0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Rutubet Böceği Nem Biti

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Rutubet Böceği Nem Biti değişik renk ve boy oranlarına sahip birden fazla böcek türüne denir. Asıl oluşma nedenleri rutubetli yüzeyler, hava almayan mekanlar, güneş görmeyen ve ısı oranı son derece zayıf ortamlarda oluşurlar. Örneğin rutubetten oluşan böcekler en fazla küflenmiş ekmek, çürümüş gıda ve su sızdırmış yüzeylerde rutubet böcekleri daha fazla görülmektedir. Böcek ilaçlama yeni binalarda rutubet böceklerine karşı fazlaca talep görmektedir.

Rutubet ve nem böcekleri içinde en fazla bilineni hiç kuşkusuz parlak gümüş renginde olan gümüş böceğidir. Gümüş böcekleri olarak bilinen rutubet böceği çeşitleri yapı olarak pullarla örtülü, yassı ve kanatsız özellikte tuhaf görünümlü bir böcektir. Gümüş böceğini ilk gördüğünüzde zehirli olduğunu düşünmeniz doğaldır. Rutubet böceklerinin yaşadıkları yerler çoğunlukla sorunlu olan mekanlardır. Banyo, tuvalet, mutfak ve depo benzeri yerlerde nem böceği ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Evin içinde rutubet böcekleri döşeme aralıkları, veya eski kitap sayfaları içinde bile kolayca karşılaşabilirsiniz. Rutubet Böceğinin Görünümü türüne bağlı olarak farklı renk ve boyda olur. Örneğin gümüş böceğinin boy ortalaması yaklaşık 1-3 cm arasında değişir. Gümüş renkli rutubet böceğinin derisi katmanlı bir özelliktedir. Gümüş böceğinin baş kısmında bir çift anten yer alır. Sırt kısmı kubbeli olan rutubet böcekleri, çok hızlı hareket eder ve kolayca bir dip bölgeye girerek gözden kaybolur.

Rutubet Biti Nedir?

Rutubet bitleri olarak isimlendirilen böcekler daha çok nokta civarında hatta daha minik yapıda nem böcekleridir. Rutubet biti denmesinin asıl nedeni çok minik yapıda olmaları ve renk olarak siyaha yakın olmasından kaynaklanır. Beyaz nem böcekleri bu özellikteki haşereler olarak dikkat çeker. Çok minik olan beyaz rutubet böcekleri biraz irileştikçe kahverengiye, iyice irileşince siyaha çalan bir renge sahip olmaktadır.

İlk bakışta anlaşılmaları oldukça zordur ve daha çok banyo tavanı, parke dipleri ve su çeken bölgelerde yer alırlar. Ayrıca rutubet böcekleri yumurtadan aynı görünümde çıkarlar büyüdükçe sadece renk değiştirip şekil olarak aynı kalırlar. Rutubet böceği nasıl gider, nem böceğinden nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle bu böceklerin yapısını çok iyi bilmeniz gerekir. Böceklerin boyutları küçüldükçe mücadele edilmesi son derece güçleşir.

Evde tozlu ortam, küflenme ve rutubetten kaynaklanan aşınmalar olan yerlerde rutubet biti ve nem böcekleri oluşur. Bu böceklerin ana kaynağı küf sporlarıdır. Bilindiği gibi küf sporları canlı organizmalar olup, küflenme olan bölgelerde beyaz nem böceği, toz akarı, ve rutubet böceği gibi minik canlılar oluşur. Beyaz toz böceği ve nokta kadar minik küf bitleri ile mücadele bireysel olarak mümkün değildir. Nem böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız mutlaka profesyonel ilaçlama yaptırmalısınız.

Nem Böcekleri Nerede Yaşar Nasıl Beslenir?

Rutubet böceklerinin üreme ve beslenme özellikleri her iklim koşulunda yaşayabilme durumuna göre değişir. Genel olarak karanlık ve kullanılmayan ortamları yaşam alanı olarak seçerler. Bodrum katı, banyo ve mutfaklar rutubet böceklerinin yaşamayı en sevdikleri özelliklere sahiptir. Daha çok nemli kıyafetler, kağıtlar, depolama kutuları hem yaşamaları hem de üremeleri için son derece uygun ve müsaittir. Rutubet ve nem böcekleri, daha çok şeker ve nişasta içeren karbonhidratlarla beslenmeye bayılır.

Selüloz, şampuan, kitaplardaki yapışkanlar, ölü böcekler, ipek ve keten de gümüş böceği olarak bilinen rutubet böceklerine iyi bir besin kaynağıdır. Bazı nem böceklerinin daha önce açılmamış yiyecek paketlerinin içinde yaşadıkları bile görülmüştür. Bu nedenle yiyeceklerin paketini açtığınız zaman kontrol etmenizde ciddi anlamda fayda vardır.

Rutubet böcekleri, birçok hayvan gibi üremeden önce dişileri etkilemek için kendilerine has hareketler yapmaktadır. Dişilerin yumurta sayıları türlerine göre değişkenlik gösterir. Nem böceğinin türlere bağlı olarak günde 2 ila 20 arasında yumurta bırakabildikleri bilinmektedir. Nem Böceği istilasının belirtisi daha çok lavabo veya küvet içinde görülür. Beslenirken verdikleri zararlar gibi, dışkıları da evdeki varlıklarına bir göstergedir.

Nem Böceklerini Tetikleyen Sebepler

Bazı böcek çeşitleri rutubet böcekleriyle beslenirler. Evinizde özellikle çıyan veya kulağakaçan varsa gümüş böceği olarak bilinen nem böceğinden beslenmektedir. Nemli mekânlarınızı kontrol etmeli gerekli tedbirleri bir an önce almalısınız. Rutubet böceklerinden nasıl kurtulunur? nem böceği ve rutubet böcekleri genel olarak beslenme bakımından diğerleri ile ayrışır. Kağıtlar, kıyafetler ve duvar kağıtlarındaki bozukluklar gümüş renkli rutubet böceğine işarettir.

Banyo, kütüphane, mutfak, lavabo ve tavan aralarında çok sık biçimde görülürler. Neredeyse her ortamda hayatta kalmalarına rağmen, nemli ortamları kendileri için yaşamsal alan olarak seçerler. Çünkü yavrular, nemli alanlarda çok daha hızlı bir şekilde gelişerek evin tamamında yaşama şansı bulur. Rutubet böceklerinin istilasına karşı kendi başınıza alacağınız önlemler size kesin çözüm sağlamayacağı için nem böcekleri ile mutlaka profesyonel mücadele yapmalısınız.

Bir kısmından kurtulsanız bile saklanan ve hızla gelişen yavrular, başınızı ağrıtmaya devam edecektir. Bu nedenle profesyonel bir böcek ilaçlama şirketinden yardım almanız doğru davranış şekli olacaktır. Beyaz nem böceği olarak bilinen minik beyaz böcekler en zor ölen türlerdir. Beyaz nem böceği ilacı çok etkili ve üst seviyede aktif madde içeren özellikte olmalıdır aksi takdirde sonuç alınamaz.

Kaç Çeşit Rutubet Böceği Vardır?

Gümüş renginde, pullarla örtülü olan antenli böcek gümüş böceği diye bilinmektedir. Böcek aleminin en gizemli böceklerinden olup nem ve rutubetli ortamlara sıkça girerler. Rutubet böcekleri, hızlı hareket kabiliyetleri ve parlak gri, kahverengi, beyaz yada siyah renkleriyle değişik boy ve görünümde olur. Miteler, toz akarı ve beyaz nem böcekleri boyut olarak en küçük olan türlerdir. Kaç çeşit nem böceği var? diye merak edenler için minik nokta kadar böcekler, ile daha iri olanlar kolaylıkla birbirinden ayrılır.

Rutubetli her ortamda rahatça yaşarlar. Onlara rutubet böceği adını veren nemli ortamlardır. Yavruların gelişmesi için rutubetli ortamlar hem çok önemli hem de çok müsait koşullar sunar. Bu yüzden de yaşama alanlarını rutubetli yerlerden seçerler. Beyaz nem böceği türleri çok miniktir bu sebeple evinizde gerçekleştirdikleri istilayı fark etmeniz oldukça zordur. Rutubet böceği nasıl olur? sorusuna evde küf ve nemlenme, sıvaların dökülmesi, evin su çekmesi ve su basmaları gibi nedenler ile oluşurlar.

Ayrıca gıdaların çürümesi ve evde ekmek küflenmesi gibi nedenler nem böceklerini tetikler. Gümüş böceği felç eder şeklinde bazı endişeler olduğunu duyuyoruz ancak bu tamamen gerçek dışı bir durumdur. Gümüş böceği naftalin kullanılarak belirli oranda önlenir ancak tam kontrol için gümüş böceği ilaçlama şarttır. Rutubet böceklerinin beslenme özellikleri türüne göre değişkenlik gösterir.

Nem Böceği ve Rutubet Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Rutubet böceklerinin istilası genelde mutfaklar ve banyolar gibi ıslak olan bölgeler olur. Bu iki mekandan farklı olarak kütüphanelerde yada parke altı gibi bölgelerde yaşamlarını sürdürebilirler. Çünkü kitaplar yapılırken kullanılan yapışkanlar, sevdikleri gıdaların arasındadır. Kağıtlarda, duvar kağıtlarında, tavanlarınızda ve kıyafetlerinizdeki lekelerle birlikte bozulmalar ve yırtılmalar bir istila altında olduğunuzun kanıtıdır.

Rutubet Ve Nem Böceği Nasıl Yok Edilir? Böcek ilaçlama konusunda bilgili olmak, rutubet böceklerinden kurtulmak için asla yeterli değildir. Kullanılan ilaçlar ve uygulama yöntemleri birlikte yapıldığı takdirde nem böceklerinden kurtulmak mümkündür. Daireyi sirkeli su ve bez ile silmek, tamamen ortamı sterilize etmek işinize yarayabilir ama bu kesin olarak çözüm sağlamaz. Nem böceği ve rutubet böcekleri güçlü böceklerdir mutlaka geri geleceklerdir.

Bu yüzden nem böceklerinin istilasından kendi başınıza kurtulmanız söz konusu olamaz. Yapabileceğiniz en doğru şey, profesyonel böcek ilaçlama firması ile iletişime geçmektir. Nem böceğinden kurtulmak için sisleme yöntem ve yakıcı etkili böcek ilaçları kullanmak gerekir. Ayrıca oluşma sebepleri, saklanma alanları ve onları öldürecek aktif maddelerin türleri çok iyi bilinmelidir. Nem böcekleri ile mücadele zor ve zahmetlidir. Atlas Türk ilaçlama nem böcekleri ile mücadelede uzmandır. Nem böceği ilaçlama için bizden destek alın.