Tahta Kurusu

Tahta Kurusu

Tahta Kurusu, Hemiptera takımının Cimicidae familyasından böceklerin ortak adıdır. Bunlar yalnızca memelilerden ve kuşlardan kan emerler. Kan emmek için geceleri konakçularına yanaşırlar. Diğer zamanlarda ışıktan korunmuş yerlerde saklanırlar. En çok bilinen tahta kurusu türü koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan Cimex lectularius ‘tur. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir. Tahta kuruları ısırma ile herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiştir.

Ancak cilt tahrişlerine, piskolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Isırıklar şiddetle kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşımayla cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir. Tahtakuruları, havanın sıcak veya kuru olmasından bağımsız her ortamda canlı kalmayı başarabilirler. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabilirler. Pestisitlerin onları öldürücü olması için direkt vücutlarına temas etmesi gerekiyor. Zor kontrol altına alınabilen böcekler arasında yer alan tahta kurusu zararlısı sıradan bildik yöntemler ile kolay kolay önlenememektedir.

Tahta Kurusu Yaşam Bölgeleri 

Tahta kuruları Türkiye’de ve dünyanın her tarafında insanlar için çekilmez bir sorun haline gelmektedir. Kolayca yayılırlar ve tahtakurusu sayısındaki hızlı büyümeyle sonuçlanan bu istilayla baş etmek zordur. Bu sorunun üstesinden gelmenin en önemli yolu, tahtakurularıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak, tahta kurularından kurtulmanın yol ve yöntemlerini bilmek ve tespit edilir edilmez en acil bir şekilde üstesinden gelmektir. Yetişkin tahtakurusu 5 mm uzunluğundadır. Beslenmeden önce, düzleştirilmiş oval şekilde ve açık kahverengidirler, ancak beslendikten sonra daha yuvarlak ve koyu bir görüntü alırlar. Gece ortaya çıkarlar ve vücut ısımız ve nefesimizdeki karbon dioksit onları bize çeker.

Genellikle yatak odasında bulunurlar ancak gün boyunca çatlak ve yarık yerlerde gizlenirler. Tahta kurusu insanların ve diğer memelilerin kanıyla beslenir. Tahtakurularının hastalık bulaştırma ihtimali olmasına rağmen, bu durum çok nadirdir. Tahta kuruları bir uzva zarar vermez, acıtmaz. Rahatsızlığa neden olan ve vücudun tepkisinden kaynaklanan kaşıntı tek sorundur. Isırmaların üstesinden gelinmesi tahrişi dindirir, ancak, tahtakurularında çoğu zaman görülen bir durum olarak, çok sayıda ısırma meydana geldiğinde hala çok rahatsız edici olabilir. Çok sayıda ısırma ve tahtakurularıyla temas, kaşıntılı tahrişe veya egzemaya neden olabilir.

Tahtakurusu Isırmaları 

Tahta kurusu ısırmaları, ısırırken kurbanına haber vermez. Bu ısırmalar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla deri yakınındaki kan damarlarına yakındır. Tek bir tahtakurusu aynı bölgeyi birden fazla ısırabilir. Ancak, vücudun farklı bölgelerindeki ısırıklar, birkaç tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterir. Tahta kurusu istilasının ilk anlarında, kurban, ısırıklara karşı bir duyarlılık göstermeyebilir ve kaşınma hissi oluşmayabilir. Ancak, çarşaflara düşen küçük kan damlacıkları tahta kurusunun varlığını gösterir. Tahta kuruları genellikle elbiseler üzerinde veya mobilya içinde taşınarak eşyaya girer.

En yaygın tahtakurusu kaynağı istilanın olduğu bir otelde kalmaktır. Tahta kuruları veya yumurtaları elbiselere veya bavullara girerler ve daha sonra evlere taşınırlar. Bir otelde kalırken tahtakurularıyla ilgili belirtiler varsa, ve özellikle uyurken ısırma meydana gelirse veya yatak çarşaflarında kan lekeleri görülürse, eve getireceğiniz eşyalar konusunda çok dikkatli olun. Risk ve tehlikeyi değerlendirmesi için otel yönetimine başvurun-güvenilir olmasını sağlamak için, elbiseleri yıkayıp ütüleme, buharla dezenfekte etme ve işlemde geçirme gerekli olabilir.

Tahta Kurusunun Evden Temizlenmesi

Eğer evinizde tahtakurusu istilası varsa, elbiseleri, bavulları veya mobilyayı otellere veya arkadaşlarınızın ve ailenizin evlerine götürerek tahtakurusu yayılma risk ve tehlikesi oluşturmayın. Tahta kurusu, ayrıca, duvar veya yer, zemin boşluklarından bitişikteki eşyalara da geçebilirler. Eğer evinizde tahtakurusu varsa ve bir dairede veya teraslı bir mülkte oturuyorsanız, komşularınıza düşünün ve derhal harekete geçin. Tahtakurusundan kurtulma yolları arasında en etkili olanı tahta kurularını ilaçlatmak olacaktır. Tahta kurusu ile mücadele pek çok böcek çeşidine oranla oldukça zordur. Evdeki tahta kurusu istilası ile baş etmek için bireysel çabalar asla yeterli olmaz.

Tahta kurusu ilaçlama kokusuz ilaçlama yöntemi ile aşırı yoğunluklu mekanlarda başarılı olmaz. Başlangıç aşamasındaki böcek sorunu için çözüm olsa bile üremiş tahta kuruları ile mücadele için sisleme ilaçlama yöntemi uygulanmalıdır. Baza içi, yatak arası, koltuklar, parke araları, yarık ve çatlaklar gibi pek çok bölgeye kolayca gizlenen bu böcekler son derece sinsidir. Gündüzleri dip bölgelerde saklanır, gece karanlığında ortaya çıkarak insanlara saldırırlar. Evdeki tahta kurusu yaşam bölgeleri genelde insanlara en yakın bölge olan yatak odaları ve çevresidir. Atlas Türk Böcek İlaçlama ekipleri tüm ısıran böceklere karşı en iyi ilaçlama yöntemlerini kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir