0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Sarı Mutfak Böceği

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Sarı Mutfak Böceği olarak bilinen iki türlü böcek türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki en çok böcek ilaçlama yapılan kahverengi hamam böcekleri ve bir diğeri ise tütün böceği ile sigara böceği olarak bilinen bakliyat böcekleridir. Evdeki sarı böcekler boyut olarak farklı, türleri ise farklıdır. Mutfakta sarı böcek türüne göre ilaçlama yöntemleri belirlenir. Sarı mutfak böcekleri kalorifer böceği olarak bilinmesine karşın tütün böceği olarak ta bilinen sert kabuklu böceklerden meydana gelir.

Ancak kalorifer böcekleri çok daha hızlı yumurta bırakıp üredikleri için özellikle mutfak bölgelerinde ve evin diğer odalarında insanların huzurunu kaçırıcı evi daha fazla istila eder. Kalorifer böcekleri içerisinde 35- 40 adet yumurta bulunan paketler halinde yumurta bırakır. Her yumurtlama döneminde 200 kadar yumurta ürettikleri bilinmektedir. Boyutları yavruyken birkaç milimetre civarında beyaz ve kahverengi lekeler şeklinde olurken, geliştikçe renkleri kahverengiye doğru dönüşür.

Kalorifer böceklerinin yavrusu yumurtadan 18 gün sonunda çıkar yavaş, yavaş erişkin hale gelmeye başlar. Mutfak böcekleri sıcak ve nemli ortamları tercih ederler. Evdeki mutfak böceklerin yaşadıkları yerler banyo, lavabo, mutfak, su borusu çevresi, mutfak dolaplarının arası ve içidir. Ayrıca mutfakta parke varsa parke bölgelerini de tercih ederler. Mutfaktaki sarı böcekler arasında nadirde olsa görülen minik tütün böceği ve sigara böcekleri ise mutfak dolapları içi ve kuru bakliyatların olduğu bölgeleri tercih ederler.

Bu böceklerde evdeki kuru gıdaların nemlenmesi ve bozulmaya başlaması ile ortaya çıkarlar. Boyutları kalorifer böceğine oranla çok daha küçük ve sert kabukludur. Duvarlarda belirsiz bir şekilde yürürken görünürler. Sarı mutfak böcekleri arasında başta gelen kalorifer böceği insanların tükettiği ve tüketmediği hemen her şeyi yiyebilme potansiyeli ile bilinir. Pis yerlerde yaşadıkları için üzerlerine bulaştırdıkları mikrobu bir yerden başka bir yere taşıyarak insanlar için hastalık sebebi olurlar.

Mutfak Böcekleri Ne Kadar Yaşar?

Ayrıca birbirlerinin ölüsünü yedikleri gibi kusmukları da yerler. Gıdaların arasında dolaşarak dışkı ve salyalarını buraya bulaştırıp gıda zehirlenmesine sebep olurlar. Mutfak böceğinin ömrü yaklaşık olarak 10 ay ile 15 ay civarındadır. Ancak bu süre içerisinde bile binlerce böceğin oluşmasına sebep olurlar. Kahverengi mutfak böceği olarak bilinen dişi kalorifer böceği çiftleşme zamanı feromon isminde bir koku salgılar ve erkek böceği kendine davet eden bir özelliktedir.

Hamam böceği çeşitleri nemli ve karanlık bölgelerde yaşam sürer. Eksi 32 dereceye kadar soğuk koşullarda bile yaşayabilmektedir. Antenli mutfak böcekleri olarak bilinen bu böceklerin baş kısmında bir çift anten bulunur bu antenleri sayesinde nem ve yiyecek tespitini kolaylıkla yaparlar. Antenleri algılayıcı bir özellikte olduğu için son derece hassastır. Sarı mutfak böcekleri ayaklarında bulunan pençeler nedeniyle duvarlara ve düz zeminlere kolayla tırmanabilir.

İskelet yapısı dış bölgesinde olan kalorifer böceği mikroplu bölgelerde yaşamış olduğu için insanlar için ciddi anlamda hastalık taşıyıcısı özelliktedir. Açlığa direnebilme kapasitesi 1 ay kadardır ancak susuz kaldığı takdirde bir hafta sonra ölürler. Hatta kafası kopan bir kalorifer böceği yaklaşık olarak 1 hafta kadar hayatta kalabilir. Sarı mutfak böcekleri mikrop taşıyıcısı ve pis böceklerdir insanlarda salgın hastalık mikrobu ortaya çıkmasını da tetikledikleri için mücadeleleri etkili ve hızlı olmak zorundadır.

Sarı mutfak böceklerinden geçen hastalıklar arasında alerjik reaksiyonlar, gıda zehirlenmesi, astım, mantar, hepatit ve pnonomi gibi oldukça zararlı hastalık türleri geçer. Mutfak böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız tablet yemler ve eczaneden aldığınız böcek ilacı ile kalorifer böceklerini yok etmeniz mümkün değildir. Kalorifer böcekleri ile mücadele jel hamam böceği ilaçları ve sıvı böcek ilaçları yardım ile yapılabilir. Küçük yapılı kahverengi mutfak böcekleri sıvı ilaçlar yardımıyla yok edilebilir.

Mutfak Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Bakliyat böceği olarak bilinen susam böcekleri kalorifer böceklerine oranla daha kolay önlenir. Ancak duvarlarda, perdelerde ve evin değişik yerlerinde bulundukları için sisleme yöntemi ile ilaçlama yapılması daha etkili olur. Mutfak böcekleri ile mücadele onların en fazla üredikleri dönemler dikkate alınarak yapılması gerekir. Böceklerin üreme mevsiminde hiç kuşkusuz şikayet hat safhaya ulaşır bu dönemde yapılacak etkili bir ilaçlama ile onların büyük oranda ortamdaki varlığı sonlandırılır.

İnsanlar mutfakta küçük kahverengi böcekler görüyorum diye sorular yöneltir. Mutfak böceklerinden nasıl kurtulurum? sarı hamam böceği nasıl yok edilir? kalorifer böceği zararları olan bir böcek midir? gibi değişik sorular yöneltir. Mutfakta küçük kahverengi böcekler bakliyat ve tütün biti olarak isimlendirilen canlılar iken sarı hamam böceği oldukça büyüktür. istilacı olduğu için bireysel olarak önlenmesi zor olan bir böcektir. Kalorifer böceği zararları bulaşıcı hastalıkların insana taşınması gibi ciddi riskler içerir.

Sarı böcek zararları tahmin edildiğinden daha fazladır. Bu nedenle açıkta gıda bırakmamak evi sık aralıklarla temizlemek böceklerin oluşmasını yavaşlatan tedbirler arasında yer alır. Alman hamam böceği ilacı olarak bilinen jel böcek ilaçları yardımı ile bu böceklerle mücadele edilebilir ancak bu uzman ekipler tarafından bilinçli ve yeterli oranda doğru yerlere yapılmak zorundadır. Sağa sola böcek ilacı sürerek bu böcekleri yok etmek mümkün değildir. Kalorifer böceği ve susam böcekleri ayrı özellikte böceklerdir.

Bunun için sisleme ilaçlama yapıldığı takdirde her ikisininde varlığı kolayca ortadan kaldırılabilir. Evinizde sarı mutfak böceği görüyorsanız sağlığınızın risk altında olduğunu unutmayın. Atlas Türk ilaçlama şirketini arayarak sarı mutfak böceği şikayetlerinde yaptıracağınız en etkili ilaçlama yöntemleri ile kısa zamanda böceklerden kurtulabilirsiniz. Bizi arayarak kalorifer böceği ilaçlama desteği almanız mümkündür. Ev ilaçlama ve mutfak ilaçlama taleplerinizde daima en etkili ilaçlar kullanarak yaşadığınız şikayetlerden kurtarıyoruz.

4 cevap

 1. Kerem Yılmaz dedi ki:

  geçen haftadan beri mutfakta bir tane gördüm fiyat konusunda bilgi edinmek istiyorum

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Giderlerden ve havalandırma gibi yerlerden evlere girerler. Bu konuda sitede geniş bilgi vardır.

 2. ELDA2323 dedi ki:

  sarı küçük böceği evin her yerinde görmeye başladım. başta mutfakta görüyordum.elimde bez ,süpürge makinesi eksik omaz odu. nerden geldiğinide bilmiyorum. nasıl kurtulabilirim.

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Merhaba gider borularından yada bakliyatlardan üremiş olabilir. Bireysel olarak baş etmeniz zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir