0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurusu İnsana Zarar Verir Mi

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu İnsana Zarar Verir Mi? yatak böcekler arasında tahta kuruları ile mücadele önemli yer tutar. Elma çekirdeği büyüklüğünde kahverengi, kırmızı bir görünüme sahip olan tahtakuruları insanlar için adeta kabus haline gelebilmektedir. Böcek ilaçlama uygulamaları içinde tahta kurdu ilaçlaması kadar tahta kurusu ilaçlama zor ve zahmetli bir uygulama olarak dikkat çeker. Dünyanın hemen her bölgesinde görülen tahta kuruları zamanla kimyasallara karşı dirençli bir hale gelmeye başlamıştır.

İnsanlar sık, sık yolculuk yaptıkları için tahta kurusu olan bir bölgeden başka bölgelere de farkında olmadan bu böcekleri götürmektedir. 2012 yılında hazırlanan bir raporda son 12 yıl boyunca tahta kuruları Kanada, Avrupa, Orta doğu ve Avustralya dahil Avrupa ve Afrika’nın Bazı kısımlarına da hızla yayıldığına değinilmiştir. Rusya’da tahtakuruları ile şikayetler son yıllarda 10 katına kadar artış göstermiştir.

Ayrıca dünyanın bir ucu olan Avustralya da tahtakurusu istilası 1999’dan sonra yaklaşık olarak %5000 oranında artış göstermiştir. Tahta kurularını pek çok insan farkında olmadan dükkan, tiyatro, otel gibi gittikleri bir yerden mekanlarına yada başka konutlara taşımaktadır. Bu nedenle tahta kurularının taşınması çok seri kolay olmaktadır şayet tahtakurusu bir mekana bulaştıysa onlarla uğraşmayı göze almak zorundasınız. Çünkü tahta kurularını yok etmek son derece zordur.

Tahta kuruları evinizi istila ettiği zaman onları yok etmek ve geri gelmelerini engellemek oldukça sıkıntılı bir süreç gerektirir. Minik yapılı, uzun ömürlü canlılar olarak dikkat çekerler. Tahta kuruları görünüm olarak bir elma çekirdeğine benzer yassı bedenli olmaları onların kolayca saklanmasına imkan sağlar. Bulundukları bölgeler mobilya, elektrik prizi, yatak, televizyon içi, elektrikli cihazların araları, yataklar, oturma grupları gibi yerler olarak dikkat çeker daha çok yatak odalarında bulunur.

Tahta Kurusu İnsanlara Yakın Yaşar

İnsanların bulunduğu bölgelere yakın doğrudan insanlara 3 ila 6 metre uzaklıkta bir bölgeye yerleşmeyi pek sevmezler. Tahta kuruları insanları genelde uyurken ısırır ancak buna karşın insanların çoğu ısırıldığının farkına bile varmaz. Tahta kurusu ısırırken salgıladığı enzim nedeniyle ısırdığı bölgeyi uyuşturur tahtakurusu yaklaşık 10 dakika aralıksız bir şekilde kan emerek kolayca beslenir. Tahta kuruları haftada bir defa beslenme eğilimi gösterir ancak hiç beslenmeden aylarca hayatta kalabilir.

Tahta kurusu sivrisinek yada diğer böcek türleri gibi bulaşıcı hastalık riski taşırmaz ancak ısırdıkları yerler kaşınır ve şişer. İnsanlarda ciddi şekilde sıkıntıya sebep olur ısırıklar neden ile insanlar uykusuzluk, rahatsızlık ve yüzlerinde oluşan kızarıklar nedeniyle utanma belirtisi gösterebilir. Hatta bazı insanlar tahta kurularından kurtulamadığı için tahta kurusu ısırıkları ile uzun süre mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu gibi nedenler tahta kurularından nefret edilmesinin en önemli göstergesi olarak dikkat çeker.

Unutulmaması gereken tahta kuruları her insanın başına bela olabilir. Tahta kurusu insana zarar verir mi? diyorsanız bulaştığı evde ciddi anlamda sıkıntılara sebep olur. Bu nedenle evinizde yada seyahat için çıktığınız zaman tahta kurularınını varlığına işaret eden belirtileri tespit etmeye odaklanmanız gerekir. Bu nedenle süpürgelikler, mobilyalar, yerler ve kıyafetlerde minik haşhaş tanesi şeklinde yumurtalar veya kan lekeleri olup olmadığını araştırmalısınız.

Eşyalarda oturma gruplarında iyice inceleme yapmak varlığına dair işaretleri analiz etmeniz gerekir. Ayrıca gece ortaya çıktıkları için bu canlıları görebilmek için el feneri ile yatakları ve dip köşeleri kontrol etmeniz faydalıdır. Tahta kuruları ile mücadelede en etkili yollardan biri bunların gizleneceği bölgeleri en aza indirmektir. Kapılardaki yarıklar, duvardaki çatlaklar ve saklama imkanı sağlayacak tüm ortamları ortadan kaldırmanız önemlidir. Ayrıca dip köşe bölgeleri süpürgeyle çektirmek oldukça faydalıdır.

Seyahat Ve Dışarıdan Tahtakurusu Eve Taşınır

Şayet bir otele gitmişseniz valizinizi yatağa yada yere koymayın. Yer ve yataklarda tahta kuruları daha fazla bulunur bu şekilde gittiğiniz yere taşınabilir. Şayet evinizi tahtakurusu istila etmişse ilk gördüğünüz anda mücadelesini hızlıca başlatmanız önleyici çalışmalar yapmanız gerekir. Tahta kurusundan kurtulmak zordur ama imkansız değildir. Tahtakuruları bilindiği gibi uzun zamandan beri insanlara bağlantılı olarak varlık gösteren canlılardır ancak tahta kurularının geçmişi eski Mısır uygarlığından kalma belgelerle ortaya çıkmıştır.

Uzmanlar 3500 yıl öncesinden kalma tahta kurusu fosillerine rastladığını belirtmektedir Yumurta ile üreyen bir tahta kurusu bütün bir apartmanı saracak kadar yavru üretebilme potansiyeli sergileyebilir. Tek ihtiyaçları kan emebileceği bir insan bulmalarıdır tahta kurusu istilasının önüne geçmek son derece zordur. Daha çok yataklarda görülen tahta kuruları değişim gösterdiği için böcek ilaçlarına son derece dirençli hale gelebilmektedir.

Tahta kurusu ısırdığı zaman kaşıntılı büyük kabarcığa sebep olur ancak bu yolla herhangi bir hastalık bulaştırmaz. Tahta kuruları ile mücadele insanlığın var olduğu günden bu yana süregelen bir uğraş olarak dikkat çeker. Bütün ortamlarda insanların karşısına çıkabilme potansiyeli mevcuttur. Tahta kuruları haşereler arasında kan emici grupta incelenir. Yaz aylarının en sık görülen böcekler olarak dikkat çeker tahta kurdu ile karıştırılan bu haşere insanlar için son derece can sıkıcı bir durum sergiler.

Tahta kurusu insanlara zarar verirken tahta kurdu eşyalara zarar verir ve tahrip eder. İnsanların kanını tahta kurtları emmez. Tahta kuruları kan emer tahta kurtları ahşap eşyaları kemirerek zarar verir. Tahta kurdu ve tahta kuruları genellikle geceleri aktif olan böceklerdir her ikisi de insanların zor erişeceği bölgelerde yaşam sürer. Tahta kurdu ve tahta kurularını yok etmek için profesyonel böcek ilaçlama yöntemleri zorunluluktur.

Tahta Kurularından Kurtulmak Sabır Gerektirir

Sıradan böcek ilaçları ve klasik yöntemlerle bu böceklerinden kurtulmak imkansıza yakındır. Tahta kurusu insan vücudunda yaşar mı? tahta kurusu ısırığı tedavisi evde nasıl olur? tahta kurusu neyi sevmez? tahta kurusu neden hoşlanmaz? bu ve benzeri arayışlar insanlar arasında çokça yapılan bir durumdadır. Tahta kurusu sirke kullanılarak evden uzaklaştırılır mı? diyorsanız sirkenin tahtakurusunu uzaklaştırması yeterli olmaz. Tahta kurusu ilaçlama bu ısırıcı ve kan emen böceklerden kurtulmada en etkili yöntem olarak dikkat çeker.

İnsanlar daha çok tahta kurusu nerelerde olur? tahta kurusu ısırığı nasıl ayırt edilir? gibi arayışlara yönelir. Evine tahta kurusu bulaşıp kendilerini ısırdığı zaman ciddi anlamda huzursuz olan insanlar ilk başlarda kendilerini neyin ısırdığını bilmez ve uzun bir araştırmaya koyulur. Atlas Türk ilaçlama olarak tahta kurusu ilaçlama çalışmalarında yılların verdiği deneyim ile bu konuda uzman şekilde hizmet veren bir ekibiz.

Tahta kuruları otel, ev, işyeri, bahçe, okul, hastane, park, apartman gibi pek çok bölgede görülebilir. Yatak tahta kurusu nedir? Cimex lectularius nam-ı diğer yatak tahta kuruları, mercimek büyüklüğünde 6 mm oval şekilli böceklerdir. Atlama, zıplama ve uçma gibi marifetleri olmayan bu böcekler kanla beslenirler. Yatak tahtakuruları II Dünya Savaşı’ndan önceki yıllarda da oldukça yaygın olan türlerdi.

Şehirlerin kalabalıklaşması, seyahat ve turizm endüstrisinin gelişmesi bu böceklerin ciddi anlamda üreyerek yayılmasına sebep oldu. Tahtakurusu hakkında yanlış bilinen özellikler genelde hatalı tedbire yol açar. Yatakta doğar ve gelişirler algısı yanlıştır yatak tahtakurusu adıyla anılan bu canlı acıktığı zaman insanların kanını emmek için yatakların altına girip burada ürer. Ancak bilinmesi gereken insana erişebileceği her yerde kolaylıkla gizlenir ve ürerler daha çok insana 3 metre kadar mesafedeki bölgeleri tercih ederler.

Tahta Kuruları İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Tahtakuruları uçabilir yanılgısı yanlıştır tahta kuruları kanatları olmayan böcektir ve uçamazlar. Bazen hafif tüylü bedenleri hava akımı nedeniyle uçuyormuş gibi görünmesine sebep olabilir. Ancak daha çok sürünür gibi hareket etselerde hızlı olmadıklarını bilmenizde fayda vardır. Dakikada ortalama 1 metre kadar yol alabilirler tahta kurusu gündüz ısırmaz olgusu yanlıştır. Bu kan emici böcekler kanla beslendiği için uykuda olan insanlara musallat olur ve ısırıp kanlarını emerler.

Yıllarca beslenmeden yaşayabilirler olgusu da yanlıştır. Tahta kurularının hayatta kalma zaman çizelgesi 25 santigrat derece sıcaklık, uygun bir beslenme en fazla 1 öğün beslenme geciktirme iç güdülerini ortaya koymaktadır. Haftada bir beslenme eğilimi gösterirler ancak hiç beslenmeden bir yıl kadar canlı olarak hayatta kalabilirler. Tahta kurusu yavaş çoğalır algısı yanlıştır hızlı çoğalır sayılarını hızlı atılırlar. Yetişkin bir sinek tahta kurusundan daha fazla ürer ancak tahta kuruları bir defada 35 yumurta bırakabilir.

Pis ortamlarda bulunur düşüncesi de yanlıştır tahta kuruları fakir zengin ayrımı yapmaz. Ayrıca kan emmek için acıkınca gece gündüz ayrımı yapmazlar. Hemen her yerde yaşayabilir tüm insanlara musallat olabilirler. Tahta kuruları sık ilaçlanan mekanlarda daha az görülür insanların yanlış bildiği bir şeyde tahta kuruları sadece gece karanlığında ortaya çıkar olgusudur. Gece daha çok ortaya çıktıkları doğrudur ancak aç oldukları zaman gün ışığında bile ortaya çıkıp beslenmelerini sağlayabilir.

Bu nedenle çok acıkan bir tahta kurusu kan emmek için gündüz bile insanı ısırabilir. Böcek ilacı ile tahtakurularından kolaylıkla kurtulabiliriz algısı da çok büyük bir yanlıştır. Şayet tahta kurularından evdeki böcek savar ilaçlar ile kurtulacağınızı sanıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Yapılan pek çok araştırma tahta kurularının pestisit tarzı böcek ilaçlarına bile kolayca bağışıklık kazandığını göstermektedir. Uzmanlar tahta kurusu istilasının ortadan kaldırılması için uzun süreli böcek ilacı kullanılması ile mümkün olduğunu belirtmektedir.

En Etkili Tahta Kurusu İlaçlama Tekniği

Otel yada konutları istila eden tahta kurularından kurtulmak için yüksek ısıda derin bir dezenfekte işe yarar. Yatak ve mobilyaları yüksek ısıda buhara maruz bırakmak onları yok etmek için faydalı olur. Ancak bu yüzeysel sorunlarda kesin başarı sağlar bu böcekler dip bölgelere gizlendiği için tam kontrol sağlamaz. Buharlama yöntem olarak bilinen sisleme ilaçlama yaparak kurtulmak mümkündür. Tahta kuruları insana zarar verir mi? diyorsanız bu bu kan emici haşere yaşlı insan ve bebekleri kevgire çevirerek ciddi anlamda zararlara sebep olurlar.

Ancak kan emmesine karşın bulaşıcı hastalık yayma potansiyelleri gösterdiği kesin olarak kanıtlanmış değildir. Bu nedenle hastalık vektörü olma olasılığı düşüktür. Tahta kuruları zor ölen ve doğru kontrol altına alınan böcekler olarak dikkat çeker. Tahta kurularının yok edilmesi için profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekir. Kokusuz böcek ilaçları sadece başlangıç seviyesinde işe yarar istila yayılmışsa hiç bir etkisi olmaz.

Atlas Türk ilaçlama olarak daima en etkili haşere ilaçları kullanıyor profesyonel ilaçlama yöntemleri ile bu böceklerin saklandığı alanları ortadan kaldırmak için en etkili yöntemleri tercih ediyoruz. Biz tahta kuruları ile mücadelede uzman bir ekip olarak pek çok uygulamada tek seferde tahta kurallarını diğer firmalara oranla çok daha kısa sürede yok ediyoruz. Ancak buna karşın garantili tahtakurusu ilaçlama yapıyoruz diye insanları yanıltmıyoruz.

Böceklerin yok edilmesinde direnç yapılarına göre ilaçların seçilmesi ve en etkili yöntem kullanılması şarttır. Siz de yaşadığınız tahta kurusu şikayetlerinden bir türlü kurtulamadıysanız bizimle iletişime geçerek yaşadığınız şikayetlere çözüm bulabilirsiniz. Tahta kurusundan nasıl kurtulunur? evdeki tahta kurusu nasıl yok edilir? diyorsanız üreme bölgelerini imha etmek ve evlere yeniden taşınmaların önlemek gerekir. Yatak tahta kurusu ilaçlama zor ve sabır gerektirir bunu bilerek hizmet talep etmeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir