Toz Akarı Ve Miteler

Toz Akarı Ve Miteler

Toz Akarı Ve Miteler insanların yanı başında yaşayan ama fark edilmeyen böceklerdir ve Böcek İlaçlama konusunda oldukça sorun yaşatır. Çok ufak oldukları için fark edilmeyen bu mikroskobik canlılar insanların deri ve tırnak döküntüleri ile beslenir. Yatak, nevresim, halı, koltuk ve kıyafetlerde çok sayıda Mite Ve Mayt olmasına karşın rahatsız edici boyuta ulaşmadan pek anlaşılmazlar. Akarların vücut proteinleri ve dışkıları insanlar açısından alerjik özelliktedir.

Akarların yaşamına imkan sunan ortamlar nemin % 50’nin altında olduğu bölgeler ile 60 derecelik ısının üzerine çıkması nedeni ile yaşama olanakları ciddi anlamda ortadan kalkar. Toz akarı ve maytlar içinde en sık ev içi alerjenleri olan ortamlarda bulundukları için yıl boyu hassas yapılı kişilerde alerji etkisi yaparlar. Elbette ev içinde ve kapalı ortamda geçirilen sürenin arttığı kış mevsimlerinde alerjik hastalık bulgularında yaz dönemlerine göre daha fazla artış görülür.

Toz Akarı Ve Nem Böceği Neden Olur?

Toz akarı çeşitleri boyut ve renk açısından değişik görünümdedir. Beyaz nem böcekleri olarak bilinen toza benzeyen böcekler olduğu gibi, siyah renkte hatta kırmızı ve kahverengi renk yapıları ile ev ve mekanlarda insanların huzurunu kaçırmaktadır. Küf sporları ve mantarı ile çoğalan toz ve nem böcekleri daha çok tozlu alanlar ve düşük ısılı bölgelerde görülen Mite ve Maytlar insanların sağlığını doğrudan olumsuz yönde etkiler.

Ev tozu akarları olarak bilinen bu minik böcek çeşidi kış aylarında daha yoğun oranda görülürken, sonbahar ve ilkbahar aylarında ısı değişimi nedeni ile rahatsız olarak ortamda çok daha açık bölgelere çıkar. Bazı türler özellikle bebekler ve erkek çocuklarda sinüs iltihabı riskini artırırken ileriki aşamalarda astım ve bronşiti tetikleyen yapıları ile tehlike saçar. Bebeklerin gelişiminde alerjenler son derece sorun oluşturur.

Ev Tozu Akarlarının Görüldükleri Yerler

Ev Tozu Akarları olarak bilinen Mite Ve Maytlar gözle görülmesi çok zor olan mikroskobik minik canlılardır. Böcek ilaçlama türleri arasında belkide en zor olan bu haşereler oldukça zorlu bir mücadeleyi gerekli kılar. Euroglyphus maynei ve Dermatophagoides pteronyssinus ilk saptanan ev tozu akar miteleridir. Dermatophagoides farinae evlerde en fazla görülenidir. Bu miteler insanın yaşadığı ev ortamı ve yatakta fazlası ile bulunmaktadır. Yani aslında doğal konakçısı olarak insanları hedef seçer.

Yeteresiz ısıtma sistemi ve nem oranı yüksek evlerde çok daha fazla görülmektedir. Evlerde sayıları mevsimlerle ısı ve nemle doğrudan alakalı olarak değişebilmektedir. Yaz ve sonbahar başlangıcında en yüksek görüldüğü dönemlerdir. Kışın en az yoğunluk yaşandığı bir dönemdir. D. pteronyssinusana besini insan deri döküntüleridir. Küf gurubundan Aspergillus penicilloides D. pteronyssinus ile birlikte büyümekte ve yaşamaktadır. Buda insan derisindeki lipidler ile beslenmektedir bu lipidler mite içim toksiktik özelliğe sahiptir.

Toz Böceği Ve Akarlara Önlem

Ev tozları mite ve maytlarının en önemeli allerjenleri (Der p1 ve Der f1) bu mite lerin feçes granülleridir. Ev tozu miteleri ile toz akarları atopik dermatitis gibi egzmalarda rol oynamaktadır. Bu nedenle yüksek vakumlu süpürgeler ile evin özellikle halıların süpürülmesi, yatak, nevresim ve yastıklarda kılıf olarak Goretex gibi özel kılıfların kullanılması, maytların yok edilmesi için benzyl benzoate ve permethrin içeren özel deterjanlar ile yıkanması önerilmektedir.

Ayrıca mücadele için cypermethrin ve tethramethrin gibi karışım aktif maddelerle ilaçlama yapılması gereklidir. Mayt türleri arasında en fazla karşılaşılanları şunlardır. Toz akarları ile mayt ve miteler insanların yaşadıkları mekanlarda çok fazla görülen minik boyutlu zararlılardır. Özellikle yatak, nevresim,halı, koltuk gibi bölgelerde oldukça fazla görülmektedir. İnsanların ciltlerinde alerjik durumlara ve kaşınmalara sebep oldukları için hassas yapılı insanlarda son derece rahatsız edici bir yapıları vardır.

Mite Ve Toz Akarlarının Çeşitleri Nelerdir?

Pyemotes Maytları ve miteleri tüm böcekler ve bunların lavralarında yaşayan parazitlerdir. Tahıl ve pirinç gibi ürünlerde çoğalmakta ve temas ettiklerinde insanları etkilemektedir. Pyemotes tritici, P. ventricosus bunların birkaçıdır. Bu nedenle evlerin temiz tutulması bu böceklerin hızla yayılmasını engellemede oldukça önemlidir. Tydeidae Ailesi Maytları, Ağaç kabuğunda yaşamaktadır. Bu ağaçlarla temas edenlerde egzamalara neden olmaktadır. Bitki Maytları, Tetranychidae ailesi tüm süs bitkilerinde yaşamaktadır.

İnsan derisinde iritasyon ve ürtikere neden olmaktadır. Cheyletiella Maytları, Özellikle kedi, köpek ve tavşanlar olmak üzere tüm memelilerde deri altına tüneller açmadan deri üzerinde yaşayan mitelerdir. Hayvanlarda belirti yapmamakta yada hafif kaşıntı ile sırtta aşırı kepeklenme yapmaktadır. İnsanlarda çok sayıda kaşıntılı papül yapmaktadır. Tanı amaçlı evde temas edilen kedi yada köpek taranmakta ve bu tarama materyali mikroskopik olarak incelenmektedir.

Toz Akarı Çeşitleri Ve Beslenme

Ev Fare Maytları, Rickettsia akari enfeksiyonuna bağlı riketsiyal çiçek için vektörlük yapar. Nispeten hafif olan bu hastalık ateş, leke ve kabarcıklar ile karakterize edilir. İlk defa 1940’larda New York Bronx’daki Kew Gardens’daki bir çöp grevinden sonra tanımlanmış tır. Çöpler birikmiş ve ev faresi popülasyonu artmıştır. Harman Maytları, 1200 tane türü tanımlanmış ve insanlarda ataklar yapmaktadır. Yoğun bir kaşıntı yapmakta ancak bunun dışında riketsiyal enfeksiyonlarıda insanlara taşımaktadır.

Ekin biti olarakta bilinmektedir. İnsan derisine ağızlarındaki özel pençeler ile tutunmakta ve sitolitik tükrük salgılarını deriye epidermise enjekte etmektedir. Bu epidermiste tüpe benzer kanallar açmasına yardım etmekte bu tüplerden beslenmektedir. Mitelerin tükrük sagısına karşı iritasyonla gelişmektedir. Bitkiler ve tarım ile uğraşan yada bunların olduğu alanlarda yürüyenlerde görülmektedir. İlk olarak ayaklarda ve bileklerde başlamakta. Sonra kalça ve genital alanda, koltuk altında, el bilekleri ve dirsek ön kısmında ve giysi altında ortaya çıkmaktadır.

Kuş ve Kemirgenlerde Bulunan Maytlar

Dermanyssid ailesi, kuş ve memelilerde kanla beslenen kuş parazitlerdir. Bu parazitler evcil yada yabani kuşların özellikle yuvalarında fazlası ile bulunmaktadır. Bu yuvaların yapıldığı alanlarda hava sirkülasyonu ile , kümes hayvanlarından, veterinerler gibi meslek guruplarında yada bu kuşlar ile temas ile insanlarda ataklar yapmaktadır. Kaşıntılı deriden kabarık papüller gelişmektedir. İnsan Follikül Maytları, insan derisinde pilosebase ünit içerisinde yaşayan mitelerdir. D. folliculorum 0.3–0.4 mm uzunluğundadır.

D. brevis daha küçüktür ve sebase ve gözde meibomian bezlerde bulunmaktadır. D. folliculorum yaşam süresi 2 haftadır. Yüksek sebum olan alanlarda yaşamaktadır. Alın, yanaklar, burun ve nasolabial fold gibi. Ayrıca saçlı deri, dış kulak yolu, kirpikler, gövde üst kısmı ve göğüslerdede saptanmıştır. Hatta penis, mons veneris, kalça ve ektopik sebase bezlerin olduğu ağız içerisindeki sebase bezlerde bile varlığı gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde son derece rahatsız edici yan etkileri görülmektedir.

İnsanlarda Görülen Zararlının Türevi

Mite folliküler yapıya ağız içeride olacak şekilde yerleşmektedir. Bir follikülde 2-6 adet mite olabilir. Sadece yeni do.anda yoktur. Yaşla sayıları ve yerleşimi artmaktadır. D. folliculorum orta ve ileri yaş kadınlarda yüzde gözlenen pityriasis folliculorumu yapmaktadır. Bu kadınların yüzünü nadir yıkamakta ancak yüz temizleme ürünleri kullanmaktadırlar. Pityriasis folliculorum ise yaygın eritem ve folliküler tıkaçlar gözlenmektedir. Deri rende yüzeyi gibi görünmektedir.

Son yıllarda “Bacillus oleronius” bakterisi D. folliculorumdan izole edilmiştir. Bunun inflamasyonda ve rosaceada rol oynadığı düşünülmektedir. Lösemili hastalarda, MF ve AIDS te papüller ve püstüller lezyonlarda mite bulunmuştur. Bu mitelerde bazı mantar sporları ve Mycobacterium leprae izole edilmiştir. Ev tozu akarları, mayt ve miteler insanlara çok yakın yaşayan minik haşerelerdir. Nemde çok fazla üreyen türler olduğu gibi toz ve deri döküntüleri arasında beslenip yaşayan türlerde mevcuttur.

Mite Ve Toz Akarlarına Karşı Alınacak Tedbirler

İnsanlar günde ortalama 8 saat uyurlar. İnsan ömrünün yaklaşık üçte biri uykuda geçtiği için dinlenme alanları olarak kullanılan yatak odalarının son derece hijyenik olması çok mühimdir. Bu nedenle yatak odasının akarlardan arındırılması için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Ev tozu akarları 55°C üzerinde 1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle nevresimler haftada en az bir kez, 60°C’de yıkanarak değiştirilmelidir ancak bazı türler 80 dereceye kadar direnir.

Akar geçirgenliğini önleyen özel koruyucu kılıfların kullanımı fayda sağlayacaktır. Yatak odasında halı kesinlikle bulundurulmamalıdır. Perdeler 60°C sıcak suda yıkanabilen sentetik kumaştan olmalıdır. Yünlü battaniye, peluş tarzı toz tutabilen oyuncak olmamalıdır. Yatak odasında fazla eşya, yüklük olmamalı, olabildiğince az eşya bulunmalıdır. Toz ve nemin tetiklediği miteler ile maytlar insan sağlığı açısından son derece zararlıdır.

Evde Temizlik Ve Eşya Kullanımı

Peluş tarzı oyuncaklar bile bu böceklerin sıkça ürediği yerler olduğu için bebek ve çocukların oyuncaklarının temiz tutulması şarttır. Toz akarı ve maytların üremesini yavaşlatmak için yatak odası dışında evin diğer odalarında kadife, tüylü kumaştan mobilyalardan kaçınmalı, koltuklar deri ya da sentetik kumaştan seçilmelidir. Perdeler yıkanabilir kumaştan olmalı, ya da tümüyle sentetik silinebilir jaluzi kullanılmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır, halı yerine makinede yıkanabilir kilim tercih edilmelidir.

Kumaşla kaplı yüzey olabildiğince az olmalıdır. Ev sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bir bez ile silinerek havalandırılmalıdır. Bazı elektrik süpürgeleri tahliye havasıyla akar alerjenlerini tekrar ortama dağıtmaktadır. Tercih edilecek elektrik süpürgesi hepa filtreli ya da suya çeken olmalıdır. Evde nem oranı düşük tutulmalıdır. Ayrıca oda sık, sık havalandırılmalı ve belirli bir ısının altına düşmemelidir. Karanlık ve rutubetli bölgeler Mite ve Maytlar için en ideal alanlardır.

Nem Ve Toz Akarı Mücadelesi

Nem böceği olarak bilinen akarlar ve toz böcekleri ile mücadele için ev ilaçlama büyük önem taşır. Ancak hemen belirtelim bu böceklerden kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Toz akarı ilaçlaması doğru ve kaliteli ilaçlar kullanılmadığı zaman asla başarılı olmaz. Gerek İlaçlama Yöntemleri, gerek akar ve mite ilaçları çok iyi bilinmeli ve en etkin şekilde kullanılmalıdır. AtlasTürk ilaçlama olarak toz akarlarının yok edilmesi için en etkili ilaçları kullanarak ilaçlama hizmeti vermekteyiz.

Çoğu böcek ilaçlama servisi bu böceklere karşı kokusuz ilaçlar ve sırt pompası tarzı ilaçlama yaparak yok etmeye çalışır. Ancak bu böceklerin özelliği diğerlerinden farklı olup mücadelesi son derece zordur. En küçük boşluklar onlar için iyi bir gizlenme ve üreme yeridir. Buralara çoğu zaman sisleme yöntemle yapılan ev ilaçlama bile tam olarak tesir etmez. Buda birden fazla toz böceği ilaçlama yaptırılmasına neden olur. Akar mücadelesi kapsamlı ve tecrübeli ekip işidir.