0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurusu Nerelerde Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Nerelerde Olur? tahta kurusu uçar mı? insanlar geceleri bir şeyler tarafından ısırıldığı zaman genellikle pire ve tahtakurusu ısırmasından şüphelenir. Böcek ilaçlama bu ve benzer böceklerin ortamlardan arındırılması için oldukça önemlidir. Son yıllarda evleri ve otelleri istila eden tahta kuruları insanlar için ciddi şekilde sıkıntı kaynağına dönüşmüştür. Bir mekanda tahta kurusunun istila boyutu ne kadar fazla olursa yaşanılan şikayet o kadar büyük ve kişisel mücadele o denli etkisiz hale gelir.

Bu nedenle tahta kurusu problemine maruz kalmamak için yaşadığınız ortamı bu kan emici tahtakurularından korumak olmalıdır. Küçük boyutları ile bilinen tahtakurusu gündüzleri gizlendiği için ortalıkta görmediğiniz için tahta kurusu ısırığı pek anlaşılmaz. Tahta kurusu nasıl gelir? tahta kurusu nerelerde olur? diyorsanız pek çok böcekte olduğu gibi bu böcekler dış ortamlardan taşınma yolu ile gelir. Bu böceklerin pislik yada temizlikle pek bir ilgisi yoktur.

Ancak pis mekanlar ve dağınık ortamlar böcekleri daha kolay gizler. Yassı ve kahverengi vücut görünümü ile dikkat çeken tahta kurusu dar alanlara gizlenerek kolaylıkla gizlenebilir. Ayrıca tahtakurusu yavruları ve yumurtaları minik boyutlarda olduğu için kolay fark edilemez. Gündüzleri sinsi bir şekilde saklanan tahta kurusu böcekleri geceleri beslenmek için ortaya çıkar. Uzun mesafelerde hareket edemeyeceği için konakçı kullanırlar evde tahtakurusunun oluşabilmesi için mutlaka başka bir yerden gelmesi gerekir.

Otel gibi başka bir mekandan eve tahtakurusu taşınması gerekir. İnsanlar konaklama tesislerinde kalmak amacı ile gittikleri zaman tatil ve benzeri durumlarda pek çok insanın girip çıktığı yerlerde konaklar. Bu yolla oralarda olan tahta kurlarına maruz kalırlar. İnsanların yatak bölgelerini kendisine yuvalanacağı yer olarak seçen tahta kuruları yastık, yorgan, çarşaf, kıyafet gibi yerlerde bolca bulunabilir. Konaklamak için gittiğiniz otelde valizleri yere koyarsanız bu sıkıntı oluşturur.

Tahta Kuruları Kolay Anlaşılmaz

Otel ve benzeri yerlerde valizlere bulaşacak tahtakurusu fark ettirmeden evinize kadar taşınabilir. Loş ve nemli depolarda yer alan mobilyaların içine tahta kuruları daha fazla yuva yapar buralara dikkat etmelisiniz. Otellerde tahtakurusu olduğu nasıl anlaşılır? diyorsanız yetişkinlerin boyu 5 milimetre civarındadır. Yavru tahtakurusu ise 2-3 milimetre kadardır beyaz renkli tahta kurusu yumurtaları çok ufak olduğu için kolay fark edilemez. Gündüz saatlerinde tahtakurusunu görmeniz çok zordur.

Tahta kurusu yuvası olabilecek alanlar dikkatlice kontrol edilmelidir güçlü bir ışık yardımı ile karanlıkta dip, köşe kontrol ettiğiniz zaman bu böcekleri kolaylıkla görmeniz mümkündür. Gece uyurken bir şeyler tarafından ısırıldığınızı pek fark etmezsiniz. Ancak sabah kalktığınız zaman kol, bacak, boyun bölgelerinizde kızarık ve kaşıntılar varsa muhtemelen tahtakurusu yada mayt tarafından ısırılmış olabilirsiniz. Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? diyorsanız tahtakurularının belirtisini araştırmak ve gözlem yapmak olmalıdır.

Tahta kurularının belirtileri nelerdir? bu ısırıcı böcek çeşitleri en yaygın ev yada otellerde görünür. Yassı minik vücut ile kolay fark edildikleri için elma çekirdeğine benzer bir görünüm sergilerler. Daha çok geceleri dışarı çıkıp beslenme yolunu seçerler. Ses çıkaran yada arkasında iz bırakan bir özellikte değildir. Ancak ısırıp kan emdikleri zaman yatak nevresimleri üzerinde kan lekesi bırakırlar tahta kurusu ısırığı yataklarda daha kolay anlaşılır. İnsanlar evde uçan haşere ile karşılaştıkları zaman tahta kurusu uçar mı? şeklinde soru yöneltir.

Kanatları olmayan tahtakurusu zıplamaz yada uçma gibi özelliği yoktur. Tahta kurusu ısırığı diğer böceklerdeki gibi aşırı acı meydana getirmez belirgin belirgin bir kızarıklık ve kabarma meydana gelir. Tahta kurusu istilasının olduğu mekanlarda bu canlıların yuvalandığı bölgeler kötü koktuğu için evde tahta kurusu varlığı yoğun böcek şikayetlerinde kolayca anlaşılır. Tahta kurusu neden olur? tahta kurusu nerelere yuva yapar? diyorsanız insanlardan yakın kısımları tercih ederler.

Tahta Kurusu Nerelere Yuvalanır

Kan emerek beslenme yoluna giden bu canlılar yatak ve koltuk bölgelerine yerleşirler. İnsanlar uyuduktan sonra ortaya çıkarak kanını emer ve beslenme yoluna giderler. Tahta kurularının en fazla görüldüğü yerler duvardaki ve tavanlardaki yarık, çatlak bölgelerdir. Ayrıca döşemelerin arası, mobilyaların içi, yatak etrafları, baza ve baza başlığı gibi yerlerdir. Çivi deliklerinden elektrik prizlerine hatta resim çerçevelerinin arkasına kadar gizlenebilirler. Beslenme kaynakları ev içinde insanlar olduğu için insanlardan uzak bölgelerde bulunmazlar.

Genelde yatağa bir kaç metre mesafede yuvarlanırlar tahta kurusu yuvası olmaya müsait yerleri iyice araştırmalı ve elektrik süpürgesi ile dip köşe süpürmelisiniz. Ancak elektrik süpürgesiyle tahta kurularını yok etmek mümkün değildir. Yatak başının etrafı, yatakların alt kısımları, nevresimler, yastık gibi bölgeler zaten tahtakurusu için yatakta yuvalandığı yerler olarak dikkat çeker. Ayrıca ikinci el eşyalarda tahta kurusu bulaşması çok daha fazla yaşanır.

Bu tür bir eşya alacağınız zaman son derece dikkatli incelemenizde fayda vardır. Tahta kuruları üredikleri zaman elektronik eşyaların içinden, pervazlarına arası ne kadar gizlenir. Evde tahta kurusu olduğunu nasıl anlaşılır? diyorsanız tahtakurusu yuvası olması muhtemel yerleri dikkatlice kontrol etmenizde fayda vardır. Dip köşeler, kapı pervazları, süpürgelik kenarları, yatak altları gibi yerler tahtakurusu üremesine imkan veren ortamlar olarak dikkat çeker.

Tahta kuruları evlerin içine hayvanların tüyleri arasına gizlenerek de kolaylıkla girebilir. İçlerine yuvarlanan bu böcekler aldığınız mobilyaları içinde evlere taşınabilir. Mobilyaların ayakları, minderler, bölme ve altları gibi yerler tahtakurusunun gizlendiği bölgelerdir. İkinci el mobilyalar da tahtakurusu bulaşması çok daha sık görüldüğü için ikinci el mobilya alırken çok iyi incelemek gerekir. Aksi takdirde tahta kuruları ile başınız büyük bir belaya girecektir. Tahtakurularının mekanlara taşınmasında önemli sebeplerden biride seyahattir.

Evdeki Tahta Kurusunu Temizlemek

Bir kaç gün otellerde kalacaksanız mutlaka tedbirli davranmanız şarttır. Yanınızda elbiselerinizi koymak için kılıflar bulundurmalısınız. Bilindiği gibi tahta kuruları cep ve kat bölgesi, dikiş arası gibi yerlere yuvarlanır. Ayrıca yattığınız çarşaf, yorgan, battaniye ve havluları iyice kontrol etmenizde fayda vardır. Oteller tahtakurusu deposu olarak dikkat çeker tahta kuruları ile mücadelede bilinçli olarak davranılması gereken bir özelliğe sahiptir. Yüksek ısıya dayanamayan tahta kuruları ile mücadele için buhar makinesinden yardım almak önemlidir.

Mobilyaların içi, oyuk ve tavan kenarları, döşeme, mobilyalar gibi yerlerde tahtakurularının üreme imkanı oldukça yoğun görülür. Tahta kurusu nasıl öldürülür? diyorsanız yüksek ısı sağlayan buhar makinelerinden faydalanmak oldukça faydalıdır. Ayrıca yüksek vakumlu çekiş özelliğine sahip süpürgeler de tahta kuruları ile yumurtasını ve yavrusunu çektirmek için faydalıdır. Yatakların için, mobilyalar ve oyuklar tahtakurusu yuvası olmaya müsait yerlerdir.

Buraları güzel bir süpürmek, mobilyaları silmek ve evi çok düzenli tutmak tahta kurusunun evin içinde yayılmasını yavaşlatır. Tahta kurusu sirke yardımı ile evden kesinlikle arındırılamaz. Tahta kurusu neyi sevmez? diyorsanız aydınlık ve düzenli ortamları sevmezler. Dağınık ve kalabalık ortamlar tahta kuruları için ideal bölgelerdir. Tahta kurusu neden hoşlanmaz? tahta kurusu uçar mı? tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? diyorsanız tahta kuruları hakkında kısa bir bilgi edinmeniz şarttır.

Tahta kurusu ısırığı tedavisi evde çeşitli malzemeler yardımı ile yapılabilir. Ancak insanlar içinde alerjik yapılı olan kişilerin doktora gitmesinde fayda vardır. Çünkü tahtakurusu ısırıkları el, yüz ve boyun bölgesindeki değişik yerlerde olur. Tahta kurusu sirkeli su yardımı ile temizlenerek engellenen canlılar olmasa bile yumurtalarını temizlemek mümkündür. Şayet tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? diyorsanız pire ve toz böcekleri daha minik yapıdadır.

Tahta Kurusu Neden Gece Isırır?

Tahtakurusu ısırıkları büyük şişlikler ve kızarıklık olarak kendini gösterir ancak kaşıntı ve sancılı acı olmaz. Tahtakurularının varlığına dair pek çok belirti olabilir. Bunlardan en belirgin olanı evde tahta kurusu görülmesi olarak elma çekirdeği boyutunda kahverengi renkli bir böcektir. Bu böcekler büyüdükçe etrafa kabuklarını döker etrafta bu kabukları bulursanız evde tahta kurusu olduğunu anlamanız daha kolaydır. Tahta kuruları beslendikten sonra hemen saklanmak için yuvalarına geri çekilir saklandıkları yuvalarında zamanlarını geçirirler.

Gözenekli yüzeylerde siyahtan kahverengiye çalan siyah dışkılarını bırakırlar. Evde nevresim ve yatak üzerinde görülen lekeler özellikler evde tahta kurusu varlığının en büyük belirtisidir. Tahta kurusu kendisine büyük bir avantaj sağlayan sırttan karın bölgesine doğru yassı ve incelen vücut yapısına sahiptir. Bulundukları bölgeler genellikle çatlaklar, halı altı, gevşemiş duvar kağıdı arası, süpürgelik arası, mobilya içleri, yatak altları gibi bölgelerdir.

Bu bölgelerde birbirine yakın olarak çok sayıda tahta kurusu görülebilir. Tahtakurusu ısırık izleri deri üzerinde kırmızı kaşıntılı izler bırakır. Böceklerin neden olduğu kaşıntılardan dolayı tahriş yaşanabilir ancak herkeste aynı belirtiler olmaz. Tahtakurusu seyahat için giden insanların valizleri, kıyafetleri ve yataklar arasında olduğu için bu şekilde evlere taşınabilir. Tahta kurularından nasıl kurtulunur? diyorsanız istila edilmiş ortamlarda ve ofislerde bu böceklerden kurtulmak çok zordur.

Bu nedenle profesyonel tahta kurusu ilaçlama yaptırmanız kaçınılmazdır. Konaklamak için kaldığınız otellerde kişisel eşyalarınızı cüzdan, kıyafet ve valiz gibi eşyaların arasına girerek evlere taşınırlar. Tahtakurusunun temizlikte çok fazla bir ilgisi yoktur. En temiz mekanlardan en lüks villalara kadar seyahat yolu ile taşınabilir. Tahtakurusu varlığını anlamak için yatak örtüleri, yatak eteği, ve nevresimler üzerinde pas renginde noktalı lekeler olup olmadığını araştırın.

Tahta Kurularını Tespit Edip İlaçlama Yaptırın

Süpürgelik, mobilyalar, yatak başı, yatak çarşafı çevresi gibi yerleri iyice tahtakurusunun varlığına karşı araştırın. Çoğunlukla beslenmek için gündüzleri yatağın bir buçuk metre etrafında yuvarlanırlar. Yatağın etrafına yakın olan dip köşe kısımları iyice araştırınız. Seyahatten gelmişseniz valizinizi açıp toplarken evinizi tahtakurusu istilasından korumak için mutlaka dikkatli davranın ve herhangi bir böcek olup olmadığını iyice kontrol edin.

Seyahat ve tatilden geldiğiniz zaman varsa evinizde kurutucu kıyafetleri kurutucuya atarak yüksek ısıda 15 dakika kadar bekletin. Tahtakurusu yaşamasına elverişli ortamları ortadan kaldırın, dağınık yerleri toparlayın, yatak örtülerinizi yıkayın, mobilyaları sıkça temizleyin. Evinizde mümkün olduğunca ikinci el eşya bulundurmamaya çalışın. Şayet alacaksanız da çok iyi kontrol edin tahta kuruları dışarıdan taşındığı için evlere çeşitli yollarla bulaşır. Bu nedenle iyi araştırma yapın.

Yaşadığınız tahtakurusu sorunlarında bireysel olarak tahta kurularından kurtulmanız mümkün olmadığı için mutlaka profesyonel tahta kurusu ilaçlama desteği talep ediniz. Tahta kurusu nerelerde olur? tahta kurusu uçar mı? diyorsanız dip bölgelerde ve insanlara yakın olan yerlerde yaşam sürerler. Tahtakurusu uçan bir canlı değildir ancak kolay saklandığı için gündüzleri fark etmeniz oldukça zordur buda evdeki istilayı anlamanızın zaman alacağını gösterir.

Atlas Türk tahta kurusu ilaçlama şirketi olarak yaşadığınız her türlü ısıran böcek şikayetlerinde bizden ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Toz akarı, akrep, kertenkele, tahta kurusu, pire, kuş biti bulaşması gibi durumlarda en etkili ilaçlar yardımı ile böcek ilaçlama hizmeti veriyoruz. En iyi ilaç ve yöntemlerle açık ve kapalı mekanlarda bilinçli haşere ilaçlama servisi veriyoruz. İnsanların sorunlarını ortadan kaldırmak için çok üst seviyede böcek öldürücü ilaçları özellikle seçerek tercih ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir