0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tatarcık İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tatarcık İlaçlama hastalık vektörü bu sineklerin ortamlardan arındırılması bakımından son derece önemlidir. Bilindiği gibi böcek ilaçlama ile sinek ilaçlama arasında bazı farklar mevcuttur. Sinekler uçkun haşere olduğu için daha ulv yöntemle ilaçlama yapılması gerekir. Böceklerle mücadelede birden fazla ilaçlama şekli kullanılmaktadır. Tatarcık sineği görünüm olarak sivrisineği andıran bir özellik sergiler çoğunlukla da sivrisinekler ile karıştırılmaktadır.

Tatarcık sineklerinde 4 adet kanat ve 6 adet ayak yer alır ağızlarında ise kan emerken kullandıkları hortum mevcuttur. Kan emen bir tatarcık 3 ile 6 gün arasında yumurtlamaktadır tatarcıkları sivrisinekten ayıran en önemli özellik vücudundaki kıllardır. Tatarcıklar kan emdikleri gibi bazı maddelerle de beslenebilir. Özellikle meyve suları gibi şekerli sular tatarcıkların sevdiği özelliktedir. Tatarcıkların renk yapısı canlı özellikte değildir mat bir renk yapısı mevcuttur. Tatarcık sineği mücadelesi açık ve kapalı alanlarda farklı yöntemlerle yapılır.

Tatarcıklar daha çok gece beslenmeyi sever gündüz dinlenerek geçirirler. Tatarcık sinekleri kadar kum sineği ve yakarca sinekleri de insanları ısıran ve rahatsız eden özelliktedir. Bu nedenle yakarca ilaçlama ve kum sineği ilaçlamada en az tatarcık ilaçlama kadar önemlidir. Tatarcık sineklerinin yaşam bölgeleri pis kokulu ortamlar olarak dikkat çeker. Özellikle su sızıntılarının olduğu bölgeler, çamurlu alanlar, hayvan ahırları ve su birikintileri gibi yerler dikkat çeker.

Tatarcıklar en fazla su birikintilerinde evlerin duvar yarıklarında ve ağaç kovuklarında görülür tatarcıklar ile mücadele larva döneminde larvasit ilaçlarla yapılmalıdır. Bu şekilde larva öleceği için tatarcık sineklerininde üremesi engellenmiş olacaktır. Sinekler ve haşere ile mücadelede haşerenin biyolojik özelliklerini ve davranışlarını çok iyi bilmek gerekir. Tatarcık sinek grubundaki pek yok haşerenin genel adı olarak dikkat çeker. İnsanların pek çoğunun tatarcık diye bildiği minik uçan sineklerdir. Aslında meyve sineği ve mantar sineği olarak da isimlendirilir.

Tatarcıkların Özellikleri Ve Üremesi

Tatarcıklar türüne göre insanı ısırmayan özellikleri ile bilinse bile haşereler veya kanla beslenen bir özellik sergiler. Bazı türlerde erkek hayalet olarak bilinen geniş çiftleşme kümeleri meydana getirir. Bu kümeler geniş alanlarda ve caddelerin üzerinde akşam karanlığında görülür tatarcık yumurtasını su ve toprağa bırakabilir. Yumurtaları hareketsiz olur kayalar, su birikintileri sayesinde hareket eder. Yetişkin tatarcıkların boyları değişkenlik gösterir 3 milimetreden fazla büyümezler.

Tatarcık sineklerinde larva ve yetişkinlik evreleri yararlı ve zararlı olarak sınıflandırılır. Bazı türler mükemmel derecede bitki poleni taşıyıcı görevi üstlenir yaprak biti olarak bilinen kuru otlarda, kuru ortamlarda yaşayan haşere türü olarak haşereler ile beslenir. Buğday kesik sineği benzeri başka türde tatarcıkların kendileri ekin haşeresi olarak bilinmektedir. Kara tatarcık veya kara sinek gibi bazı türleri yeşil bitki ve kanla beslenme özelliğine sahiptir. Sineklerinin taşıdıkları parazitler insan ve çiftlik hayvanlarına hastalık bulaştırma özelliğine sahiptir.

Tatarcık istilasının belirtileri daha çok yetişkinlerin havada uçarken görülmesidir. Tatarcık ile mücadele mantar sineği gibi türde yöntem ıslak toprağı olan herhangi bir bitkiyi belirlemek ve sonraki sulamaya kadar kurulmasını sağlamaktır. Bu tür sinekler daha çok çiçeklerde ve bazı bitkilerin köklerinde bulunur toprakta yumurta bırakarak ürerler. Evlerde tatarcık görülmesi durumunda yetişkin tatarcıklar vakumlu temizleyici ve süpürge yardım ile evden bitkiler ve pencerelerin etrafından temizlenebilir.

Tatarcık sineklerinin oluşmasına sebep olan etkenler arasında yiyecek kaynakları ve su sızdıran borular gibi bölgeler ciddi önem taşır. Özellikle ev içinde meyveler açık havaya maruz bırakılmamalıdır. Tatarcıklar ve larvaların yok edilmesi için profesyonel tatarcık ilaçlama servisi alınması gerekir. Tatarcıklar zaman, zaman ev sahipleri ve apartman sakinlerine büyük çaplı problemler oluşturur. Özellikle ev bitkilerinde görülen mantar sinekleri yumurtalarını gereğinden fazla sulanmış bitkilerinin toprağının üzerine bırakmaktadır.

Tatarcık Çeşitleri Ve Tehlikeleri

Ergin olgun tatarcıklar toprakta organik maddelerin çürümesi ile beslenmesini sağlar. Özellikle aşırı sulanan ev bitkilerinin toprağında yetişen mantarları bu sinekler oldukça fazla sever. İnsanların yaz aylarında evlerinde görülen yakarca sinekleri ve meyve sineği benzer özellikli sineklerdir. Tatarcığın verdiği zarar hem insana hem de yenilebilir bitkilere olmaktadır. İyice yayılan tatarcık popülasyonunu önlemek için etkili bir mücadele şarttır. Meyve sinekleri yumurtalarını açık olan sebze ve meyvelere bırakmaktadır.

Organik olan maddelerin çürüme nedeni ve kokması bu nedenledir. Tatarcık sineği ile doğal mücadele çeşitli bitkisel kaçırıcılar yardım ile yapılabilir. Fakat bu son derece sınırlı bir çözüm sağlar insanlar tatarcık sineği nerelerde yaşar? tatarcık sineğinin zararları nelerdir? gibi arayışlara yönelir. Yaşadıkları tatarcık şikayetlerde sıkça araştırma yaparak bu kör sineği kovmak için çaba gösterir. Tatarcık sineğinin diğer adı yakarca olarak bilinmektedir tatarcıkla sivrisineklerin farkı oldukça zor anlaşılmasına karşın tatarcıkların vücutları kıllıdır.

Sivrisineklerde böyle kıl mevcut değildir tatarcık sineği köpek gibi hayvanların üzerinde de görülür. Ancak bunlar farklı türlerdir yaz aylarında insanların huzurunu kaçıran ısırıp ciltlerinde yanmalara sebep olan ışığa duyarlı yakağan için ne yapmalı? diyorsanız yaz dönemlerinde mutlaka evinizde ilaçlama yapmanız ya da yaptırmanız gerekir. Yakarca sineği ısırığına ne iyi gelir? diyorsanız kolonya ile ısırılan bölgeyi temizlemeniz ve krem sürmek faydalı olur.

Ancak hastalık bulaştırma riski olduğu için dikkatli davranmak, gerekirse tedavi almak şarttır. Tatarcık hastalığı sineğin sebep olduğu virüslü hafif seyirli bir hastalık olarak dikkat çeker insanlardan başka türlerde rastlanmaz. Tatarcık hastalığı Akdenize kıyıları olan ülkeler dışında pek görülmemektedir. Özellikle Kıbrıs adasına giden insanların çoğuna bulaşan bir seyir izlemektedir. Akdeniz bölgesinde halk arasında tavuk hastalığı olarak isimlendirilir hastalığın kaynağı olan tatarcık sineği tatil bölgeleri olan ılıman bölgelerde yoğun olarak görülmekte ve hastalığı yaymaktadır.

Tatarcıkların Isırmasında Yan Etkiler

Kış günlerinde yaşam koşulları zorlaşacağı için sineklerin sayısında ciddi azalma görülür. Buna bağlı olarak tatarcık hastalığı düşüşü de hissedilir derece olur. Yakarca oldukça küçük boyları olan bu sineklerin boyu 1 milimetre civarındadır. Tatarcık hastalığını bulaştıran sinekler dişi tatarcıklardır erkekte bakteri bulunmasına karşın erkek sinekler hastalık bulaştırmaz. Tatarcık tarafından ısırılan insan normal bir sivrisinek ısırığı gibi duruma müdahale etmez ise 3-4 güne kadar yüksek ateş durumu kendini gösterebilir.

Ateş yükselmesi durumunda hastalık çoğalmaya başlamış demektir bu aşamadan sonra terleme belirtileri titreme gibi yan etkiler kendini gösterir. Hastalık ilerlemeye başladıkça yan etkileri bulantı, kusma, baş dönmesi, boğaz ağrısı, kabızlık ve ağız içi deri dökülmeleri gibi yan etkiler ortaya çıkar. Tatarcık hastalığı özel bir tedavi gerektirmemektedir bir hafta dinlenip gerekli sıvıları tükettiği takdirde yaşanan alerjinin ve hastalığın boyutu yavaşlar.

Tatarcık hastalığına maruz kalan insanlar ısırığa fazla maruz kalmaması için tatarcık görülen bölgelerin tatarcık ilaçlama uygulamasına maruz bırakılması gerekir. Yakarca ısırığı belirtileri ve yakarca ısırığı alerjisi tatarcıklar ile aynıdır. İnsanlar yakarca ısırığı ne zaman geçer? yakarca sineği ısırığına ne iyi gelir? gibi arayışlar içine girmektedir. Yakarca için en etkili ilaç hiç kuşkusuz mekanda bu sineklerin yok edilmesi için ilaçlama yapmak olacaktır. Tatarcık sineği ile doğal mücadele sonuç verecek bir uygulama olmaz.

Şark çıbanı gibi tehlikeli hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahiplerdir. Yakarcalar dumandan hoşlanmayan sineklerdir. Dumandan kaçarlar yakarca neye gelmez? diyorsanız yakarca ve tatarcıkların sevmediği bazı kokular mevcuttur. Özellikle fesleğen, nane yağı, ada çayı, günlük ağacı yakarca ısırığına doğal çözümler arasında yer alır. Yakarca sineğinin ısırdığı bölgedeki kaşıntı ve acıyı azaltmak için bir miktar karbonatı ıslatarak ilgili bölgeye sürmek faydalıdır.

Tatarcık Ve Yakarcalar İle Mücadele

Tatarcık ve yakarca ısırığında narenciye esanslı kolonya, tahriş giderici kremler kaşınmasını yavaşlatır. Tatarcık sineği yavaş hareket etmesine karşın ev ortamında insanları oldukça fazla rahatsız etmektedir. Uçarken ses çıkarmaz tavan ve duvarlara tutunarak yaşar halk arasında kör sinek olarak ta bilinir. İnsanlara çarparak rahatsız ettiği bilinmektedir tatarcık evlere genellikle açık tutulan pencere, kapı gibi bölgelerden girebilir.

Ayrıca en fazla görüldükleri yerler bataklıklar, lağım kanalları, binalarda borularda sızdıran bölgeler olarak dikkat çeker. Apartmanların üst katlarında pek görülmezler daha çok zemin katlarda tatarcık şikayetleri yaşanmaktadır. Tatarcık ilaçlama bazı durumlarda tek seferde çözüm olmayabilir bu durumlarda periyodik olarak birden fazla ilaçlama servisi alınması gerekir. Tatarcık sineği ile doğal mücadele etkisiz kalır bilindiği gibi tatarcık sineği hastalığı insanlarda huzursuzluk veren bir durum meydana getirir.

İnsanlar yakarca için en etkili ilaç, tatarcık sineği köpeklerde niye olur? Yakağan sineğine çözüm var mı? gibi çeşitli sorular yönetmektedir. Ev işyeri, bahçe, gıda İşletmeleri gibi pek çok alanda ortaya çıkabilirler. Bu gibi yerlerde tatarcık ilaçlama veya yakarca ilaçlama servisi alınması gerekir. Meyve sineği ilaçlama, çöp sineği ilaçlama, yakarca ve tatarcık ilaçlama aslında aynı tür sinekler için mücadele edilmesini gerekli kılar. Bu sinekler insanlar için son derece huzursuzluk verici olduğu gibi ciddi anlamda da hastalık potansiyeli taşımaktadır.

Atlas Türk ilaçlama olarak tatarcık ilaçlama, yakarca ilaçlama, meyve sineği ilaçlama benzeri ilaçlama taleplerinizde daima en etkili ilaçları kullanıyoruz. Açık ve kapalı alanların durumlarına göre spreyli kokusuz ilaçlama yada sisleme sinek ilaçlama yöntemlerini uygulayarak yaşadığınız şikayetleri en kısa zamanda çözüme kavuşturuyoruz. Sinek ilaçlama desteği talep etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tatarcıklar pis ve hastalık vektörüdür bu nedenle en kısa sürede yok edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir