0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Rutubet Böceği Neden Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Rutubet Böceği Neden Olur? nem böceği çeşitleri arasında tuvalet böcekleri olarak bilinen böcekler genelde rutubet ve nemli alanlardan ortaya çıkar. Böcek ilaçlama rutubet ve nem böcekleri ile mücadelede en önemli mücadele olarak öne çıkar. Ancak rutubet böceklerinin ortamlardan arındırılması böcek türüne göre değişik ilaç ve ilaçlama yöntemleri kullanılmasını zorunlu kılar. Rutubet böcekleri arasında gümüş böceklerinin boyu 1 ila 3 santimetre arasında gelir.

Bu böceklerin derileri katmanlı bir yapıya sahiptir. Ancak bu durum boyları ve türlerine göre farklılık içerir. Gümüş böceklerinin en belirgin yanı renkleridir ve kaygan görüntü tüm böceklerde aynı özelliktedir. Gümüş böceklerinin baş tarafında bir çift anten bulunur ve çok hızlı oldukları için kolaylıkla kaçar gizlenirler. Gümüş böcekleri yumurtadan çıktığı şekilde büyüyerek ergin hale gelirler görünümleri değişikliğe uğramaz.

Rutubetten oluşan gümüş böcekleri beslenmesini nişastalı ve karbonhidratlı şeker malzemelerinden sağladığı gibi seliloz kaplı kitaplarda bulunan yapışkan ile de sağlar. Ayrıca keten, şampuan, İpek, ölü böcek gibi şeyleri de tüketirler. Bazı kiler ve depolarda gümüş böceği daha önce açılmamış gıda paketlerinin içinde bile yaşadıkları gözlemlenmiştir. Evlerde rutubet ve nem varsa mutlaka gümüş böceği ve rutubet böcekleri ile başınız derde girebilir. Çünkü rutubet böcekleri sadece gümüş böceği olarak görülmez.

Gümüş böceklerinden ayrı olarak minik nokta kadar nem böcekleri olduğu gibi tuvalet böcekleri olarak ta isimlendirilen çeşitli böcekler eve girer. Tespih böceği, beyaz nem böceği, gümüş böceği, kitap biti, hamam böceği benzeri böcekler rutubet ve nemden oluşan nemi seven böcekler olarak dikkat çeker. Nemden oluşan böcekler banyo ve rutubetli mutfakları çok sever özellikle gümüş böcekleri kütüphanelerde cirit atar. Çünkü kitaplar yapılırken ciltlerinde kullanılan yapışkan malzeme bu böceklerin en sevdiği yiyecekler arasında yer alır.

Gümüş Böceğini Kaçırmak İçin Ne Yapmalı?

Evde duvar kağıtları ve tavanlarda lekelenmelere, bozulmalara sebep olurlar. Ayrıca kıyafetlerde kirli çamaşırların içine girerek beyaz renklilerde lekelenmelere yol açarlar. Gümüş böceklerinden ve rutubet böceklerinden kurtulmak için bireysel mücadele vermek ancak azaltıcı ve önleyici etki sağlar. Elektrik süpürgesi ile yumurtalarını süpürmek rutubet böceklerini çektirmek belirli bir aşamada faydalı olur ancak bu tür böcekler kısa bir süre sonra geri geleceği için profesyonel rutubet böceği ilaçlama yatırmanız şarttır.

Rutubet böceklerinin oluşmasını yavaşlatmak için neler yapılmalıdır? evde özellikle zeminlerin kuru olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tesisat, açık kanal benzeri boşluklar, döşeme arası gibi yerleri silikonla kapattın, açıkta yiyecek bırakmamaya özen gösterin. Mutfağa dökülen gıda kalıntılarını elektrik süpürgesiyle sık aralıklarla çektirin. Gümüş böceği ve tuvalet böcekleri ile mücadele böcek türüne göre değişkendir.

Bazı böcekler kolay olarak yok edilirken bazıları çok daha zor ve kapsamlı bir mücadele gerektirir. Gümüş böceği kaçırıcı bazı yardımcılar mevcuttur örneğin gümüş böcekleri sedir yağının kokusundan hiç hoşlanmaz. Bu nedenle sedir yağının su ile sulandırılarak evinizdeki bulunan çatlak ve yarıklara püskürtebilirsiniz. Lavanta yağı böceklerin sevmediği bitkilerden bir malzemedir. Aynı şekilde lavanta yağı ile böcekleri kaçırabilirsiniz.

Ayrıca limonun içindeki asidik özellik gümüş böceği ve bazı böcekleri oldukça rahatsız ettiği için kendisinden uzak tutar. Kekik böceklerin pek hoşlanmadığı bir malzeme olduğu için kekik kokusundan da faydalanabilirsiniz. Gümüş böcekleri kitapları yiyerek beslendiği için kitapların arasına kurutulmuş kekik bırakabilirsiniz. Nem ve rutubet böcekleri mutfak ve banyo gibi nemli ortamlarda çoğalma özelliğine sahiptir. Su alan zeminler, binaları su basması gibi sebepler bu tür böceklerin binalara ve buralardan evlere akın etmesine sebep olur.

Islak Zeminler Minik Böcekleri Tetikler

Rutubetten oluşan minik böcekler dairede rutubetin olması gibi durumlarda ortaya çıkar. Bunlar parke böceği yada beyaz nemli böcek olarak isimlendirilir küçük yapılı rutubet böcekleri tedbir alınmadığı takdirde birkaç aylık süre ev içerisinde yüz binlerce sayılara ulaşabildiği için evi istila ederler. Kum Böceği olarak bilinen minik yapılı bu böceklerin içerisindeki kimi türler arasında duvardaki kumların içinde bile varlığını sürdürebilir.

Özellikle binaların hızlı bir şekilde yapılması ve inşaatın seri bir şekilde tamamlanarak mobilya, ahşap malzemeler monte edilmesi ile arada oluşan boşluklardaki nem ve rutubet böcekleri tetiklenmesi ne sebep olur. Tuvalet böcekleri olarak bilinen minik böcekler evi su basması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Ancak beyaz nem böceği ve rutubet böcekleri nem ve rutubetin olduğu yerlerde daha fazla görülür. Özellikle hassas ciltli insanları daha fazla etkiler.

Bebeklerde bronşit, astım cilt alerjisi gibi zararlı özellikleri ile huzursuzluk sebebi olurlar. Rutubet ve nem böcekleri ile mücadelede profesyonel böcek ilaçlama firmalarından destek alınmalıdır. Evde nem ve rutubetin olması pek çok böceğin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle evdeki rutubetin kurutulması çok önemlidir. Rutubet böcekleri ile mücadele değişik ilaç ve yöntemler yardımı ile yapılabilmektedir. Gümüş böceği ve tesbih böcekleri ile mücadelede kokusuz sıvı ilaçlar yardımı ile ilaçlama yeterli olabilmektedir.

Ancak beyaz nem böceği ve toz böcekleri minik böcekler çok daha etkili ilaçlar ve sisleme ilaçlama yöntemleri yardımı ile yapılmalıdır. Atlas Türk ilaçlama firması olarak gümüş böceği ve rutubet böcekleri ile mücadelede daima en iyi ilaçları kullanıyoruz. Toz böceği ilaçlama ve nem böceği ilaçlama taleplerinizde kalıcı çözümler sunmaya çaba gösteriyoruz. Yaşadığınız böcek şikayetlerin yok edilmesi için bizden ilaçlama desteği talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir