için toz böceklerine inanılmaz bir koşul sağlar.

Bu durumda saksı hemen ev dışındaki çöp kutusuna atılmalı ve evde toz böceği ilaçlaması mutlaka yaptırılmalıdır. İnternet ortamında insanlar bazı platformalarda sorunlarına çare aramakta ve yorumlar yapmaktadır. Bize buralardan sıkça ulaşan kişiler, her şeyi denedim evi havalandırdım, çamaşırları yüksek ısıda yıkadım evin her tarafını çamaşır suları ile temizledim ama çözüm olmadı.

Başka firmalara defalarca ev ilaçlaması yaptırdım, böceği tanımıyorlar ve kullandıkları ilaçlar bir çözüm sunmadı bende kendim evi ilaçladım yinede hiç bir değişiklik olmadı. Artık bu minik toz kadar böceklerden evdeki huzurum kalmadı çıldıracağım diye çareler aramaktadır. Akarlar miteler nerelerde yaşarlar? önce bunu anlamakta fayda vardır. Toz böcekleri ev tozunda, pamuk ve diğer lifli kumaşlarda, evcil hayvan atıkları, çeşitli bakteriler bitki ve böcek kalıntıları gibi şeylerde bulunur.

Böyle ortamda evde yaşayan en önemli zararlı ev tozu akarları diğer adıyla mite ve toz akarıdır. Ev tozu akarlar nemli yerlerde çoğalırlar. Gözle görülmeyecek kadar küçük olmaları en sinsi yönlerini oluşturur. Yastık, yorgan, yatak ve halı içlerinde minderlerde çekyat ve koltuklarda hatta kıyafet içlerinde bile üreler. Bu ise kapsamlı bir mücadeleyi, yani sisleme böcek ilaçlama yaptırmayı zorunlu kılar.

Toz Böceklerinden Kurtulma Yolları

Doktora giderek cilt problemleri için tedavi olan insanlar genellikle mayt ve mite sorunu yaşadıklarını öğrenir. Daha önce hiç duymadıkları bu zararlı doktor tavsiyesi ile evde toz böceği ilaçlama yaptırmalarının ana sebebi olur. Bu sebeple Toz Akarı Nedir? nasıl önlenir? bilmeden gelişi güzel ilaçlama yaptırarak toz böceklerinden kurtulmak mümkün değildir.

Her firma toz böceği ile mücadele konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip olmadığı için bu böcekler ile mücadele çoğu zaman ilaçlama firmalarını çaresiz bırakmaktadır. Ev ilaçlama ne kadar? toz böcekleri kaç liraya ilaçlanır diyenlerin ucuz ilaçlama fiyatlarına itibar etmemesi gerekir. Beyaz nem böceği ile toz akarı ilaçlama servisi çok ama çok zordur.

Toz Böceği Neden Olur? iyi anlaşılmalı ve garantili toz böceği ilaçlama yapmanın çok mümkün olmadığı bilinerek aldatmalara maruz kalınmamalıdır. Peki ama toz böcekleri nereden gelir? evde toz akarı neden olur? diyorsanız evin hijyen ve rutubet konusunda sorunu var demektir. Toz böcekleri küçük yapılı gözle kolay görülmeyen zararlı haşereler olduğu için çok sayıda üremeden sonra anlaşılır.

Unutulan bir ekmeğin küflenmesi, kuru bakliyatların bozulması ve evin rutubetlenmesi bu böcekleri tetikler. Toz böcekleri ile mücadele diğer haşere türlerine oranla daha zor ve kapsamlı bir ilaçlama gerektirir. Toz böceğini önlemek için en iyi ilaç ve yöntemleri kullanmadıkça istenilen sonuç alınamaz.

Nem Ve Toz Böcekleri Nereden Gelir?

Her insanın bilmesi gereken toz akarı ve beyaz nem böceklerinin önlenmesi diğer böcek türlerine oranla çok daha zordur. Alerjen etkili minik haşereler olan mite türleri ve toz böcekleri evlerde bolca bulunurlar. Beyaz toz böcekleri en çok yatak odalarında üreyen ve sıkça yatak içinde görülen hayli zararlı haşerelerdir.

Yatakta toz böceği neden olur? bunun anlaşılması için bu zararlı böceklerin insan derisi ve saç kılları tırnak kalıntıları ile beslenmeyi sevdiği iyi anlaşılmalıdır. Toz böceklerinin oluşma sebepleri arasında evlerin tozlu olması yeteri kadar temizlik yapılmaması ve evlerin fazla güneş görmediği için rutubet oluşmasına sebep olması sonucu evdeki nemin fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Evin yeteri kadar havalandırılmaması bu böceklerin daha hızlı üremesine yol açmaktadır. Yeterince temizlenmeyen yatakta ve halı üzerinde bolca buldukları deri kırıntıları ile kolay beslendikleri ve yaşama imkanı buldukları için evin sürekli temizliği gerekir. Yatak ve nevresimler ile elbise ve halılar üzerinde çokça mite ve toz böceği yaşadığı için çok kısa aralıklar halinde bu kumaşların devamlı yıkanması gerekir.

Beyaz nem böceği ve toz böceklerini yok etmek için erken müdahale çok daha kesin sonuç alınmasına yardımcı olur. Evin her tarafına yayılan toz böcekleri defalarca ilaçlama yaptırmaya rağmen insanların kabusu olmaya devam eder. Özellikle parke altları onlar için varlık nedeni gibidir. Toz akarı ilaçlama için seçilecek yöntem hiç kuşkusuz çok geniş kapsamlı bir yöntem olmak zorundadır.

Toz Böceği Nasıl ÖldürülürToz Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pek çok ilaçlama şirketi toz böceği olarak sadece mayt ve pireleri bilir. Ancak beyaz nem böcekleri onların en istilacı ve zor imha edilen türlerinden biridir. Böceklerin oluşumunu bilmeden ilaçlama ve mücadelesi hakkında gerekli bilgi ve deneyime sahip olmak düşünülemez. Sadece ilaç sıkarak bu böcekleri yok etmek yanlıştır işte bunun için bu böcekler ile mücadelede çaresiz kalırlar.

Beyaz toz böceği ilaçlama kokusuz ilaç kullanımı ve sırt pompası ile ilaç uygulanarak kesin sonuç vermeyecektir. Küf, rutubet, tozlu ortam ve havalandırmayan evler bu böcekler için biçilmiş kaftandır. Ayrıca mutfak bölgesinde gıda küflenmesi gibi durumlar sonrası nem ve toz böceklerinin istilası yaşanır.

Toz böceklerinin yok edilmesi için dumanlama yöntemi olarak ta bilinen sisleme ilaçlama şekli en etkin yoldur. Yatak içleri, kumaş araları, parke arası, mobilya içleri ve ahşap gövdelerine kadar bulaşan nem böcekleri ile toz böcekleri basit ilaç ve yöntemler ile önlenemez. Toz böceği ilaçlama oldukça kapsamlı ve uzun süreç isteyen bir ilaçlama türüdür.

Evde ilaçlama yapıldıktan sonra hemen bu böceklerin ortadan kalkmasını beklemek yanlıştır. Böceklerin boyutları küçüldükçe mücadelesi zorlaşır. Milimetrik boşluklara kolayca saklanarak böcek ilacının etkisinden kurtulurlar. Böcek ilaçlama için bilgili, donanımlı ve uzman olmak gerekir. Atlas beyaz toz böceği İlaçlama daima en iyisini yapar.

Toz Akarı İlaçlama Ne Kadar?

Toz akarı ile mücadele zor ve zahmetli bir iş olduğu için ilaçlama yapıldıktan hemen sonra ortadan kalkmasını beklemek acelecilik olur. Toz akarı ilaçlama fiyatları diğer böceklere oranla daha maliyetli olur. Toz böceklerinin kökünü kurutmak için üredikleri alanlardan, yumurtladıkları bölgelere kadar iyi gözlemleme yapmak ve ev ilaçlama esnasında hiç bir noktayı atlamamak gerekir.

Böcek ilaçlama fiyatları çoğu firmanın kullandığı ilaç ve yöntemlere göre baz alınarak belirlenmektedir. Ortalama 2+1 daireler için toz böceğine karşı ilaçlama yaptırmanın maliyeti 250 lira civarındadır. Ucuz fiyata ev ilaçlama hizmeti almak her insanın istediği maliyetli bir durumdur ancak bu tür böcekler için sıradan ilaçlar kullanmak sonucun başarısız olmasına sebep olur.

Toz böceği pek çok insanın ne olduğunu bilmediği bir böcek çeşididir. Bu tür minik yapılı haşerelerin yok edilmesi çok daha zor ve uzun bir süreç alır. Toz akarı ve toz böceği ilaçlama fiyatları kullanılacak üstün kalitedeki ilaçların maliyetine oranla daha yüksek olur. Toz böceklerine benzeyen böcekler içinde beyaz nem böceği, toz piresi, akar ve mite, kitap biti, kuş piresi ve sıçrayan kuyruklar örnektir.

Bu böcekler ile mücadele için kokusuz ilaçlar tam etki göstermemektedir. Karışım az kokulu böcek ilaçları ile bu tür böceklerin kökünü kazımak daha kolay olacaktır. Toz böceği ilaçlama yaptırmadan önce çok iyi araştırma yapmalı ve bu konuda en iyi ilaçlama yapan firmadan ev ilaçlama servisi almalısınız. Atlas Böcek İlaçlama daima sizlerin sorunlarınıza en etkili çözümleri sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir