0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Sivrisinekler

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Sivrisinekler oldukça tehlikeli hastalık taşıyıcısı canlılar olarak bilinir. Böcek ilaçlama bu zararlıları mekanlardan arındırmada en köklü çözümdür. Sivrisinek grup olarak sineklerinde içinde bulunduğu diptera takımına mensupturlar. Diğer sinek türleri gibi sivrisineğin de kanatları çift kanat şeklindedir. Görünüm olarak ince, uzun yapılı, bacakları büyük, kafaları ve bu kafasına yerleştirilmiş büyük dilleri mevcuttur. Sivrisineğin gövde yapısı ve kanatları küçük pullarla çevrilidir.

Yetişkin sivrisineklerin boyu 3 ile 9 milimetre civarında gelir. İnsanların en fazla rahatsız olduğu sineklerden olan sivrisineklerin en belirgin özelliği hiç kuşkusuz yetişkin bir dişi sivrisineklerin yumurtalarını besleye bilmeleri için kanla beslenmek zorunda olmalarıdır. Pek fazla bilinmeyen bir başka yönü ise dişi sivrisinek erkek tüm sivrisineklerin çiçeklerdeki nektarları ile beslenir. Henüz olgunlaşma aşamasına gelmemiş oldukları dönemlerde çoğunlukla su üzerinde durarak zaman geçirirler.

Sivrisineğin türüne bağlı olarak sinek larvaları değişik pek çok madde ile beslenebilir. Çoğu genellikle küçük su organizmalarında farklı şeylerden beslenir. Ancak bazı sivrisinek türleri saldırgandır. Kimi sivrisinek türlerini yiyerek beslenebilmek özellikleri mevcuttur. Yetişkin olan sivrisineklerin en fazla aktif olduklarını zaman dilimi gün batımından gün doğuşuna kadar olan akşam ile alaca karanlık zamanıdır. Akşam hava kararmaya başladıktan sonra bulutların gökyüzünü kaplayarak karanlık çökmesiyle sivrisinekler ortalığa çıkar.

Bunun sebebi susuzluktan kuruyup ölme ihtimalleri olduğu için gün ışığında çok fazla aktif olmazlar. Sivrisinek vızıltıları insanları ciddi şekilde rahatsız eden sivrisinek ısırması ile uykusuz geceler geçirmelerine sebep olan oldukça zararlıdır bu vızıltı sesleri kanatlarını hızlı çarpılması sonucu çıkar. Bu ise sivrisineğin size oldukça yakın bir konumda olduğunu gösterir. Sivrisineğin sesini duyunca büyük bir ihtimalle sivrisinek tarafından sokulmak için bir göstergedir.

Sivrisineklerin Özellikleri Nelerdir?

Sivrisineklerden kurtulmak için çareler arıyorsanız sivrisinek ilaçlama yaptırmanız oldukça önemlidir. Sivrisinekler çoğunlukla diğer sinek çeşitleri ile karıştırılmazlar. Sivrisineklerin uzun bacakları ve tiz bir sesleri vardır. Dişi sivrisinek yumurtlamak için insanların ve hayvanların kanını ısırarak emerler. İnsan ya da canlıdan kan emmek için kullandığı uzun burun denen hortumları mevcuttur. Pek çok sinek ısırmaz uzun bacaklı sinekler bile çoğu zaman sivrisineklerden daha küçüktür.

Sivrisinek zararları oldukça sinir bozucu insan sağlığı açısından da bir o kadar tehlikeli bir şeydir. Özellikle batı nil virüsü, dang humması ve sıtma gibi hastalıkları bulaştırmaları sivrisineklerin tehlikesini gözler önüne serer. Sivrisinek ısırması dişilerde daha fazla gerçekleşir. Ancak sivrisinekler hiç kuşkusuz insanların ortamlarında ciddi şekilde rahatsızlık duymalarına sebep olurlar. Sivrisineklerde üreme ise erkek sivrisineğin dişisini bulmak için kullandıkları tüylü antenleri ile olur. Bu antenler dişi sinekleri algılamadı oldukça faydalıdır.

Çiftleşme sonrası çoğunlukla dişi sivrisinek yumurta bırakabilmek için ziyafet yapmaya ihtiyaç duyar. Dişi sivrisinekler yumurtalarını çoğunlukla hareketsiz sulara bırakırlar. Ayrıca insanların kullandıkları su birikintisi, çamurlu su, kova, banyo benzeri yerleri yumurta bırakmak için tercih edebilir. Sivrisineklerin türlerine göre bıraktıkları yumurta sayıları değişir. Bazı türleri bir seferde yüzden fazla sivrisinek yumurtası bırakabilmektedir. Görünüm olarak solucanı andıran larvaları sivrisinek larvası olarak isimlendirilir.

Bunlar suyun içinde alt kısmında sürekli kıpır, kıpır pupa aşamasına geçene kadar beslenmeye devam ederler. Pupa aşamasındayken sürekli takla atar gibi harekette bulundukları için İngilizce bunlara taklacı yani ismi tumbler ismi verilmiştir. Yetişkin sinekler pupaların 100 katına çıkarak dış kabuklarını sertleşmesi sonucu oluşmaktadır. Mekanlarda sivrisinek istilası belirtileri genellikle ciddi şekilde yoğunlaşan sivrisinek aktivitesi ve etrafta çıkardıkları rahatsız edici vızıltıları vardır. Bu vızıltılar daha çok dişlerin insanı sokması ile sonuçlanır.

Sivrisinek Isırması Hakkında

İnsanların sivrisineklerin sokmasına karşı reaksiyonu bazı insanlar da sadece hafif acı içinde yoğun iltihap ve şişme gibi durumlar görülür. Dişi sivrisinek kurbanlarının derisini parçalayarak kanlarını emecek şekilde bir yapıya sahiptir. Isırılan bu kurbanın kanı yumurta üretimi için kullanılacağı proteini elde etmekte önemli rol oynar. Erkek sivrisineğin kan emme özelliği mevcut değildir. Aslında insanlara acı verici özelliği olsa da sivrisinek ısırığı hastalık bulaştırma tehlikesi yönünden ciddi bir risktir.

Sivrisinek hortumunu derinin içine batırdığında küçük ve kırmızı bir şişlik meydana gelir. Bu şişlikler çoğunlukla hafiften şiddetli kaşıntılar ortaya çıkarır. Kimi insanlar devamlı ısırılmaktan dolayı sivrisinek ısırığına daha az duyarlı hale gelirler. Ancak reaksiyonlarının alerjik olarak görülmesi ortaya çıkabilir. Sivrisinek alerjisi belirtisi kaşıntı ve iltihaplanmanın yanı sıra astım olarak ta kendini gösterebilir. Sivrisineğin sarı humma, dang humması, sıtma, beyin yanması benzeri ciddi hastalıklara sebep olduğu bilinmelidir.

Sivrisinek ısırığının tedavisinde öncelikle sineklerin sokmasını önleyen koruyucular kullanılabilir. Sinek tarafından ısırıldıktan sonra buzda soğuk kompleks uygulanması sivrisinek şişliğini azaltır. Ayrıca hafif içerikli anti vitaminler ve kaşıntı önleyici kremler faydalıdır. İbuprofen ve naproxen gibi antienflamatuarlar da faydalıdır. Ayrıca karbonat ve su karışımı ile yapılan bazı kremler de faydalı olur. Sivrisinek ısırmasında istenmeyen yan etkiler ve ciddi semptomlar görülüyorsa zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Sivrisineklerin zararları sadece ısırmakla kalmadığı için bulaşıcı hastalık bulaşma riskine karşı dikkatli olmak gerekir.

Son dönemlerde sivrisineklerden bulaşan ölümcül mikroplar insanların arasında ciddi tedirginliklere sebep olmaktadır. Sivrisinekleri mekanlardan arındırmak için kalıcı etkili profesyonel ilaçlama servisi almak önemlidir. Yaptırılacak olan sinek ilaçlama uygulaması ile çok uzun süre eve sivrisinek ve sinek türlerini girmesi ortadan kaldırılır. Sinek ilaçlama için ilaçlama firmamızı arayarak bizden böcek ilaçlama desteği talep edebilirsiniz. Sivrisinek ciddi hastalık taşıyıcısı vektördür. Bu nedenle evde sivrisinek ilaçlama hizmeti almak son derece faydalıdır. Karasinekler hakkındaki yazımıza göz atın.