0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Spreyli İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Eskiden beri kullanılan ilaçlama yöntemi Spreyli İlaçlama en fazla bilinen uygulamadır. İlaçlama yapılan alanlarda uygulanan dört ana böcek ilaçlama şekli olup bunlardan biride mekanik spreyleme ilaçlama olarak bilinen sırt pompası ile yapılan böcek ilaçlama şeklidir. Spreyli ilaçlamanın kullanıldığı yerler daha çok gece gündüz hizmet vermek zorunda olan hastane, otel, imalathane benzeri sürekli açık olan yerler olup evler ve apartmanlar içinde kullanımı yaygındır. Püskürtme tarzı ilaçlamanın özelliği sıvı ıslama şeklinde yapılıyor olmasıdır.

Açık alanlarda daha rahat bir biçimde ilacın uygulanabilmesi olarak ön plana çıkmaktadır. Mekanik ilaçlama etkili mi nasıl yapılır? bu konuda söylenecek şey sırt pompasına belli ölçüde konulan ilaç suyla güzelce karıştırılıp böceklerin ve haşerelerin dolaştığı yüzeylere ıslama şeklinde püskürtülmesi şeklidir. Haşerelerin ilaçlı yüzeyle teması beklenir ve ilaçlama yapılan alanda dolaşan böcek türleri sıkılan ilacın etkisini gerek yalama yolu ile ve gerek sürtünme yolu ile bünyelerine alarak ölürler.

Kokulu spreyli ilaçlama yapılabildiği gibi kokusuz mekanik ilaçlama şeklide oldukça fazla kullanılan bir ilaçlama biçimidir. Yoğun böcek bulunan yerler için püskürtme ilaçlamanın etkisi daha zayıf kalabildiği için böylesi alanlarda sisleme şeklinde ilaçlama türü tercih edilmektedir. Sıvı ıslama böcek ilaçlaması açık alanlar için çok daha fazla kullanılır. Mekanik ilaçlama ve püskürtme ilaçlama olarak bilinen bu uygulama direkt yüzeylere böcek ilacı püskürtmesi ile olmaktadır.

Spreyli İlaçlama Hangi Böceklere Etkilidir?

Bildiğimiz böcek çeşitleri içinde kolay kontrol edilen türler olduğu gibi bazı türler oldukça zor ölmektedir. Zor ölen böceklere karşı mekanik ilaçlama yaptırmak çoğu zaman yetersiz ve eksik kaldığı için mekanda ara sıra görülen haşereler için mekanik ilaçlama yaptırmak yerinde olur. Akrep, kertenkele, tahta kurusu, toz böcekleri gibi çok zor ölen haşerelerdir. Hem daha fazla zararlı oldukları için hem de kokusuz ve spreyli böcek ilaçlama uygulaması ile imha olmadıkları için böyle türlere karşı dumanlı ilaçlama yöntemi şarttır.

Kokulu ilaçlar ile yapılan mekanik ilaçlama kokusuz ilaçlara ile yapılan türe göre daha genel olarak kullanılıp açık alanlar ve özellikle pis yüzeyler için oldukça etkilidir. Mekanik ilaçlamanın faydaları karınca, örümcek, karafatma benzeri böcekler için ilaçlama esnasında evden çıkılmasını gerektirmez. Yaşlı hasta kişilerin bulunduğu ortamlar ile evden çıkılmaması gereken durumlarda gönül rahatlığı içinde yaptırılabilir. Spreyli ilaçlamanın zararları bilinçsiz ve acemi kişilerce yapılması durumunda leke ve maddi kayıplara neden olabilir.

Özellikle elektronik cihazlar ve hassas ürünlerde deforme yapabilmesi şeklinde görülür. Bu nedenle çok dikkatli ve gerekli mesafeden yapılması esastır. Bilinçsiz bir şekilde yapılması maddi zararların yaşanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca püskürtme ilaçlama şekli için kullanılacak böcek ilaçları çok iyi bilinmelidir. Spreyli ilaçlama kokusuz ilaçlama tercih edenlerin kokuyu az yayan ilaçlar talep ederek en fazla yapılan bir uygulama türüdür. Daha çok dip ve kenar kısımlara uygulandığı için evden çıkmaya yada evi temizlemeye gerek duyulmaz.