0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Rutubet Böceği

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Rutubet böcekleri daha çok nem ve rutubet barındıran bölgelerde görülen değişik yapıda canlılar olarak dikkat çeker. Böcek ilaçlama için açık alanlar ve binaların zemin katlarında oluşan böcek sorunları en fazla şikayet olan böcek türleri olarak dikkat çeker. Rutubet Böceği birden fazla türe sahiptir rutubet böcekleri arasında gümüş böceği olarak bilinen en ilginç böcektir.

Gümüş renginde, üzeri pullarla örtülü, parlak renkli, kanatsız görünümlü, antenli bir böcek olarak dikkat çeker. Gümüş böceğini ilk gördüğünüz zaman yavru sürüngen bir canlı olarak tahmin edebilirsiniz çok farklı bir görünümü vardır ve ilk göründüğü zaman insanda tedirginlik uyandırabilir. Bu böcekler daha çok banyo ve tuvalet bölgelerinde görülür evin içinde girdikten sonra buralardan mutfak bölgesine hızla yayılır.

Bulunduğu bölgeler parke dipleri, kapı kenarları, kitap araları gibi değişik yerler olarak dikkat çeker. Bu tuhaf şekilli böceğinin görünümü yaklaşık olarak 1 santim ile 3 santimetre arasında değişiklik gösterir. Katmanlar halinde bir deri yapısı bulunmaktadır bu böceklerin türü ve rengi farklılık gösterir. Renkleri türlerine göre değişim göstermektedir ancak ortak görünüşleri parlak gümüş renginde ve küçükken beyaz renkli olmaları şeklindedir.

Gümüş böceğinin başında bir çift anteni yer alır ayrıca çok hızlı hareket ettikleri bilinmektedir. Bu nedenle yakalaması kolay olmayan bir böcektir. Rutubet böceği olarak bilinen gümüş böcekleri yumurtadan yetişkinlerin görünümünde çıkar vücut yapıları büyüdükçe görünümlerinde herhangi bir değişiklik sergilemez. Hemen her iklimde yaşar zor şartlarda yaşama potansiyeline sahiptir özellikle ılıman alanları seçerler.

Rutubet Böceği Evde Ne Yer?

Mutfak banyo ve bodrum gibi bölgelerde sıkça görülürler. Özellikle evlerde nemli kıyafetler, kağıt, depolama kutuları gibi malzemeler arasında sıkça kaşınıza çıkarlar. Rutubet böceklerinde beslenme değişiklik gösterir gümüş böceği nişasta ve şeker içeren karbonhidratlı besinler ile beslenmeyi sever. Ayrıca kitaplardaki yapışkan, şampuan ve sabun gibi malzemeleri tüketirler. Keten ve ipek rutubet böceklerine birer besin olarak ilgi çekici bir özelliğe sahiptir.

Bu nedenle bunların besleneceği yiyeceklerin paketlerini sıkıca kontrol etmeniz ve ağızlarını açık bırakmamanızda yarar vardır. Gümüş böceği olarak bilinen dişilerde yumurta sayıları ve alışkanlıklarının türlere göre değişiklik gösterdiği bilinmelidir. Tek bir dişi gümüş böceği türüne bağlı olarak günde 2 ile 20 arasında yumurta bırakabilir. Rutubet böceği istilasında başlıca işaretler çoğunlukla banyo ve küvet gibi bölgelerde görülmeleridir.

Evlerde bazı noktaların rutubetlenmesi, bozuk ısı dengesi ve su çekme gibi durumlar varsa bütün rutubet böceği çeşitleri evinize girebilir. Eve giren bazı böcekler gümüş böceklerinin ölüsü ve canlı türlerini tüketerek beslenir. Örneğin kulağakaçan, örümcek bunlardan bazılarıdır. İnsanlar rutubet böceği nasıl oluşur? gümüş böceği nasıl ölür? gider böceğinden nasıl kurtulunur? gibi değişik soruların cevabını aramaktadır.

Evlerde gördükleri beyaz nem böceği ve tespih böceği gibi rutubetten oluşan böcekler mekanda insanın sinirlerini bozar ve insanlar için rahatsızlık sebebi olurlar. Değişik isimleri bulunmaktadır beyaz nem böceği, rutubet bitti, küf böceği gibi isimlerle bilinen değişik yapıda rutubet ve nem böcekleri vardır. Rutubet böceği için ilaç farklı özelliklerde kullanılır. Örneğin gümüş böceği naftalin önceleri sıkça kullanılmasına karşın kanser yapan bir özellik tespit edildiği için son zamanlarda bu oran giderek düşmüştür.

Rutubet Ve Nem Böcekleri Farklı Türdedir

Rutubet böceği olarak bilinen başka bir böcekte nem böceğidir. Beyaz nem böcekleri nasıl çoğalır? bu böcekler son derece hızlı üredikleri için kısa bir zaman içinde binlerce böceklerle karşılaşabilirsiniz. Oldukça minik boyutlu beyaz ve kahverengi görünümlü özellik sergilerler boyları büyüdükçe, küflenme arttıkça siyaha yakın renkler ile dikkat çekerler. Çok küçük yapılı oldukları için çok zor fark edilir bu nedenle evde üremeleri çok daha kolay olur.

Diğer böceklerde olduğu gibi yumurta bırakarak ürerler ancak pek çok böcek türüne göre çok daha fazla yumurtlama hızına sahiptir. Beyaz nem böcekleri ile mücadelede bireysel mücadele kesinlikle çözüm sağlamaz. Beyaz nem böcekleri nasıl çoğalır? diyorsanız evin öncelikle parke kenarı, dolap altları, kapı pervazları ve rutubetli bölgelerinden yayılmaya başlarlar. Sayıları arttıkça beyaz eşyadan mobilyaları kadar evin hemen her tarafında varlıklarını artırırlar.

Yavaş hareket ederler ve ilk bakışta böcek olduğunu anlamanız çok zordur. Toz tanesi gibi çok küçük yapılı olduğu için ancak koyu bölgelerde fark edilmektedir. Rutubet böcek türleri içinde beyaz nem böcekleri nemli ortamlardan oluşur. Yani bunların üremesinde ki asıl sebep küf sporları olarak dikkat çeker. Beyaz rutubet böcekleri bulaşık makinesi, mutfak dolaplarının alt kısımları, fayans araları gibi bölgelerde daha fazla dikkat çeker. Evde su çekme veya rutubetlenme gibi durumlarda bu böcekler ortaya çıkmaktadır.

Özellikle sıvaların kabarıp dökülmesi, duvarda küflenme ve ıslanma gibi bölgelere çok sayıda yumurta bırakmalarına sebep olmaktadır. Beyaz nem ve rutubet böcekleri çok hızlı çoğalır bu nedenle beyaz nem böcekleri ile mücadelede geç kaldığımız zaman evde ciddi istilaya çoktan başlamış olacaktır. Ortamdaki ısı dengesizliği, terleme ve küflenme beyaz rutubet böceklerinin hızla çoğalmasında en önemli sebeplerin başında gelir.

Nem Böceği Nasıl Oluşur Zararları Nedir?

Uzun süre havalandırılmayan evler, güneş görmeyen mekanlar, küflenen duvarlar beyaz nem böcekleri için en önemli etkenler arasında gelir. Rutubetten üreyen böcekler insan sağlığı açısından da oldukça zararlıdır. Hassas ciltli insanlarda kaşınmalara ve alerjik durumlara yol açarlar. Küçük çocuklarda ise astım ve bronşite sebep olurlar bu nedenle rutubet böceğinin yok edilmesi için erken dönemde mücadele başlatılmalıdır.

Beyaz nem böceğinin zararları sağlık açısından son derece sıkıntılı bir sürece sebep olur. Ayrıca baharatlar, kuru gıdalar ve mutfak dolapları üzerinde dolaşarak insanların tükettikleri malzemeleri kirletirler. Beyaz nem böceği nasıl yok edilir? diyorsanız son derece zorlu bir ilaçlama aşaması gerektirir. Minik boyutlu oldukları için en dip noktalara bile kolayca gizlenirler. Bu nedenle mücadelesi de oldukça zordur. Sıradan ilaç ve ilaçlama teknikleri bu böcekleri önlemede etkisiz kalır.

Pek çok insan nem böceğinden nasıl kurtulurum? beyaz toz böceği evimi istila etti ne yaptımsa bir türlü kurtulamadım gibi yakınmalar sergiler. İnsanlar beyaz nem böceği neden olur? bilmediği için beyaz böcek türleri ile mücadelede çok fazla zorluk yaşar. Yaptırdıkları ilaçlamalarda çoğu zaman bir türlü böcekten kurtulamazlar. Rutubet biti olarak ta bilinen minik böcek türleri çok kolay gizlenirler. Başlıca rutubetlenmeden oluşan böcekler beyaz nem böceği, gümüş böceği, tespih böceği, kitap biti ve sıçrar kuyruk böcekleridir.

Rutubet böceklerinin yaşadığı bölgeler küf oluşan yerler ile rutubetli noktalar olarak öne çıkar. Genellikle gider borularının çevreleri, banyo dolaplarının içi, mutfak dolaplarını arkası ve içleri, tuvalet ve banyolar, kapı çerçeveleri, fayans arası gibi yerler sıkça görüldükleri alanlardır. Ayrıca binaların zemin katlarında, depolarda, kazan daireleri bölgelerinde üremelerini sağlarlar.

Rutubet Böcekleri İle Mücadele

Rutubet böceği çeşitleri farklıdır tesbih böceği gibi siyah ve daha iri olanlar varken, beyaz renkli gümüş görünümlü olanları bulunur. Kahverengi ve siyah renkli minik nokta şeklinde daha küçük nem böcekleri de vardır. Ayrıca beyaz toz böceği olarak bilinen minik nokta kadar böcekler rutubet böcekleri olarak dikkat çeker. Bazıları gıdaların içerisine girerek mikrop bulaştırır, bazıları gıdalardan tüketip zarar verirler. Rutubet böcekleri ile mücadele için dolap içlerinin görüldüğü bölgelerinde çamaşır suyu ve sirkeli su ile sürekli temizlenmesi oldukça faydalıdır.

Bazı böcekler çamaşır suyu kokusuna dayanamaz. Ayrıca bu böceklerin gizlenme noktaları olan yerleri tamir etmekte önemlidir. Banyo ve tuvalet bölgelerinde çatlak olan yerler, fayans araları ve kapı pervazları gibi noktaları tamir etmek önemlidir. Rutubet böcekleri nereden gelir? diyorsanız genellikle dış kaynaklı rutubetli ortamlar tetikler. Rutubet böceği ile mücadele türlerine göre değişkenlik gösterir. En zor ölen beyaz toz böceği çok minik ve küçük yapılı olduğu için kolay saklanmaktadır.

Dip bölgelere gizlendiği için uygulanan böcek ilaçlarından daha az etkilenmektedir. Gümüş böcekleri ile tespih böcekleri, beyaz nem böceklerine oranla daha kolay kontrol edilen türlerdir. Nem böceği ve rutubet böcekleri ile mücadele için değişik ilaç ve yöntemler kullanılır. Rutubet böceği ilaçlama fiyatları içerisinde beyaz toz böcekleri ile mücadele diğer türlere oranla biraz daha yüksektir. Çünkü bu böcekler için kullanılan ilaçlar çok daha üst seviyede ve çok daha profesyonel yöntemler kullanılarak yapılması gerekir.

Evinizdeki Rutubet böceğinden kurtulmak için bilinçli ilaçlama firmaları ile çalışmanız şarttır. Sıradan ilaçlar ve klasik yöntemlerle beyaz toz böcekleri ve rutubet böceklerini yok etmek mümkün değildir. Atlas Türk ilaçlama beyaz toz ve rutubet böcekleri ile mücadelede en etkili ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz. Yaşadığınız böcek şikayetlerde bizden ilaçlama desteği alarak yaşadığınız böcek şikayetlerini büyük oranda çözüme ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir