0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurusu Böceği

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurusu Böceği kan emerek beslenen oldukça İstilacı bir böcektir. Evdeki tahta kurularının istilalarından emin olabilmek için öncelik olarak onların yapıları hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. Şayet evinizde yatak böceği ya da tahtakurusu gibi ısıran böceklerin varlığından tedirginlik duyuyorsanız bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Hiç kuşkusuz toz böceği ve yatak böcekleri ile mücadele oldukça zordur. Bu böceklerin yaşam alanlarında varlığının delili olarak geçtikleri bölgelerdeki bıraktıkları izleri tespit etmeniz son derece faydalıdır.

Ancak ilk iş olarak tahta kurusu nasıl bir böcektir? tahta kurusu neye benzer? bunu bilmekte fayda vardır. Tahta Kurusu Böceği görünüm olarak kahverengi renktedir, boyutları ise ortalama 5 milimetre civarında, vücut yapıları yassı ve oval şekildedir. Bu sinsi böcekler çok kolay gizleme özelliğine sahiptir. Işık ve aydınlıktan uzak durur, gece karanlığında ortaya çıkarlar. Tahta kurusu yavrusu ise ortalama olarak bir iki milimetre ebatındadır.

Bu nedenle kolay, kolay fark edilmez tahta kurusu yumurtası ise görünüm olarak bir toplu iğne başı kadar olup küçük şeffaf ve beyaz renktedir. İlk bakışta tahtakurusu yumurtasını fark etmek oldukça zordur, tahta kurusu yumurtaları çoğunlukla birbirine yapışık bir vaziyette bulunur. Ancak detaylı bir araştırma ile fark edilmeleri mümkün olabilmektedir. Tahta kuruları uzun süre hiçbir şekilde beslenmeden yaşayabilen, asalak kan emici böceklerdir.

Tahta kurusunun sesi insanlar tarafından duyulamayacağı için tahta kurusunun zararlarından korunmak için öncelikle belirtilerini bulmak işe yarar. Evdeki tahta kurusu istilasının belirtileri özellikle sabah uyandığınızda kol, bacak, boyun bölgelerinde kaşıntı ve belli bir sıra şeklinde kabarık yaşanmasıdır. Pire ve toz akarlarına oranla tahtakurusu ısırıkları daha belirgin ve daha iridir. Evde birkaç tane bile tahtakurusu varsa tahta kuruları ile mücadele için çok hızlı davranmanız, ve bir an önce tahta kurularına karşı ilaçlama yaptırmanız şarttır.

Tahta Kuruları Nerelerde Olur Nasıl Anlaşılır?

Peki tahta kuruları nerelerde gezilir? evin nerelerinde tahta kurusu nasıl bulunur? anlamak için bu böcekler hakkında bilgi sahibi olmanız şarttır. Çünkü bu böcekler ışıktan hoşlanmadığı için gündüzleri pek fazla insanlar tarafından görülemezler. Tahtakurusunun temel besin kaynağı insanlar olduğu için çoğunlukla evin yatak odasında, yatak bölgesine yakın kısımlarda olur. Örneğin baza, yatak başlığı, yatakların dikiş araları, nevresimler gibi bölgeler tahtakurularının yuvarlanma yerleridir.

Evde tahta kurusu olduğu nasıl anlaşılır? merak ediyorsanız öncelikle sizi neyin ısırdığını bilmenizde fayda vardır. Bu tahta kuruları ile mücadele etmeyi kolaylaştıracaktır. Öncelikle tahta kurusu neden olur? bunu anlamak önemlidir. Bu haşereler hiç kuşkusuz kirli ortamlarda yaşam sürerler temiz ortamlar diğer böceklerde olduğu gibi tahta kurusu yuvası olmasını engeller. Ancak yapılan tüm temizliğe rağmen evde tahtakurusu olmaz diye bir durum söz konusu değildir.

Tahta kurularının yuvalandıkları bölgeler genellikle, mobilya içleri, duvarlardaki çatlaklar, yatak bölgeleri, hatta elektrik prizlerinin içleri ve çelik aksamlar gibi bölgeler olarak dikkat çeker. İlk aşamada tahtakurusuna çözüm olarak elektrikli süpürge yada vakum makinesi ile oyuk ve çatlaklar yatak ve mobilyalar çektirilerek varsa buralardaki tahta kurusu yumurtası ve yavruları temizlenmelidir. Elbetteki tahta kuruları ile mücadelede en önemli etken hiç kuşkusuz tahta kurusu ilaçlama servisi almaktır.

Ancak tahta kurusu üremesi yaşanmadan önce böcek ilacı yerine biberiye yağı, lavanta ve çay ağacı bitkileriyle mücadele etmeye çalışırsanız ufak bir faydasını görürsünüz. Tahta kurusu böceği sadece memeliler ve kuşlardan kan emen dış parazit asalakları olarak bilinen kan emici böceklerdir. Gündüzleri pek ortalıkta görülmedikleri için genellikle gece karanlığında çıkarlar. Tür olarak yatak böceği ile aynı familyadan kırlangıç paraziti ile yassı parazit kuş yuvaları ile yarasaların tünekleme alanlarda yaygın olarak görülür.

Tahta Kurusunun Özellikleri Nelerdir?

Ürkek bir yapıda oldukları için tedirgin bir özellikleri vardır. Bu nedenle genellikle evin boşlukları, yarık ve çatlak gibi bölgelerine gizlenirler. Tahtakurusu istilası neden yaşanır? diyorsanız sıklıkla hijyen ve temizliğin eksik olduğu evlerde görülür. Özellikle otel, yurt, yatakhane, apartman benzeri toplu yaşam alanlarında çok fazla tahta kurusu istilası görülmektedir. Tahta kurularının bıraktıkları izler yatak, perde, açık renk yüzeyler, duvar gibi bölgelerde kan lekesi şeklinde gözüken dışkılardır.

Tahta kurularının zararları genellikle insanlar uyurken ısırılarak acı vermesidir. Tahta kurusu ısırığından sonra ciltte kırmızı lekelere sebep olur. Tahta kuruları bugüne kadar ölümcül bir hastalık riski taşıdıkları bildirilmiş olmasa bile ısırıkları cilt tahrişlerine, psikolojik yan etkilere ve alerjik rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Tahta kurusu ısırığı aşırı derecede kaşıntı ve acı verdiği için oldukça rahatsız edicidir. Özellikle küçük çocuk ve bebeklerde tahta kurusu ısırığı ciddi şekilde yan etkiler meydana getirir.

Tahta kuruları evi nasıl istila eder? tüm böceklerde olduğu gibi bu böceklerde sıcak ve nemi tercih ederler. Ortalama 21 ile 28 santigrat derece arasındaki ısı tahta kuruları için idealdir. Genellikle bir evden bir başka eve insanlar ya da kuşlar gibi konakçıları sayesinde geçerler. Bir başka mekanından gelerek eve yerleşen tahtakuruları ilk olarak yatak bölgelerine, yatakların dikiş yerleri, yatak altları, baza içi koltuklar, yatak başlığı, nevresim benzeri yerlere yerleşir.

Sayılara arttıkça yatak odaları başta olmak üzere evin diğer bölgelerine hızla yayılırlar. Halı, kilim kenarlarına ve altlarına yerleşip sayılarını giderek artırırlar. Evde tahta kurusu ile mücadele için öncelikle varlığının anlaşılması önemlidir. İlk bakılacak yerler yatak odalarıdır yatakların dikiş yerleri dikkatlice incelenmeli yatakların sökülmesi ve dikkatlice kontrol edilmesi gerekebilir. Tahta kuruları evlere başka bir yerden taşınabileceği için dışarıdan getirilen kumaş, örtü ve koliler dikkatle incelenmelidir.

Tahta Kurularını Evden Arındırmak

Tahta kurusu böceği evin yatak odasında, yatak içinde gizleniyor ise başka odalara geçmesi daha uzun bir süreç gerektirir. Ancak sürekli yatakta insanlara ısırıp rahatsızlık verdiği için bir hayli problem çıkaracaktır. Bu nedenle evde tahta kurusu ilaçlama servisi almak son derece önemlidir. Alınacak ilaçlama servisinde İlacım yapılacağı bölgeler, pencere ve kapı pervazları, süpürgelik, halı altı, mobilyaların içleri, yatak odasının içi gibi bölgelerde kapsamlı bir ilaçlama yapılması gerekir.

Yatak böcekleri oldukça dirençli ve fazlaca yumurta bıraktıkları için uygulanabilecek en dip bölgelere bile işlemesi mümkün olmalıdır. Tahta kurularının evin içlerinde yerleşmelerini engellemek için su tesisatlarına yakın yerlerdeki boşluklar ilaçlamadan sonra mutlaka kapatılmalıdır. Tahta kuruları ile mücadele için en etkili yöntem hiç kuşkusuz dumanlı tahtakurusu ilaçlama şeklidir. Bu uygulamada yatak altı, çekmece arkaları perdeler korniş araları mobilyalarının işleri süpürgelikler tahta kurusunun saklanma bölgeleri ve yumurta bıraktığı ortamlar kapsamlıca ilaçlanmalıdır.

Tahta kurusu ısırığı insanlar için son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Bu nedenle evde kullanılacak tahta kurusu ilacı oldukça etkili olmalıdır. İnsanlar tahta kurusu neden olur? tahta kurusu ısırığı zararları nelerdir? sıkça sorgulanmaktadır. Bu böcekler son derece zararlı ve rahatsız edicidirler. Tahtakurusu ısırığına doğal çözüm olarak sadece hafifletici merhemler işe yarar. Tahta kurularını kaçırıcı doğal bitkiler pek fazla işe yaramayacaktır. Tahta kurusu sirke ile önlenir mi? tahta kurusu uçar mı? gibi pek çok soruya maruz kalırız.

Ekibimiz tahta kurularının yok edilmesi için mutlaka evde tahta kurusu ilaçlama servisi alınmasını tavsiye etmektedir. Çünkü tahtakurusu ısırığı zararları insanlar için son derece rahatsız edici ve özellikle bebekler üzerinde çok daha fazla görülür. Bu nedenle evdeki tahta kurusu ile mücadele için profesyonel ilaçlama firmalarından böcek ilaçlama desteği almak şarttır. Tahta Kurusu Böceği oldukça sıkıntı veren bir böcek olduğu için erken tespiti ve bir an önce yok edilmesi gerekir.