0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir? tahta kuruları ile karıştırılan bu böcekler insanı ısırıp sokmazlar. Böcek ilaçlama teknikleri arasında en etkili yöntem kullanmak esastır. Çeşitli nedenler ile evlere yerleşen parke böceği ile tahta böcekleri olarak bilinir ve ahşap malzemelere verdikleri zararlar ile dikkat çekerler. Tahta kurusu ile karıştırıldığı için tahta kurdu ısırır mı? tahta kurtları nasıl zarar verir? şeklinde ciddi tedirginlik nedeni olup insanlar sıkça arayış içine girer.

Tahta kurusu ve tahta kurdu ilaçlama doğru ilaçlama teknikleri ve profesyonel haşere ilaçları kullanılarak yapılması gereken son derece zor ve kapsamlı bir ilaçlama türüdür. Tahta kurdu ile mücadele kokusuz ilaçlar yerine daha etkili ilaçlar ve oldukça kapsamlı yapılması şart bir ilaçlama uygulamasıdır. Evinizde tahta kurdu şikayeti yaşıyorsanız muhtemelen ahşap malzemelerin gövdesinde böcek bulaşması yoğun olarak yaşanmaktadır.

Tahta Kurdu İnsana Zarar Verir Mi? diye merak ediyorsanız geceleri ses çıkarıp uykunuzu böler ve tedirgin eder. Ancak kan emen yada insanı ısırma eğilimi gösteren bir böcek değildir. Sanıldığı gibi tahta kurtları insanları ısırmazlar bu daha çok isim benzerliği ve görünüm olarak benzeşmesi nedeni ile tahta kurusu ısırığı ile karıştırılmasından kaynaklanır. Evdeki ahşap malzemeler olan, döşemeler, alınan mobilyalar, kapı pervazları, pencere kasaları ve parke gibi döşemelerde delikler açarak aşındırıp tahrip ederler.

Ayrıca ahşap tavanlarda ve tahta malzemeler ile evdeki değerli antika gibi malzemelerde aşınmalar ve içten çökertmelere yol açtıkları için tahta kurdu şikayetleri sonrası büyük maddi kayıplar ortaya çıkar. Tahta kurtları Ağaç kurtları olarak ta isimlendirilir. Ahşap ve ağaç böcekleri bitkilerle beslendiği için ot, çalı, çırpı, ahşap ve tahtanın her materyalde kalıcı hasar verirler. Tahta kurdu ısırır mı? tahta kurdu insanı sokar mı? diye endişe edenlerin bu böceklerin insana doğrudan zarar vermekten daha fazla evde maddi zararları görülmesi ile olmaktadır.

Tahta Kurdu Bulaşması Risktir

Bu sert kabuklu ve uçan ahşap böcekleri ısırmasalar bile geceleri ses yapar ve tavandan üzerinize ahşap tozu dökülmesine gözleriniz ve üzerinizde tozlanmaya yol açarlar. Bu şekilde çeşitli istenmeyen durumlara yol açmaları ve tedirginliğe sebep olacakları için zarar vermeyecekleri ve hiç bir olumsuzluk ortaya çıkarmazlar diye düşünmemek gerekir. Oluşturdukları aşınmalar ve döşemelerde tahribatlar nedeni ile maddi kayıplar insanlar için büyük ölçekli kayıplara yol açar.

Bir kaç delik ve küçük hasar var diye ihmalci davranmak sonraki zamanlarda kalıcı ve önüne geçilemeyen zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tahta kurdu ilaçlama ile tek seferde bu böcekleri yok etmek her zaman mümkün olmaz. Bu haşerelerden kurtulmak için bilinçli davranmak ve arada bir evde ilaçlama servisi almak gerekir. Erken tespit ve profesyonel bir ilaçlama desteği alarak oluşacak kayıplarınızın önüne geçmeniz çok daha kolay olur.

Ancak bazı böcekler ile mücadele hem uzmanlık ister, hem de geniş kapsamlı ilaçlar kullanılması gerekir. Evde tahta kurdu ilaçlaması bulaşmanın seviyesine göre titizlikle yapılmalıdır. Son derece zor olan tahta kurdu mücadelesi evin kapsamlı bir ilaçlama işleminden geçirilmesi ile etkili bir sonuç alınmasını zorunlu kılar. Parke ve döşemelerde görülen küçük delikler böceklerin yoğunluğuna göre değişken yapıda ve farklı bölgelerde ortaya çıkar. Tahta kurdu zararları geç müdahale ile çok daha geniş ölçekli tahribata yol açıp, önlem alınmadığı zaman giderek yayılır yüzeylerde çökmelere sebep olur.

Bu ise ahşap malzemelerde geri dönülmez kayıplara yol açacağı için hem maddi kayıp, hemde değerli eşyaların çöpe atılmasına kadar işi götürür. Tahta kurtları insanı ısırır mı? gibi endişe yaşıyorsanız asıl odaklanmanız gereken maddi kayıplar yönünden oluşacak zararlardır. Örümcek, akrep, kene ve pire gibi bazı haşereler ısırıp sokarak insan sağlığını tehdit eder. Sert kabuklu ve ahşap içinde kurt şeklinde ortaya çıkan ağaç kurtları ile mücadele geç kalınırsa çok daha zordur.

Tahta Kurtlarının Zararlarını Engelleme

Tahta kurtları ile etkin mücadele daha ilk fark edildikleri anda başlamalıdır. parke içi, mobilyalar, kapı ve pencere kasaları, tavan ve çerçeveler ile antika benzeri ağaç gövdeli materyallerde çok ciddi tahribatlara neden olur. Kahverengi, siyah ve açık renk yapısı ile uzun, oval ve sert bir vücuda sahiplerdir. Tahta kurusu ile karıştırılan bir böcek olup renk olarak bazıları tahta kurusuna benzer. Uçarken pencere ve perdelere konan ve değişik renkli böceklerden olmalarına karşın insanı ısırmazlar.

Evlerde mobilya gibi kıymetli ahşap malzemelere ciddi zarar verdikleri için evin tamamına yönelik ağaç kurdu ilaçlama hizmeti almak gerekir. Görünümleri larva aşamasında beyaz ve sarı kurt şeklinde olmasına karşın böceğe dönüştüğü zaman siyah ve kahverengi uzun böcek olarak dikkat çeker. En zararlı olanları hiç kuşkusuz larva olarak bilinen kurtlar olarak ahşap içinde yaşayan canlıdır. Ergin hale gelene kadar tahtaların içinde tünel açarak buraları kemirerek çok ciddi zarara neden olurlar.

Bu böceklerin larva aşamasındaki kutları ergin hale geldiği zaman yüzeye çıkmak için ahşap eşyada delik açarak ağaçtan ayrılır ve evin çeşitli yerlerinde görülür ancak kısa zamanda ölürler. Evlerde ağaç aksamlara ciddi zarar veren tahta kurdu çeşitleri ağaç yiyen ve odun kemiren yapıdaki zararlı böceklerdir. Bu nedenle en kısa zamanda önlem alınması gereken zararlı böceklerdir. Bireysel olarak tahta kurdu ile mücadele kesinlikle beklenen sonucu vermez mutlaka profesyonel bir ilaçlama yaptırılması gerekir.

İlk defa bu böceği insanlar ya evde uçarken, yada geceleri çıkardıkları kırt, kırt diye bir sesten rahatsız olarak farkına varır. Bu rahatsız edici seç bir yerin kemiriliyormuş hissine neden olduğu için rahatsızlık vericidir. İnsanlar evde tahta kurdu insanı ısırır mı? tahta kurtları neden ses yapar? sorusuna tatmin edici bilgi edinmek için ciddi arayışlara yönelir. Ağaç kemiren böceklerin en belirgin yanı, küçük yuvarlak delikler açarak ahşap yüzeylere hasar vermesidir. Ancak asıl büyük hasar dışta değil gövdenin içinde olur.

Tahta Kurtları Nereleri Kemirir?

Eve musallat olan tahta kurdu zararlısının ağaç ve mobilya içleri gibi alanlara tüneller açarak buralarda ürediği bilinmelidir. Böcek larvalarını yumurtalarını bırakarak üremesi sonucu iç bölgelerde ciddi bulaşma yaşanır. Kıymetli mobilya ve ahşaplarda büyük zararlara yol açmaları maddi kayıpların geniş ölçekli olmasına yol açar. Larvalar ağaçların içini kemirip zamanla yüzeylerin kıvrılıp içe doğru göçmesine sebep olur. Kemirilme sonucu parke ve kapı kasalarının içlerinin boşalması ve çürümesine neden oldukları için sayıları arttıkça neden oldukları maddi hasarların çapı giderek büyür.

Asıl endişe edilmesi gereken insanı ısırma yönünden değil maddi olarak yol açacakları büyük tahribattır. Tahta kurtları insanı ısırır mı? diye endişeniz yersizdir. Tahta kurtları mobilyalara nasıl bir zarar verir bilmediği için insanlar iş işten geçince tedbir almaya yönelir. Bu ise maddi kayıpların daha fazla yaşanmasına neden olmaktadır. Sağlam yapılı ve son derece zor kontrol altına alınan böcekler olan ahşap kurtları iç bölgelerde çoğalır ve zamanla baş edilemez hale gelirler.

Evdeki tahta kurdu böceklerinin yok edilmesi için en etkili tahta kurdu ilaçları kullanmak şarttır. Ayrıca tek ilaçlama ile kesin çözüm sağlamak her zaman mümkün olmaz. Profesyonel bir ilaçlama ile önlenmesi gereken zararlı ve saldırgan bir böcek olduğu için parke böceği, ağaç kemiren, odun yiyen özellikli bu böcekler amatörce asla önlenemez. Tahta kurdu görülen alanlarda kapsamlı bir ilaçlama servisi şarttır. Kıymetli mobilya ve döşemelerin korunması için tahta kurdu mücadelesi periyodik olarak kökü kazınana kadar yaptırılmalıdır.

İç bölgelere yuvalanan böcek türleri ile başa çıkmak çok daha zor ve uzun süreç ister. Tahta kurtları ile mücadele için güçlü aktif madde içeren birinci sınıf ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçların yakıcı etkili güçlü ilaçlar içeren karışım ilaçlardan hazırlanması gerekir. Evde kapalı alanlar için dumanlı ilaçlama yöntemi kullanılmalı ve buharlı yöntem sayesinde daha etkili uygulama yapılmalıdır. Gözeneklere nüfuz eden yapısı ile en diplere ulaşan ulv tahta kurdu ilaçlama sonuç açısından en etkili olan bir ilaçlama şeklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir