0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Sıçrayan Kuyruklar

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Sıçrayan Kuyruklar kanatsız böcekler takımı içinde yer alır. Apterygota böceklerin sınıflandırılması için kullanılan bir alt sınıf olarak nitelenir. Kanatsız böcekler arasında sıçrar kuyruklular, çatal kuyruklular, püskül kuyruklular olarak farklı gruplara ayrılırlar. Böcek ilaçlama her türlü böceklerin mekanlardan yok edilmesi için yapılan bir ilaçlama hizmetidir. Daha önceleri içten çeneliler sınıfına ayrılmış olsalar da artık bu böcekler kendi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Püskül kuyruklular ise iki takıma ayrılmış özelliktedir. Dilerseniz bu grupları kısaca inceleyelim Thysanura (Kıl kuyruklular)bu böceklerin yapıları genel olarak uzun bir görünümdedir. Boy olarak ufak ve orta özellik sergilerler abdomen sonunda kuyruk gibi 2 yada 3 uzantı görülmektedir. Antenleri uzun bir özellik sergiler bunlar beslenmelerini nişastalı maddeler, organik atıklardan sağlarlar. Renk olarak genellikle gri açık renk yapısı mevcuttur.

Daha çok bulundukları yer ise odunlarını altı, toprak zeminler, nemli olan bölgeler, karınca ve termit yuvaları, kütüphanelerde kitap kırıntıları etrafında daha fazla görülürler. Bunlara örnek olarak en bilinenleri hiç kuşkusuz gümüş böceği başta gelir. Protura türünde anten ve gözler bulunmaz. 0, 5 milimetre ile 2 milimetre arasındadır bacakları zayıf bir görünüm sergiler. Bu böceklerde abdomen 12 segmentli ve bir çift küçük uzantı yer alır.

Ağızları oldukça gelişmiş bir kağıt parçalayıcı özelliktedir. Genellikle renkleri beyazımsı özellik sergiler dünyanın her yerine yayılmış olmalarına karşın ormanlarda yaprak altlarında, toprak veya taşlar altında yaşam sürerler. Kuyrukla sıçrayanlar görünüm olarak küçük boylu ağızları parçalayıcı ve çiğneyici özelliktedir. Anten yapıları altı segmentli ve sıçrama organı aktif olarak bulunur. Renkleri genel olarak sarımsı veya beyazımsı bir görünümde olmasına karşın koyu ve siyah olanları da mevcuttur.

Sıçrayan Böcekler Değişik Türlere Ayrılır

Bunların bazı türleri bitkilere oldukça zararlıdır seralar ve mantar üretilen yerlerde daha fazla görülürler. Ancak şeker pancarı, ıspanak, marul, soğan, patates, yonca bitkilerine zarar verirler. Ayrıca bazı türleri kemirici özellik sergiler kıl kuyruklular ısırması görülmeyen bir böcektir. Kıl kuyruklar nasıl yok edilir? nem böceğinden nasıl kurtulurum? gümüş böceği naftalin ile gider mi? Gümüş böceğinin zararları nasıldır? diye pek çok soru ile karşılaşırız.

Gümüş böceğinden nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle nem böceği, beyaz renkli yada gri renkli böcekler olarak bilinen bu böceklerle mücadele için ilaçlama en etkili çözüm olarak dikkat çeker. Kanatsız böcekler olarak isimlendirilen bu böceklerle mücadele profesyonel olarak yapılması gerekir. Bu tür böcekler genellikle ufak yapılı olarak dikkat çeken ve görünümleri oldukça ilginçtir. Sıçrar kuyruklular daha çok rutubetten kaynaklanan bir özellik sergiler. Rutubet böcekleri olsalar da oldukça farklı özellikleri mevcuttur.

Bu türlerde sağlam ayak yapıları sıçrama görevi görür. Sıçrar kuyruklular arasında çekirge gibi böceklerde mevcuttur. Pireler sıçrayan böcekler içinde zıplama şampiyonu olarak nitelenir sıçrama kapasitesi boyu ile kıyaslandığı zaman kendi vücut uzunluğundan 100 katı kadar daha yükseğe sıçrayabilmektedir. Pire atlamaya hazırlanırken ayaklarının mikroskobik dikenlerle zemini kavradığı görülmektedir. Sıçrar kuyruklular yayları yere vurmak için havaya sıçramak için bir karın köprüsünü kullanmaktadır.

Ancak sıçrar kuyruklular ve bazen pire için bu tür hareketleri sergilediği görülmüştür. Pire karnın alt bölgesinde bacağını geri çekip bir yaylı kuyruk gibi sıçrar. Sıçrar kuyruklar vücut ve bacağını gergin bir şekilde tutarak daha rahat sıçrama hazırlığı oluşturmaktadır. Bahar dönemlerinde daha fazla görülen sıçrayan kuyruklu böcekler evlerin rutubetli bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu tür böcekler kendilerine yaklaşan bir tehdit algıladığı zaman kuyruğunu havaya itmek için harekete geçirir.

Örümceklerde Sıçrayan Böceklere Dahildir

Sıçrayan böcekler tırnakları bir mancınık hareketini kullanarak bir kaç santimlik yüksekliğe erişmesine olanağı sağlar. Örümcekler sıçrayan kuyruk takımında incelenebilir sıçrayan örümcekler kendini havaya atmak için bacaklarına kan göndermektedir. Sıçrama özelliği taşıyan örümcekler isminden anlaşılacağı gibi atlama yetenekleri ile dikkat çeker. Minik yapılı özellikleri ile bilinir bu örümcekler kendilerini havaya yüksek yüzeylere fırlatabilir.

Örümcek atlamadan önce ipek güvenlik ağını alt tabakaya bağlar. Böylece çeşitli tehlikelerden korunmasını sağlar. Sıçrayan çekirgelerden farklı bir yapıda olan örümceklerin uzayan bacakları yer almaz. Zıplamadan önce örümceğin vücudundaki kaslar kasılır ve anında kan bacakları zorlayarak artan kan akışı bacakların uzamasını sağlar. Bu şekilde örümcek havaya sıçrama kapasitesine erişir. Kanatsız böcekler olarak dikkat çeken zıplayan böcekler ve sıçrayan pireler en fazla şikayete sebep olan türlerdir.

Ancak bilmeniz gereken sıçrayan kuyruk böcekleri nadir olarak görülür ve insanlar tarafından ne tür böcek olduğu fazla bilinmez. Böcek ilaçlama firmaları bile sıçrayan kuyruklar hakkında fazla bilgiye sahip değildir. Sıçrar kuyruk böceği olarak bilinirler parke kenarlarında görüldükleri için parke ve rutubet böceği olarak nitelenir. Ancak bu minik siyah böcekler rutubet böceği olarak isimlendirilir. Rutubet böcekleri arasında beyaz nem böceği, Gümüş böceği, Tespih böceği, Mite ve Maytlar daha fazla bilinir.

Sıçrayan kuyruk böcekleri aslında beyaz nem böcekleri ile aynı grupta yer alır. Bu böceklerin oluşma nedenleri binalardaki rutubetlenme, sıvılardaki patlama, parke ve kapı kenarlarının altlarındaki yeşilimsi pamuksu küf tabakası bu haşereleri tetikler. Sıçrar kuyruklular ve nem böceklerin oluşmasını ev ve binalardaki yoğun rutubet sağlar. Değişik özelliklerde yapılara sahip olmalarına rağmen rutubet ve nem böceklerinin oluşma sebepleri genellikle aynıdır.

Sıçrayan Kuyruklular İle Mücadele

Değişik beslenme özelliklerine sahip olsalar da bu böcekler zehirli değildir ve insanları sokan bir özellik sergilemez. Sadece nem böcekleri arasında toz akarı ve miteler insanları ısırıp kaşındırma özelliği sergiler. Sıçrar kuyruk böcekleri insanları ısırıp sokmaz ve evlerde yaygın olarak görülmezler. Kitap biti ve beyaz nem böceği ile benzer özellikler göstermesine karşın renkleri daha koyu ve siyah görünümdedir. Nem ve rutubetten oluşan böceklerin oluşmasında küf mantarları önemli bir etkendir.

Canlı organizmalar olarak dikkat çeken küf mantarı pek çok farklı yerde oluşabilir. Binaların su çeken yerleri, damlatan tavanlar, evde buharlanma, çürümüş meyve ve sebzeler, küflenen kuru gıda ve ekmek gibi çok değişik şartlarda oluşur. Beyaz nem böceği ve akar çeşitleri küflenmeden doğrudan etkilenir. Hem zor ölmeleri, hem de minik yapıda olmaları bu böcekler ile mücadeleyi zorlaştırır. Evin kuru ve yeterince havalandırılması bu tür böceklerin varlığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Nem böceği ilaçlama ve sıçrayan kuyruk böceği ilaçlama yaptırmak için etkili ilaçlar kullanılması önemlidir. Kokusuz ilaçlar daha çok düşük yoğunluklu şikayetlerde tercih edilmelidir. Hem dirençli hemde kolay saklandıkları için zor kontrol edilirler. Yaşadığınız böcek şikayetlerinde bizden ilaçlama servisi almanız çok daha etkili çözüme ulaşmanızda önemli rol oynar. Mekanlardaki hijyen sorunlarını ortadan kaldırabilen bir tür oldukları için evlerden arındırılmaları zorunludur.

Ayrıca astım ve bronşit benzeri rahatsızlıkları tetikleyen minik böcekler sağlığın düşmanıdır. Atlas Türk ilaçlama firması olarak Sıçrayan kuyruk ilaçlama hizmetlerinde profesyonel mücadele veriyoruz. Bu böceklerin ortadan kaldırılması için sisleme tabir edilen dumanlama yöntem en etkili uygulamadır. Yaşadığınız böcek şikayetlerinde ilaçlama desteği talep etmek sorunun ortadan kaldırılması için en etkili yolların başında gelir. Bu nedenle profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile çalışmanız gerekir.

4 cevap

 1. Süleyman HAMZADAYI dedi ki:

  Merhaba,evimde ve bahçemde bu böceklerden var ve baş edemiyorum.taklaşik 5 ayrı ilaçla ev ve bahçemi detaylı ilâçlarım ancak çözüm olmadı.Van ilinde ikamet ediyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.Çözume ulaşırsam ücreti neyse ödemeyebilirim.iyi gunler

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Merhaba rutubet ve nemden kaynaklanıyor. önce buna çözüm bulup sonra ilaçlama yapın.

 2. çigdem dedi ki:

  evımde pıre benzereı bı kan emıcı var gozle cok zor gorulecek kadar kucuk vucudumda sureklı kıpır kıpır ve ısırıgı pıreden daha guclu net olarak hıc gormedım ama sıcradıgını anlık goruyorum ve vucuduma sıcrarken carptıgında hıssedıyorum ozellıkle gecelerı cıkıyo defalarca kez ılaclama sırketlerıne ılacmama ragmen kujrtulamadım bu nedır ve nasıl kurtulabılırım yardımcı olun lujyfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir