0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tespih Böceği Zararları

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tespih Böceği Zararları yada diğer adıyla top böceği zararları insanlar üzerinde ısırma yada zehirleme gibi bir şekilde olmaz. Böcek ilaçlama rutubet böcekleri ve diğer haşere türlerine karşı değişik ilaç ve yöntemler yardımı ile yapılmaktadır. Kendine temas edildiğinde yada yönelen tehlikeyi hissettiği zaman yuvarlak bir hale gelen özelliğinden tespih böcekleri ismi verilmiştir. Beklemedikleri bir temas yada tehlikeye maruz kaldıkları zaman kendilerini kapatarak tespih tanesi gibi bir görünüme bürünürler.

Daha sonra o bölgeden uzaklaşarak dip bölgelere gizlenirler. Kabuklu takımından 7 bacağı bulunan tesbih böceği hem suda hem de karada yaşayabilme özelliğine sahiptir. Tespih böcekleri nerede yaşar? diyorsanız en fazla görüldükleri yer bahçe belgeleridir. Rutubet böcekleri grubunda yer alan tespih böcekleri nemli bölgelerde yaşam sürer. Bu böcekler nemi vücudunda tutamadığı için kuru bölgelerde pek fazla görülmezler.

Bahçe sulandığı zaman tespih böcekleri hemen ortaya çıkar. Dış ortam şartlarında yaşayacak uygun bir bölge bulamazsa hava şartları sıcak olduğu durumlarda kendilerini kurtarmak için binaların bodrum katı yada tavan arası bölgelerine girerler. Binada bulunan tespih böcekleri beslenmesini sağlamak için mutfak bölgelerine yada banyo gibi bölgelere girerek sıkıntıya sebep olur. Tespih böceği kapalı alan ve nemsiz mekanda uzun süre hayatta kalamaz. Nemli bölgeler bile bu canlıların yaşamlarını sürdürmesi için yeterli değildir.

Evlerin içine kapı altları ile camlardan kolaylıkla girerler. Mart ve nisan aylarında daha fazla çiftleştikleri bilinmektedir. Ancak her dönemde çiftleşme yetenekleri vardır. Dişi tespih böceği yumurtası kuluçkaya kendi vücudunda bulunan sıvı dolu bir kesede olur. Bu ise 3 ile 7 hafta bir zaman alır. Tesbih böceği yavrusu yumurtadan çıktıktan sonra dişi tespih böceğinin su dolu kesesinde kalır. 2 ay kadar bir süre böyle devam ettikten sonra ayrılırlar.

Tespih Böcekleri Nemli Ortamlarda Ürer

Erişkin hale gelen tespih böcekleri keseden ayrıldıktan sonra bir yıl kadar bir zaman içerisinde olgunlaşıp cinsel erişkinliğe ulaşır. Yetişkin tespih böcekleri her ay çiftleşme özelliğine sahiptir. Tespih böceği 3 yıl kadar hayatta kalabilir yaşadıkları ortamın durumuna göre yılda 2 defa olmak üzere otuz yada kırk adet yumurta üretir. Tespihcik böceklerinin beslenmesi nemli alanlarda olduğu için ağaç kütüğü, taş altı, yaprak yığını altı benzeri yerlerde gizlenirler. Çürümüş bitkiler, organik atıklar beslenme şartları arasındadır.

Kuru ot yığınlarının arasında sıkça görülürler. Vücudundaki nemi muhafaza etmek için gündüzleri gizlenir geceleri hareket halindedir. Tespih böcekleri ile mücadele etmeden önce onların saklandığı bölgeleri tespit etmeniz önemlidir. Açık alanlarda kütük, yakacak odun, bahçe bölgeleri bu böceklerin en fazla bulunduğu yerlerdir. Binalarda yağmur oluklarının tıkanmış olması, drenaj sorunu olması bu böceklerin üremesinde önemli etkenler arasındadır.

Tesbih böceği zehirli midir? tespih böceği insana zarar verir mi? tespih böceği insanı ısırır mı? tespih böceği ne yer? diye çok değişik sorular yönelten insanlar bu böcekler hakkında fazla bilgiye sahip değildir. Tespih böceği neyi sevmez? diyorsanız rutubetsiz ve kuru ortamları su tutma yetenekleri olmadığı için tercih etmezler. Nemli bölgeleri tercih ederler tesbih böceği türleri değişik boy ve renk görünümünde olur. Tespih böceğinin diğer adı top böceği olarak bilinir.

Halk arasında tespih böceği gibi davranmak tabiri bu böceklerin tehlike anında kendini kapatarak yuvarlak hale gelmesinden kaynaklanır. Top böceği zararları genellikle ev ortamına girdikleri zaman banyo, mutfak gibi nemli bölgelerde gizlendiği yerlerdir. Buralarda kapı pervazı, parke altı, dolap arkası gibi yerlerdir. Geceleri ortaya çıkarak beslenmesini sağlarlar gündüzleri ise kuytu, kenar köşelerde pasif olarak geçirirler. İnsanları ısırma yada sokma gibi tehlikesi mevcut değildir.

Tespih Böceği İle Mücadele

Tespih böceği türleri ortamlara geldikleri zaman sağlık sorunu meydana getirir. Yaşadıkları bölgeler mikroplu yerler olduğu için dolaştıkları bölgeler ve mutfak eşyalarının arasında bakteri ve mikrop bulaştırma potansiyelleri yüksektir. Özellikle bataklık bölgelerde ve lağım kanallarında dolaşmaları tespih böceklerinin tehlikeli mikrop bulaştırmasına sebep olur. Gıdalar ve mutfak eşyaları arasında dolaşarak buralara salya ve dışkılarını bulaştırma yolu ile insanlar için potansiyel tehdit oluştururlar.

Tespih böceği zararları hakkında insanı ısırma yada zehirleme gibi bir durum söz konusu değildir. Evde tesbih böcekleri için önlem alınmadığı zaman insanların huzurunu kaçırır ve hızlı bir şekilde sayılarını artırarak evin her tarafında görülmeye başlarlar. Küçük çocuklar için tehlikeli olmaları muhtemeldir. Çünkü bebekler yuvarlak hale gelen tespih böceğini ağzına alarak ağzına götürebilir ve yutabilir bu ise son derece zararlı bir durumdur.

Tespih böceği ile mücadele için evin dip bölgelerine ilaçlama yapmak gerekir. Parke altı, dolap altları, dip yerler bu böceklerin gizlendiği yerler olarak öne çıkar. Evde tespih böcekleri ile mücadelede sıvı sprey veya sisleme yöntemi uygulanabilir. Kokulu ve kokusuz böcek ilaçları yardımı ile tesbih böceklerini yok etmek mümkündür ancak böcek yoğunluğuna göre ilaçlama yöntemi uygulamak daha önemlidir. Evlerin yakınlarında nemli bölge, gölgelik alanlar varsa bu böceklerin olması muhtemel yerler arasındadır.

Bu böcekler döşeme altı boşlukları gibi yerlere girerek gizlenirler. Tespih böceklerinin evlerden arındırılması için tespih böceği ilaçlama yaptırmanız gerekir. Zararlı böcekler ile mücadelede Atlas Türk ilaçlama daima en etkili ilaçları kullanır kısa sürede çözüm almaya odaklanır. Evdeki tespih böceklerini yok etmek için nem böceği ilaçlama kapsamında profesyonel yöntem ve en etkili böcek ilaçlarını kullanmak şarttır. Biz buna azami özen gösteriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir