0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Tahta Kurdu İlaçlama Nasıl Yapılır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tahta Kurdu İlaçlama Nasıl Yapılır? bilindiği gibi tahta kurtları ahşap malzemelerin gövdesinin içine girerek içten içe oyar ve zarar verirler. Şayet böcek ilaçlama bilinçli ve etkili bir şekilde yapılmaz ise çözüm almak çok zor olur. Tahta kurusu ile karıştırılan tahta kurtları özellik olarak taban tabana tahta kurularından farklı bir böcektir. Tahta kurdu nasıl yok edilir? bu konuda bilmeniz gereken tahta kurtları ile başa çıkmanın en etkili yolu hiç kuşkusuz en etkili ağaç kurdu ilacı kullanmaktır.

Ahşap kurdu olarak da isimlendirilen bu zararlılar evdeki mobilyaların adeta canına okurlar. İnsanlar tahta kurdu insana zarar verir mi? tahta böceği çeşitleri nelerdir? gibi çok değişik sorular yönelte bilmektedir. Elbette evlerindeki bazı mobilya ya da ahşap döşemelerin zarar görmesi ile ciddi şekilde huzursuz olan insanlar bu böceklerden bir an önce kurtulma yoluna giderler. Bu nedenle tahta kurdu ilaçlama firmaları ile görüşerek en kesin çözümü almak için ellerinden geldiğince titiz davranırlar.

Tahta böceği çeşitleri larva ve erişkin böcek olarak iki ayrı görünümdedir. Larvalar beyaz ya da sarımtırak renkli kurtlar şeklinde olabilir. Bunlar daha çok ağaç gövdesi içerisinde ağacı içten içe delerek tüneller açan ve yumurta bırakan böceklerin en zararlı halidir. Zaten tahta kurtları erişkin böcek haline geldikleri zaman yüzeyde delik açarak ahşaptan yüzeye çıkar ve birkaç gün sonra da ölürler. Tahta kurtları ahşap mobilyaların en ciddi şekilde zarar görmesine sebep olurlar.

Eskilerin dediği gibi bu işte bir bit yeniği var sözü tamda bu böcekler için söylenmiştir. Ağaç kemiriciler olarak dikkat çekerler ve ciddi şekilde maddi zararlara sebep olurlar. Özellikle antika mobilyalar, sanat eserleri ve ahşap döşemeler üzerinde son derece geniş çaplı zararlara sebep oldukları bilinmektedir. Son derece sinsi bir böcek türü olup ilk aşamada fark edilmeleri neredeyse imkansız gibidir. Bunun nedeni ahşap içlerinde tüneller açarak ilerledikleri için yüzeye çıkana kadar zaten pek çok zarara sebep olurlar.

Tahta Kurdu Nerede Yaşar Zararları Nedir?

Tahta kurdu çoğunlukla serin ve nemli bölgelerde görülür. Özellikle çatılarda tahta kurtlarının kemirdikleri kalas ve tahtaların aşınması ile çatıların çökmesine kadar varan bir zarara yol açabilmektedir. Odunlar varsa, depomuzda ahşap malzemeler biriktirmişseniz uzun süre kalan bu ahşap malzemelerde ciddi şekilde zararları sebep olurlar. İçten içe kemirdikleri için kolay kolay fark edilmezler ve çökmeye kırılmaya sebep olurlar. Ağaç böcekleri ağaç dallarına ve gövdelerine musallat olur.

Pek çok bitkinin kurumasına ve kullanılamaz, meyve vermez hale gelmesine sebep olabilir. Tahta kurdu ile mücadele yöntemleri genellikle iki şekildedir. Bireysel olan uygulamalarda spreyli olarak uygulama olabilir ancak İç bölgelerde kanallar şeklinde üreyen tahta kurtlarının yok edilmesi için sisleme ilaçlama yaptırmak çok daha geniş kapsamlı etki gösterir. Ayrıca bazı odun gövdelerinde şırınga yardımıyla bu deliklere ilaç sıkmak bir kaç şikayette çözüm olabilir. Ancak ağaç malzemelerin her tarafına yayılmış şikayetler de bu çözüm olmaz.

Ağaç böcekleri mobilya ve ahşap döşemelerinde iç bölgelere yerleşerek buralarda yuvarlanırlar. Bu nedenle tahta kurdu ile mücadele oldukça zordur. Tahta kurtları ile tahtakuruları farklı böceklerdir. Tahta kurtları ağaç malzemelerle beslendikleri için insanları ısırıp kanlarını emerler ancak tahtakurusu doğrudan insanları ısırıp hedef olarak insanları seçerler. Tahta kurdu taşıdığı mikroplar ile insanlar için potansiyel tehlike sebebi olabilmektedir. Bu böceklerin en önemli zararları hiç kuşkusuz ahşap malzemelere verdikleri tahribat ve zararlarıdır.

Tahta kurdu ile fiziksel olarak mücadele etmek kısaca ahşap eşyaların delik, çatlak ve çürük bölgelerini kontrol etmekle işe başlanır. Bu nedenle eşyaların pervazları ve çatı döşemelerini onarmak, çatlak bölgeleri macunla kapatmak bu böceklerin buralardan diğer bölgelere yayılmasını engelleyecektir. Tahtalarda kurdu oyuklarına şırınga yardımı ile ilaç enjekte etmek tahta kurdu mücadelesi için başlangıç aşamasında faydalı olur. Ancak tahta kurduna karşı en etkili çözüm hiç kuşkusuz tahta kurdu ilaçlama yaptırmaktır.

Tahta Kurdu Belirtisi Ve İlaçlama

Tahta kurtlarını yok etmek için jel benzeri böcek ilaçları etkili olmaz. Ayrıca kokusuz ilaçlar tahta kurtları ile mücadelede etkisiz kalır. Tahta kurtları nasıl yok edilir? diyorsanız mutlaka uzman ilaçlama firmaları ile irtibata geçmelisiniz bu böcekler son derece zor engellendikleri için bu konuda uzman bir ekipten destek almak şarttır. Evde tahta kurdu olduğunu nasıl anlarsınız? renk olarak kahverengi ve siyah renkleri barındırırlar. Eve geldikten sonra olur mu? yassı yapılı sert bir böcektir ancak larva döneminde beyazımsı kurtçuklar şeklinde olur ve asıl ahşap gövdelere zarar verenler bu kurtçuklardır.

Bizi arayarak insanlar tahta kurdundan nasıl kurtulurum? tahta kurdu ilaçlama ile yok edilir mi? gibi pek çok soru yöneltmektedir. Evde tahta kurdu olduğunu anlamanın en belirgin yolu hiç kuşkusuz tahta yiyen larvaların geride bıraktığı ahşap tozlarıdır. Ayrıca geceleri kırt kırt diye ses çıkararak insanları rahatsız etmesi ahşap bölgelerde tahta kurdu olduğuna işarettir. Tahta kurdunun larvası yetişkine dönüşme aşamasından sonra tahtadan çıkış yapmak için ağaç aksamlar da delikler acar. Yüzeye çıktıktan sonra ölen böcekler sağda solda görülmeye başlar.

Tahta kurdu şikayetleri ahşaplarda ciddi kırılma, çökme ve aşınmalara sebep olur. Tahta kurtları yumurtasını bırakmak için nemli ahşap arayışına ihtiyaç duyar. Nemli rutubetli ağaç aksamlar tahta kurtlarının en sevdiği özelliktedir. Tahta kurdu ilaçlama nasıl yapılır? tahta kurtlarından kurtulmak mümkün mü? diyorsanız öncelikle profesyonel bir tahta kurdu ilaçlama firması ile irtibat kurup ilaçlama desteği talep etmeniz gerekir. Tahta kurtlarına karşı önlem alabilmek için evin iyi havalandırılması, evdeki rutubetin ortadan kaldırılması oldukça faydalıdır. Ayrıca kurtlanma yaşanmış ahşap malzemelerin dışarıda havalandırılması faydalı olur.

Ayrıca tahta kurtlarından parke ve mobilyaların zarar görmemesi için koruyucu vernik ve cila tarzı koruyucular faydalı olacaktır. Genellikle ahşap döşemeli tavanlarda tahta kurdu şikayetleri daha fazla görülür. Bu nedenle çatı arasında dip bölgelere ulaşan bir uygulama oldukça önemlidir. Buralara en etkili ağaç kurdu ilacı kullanmak çok önemlidir. Atlas Türk ilaçlama olarak tahta kurtları ile mücadelede en iyi ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz. Ancak hemen belirtelim bu tür haşereler ağaç gövdelerinin içinde olduğu için tek sefer böcek ilaçlama ile ortadan kaldırılması çoğu zaman mümkün olmayabilir.