0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Salyangoz Nasıl Ürer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Salyangoz Nasıl Ürer? bahçedeki salyangozlar nasıl beslenir? diyorsanız bahçe ve bitkileriniz de ciddi yenme zararları ile karşı karşıya olduğumuz aşikardır. Böcek ilaçlama gibi salyangoz ilaçlama da ortaya çıkan zararların önlenmesi için büyük önem taşır. Salyangoz çeşitleri yapı olarak simetrik olmayan vücutlarının sırt bölgesinde genellikle konik şekilde ve üst tarafında dolanan tek kabuklu yumuşakça canlılardır. Salyangoz türlerine göre kabukların değişikliğe uğramış şekline sahiptir.

Salyangozların kabuksu yapısı dar, geniş, oval ve daire görünümlü yapısı değişken özellik sergiler. Salyangozların kabuğu sert ve aşırı sağlam değildir. Salyangozun karın tarafı yassı ve iyi gelişmiş olan ayak sürünme hareketi ile bu canlının ilerlemesini sağlar. Salyangozun iç organları sırt bölgesinde kabuk içerisinde bulunmaktadır. Suda yaşayan salyangozlar da su dolaşımı mevcuttur buna manto boşluğu denmektedir. Salyangoz kabuğunun içi su dolarsa kısmi sorunlar meydana gelir.

Kabuğun ucu açık olduğu için hayvanın içeri girip çıkmasına imkan sağlar. Salyangozun arkasında hareketini sağlayan çatal ayak yapısı mevcuttur. Sırtında helezon görünümlü kabuk içinden çıkınca başında da iki çift anten yer alır. Deniz ve karada yaşadıkları gibi tatlı su olan bölgelerde yaşar, sürünerek hareket eden bir özelliğe sahiptir. Daha çok nemli bölgelerde yaşayan canlılar oldukları için en fazla salyangoz görülme zamanı yağışın olduğu sonbahar dönemleridir.

Salyangoz istilası nasıl yaşanır? salyangoz nasıl yok edilir? diyorsanız salyangoz ilaçlama şirketlerinden ilaçlama servisi almanız şarttır. Yaz ve kış ayında kış uykusuna yatan bu canlılar bahar aylarında yağmurların başlamasıyla ortaya çıkar. Geçtikleri bölgelerde parlak sümüksü renk meydana gelir. Bıraktıkları izlerin rahatsız edici olması nedeni ile insanların huzursuz olup salyangozdan kurtulmak ister. Salyangozlar hermafrodit yani çift cinsiyetli canlılar olarak bilinir. Erkeklik organı ve dişiliği aynı hayvanda yer alır ancak yine de çiftleşmeleri şarttır.

Salyangozların Zararları Ve Mücadele

Yağıştan sonra çıkarak gece, gündüz sürekli bitki ve ağaçların filizlenmiş kısımlarını yiyerek zarar verir. Kısa sürede gelişirler aynı anda çiftleşebilir ancak her yıl çiftleşmeyebilirler. Tekrar çiftleşme ile birkaç yıl sürekli olarak yumurta bırakabilirler. Çiftleşme mayıs ve ağustos aylarında 2 defa olmak üzeredir. Bu canlılar yumurtasını koyu gölgeli ağaç köklerine bırakır salyangozlar yumurtasını daima bitkilerin taze ve bol olduğu bölgelerde bırakmaktadır. Salyangoz yumurtası beyaz renklidir beslenme ihtiyacını karşılayacak yapıdadır.

Yumurtadan çıkan yavru salyangoz kabuklarını yiyerek hayatta kalır. Yeterli büyüme sağlayana kadar beslenmesini sağlar. Salyangozlar ot yiyen bir canlı türüdür ilkbaharda havaların daha fazla yağışlı olduğu dönemlerde durmadan yeşillik yer. Yeni yeşermeye başlayan otlar, çiçekli bitkiler ağaçların yeşillenmeye başlayan sürgünleri salyangozların tükettiği şeylerdir. Güneşin etkisine maruz kalan ve sertleşen otları yemezler. Daha çok taze yeşillikleri severler.

Zehirli yada az zehirli mantarları, marul, kıvırcık, yosun, havuç, şalgam, maydanoz, salata, patates, ıslatılmış ekmek, ıslatılmış kepek en sevdikleri yiyecekler arasında dikkat çeker. Salyangozların dilinin üzerinde mevcut olan testere benzeri küçük ve çok sağlam dişinin olduğu bilinmektedir. İlkbaharda kış uykusundan uyanan salyangoz türleri bahçe ve bostanlara saldırılar ciddi anlamda zarara sebep olurlar. Salyangoz ve sümüklü böcekler ile mücadele için profesyonel ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır.

Salyangozların gizlenecekleri ortamları ortadan kaldırmak oldukça önemlidir. Saklandıkları yerler yakacak odunlar ve küçük yığınların arasıdır. Bu gibi yığınlar bina duvarından uzağa çekilmediği takdirde burada hızla ürer ve sayılarını arttırırlar. Çiçek şarkısı, salyangoza gizlenme imkanı veren eşyaların kaldırılması gerekir. Salyangozların gizlenme ortamı rutubet ve nem sağlayan taş benzeri yerlerin alt kısımlarıdır. Genellikle rutubetli bodrum katı her türlü böceği kendine çeker.

Salyangozu Yok Etmek İçin İlaçlama Yaptırmalısınız

Salyangozların zararlarından korunmak için bina çevresinde ilaçlama yaptırmanız gerekir. Yağışın bol olduğu havalarda çok sayıda salyangoz ve sümüklü böcek ortaya çıkarak bitkilere ciddi anlamda zarar verirler. Yiyerek zarar verdikleri zaman bahçeyi talan eder ve pek çok yeşil bitkiye zarar açarlar. Hassas bitkileri kuruturlar salyangoz ilaçları sıvı ilaçlar ve granül salyangoz ilaçları olarak ikiye ayrılır. Zirai mücadelede kullanılan ilaçlar sıvı yöntemli olup salyangoz granül yemleri ise sıvı özellikli değildir.

Bu canlılar gecedir daha çok bu böcekler geceleri çıktıkları için yemleme mücadele serin saatlerde yapılmalıdır. Geceleri dolaşarak duvarlara tutunurlar çalılara ve ağaçlara yapışır ağaçları kemirirler. Salyangoz ilaçlama etkili böcek ilaçlarından yapılmalıdır ucuz ilaçlar salyangoz ve sümüklü böceklere karşı kesin çözüm sağlamaz. Salyangozlara karşı mücadele etmek istiyorsanız bu işi uzman haşere ilaçlama firmalarına bırakmalısınız. Granül salyangoz yemlerini ise akşamları uygulamanızda fayda vardır.

Eve salyangoz girişini önlemek için kapı altları ve boşluk kısımların mutlaka kapatılması gerekir. Salyangozlar insanları ısırıp sokan bir özelliğe sahip değildir. Yaşadığınız salyangoz şikayetlerini Atlas Türk ilaçlama ile görüşerek çözüme kavuşturmanız mümkündür. Salyangozlar ve zararları ile yaşamak zorunda değilsiniz. Salyangozların yok edilmesi için en etkili salyangoz ilaçlarını ve özel salyangoz granül yemlerinin kullanılması şarttır.

Salyangozlar ile mücadele sabır ve zaman işidir. Bu nedenle salyangozları yok etmek için bilinçli mücadele şarttır. Bahçedeki bitkilerinizi ve hassas ağaçlarınızı salyangoz istilasından kurtarmak için salyangozların görüldüğü dönemlerde ilaçlama servisi gerekir. Ağaç dalları, bitkiler, çimenler ve bina duvarlarında bazen binlerce salyangozun istilası görülür. Bu ise ciddi anlamda zarara sebep olur. Salyangozun zararlarını ortadan kaldırmak için salyangoz ilaçlama yaptırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir