0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurusu Nedir Nerelerde Yaşar

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Nedir Nerelerde Yaşar? bu kan emici ve sağlık düşmanı böcek eve bulaşınca kabus başlar. Genellikle tahta kurdu ile isim benzerliği nedeni ile karıştırılmasına karşın ne görüntü, nede özellik olarak benzemezler. Isırma bakımından pirelerle karıştırılan tahta kurularını ayırt etmek, ilk bakışta kolay olmamasına karşın ısırıkların şekli ve boyutu farklılık gösterir.

Evinizde sizi ısıran ve huzursuz eden zararlı böceklerin varlığından şüpheleniyorsanız, öncelikle bir gözlem yaparak emin olmak için bazı noktalar iyice araştırılmalıdır. Evdeki ısıran böceğin türü ve özelliği iyi bilinirse mücadele daha kolay ve kalıcı olabilir. Aksi halde tahtakurusu ile mücadele etmenin çok zor olması işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Tahta kurusunun varlığını anlamak için arkalarında bıraktıkları izlere kadar birçok detayı iyice inceleyip tahta kurusu ısırığı konusunda emin olabilirsiniz.

Öncelikle tahtakurusu neye benzer, nasıl bir canlıdır? geceleri ısıran kalktığınız zaman her tarafınızı kabartan tahtakurusu nasıl görünür? bunları bilmek önemlidir. Tahtakurusu neye benzer? Tahta kurusu nedir nerelerde yaşar? anlaşılması için kısaca özelliklerine değinelim. Yetişkin bir tahtakurusu kan emmeden önce oval ve ince bir görünüm sergiler. Kan emdikten sonra ise daha kırmızı ve asıl boyutunun iki katı kadar şişebilir.

Renk bakımından kahverengi görünüme sahiptir. Vücut iriliği ise 5 mm boyundadır. Yassı şekli ona büyük bir avantaj sağlar gizlenme konusunda özel bir yeteneğe sahip olduğu için öyle hemen bir bakışta görmek zordur. Işıktan hoşlanmaz ve aydınlık ortamlardan uzak durduğu için gündüzleri ortalıkta pek dolaşmaz bu ise onu görmenin zor olduğuna işarettir. Tahtakurusu yavrusu yaklaşık olarak 1-2 mm boyutları ile oldukça küçük çok zor fark edilebilecek boyuttadır.

Tahta Kurularının Özellikleri

Tahta kurusu yumurtası ortalama bir toplu iğne başı civarında küçük bir yapıya sahiptir. Tek bir yumurtanın fark edilmesi neredeyse mümkün olmamaktadır. Tahta kurularının yumurtası çoğunlukla birbirine yapışık bir vaziyette olmaktadır. Bu nedenle kapsamlı bir araştırma ile fark edilmeleri çok daha yüksek bir olasılıktır. Uzun zaman beslenme ihtiyacını karşılamadan yaşayabilen bu asalak canlılar kan emdikten sonra koyu kahverengi görünüm alırlar.

Tahtakurusu sesi insanlar için duyulmayacak kadar düşüktür. Bu nedenle tahta kurularının zararlarından korunmak için tahta kurusu olması muhtemel bölgeleri iyice araştırmak gerekir. Tahta kurusunun İstilası nasıl anlaşılır? Sabah uykudan uyandığınız zaman daha çok boyun, kol, bacak bölgelerinde daha fazla kabarma ve ısırıklar ile karşılaşılır. Ancak buna karşın vücudun başka bölgelerinde de ısırık izleri görülebilir.

Tahta kurusu ısırığı belirtileri arasında belirli bölgelerin kaşınması ve belli bir sırayı takip eden kızarıklıklar görülür. Vücudunuzun farklı bölgelerinde tahtakurusu ısırıkları var ise bunun belirtisi birden fazla tahtakurusu olduğu anlamına gelir. Bir kaç adet tahta kurusu ise evde tahta kurusu istilası yaşanmaya başladığına işarettir. Bilmeniz gereken her böcek ısırığının tahta kurusu ısırığı olmadığıdır.

Bu nedenle ısırılan bölgelerde kabarık boyutu ve ortaya çıkan yan etkileri iyice incelemek gerekir. Gece siz uyurken tahtakurusu ısırmadan önce o bölgeyi uyuşturacak bir salgı bırakır. Bu nedenle ısırma esnasında tahta kurusu tarafından ısırıldığınızı fark etmezsiniz. Tahta kurusu ısırıkları diğer böcek ısırıklarından daha belirgin ve daha fazla sayıda olur. Çok hızlı üreme kabiliyetine sahip oldukları için tahta kurusunun istila etmesine birkaç tane tahtakurusu olması yeterli gelecektir.

Tahta Kuruları Nasıl Anlaşılır?

Tahta kuruları ile mücadelede çok hızlı davranmanız, yaşam alanlarında olan tahta kurularını bir an önce ortadan kaldırmanız gerekir. Evi istila etmeye başlayan tahtakuruları nerelerde gizlenir? bilindiği gibi geceleri beslenen bu canlılar ışıktan hoşlanmadıkları için karanlık ve loş ortamları severler. Aynı şekilde buralara yumurtalarını bırakmayı tercih ederler. Tahta kuruları genellikle insanların yatak odalarında ve yatağın bir kaç metre etrafında yuvarlanmaktadır.

Çünkü insanlar tahta kuruları için temel besin kaynağı görevi görür. Yatakların içinde, yatak bazasının arkasında, çarşafın dikiş etrafı ve katlarında, yatakların dikiş kısımlarında bolca bulunur. Ayrıca duvarda, çatlak, oyuk ve yarıklarda, elektrik prizlerinin arasında, dolapların arkası ve eski mobilyaların içi gibi yerlerde bulunurlar. Özellikle nemli ve loş depolar, garajlar tahta kuruları için iyi bir yuva olma özelliği taşır.

Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? diye merak ediyorsanız kuytu bölgeleri kontrol etmek gerekir. Buralarda tahtakurusu İstilası altında olup olmadığınızı anlamaya çalışmak mücadele için yardımcı olur. İnsanlar tahtakurusu nedir nerelerde yaşar? oldukça fazla araştırma yapmaktadır. Öncelikle tahta kurusu ile mücadele etmek için ne şekilde bir yardım almalısınız bunu çok iyi bilmek gerekir.

Evde tahta kurusu neden olur? diye merak edenler için ilk uygun şartın evdeki temizliğin ihmal edilmesi olduğunu belirtmek isteriz. Ancak ortamın kirli olması tek başına bir sebep değildir. Tahtakurusu ile mücadelede evin temizliği ve onların saklandığı bölgelerin ortadan kaldırılması en önemli etkenlerin başında yer alır. Tahta kurlarını kontrol altına almak istiyorsanız onların geldikleri bölgeleri ortadan kaldırmalı, bulundukları bölgeyi sert fırça ile güzelce temizlemelisiniz.

Tahta Kuruları İle Mücadele Nasıl Olmalı?

Tahta kurusunu yok etmek için buhar makineleri ve ısıtıcılar iyi bir yardımcı olabilir. Mobilyaların içi, duvar çatlakları ve tavan gibi bölgeler bu böceklerin en fazla görüldüğü alanlardır. Tahta kurusuna çözüm olarak vakumlu bir makine ile dip köşeleri süpürmek, yarık çatlak yerleri sıcak buhar makinesi ile güzelce temizlemek gerekir. Ayrıca tahta kurularından kurtulmak için kimyasal tahta kurusu ilaçlama yaptırmak en önemli etkenlerden biridir.

Tahta kuruları ile bireysel mücadele için çeşitli böcek ilacı yerine geçecek lavanta, çay ağacı, biberiye yağı gibi bitkisel çözümler bulunmaktadır. Ancak istila yaşanan mekanlarda çok zayıf kalır. Tahta kurusunu ne öldürür? tahta kurusu sirkeli su ile biter mi? diyorsanız bunlar tahtakurularının sevmediği özellikteki bitkilerdir. Yardımcı olarak kullanılacak malzemeler olmasına karşın tam olarak evi tahtakurularından arındırmakta yeterli olmaz.

Öncelikle tahta kurusu nerelerde olur? tahta kurusu ısırığı en fazla hangi odada görülüyor ise en etkin olduğu bölge hiç kuşkusuz o bölgede yaşadığı içindir. Tahta kurusu neden olur? yukarıda gerekli cevapları vermiştik tahta kurusu ısırığı tedavisi evde çeşitli rahatlatıcı krem ver uygulamalar ile mümkündür. Ancak tahriş olmuş ten ve hassas ciltli insanlarda doktor tedavisi gerekebilir. Hiç kuşkusuz yatak tahta kurusu olarak bilinen bu zararlılar en zararlı böceklerin başında yer alır.

Ne yazık ki tahta kurusu hakkında bilgi ile evde tahta kurusu mücadelesi insanlar arasında yeterli bilgi düzeyinde değildir. Bilinmesi gereken tahta kurusu ilaçlama hem zor, hem de sabır gerektiren bir mücadele anlamına gelecektir. Tek seferde tahta kurularını yok etme garantisini profesyonel olarak ilaçlama yapan firmalar vermez. Çünkü tahtakurusu ile mücadele oldukça zor ve sıkıntılı bir süreç gerektirir.

Tahta Kurusu Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Bireysel çabalar ve amatör ilaçlama yapan kişilerden tahtakuruları ile mücadele için yardım almak boşa emek harcamaktan başka bir şey değildir. Tahta kuruları daha çok dış etkenler nedeniyle evlere gelirler. Özellikle göçmen kuşlar evlere ve mekanlara bu böceklerin taşınmasında oldukça aktiftir. Çatı katları, balkon ve üst dairelerde görülmeleri bunun bir göstergesidir. Tahtakurularının Latince ismi Cimexlectularius L. olarak Bilinir. Yatak böceği olarak nitelenen bu haşerenin görünümü bir elma çekirdeğini andırır.

Aç iken daha soluk ve açık renkte olmasına karşın besledikten sonra daha kırmızı ve şiş bir yapıda görülmektedir. Bu böcekler asalak kan emiciler olduğu için pek çok böcekten farklı özellikler sergiler. Yatak tahta kuruları sadece kanla besleniyor olduğu için kuşlar ve insanlara yakın yaşamayı daha çok tercih etmektedir. Soğuk hava koşullarında bile bir sene kadar ölmeden yaşayabildikleri bilinmektedir.

Gündüzleri ortalıkta dolaştıklarına pek şahit olmazsınız. Gece karanlığında daha fazla aktif olup insanlardan kan emmek için ortalığa çıkarlar. Tahta kurusu ısırığı nasıl anlaşılır? insanlar kimi zaman kendilerine ısıran ama ne olduklarını bilmedikleri böceklerden şikayetçi olmaktadır. Yatak böcekleri hakkında kısa bir araştırma yapan insanlar pire yada tahtakurusu gibi böcekler tarafından ısırıldıklarına şahit olurlar.

Pek fazla bilinmese de kuş bitleri de bu böcekler gibi insanları ısırıp kan emen zararlı parazitlerdendir. Tahta kurusu ısırığı daha çok insanlar uykuda iken yaşanan bir olaydır. Tahta kurularının en fazla bulundukları bölgeler mobilya kenarı, süpürgeliklerin arkası, çivi boşluğu, resim çerçevesi, duvar çatlağı, ve insanların yatak bölgeleri olarak dikkat çeker. En fazla göründükleri bölgeler otel ve moteller gibi insanların sürekli dinlemek için kullandıkları yerler olarak dikkat çeker.

Tahta Kurusu Mekanlara Nasıl Taşınır?

Konaklama tesislerine genellikle buralara gelen ziyaretçilerin bavul çanta ve kıyafetleri gibi eşyaları arasında gelirler. Kişilerin kullandıkları kıyafetler arasında ve nevresimler içinde fark edilmeden kolaylıkla bir odadan bir odaya geçebilmektedir. Tahta kuruları nasıldır? kısaca bir bilgi vermekte fayda vardır. Tahta kurusunun dişi olanı günde 1 ile 5 adet yumurta üretebilmektedir. Dişi tahta kurusu tüm hayatı boyunca ortalama olarak 200 ile 500 arasında bir yumurta yumurtlama potansiyeli barındırır.

Yaşam olarak minimum 300 günden fazla hayatta kaldıkları bilinmektedir. Tahta kurusu nedir nerelerde yaşar? diyorsanız dip bölgeler bunların en fazla gizlenmeyi tercih ettiği yerlerdir. Bir tahta kurusu beslendikten sonra derhal yuvasına dönerek kuytu bölgelerde gizlenir. Bu kan emici asalakların yuvası genellikle baza başlığı, yatak kenarı, bazaların içi ve profil demir içleri gibi oldukça kutu yerlerdir.

Ayrıca elbise dolabı, Elektrik prizi, perde kornişi ve süpürgelik arası gibi dip bölgeleri tercih ederler. Çivi deliği ve eski duvar kağıdı arkası gibi yerler tahta kurusunun en sevdiği özellikteki yerlerdir. Yatak böceklerinin yuvaları genellikle gözenekli yüzeylerde daha çok yoğundur. Buralarda siyahtan kahverengiye çalan özellikte dışkıları bulunur. Gözenekli olmayan bölgelerde ise kahverengiden siyaha çalan dışkılarını bırakır. Geceleri kan emmek için hortumunu deriye sokarken uyuşturucu bir sıvı salgılar.

Bu nedenle insanlar kendisini sokan haşerenin varlığını hissetmez. Beslenmesini bitirdikten sonra hortumu geri çeker ve bölgeyi hızlıca terk eder. Deri üzerinde görülen ısırıklar tahta kuruları nın varlığına en önemli işaretlerin başında gelir. Ancak pire, kuş biti benzeri canlılarda insanlardan kan emerek beslenen bu haşereler toplu yaşamayı sevdikleri için kapsamlı bir araştırma ile kolaylıkla yerleri tespit edilebilir.

Tahta Kurusu Neden Hoşlanmaz?

Yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde kendilerine has tuhaf tatlı ama hoş olmayan bir koku yayarlar. Dışarıdan mekana gelince bu koku yoğun böcek şikayeti yaşanan yerlerde kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Tahta kurusu ısırığı sonucunda deri üzerinde kırmızı renkli ısırma ve kabarmalar görülür. Bazı kişilerde aşırı kaşınma ve alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Ancak her insanda bu belirtiler bir olmaz.

Bazı kişilerin cildi hassas olduğu için tahta kurusu ısırığı insan vücudunu kevgire çevirmiş bir görüntü sergiler. Özellikle bebekler, hassas tenli olan kişiler bu böceklerden en çok huzursuz olan kimselerdir. Temizlik tahta kurularının hiç sevmediği bir özelliktir. Ancak bilmeniz gereken temiz mekanlarda tahta kurusu olmayacak diye bir durum söz konusu değildir. Karanlık, nemli ve loş ortamlarda daha fazla görülürler. Ancak en temiz mekanlara bile kolayca gelip yerleşir ve sayılarını arttırırlar.

Tahta kurusu neyi sevmez, tahta kurusu neden hoşlanmaz? bu gibi sorular insanlar tarafından sıkça sorulur ve cevabı aranır. Tahta kurusu yavrusu ilk aşamada çok minik, şeffaf ve beyaz renkli bir görünüm sergiler. İlk çağlardan ve Dünyanın her tarafında değişik çeşitleri bulunan bir böcektir. Tahtakurusu yumurtalarını bulmada kristal silikon jel dökülerek yatak odasına serpilir. Ayrıca yatak örtüsüne, yatağın etrafına, duvar diplerine dökülerek böceklere yapışması sağlanır.

Bu özellik böceklere yapışıp kuruyarak ölmelerine sebep olur. Ayrıca diyatomlu Toprak ta buna benzer bir etki gösterir. Tahta kurusunun sevmediği kokular arasında çay ağacı yağı büyük fayda sağlar. Evi tepeden tırnağa kapsamlı bir şekilde temizlemek gerekir. Ayrıca tüm yatak örtüleri ve kıyafetleri yıkarken birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek yıkanması oldukça faydalıdır. Süpürge ile halıların süpürülmesi ve yıkanması, yatakların kaldırılarak hepsine çay ağacı yağı sıkmak oldukça faydalıdır.

Tahta Kuruları Nasıl Yok Edilir?

Tahta kurularını yok etmek için en etkili yöntem hiç kuşkusuz onların mekana girişini ortadan kaldırmaktır. Gerekli temizliği yaptıktan sonra evde etkili bir tahta kurusu ilaçlama servisi almak olacaktır. Tahta kuruları ile mücadele oldukça zor ve kapsamlı bir uygulama gerektirir. Hem sağlam yapılı olmaları, hem de dip köşe bölgelere kolayca saklanmaları bu böceklerle mücadeleyi zorlaştıran etkenlerden biridir.

Tahta kurusu ilaçları kalıcı ve uzun süre etkili olmak zorundadır. Ayrıca yakıcı özellikli karışım ilaçlar tahta kurusunu yok etmek için en etkili bir özelliğe sahiptir. Spreyli uygulama yüzeysel bölgelerde faydalı olmasına karşın dip köşe ve ulaşılması zor bölgelerde istenilen sonucu ortaya çıkarma açısından yeterli olmaz. Bu nedenle profesyonel tahta kurusu ilaçlama firmaları ile görüşerek evin içinde sisleme ilaçlama yaptırmak en kapsamlı çözüme ulaşmak için faydalı olacaktır.

Tahta kuruları hızlı üreyen ve sayılarını çabuk artıran böcekler olduğu için uygulanan ilaçların son derece kaliteli olması ve etkinliğini devam ettiren içerikte kullanılması gerekir. Tahta kurlarından kurtulmak için sıradan basit ilaçları kullanmak ve üstün körü ilaçlama yapmak kesinlikle yeterli olmayacaktır. Böcek ilaçlama firmaları arasında bu konuda uzman, donanımlı, eğimli ekiplerden ilaçlama desteği almak şarttır.

Şayet evinizi tahta kuruları istila etmişse bireysel çabalar ile ne kadar uğraşırsanız uğraşın istediğiniz sonucu vermeyecektir. Bu nedenle zaman kaybetmeden en iyi ilaçlama firmaları ile görüşerek tahtakurularının kökünü kurutmak için profesyonel bir ilaçlama servisi almanız gerekir. Atlas Türk İlaçlama firması olarak yaşadığınız tahtakurusu şikayetlerini en etkili yöntem ve ilaçlar yardımıyla ortadan kaldırmak için elimizden geldiğince üst seviyede ilaçlama yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir