0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tesbih Böceği Isırır Mı

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tesbih Böceği Isırır Mı? tespih böceğinin zararları nelerdir? zaman zaman evlerde görülen rutubet böcekleri insanlara olumsuz yansımaya sebep olur. Böcek ilaçlama firmalarını arayarak tesbih böcekleri hakkında bilgi talep eden ve ilaçlama servisi isteyen insanlar evimde dokunca yuvarlak hale dönüşen gri ve siyah böcekler görüyorum diye bilgi almak ister. Tespih böcekleri yumuşakçalar grubunda yer alan bir canlıdır, çok ayaklı küçük haşere olarak nitelenir. Boy ve yapıları tesbih böceklerinin türlerine göre değişiklik gösterir.

Bazılarının boyu birkaç milimetre civarında gelirken bazılarının ise 3 santimetre civarında olabilir. Görünüm olarak tespih böceğinin vücudunun üst tarafında kendisini korumaya yarayan elastiki özellikte koruyucu yapıda olan deri özelliği bulunmaktadır. Tespih böceklerinin vücut bölgesi bölmeli bir şekilde görülür şayet kendisine bir tehdit hissettiği zaman hemen kendisini katlayarak yuvarlak bir hale geldiği için ismini tesbih böceği olarak almıştır. Baş bölgesinde tespih böceklerinin bir çift antenleri bulunur.

Bu antenler onların besinleri tespit etmesine ve kendine yönelen tehlikeyi algılamasına yaramaktadır. Ayrıca tespih böceğinin alt kısmında çok sayıda ayak yapısı bulunmaktadır. Yaşadığı alanlara ve beslenme koşullarına göre değişiklik gösteren renk yapısına sahip olurlar. Genel olarak renkleri gri, kahverengi, mat ve siyah görüntüde olan tespih böcekleri daha çok dış alanlarda yaşam süren canlılardır. Rutubet ve nemli ortamlar bunların en fazla bulunduğu bölgeler olarak dikkat çeker.

Özellikle su basması yaşanan mekanlar, aşırı derecede yağmur yağması, biriken sular, çok fazla sulanan çimler ve binaların zemin katları tesbih böceklerinin en fazla görüldüğü bölgeler olarak dikkat çeker. Ev ve binalarda en fazla bulundukları yerler ise bodrum, tuvalet, lavabo altları, banyo gibi bölgelerdir. Ayrıca teras, evlerde çiçek yetiştirilen saksılarda toprak içinde olurlar ve çiçeklere büyük zarar verirler. Evlere girdikleri zaman açıkta kalan meyve ve sebzeleri tüketir ve kirletirler.

Tespih Böcekleri Nerelerde Yaşam Sürer?

Hayvansal ürünler ile beslenmeleri pek görülmez tesbih böceklerinin zararları yiyeceklerin arasında dolaşarak onları tüketmeleri ve salyalarını bırakarak insanlara hastalık bulaştırma eğimlerinin olmasıdır. Şayet kirlettikleri meyve ve sebzeler yıkanmadan yendiği takdirde insanlarda hastalık mikrobu ortaya çıkabilir. Bazı tesbih böceği türlerinin insanları ısırdığı ve insandan kan emdiği iddia edilir ancak buna kesin bir bilgi değildir ve böyle bir şey görülmemiştir. Bu böcekler gece daha çok gece ortaya çıkar ve beslenirler.

Tespih böcekleri ışığı sevmedikleri için karanlık bölgelerde gizlenirler. tespih böcekleri hem suda, hem de karada yaşayan canlılar olarak dikkat çeker. Tüm böcek türlerinde olduğu gibi tespih böcekleri dairelerimize girdiği zaman insanlar için çeşitli sıkıntıları beraberinde getirir. Bu canlılar sıcak ve kuru havaları sever genellikle nemli ve yağışlı dönemlerde ortaya çıkar. Özellikle evi su basması gibi durumlarda bu böceklerin parke kenarlarına ve kapı diplerine girip çıktıkları görülür.

En fazla göründükleri alanlar su borularının etrafı, tuvalet ve banyolar, lavabo altları ve mutfak dolaplarının alt kısımları olarak dikkat çeker. Tesbih böceği ve rutubet böceklerinin saklanma alanlarında iyileştirilme yapılması ve böceklerin gizlendiği ortamı yok etmek gerekir. Pis ve kirli ortamlarda dolaştıkları için bir çok mikrobu taşıma özellikleri bulunmaktadır. Kan emmez ve insanı ısırmazlar. Sizde tespih böceği insanı ısırır mı diyorsanız, bazı söylentiler olmasına karşın böyle bir durum söz konusu değildir.

Ancak bakteri ve virüs taşıdıkları için zararlı olurlar. Nemli ve rutubetli alanlarda üreyen ve yaşayan canlılar binaların zemin katlarında daha fazla görülür. Ancak bu böceklerin en fazla görüldüğü mevsim sonbahar ve ilkbahar dönemleri olarak dikkat çeker. İnsanlar tespih böceği insana zarar verir mi? tespih böceğini ne öldürür? tespih böceği zehirli midir? tespih böceği insanı ısırır mı? gibi çok değişik sorular yönetmektedir. Zararlı ve mikrop taşıyıcısı olan böcekler zehirli değildir ve insanları ısıran bir özellik sergilemez.

Tespih Böceklerinden Evleri Arındırmak

Tespih böceğinin diğer adı rutubet ve nem böceği olarak ta bilinir. Tespih böceği türleri değişik renkte ve boy yapılarında insanların karşısına çıkabilir. Tespih böceği neyi sevmez? diyorsanız temiz ortamları ve kuru gölgeleri hiç sevmezler. Bu nem böcekleri ismini tehlike işaretleri aldığı anda tesbih tanesi gibi katlanarak yuvarlak hale geldikleri için almıştır. Beklemedikleri bir temas yada kendilerine yönelen bir tehdit hissettikleri durumlarda bu hale gelirler. Bu böceklerin bulunan fosilleri bu böceklerin 300 milyon yıl önceki dönemlerde bile rastlandığını göstermiştir.

Tespih böcekleri nerede yaşar? diyorsanız daha çok bu böcekler bahçelerde yaşam sürer. Ayrıca rutubet ve nemin olduğu zemin katlarda daha fazla görülürler. Eğer dış ortamlarda kendilerine uygun yaşam imkanı bulunmuyorsa ve hayatta kalabilmeleri için uygun hava şartları müsait değilse kendilerini hayatta kalmak için uygun yerlere yöneltir. Bodrum katları ve tavan aralarına yönelterek buralarda gizlenirler. Tespih böcekleri evler gibi kapalı ortamlarda ve nemsiz alanlarda uzun süre varlıklarını sürdüremez.

Böylesi yerler tesbih böceklerinin yaşam sürmesi için hiçbir şekilde elverişli bir durum sergilemez. Dişi tespih böcekleri Mart ve Nisan dönemlerinde çiftleşerek ürerler. Yumurta yolu ile çoğalan tespih böcekleri 3 ve 7 haftalık bir süreç içerisinde yumurtlama dönemini geçirir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra dişinin su dolu kesesinde beslenmeye devam eder. Tesbih böceği yaklaşık olarak 3 yıl kadar yaşam sürebilmektedir. Ortamın şartlarına göre 5 adet yumurta üretebilir. Tesbih böceği nasıl yok edilir? diyorsanız bu böcekler hastalık mikrobu taşıyarak insanlara zarar verir.

Bu nedenle evde tespih böceği ilaçlama servisi almanız gerekir yapılacak ilaçlama yoğunluğun durumuna göre sprey uygulama ve kokulu sisleme yöntemi olarak tercih edilebilir. İlaçlama yöntemlerinde böceklerin türü ve yoğunluğu ile ilaçlara olan direnç yapıları dikkate alarak alınarak yapılmalıdır. İlaçlama firması olarak yaşadığınız tesbih böceği şikayetlerinde en etkili ilaç ve ilaçlama tekniklerini kullanarak tespih böceği ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Sizde yaşadığınız böcek şikayetlerinde bizden ilaçlama desteği alarak yaşadığınız sorunlardan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir