0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurusu Neden Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Neden Olur? bilindiği gibi son yıllarda evleri ve otelleri ciddi anlamda istila etmeye başlayan bu kırmızılı elma çekirdeğine benzeyen böceklerle mücadele oldukça büyük önem taşımaktadır. Bireysel olarak denenen pek çok yönteme karşın bir türlü ortadan kaldırılamayan tahta kuruları insanlar için adeta kabus gibi bir hal almaktadır. Bireysel olarak tahta kuruları ile başa çıkmak mümkün değildir. Evinizdeki tahtakurusu istilası ne kadar yayılmışsa onlarla mücadele o denli zorlaşacaktır. Evde bireysel olarak tahta kurularına karşı çözümler aramak yerine tahtakurusunun varlığı artış göstermeden bir an önce tahta kurusu ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekir.

Tahtakurusu nereden gelir, evde tahta kurusu neden olur? nerelerde yuvarlanır gibi pek çok arayışlara giren insanlar kendilerini ısırıp zarar veren tahta kurularından bir an önce kurtulmak istemektedir. Tahta kuruları gececi böcekler olarak genellikle kuytu köşe ve dip bölgelere gizlenirler. Bu nedenle gündüzleri pek ortalıkta dolaşmaz gece karanlığında ortaya çıkarlar. Tahtakurusu evin pisliğinden oluşan bir böcek türü değildir. Ancak dağınık ortamlar yaşamaları için oldukça ideal şartları sunar.

Milimetrik boy yapıları bakımından kolay fark edilmeyen bir özellikleri vardır. Tahtakurusu gündüzleri kuytu, kenar bölgelerde gizlenerek geceleri beslenme amacı ile yerlerinden çıkarlar. Bir evde tahtakurusunun görülmesi büyük ihtimalle gittiğiniz bir misafirlikten, eve gelen birinden ya da otel ve seyahat için konakladığınız bir yerden getirme ihtimalinizi güçlendirir. Tahtakurularının besin kaynağı olan insanlara yakın yuvalandıkları için genellikle yatak odalarını kendilerine hedef yuvalanma alanları seçerler.

Tahta Kurusu Evde Nere Yuva Yapar?

Özellikle yatak bölgesinde çarşaf, yorgan, yastık ve mobilyaların arasına saklanırlar. Otellerde genellikle insanların buraya sürekli değişik bölgelerden gelmesi ile tahta kurusu yoğunluğu görülmektedir. Şayet seyahate çıkmış ve bir otele gitmişseniz konaklamak için kaldığınız otelde yere bıraktığınız valizlere tutunarak taşınabilirler. Ayrıca kıyafetlerinizi yerleştirdiğiniz dolaplarda kıyafetlerin arasına girerek ceplerine ve düğme altı gibi bölgelere yerleşirler. Ayrıca havası ve nemli depolarda bulunan mobilyaların içine ciddi anlamda yuva yapabilirler.

Buradan başka yere taşınan eşyaların içerisinde giderek temiz mekanlarda da tahtakurusu istilasının başlamasına sebep olurlar. Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? tahta kurusu istilasının belirtileri nelerdir, eve giren tahta kurusu gözle görülür mü? merak ediyorsanız hemen belirtelim zor anlaşılırlar. Yetişkin tahta kuruları ebat olarak ortalama 5 milimetre civarındadır. Yavru tahta kurusu ise ebat olarak 2- 3 milimetre arasında değişir. Tahta kurusu yumurtası ise sadece 1 milimetre boyunda ve beyaz renkli olur. Bu nedenle çıplak gözle gündüz saatlerinde görülmesi oldukça zor bir özelliktedir.

Geceleri ise tahta kurusu yuvası olabilecek alanlar güçlü ışık yayan fener yardımıyla aydınlatılarak kolaylıkla görülebilir. Sabahları özellikle insanların kol, bacak, boyun bölgelerinde kızarıklıklar ve kaşıntı oluşmasına sebep olurlar. Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? tahta kurusu evi nasıl istila eder? diye merak ediyorsanız tahtakurusu yoğunluğu gözlemlemek gerekir. Yuvalandıkları bölgelerde ortaya çıkardıkları pis kokudan onların varlığını anlayabilirsiniz. Tahta kurusunun belirtileri arasında en yaygın olanı insanların vücudunu ısırıp kızarıklık ve kabarıklık bırakmalarıdır.

Tahta Kurusunun Zararları Nelerdir?

İnsanlara şikayet sebebi olan en yaygın olanı Cimex lectularius Diye adlandırılan türdür. Ve evlerde oldukça fazla görülür. tahta kurularının minik vücutları ve yası görünümleri ile kolay kolay fark edemedikleri bilinmelidir. gündüzleri genelde yuvalarında dinlenip geceleri dışarı çıkar ve dış etkilerden bu şekilde kolaylıkla kurtulabilirler. Tahta kurusunun sesi olmadığı için evinizde başka sesler duyuyorsanız bunlar muhtemelen başka canlılara aittir. Evinizde uçan bir tahta kurusu hayal ediyorsanız bu kesinlikle yanlıştır. Çünkü tahta kuruları uçmaz küçük kanatları bulunmasına karşın tahta kuruları ne uçar neden zıplar.

Isıran böceklerden farklı olarak tahta kurusu ısırığı ısırma sırasında herhangi bir acı ve sancıya sebep olmaz. Ancak belirgin bir kızarıklık ve cilt hassasiyeti ne göre şiddeti değişen kaşıntı ile şişlik meydana gelir. En fazla bebekler ile küçük çocuklarda cilt sorunlarını tetiklerler. Yatak ya da çarşafın altında küçük kan lekeleri görüyorsanız tahta kurusu ile başınız dertte demektir. Tahta korularının istilaları en fazla yumurtalarını bıraktıkları bölgelerde görülür ve kötü kokar aynı zamanda evin her tarafına yayılır.

Tahta kurusu nerede olur? tahtakurusu nerelere yuvarlanır? diyorsunuz karanlık alanlarda geceyi bekler ve beslenmek için insanları gördükten sonra ortaya çıkarlar. Tahta kuruları döşemelerin arası, tavandaki ve duvardaki çatlaklar, oyuklar, parke altları, kapı pervaz dipleri, resim çerçeveleri, duvardaki delikler gibi farklı bölgelerde yuvarlanırlar. Tahta kurusu sirke kokusu ile uzaklaştırılır mı? diyenlerin bilmesi gereken bu canlılar doğal kaçırıcılarla kesinlikle yok olamaz. Bu nedenle tahta kurusu sirkeli su ile ölmez. Tahta kurusu ısırığı İnsan vücudunda şişlikler oluşmasına, kızarma ve kabarcıklar görünmesine sebep olur.

Evde Tahta Kurusu Nerelerde Gizlenir?

Tahta kurusu ısırığı tedavisi için ilerleyen aşamalarda mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Tahta kurusu uçar mı, tahta kurusu neyi sevmez? Tahtakurusunun uçma ve zıplama gibi özellikleri yoktur. Ancak kendilerinin besin kaynağı olarak gördükleri insanlardan beslendikleri için kolay kolay onların etrafından uzaklaşmazlar. Bu yüzden yatak içleri ve yatağın etrafındaki bir kaç metrelik alan en fazla tahta kurusu yuvası olmaya müsait bölgelerin en başında gelir. Yatak başlıkları, yatağın içi, çarşaflar ve dikiş katları, yorgan dikiş bölgeleri, nevresimler ve baza içler gibi bölgeler tahta kuruları için potansiyel bölgelerdir.

Şayet geceleri bir şeyler tarafından ısırılıyor veya kaşıntı yapanın ne olduğunu merak ediyorsanız bu canlıların ısırma boyutları size fikir verebilir. Tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? diyorsunuz boyun ve sırt bölgesinde kümeler halinde 5-6 tane şişlik oluşur. Muhtemelen bu tahtakurusunun ısırdığı bölgelerdir. Tahta kuruları evinizde yerleştikleri zaman genellikle elektrik düğmelerinin içleri, duvardaki delikler, parke araları, elektronik eşyaların içi, duvardaki çivi delikleri, resim çerçeveleri gibi pek çok bölgeye yuvarlanırlar. Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? diye merak ediyorsanız bu gibi yerleri dikkatlice incelemekte fayda vardır.

Evde tahtakurusu olmaması için bazı tedbirler almak oldukça faydalıdır. Özellikle tahta kurusundan korunabilmek için garaj, bodrum gibi nemli ortamlara girip çıkarken tedbirli olmakta fayda vardır. Buralarda dolaşırken ayakkabıların altına bile yakışa bileceklerini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Eve getirilen bir kaç tahta kurusu yumurtası evin içinde istila oluşturmaları için yeterli olacaktır. Evde hayvan besliyorsanız kulübesini ya da yatağını sürekli kontrol etmelisiniz.

Tahta Kurusu Evlere Nasıl Taşınır?

Evcil hayvanların tüyleri arasında saklanarak evlerinize taşınabilirler. Ayrıca mobilya içlerine yuvarlanma yeteneği olduğu için satın aldığınız mobilyaların içini, kaplama bölgelerini iyice kontrol etmenizde fayda vardır. Özellikle mobilyaların bölmeleri, minderler, ayak bölgeleri ile altları gibi yerler önemlidir. İkinci el mobilyaların mutlaka detaylıca temizlenmesi gerekir. Ayrıca pencere pervazları, kapılar, alçı ya da silikon doldurularak etraflarındaki çatlaklar kapatılmalıdır. Buralarda gerekli tedbirler alınarak tahtakurularının buraya yuvarlanması ve herhangi bir yuva yapması engellenmelidir.

Bir otele gidipte konaklayacağınız zaman valizinizi karanlık bölgelere koymayın. Bunun yerine masanın üstüne ya da valiz rafları varsa oraya yerleştirin. Tahta kuruları valizlere tutunarak evinize kadar gelirler. Şayet iş nedeni ya da her hangi bir seyahat nedeniyle bir otelde konaklayacaksanız yanınızda kıyafetleri koyacağınız kılıfların olmasına dikkat edilmelidir. Bu kılıflar sizin kıyafetlerinizi tahtakurularından korumaya yardımcı olur. Özellikle tahta kuruları otellerde yatak, çarşaf, yorgan, battaniye ve bazaların arasında gizlenir.

Şayet bu eşyaların temizliğinden emin değilseniz kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Tahta kurusu ile mücadele etmek oldukça zordur. Evde tahtakurusu yuvası olabilecek her alanın kapsamlı bir şekilde temizlenmesi ve profesyonel ilaçlama firmalarınca ilaçlanması şarttır. Tahta kurusu yüksek sıcaklıkta ölür nedenle evin dip köşelerinde tahtakurusu varsa buraların yüksek kapasiteli buhar makinesi ile temizlenmesi son derece faydalıdır. Tahta kurusu duvar içlerindeki çatlaklar, mobilyalar, oyuklar, tavan ve döşemeler gibi pek çok bölgede olabilir.

Tahta Kurusu Nasıl Öldürülür?

Evdeki Tahtakurusu nasıl ölür? diyorsanız bireysel yollar ile tahta kurularını yok etmek oldukça zordur. Ancak tahtakurusu yumurtalarını ve yavrularını çektirebilmek için evin dip kenar bölgelerini elektrik süpürgesi ile çektirebilirsiniz. Ayrıca vakum makinesi işinize yarar şayet evinizde buhar makinesi varsa dip köşeleri, yatakların içi, mobilyalar gibi yerleri yüksek buhar makinesiyle vakumlama yapılır. Tahta kuruları ve tahta kurusu yumurtaları oldukça küçük olduğu için gözle görülmesi zordur. Tahta kurusunun sevmediği kokular arasında biberiye yağı, lavanta esansı, çay ağacı yağı gibi bitkiler yer alır.

Tahta kurusu ile mücadelede için bitkilerden faydalanmak belli bir ölçüde onları uzak tutabilir. Ancak istila olan yerlerde pek bir işe yaramayacaktır. Şayet evdeki tahta kurularından nasıl kurtulurum? evdeki tahta kuruları nasıl yok edilir? diyorsanız bireysel çabalar ile zaman kaybetmeyin. Profesyonel tahta kurusu ilaçlama firmasından destek almanız gerekir. Tahtakurusu ilacı diğer haşerelere karşı kullanılan ilaçların içeriğinden oldukça farklıdır. Zor ölen böcekler oldukları için pire ve tahtakurusu gibi canlılar üst seviyede ilaçlar ile ilaçlanmalıdır. Böcek ilaçlama tahta kurularına karşı değişik ilaç ve yöntemler kullanılarak yapılmaktadır.

Tahta kurularının yok edilmesi için en etkili ilaçlar kullanmak şarttır. Tahta kurusu neden olur? tahta kurusu ile nasıl mücadele edilir? diyorsanız bilmeniz gereken bu canlılar son derece dirençli ve böcek ilaçlarına karşı oldukça sağlam yapıları mevcuttur. Ayrıca dip bölgelere gizlendikleri için çoğu zaman böcek ilaçları tam olarak öldürmeyebilir. Tahta kuruları ile mücadele için dumanlı tahtakurusu ilaçlaması en etkili yöntemlerden biridir. Yaşadığınız tahtakurusu şikayetlerinde Atlas Türk İlaçlama firmasını arayarak tahta kurusunun yok edilmesi için ilaçlama servisi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir