0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Üremesi Nasıl Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Üremesi Nasıl Olur? pire yumurtası pirelerin üremesinin en önemli aracı olarak bilinmelidir. Böcek ilaçlama yöntemleri arasında pire ile mücadele oldukça zordur. Hiç kuşkusuz pire çeşitleri üremek için kana ihtiyaç duyarlar. Pirelerin beslenmesi için gerekli olan konakçılar arasında yer değiştirirken de zaman, zaman tehlikeli hastalıkların oluşmasına sebep olabilirler. Pireler çok hızlı üreyen ve oldukça zararlı asalak parazitlerdir. Yapı olarak genelde tüylü ve sıcak ortamlarda yuvalanmak pirelerin en sevdiği şeydir. Üremek için mutlaka kana ihtiyaçları vardır.

Yeteri kadar kan hemen dişi bir pire hızlıca yumurta bırakmaya ve üremeye başlar. Pire nasıl ürer? pire yumurtalarını nasıl bırakır? merak ediyorsanız öncelikle Pirenin yaşam döngüsüne kısaca bir göz atmakta fayda vardır. Pirenin yaşam döngüsü hiç kuşkusuz yumurtalar ve larva, pupa ve erişkinlik aşaması olarak 4 kısma ayrılır. İlk aşama pirenin yumurta aşamasıdır. Bilindiği gibi dişi pire konakçılarından yeteri kadar kan emdikten sonra yumurtasını konakçı olarak kullandığı hayvanın ya da canlının tüyleri arasında bırakır.

Bu konakçıların arasında memeliler, kuşlar, pire ve fare gibi kedi, köpeklerde önemli yer tutar. Pire yumurtaları diğer bazı parazitlerde olduğu gibi yapışkan değildir. Bu nedenle canlılar hareket ettikçe vücudundaki pire yumurtaları dökülür. İkinci aşama olan Larva aşamasında pire yumurtalarının açılması ortamın özelliğine göre farklılık gösterir. Sıcak ortamlarda pire yumurtaları 1 ile 12 gün arasında larvalara dönüşmektedir.

Pire Yumurtasının Görünümü

Pire yumurtası beyaz renkli, yarı saydam toplu iğne ucu gibi bir görünüme sahiptir. Pireler yapı olarak ışığı sevmezler. Bu nedenle pirelerin larvaları çatlakları, yarıkları ve kuytu bölgeleri tercih eder. Larvalar beslenmek için doğal ve organik maddeleri tercih ederler. 3. aşama olarak Pupa aşaması gelir. Pire larvası etrafına küçük koza şeklinde bir yapı örmektedir. 1 ile 18 gün arasında Pupa evresi aşamasına geçer. Bu aşamada pirelerin bu evreyi tamamlanması için 3 gün yeterlidir.

Ancak bu duruma göre bir ile 118 gün kadar uzayabildiği de görülmüştür. Kan emici asalaklar oldukları için çiftlik hayvanları ve evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda pirelere rastlamak mümkündür. Bu aşamaları tamamladıktan sonra erişkin pire haline gelirler. Erişkin hale gelen pireler beslenmek için kana ihtiyacı vardır ve hemen besin arama yoluna giderler. Pirelerin içinde dişi olanlar yaklaşık 48 saatlik kan emme aşamasından sonra hemen yumurtlamaya başlar.

İşte burada evde pire nasıl çoğalır? pirelerin üreme aşaması nasıl olur? kolayca anlaşılmış olacaktır. Pireler evcil hayvanlardan bulaşan, zıplaya bilen ve çok hızlı yayılan rahatsızlık verici zararlı türleridir. Yaşadığı hayvan ve insanlarda ciddi sıkıntılara yol açar. Pire yumurtaları pek görünmediği için fark edilmesi hemen kolay olmaz. Bu nedenle kolay bir şekilde yavru pireler erişkin hale gelerek insanlar için hayatı adeta çekilmez hale getirirler. Pire ısırmasını bilmek ve erken tedbir almak gerekir.

Pire Tehlikesinden Kurtulma Yolları

Pirelerin tehditlerine maruz kalmamak için ilk belirtiler ortaya çıkınca hemen evinizde temizlik yapın. Pireye karşı yerleri süpürüp eşyaları silmeniz pire yayılmasını yavaşlatacaktır. Ancak bu yeterli olmayacağı için hemen bir pire ilaçlama firması ile irtibata geçerek evinizde pire ilaçlama yaptırmanız gerekir. Pirelerin tüm mekanı iş yerini kısa sürede sarması çok daha sıkıntılı bir sürece girmenizi sağlayacağı için ilaçlama bu riskleri ortadan kaldıracaktır. Pire ilaçlama hem zor, hem kapsamlıdır.

Bunun için bu konuda uzman ekipten pire ilaçlama yardımı almalısınız. Pireler kolay yok edilemediği için pirelere karşı çok etkili ilaçlar ve profesyonel yöntemler kullanmak gerekir. Bu da ancak bu konuda uzman ekiplerin işidir. Pire hem ısırarak kan emer, hem de insanlara bulaşıcı hastalık bulaştırma riski taşır. Pireden bulaşan hastalıklar eski tarihlerde çok sayıda insanın ölmesine sebep olmuştur. Lyme, veba ve cilt hastalıkları pirelerden insanlara bulaşan en ciddi tehlikelerdir.

Kedi piresi yapı olarak daha ufak olurken, köpek pireleri daha iri ebatta olur. Evi pire istila ettiği zaman çok sayıda yumurta ve larva üreteceği için tek seferde pirelerden kurtulmak mümkün olmayabilir. Pire Üremesi Nasıl Olur? pire yumurtalarına böcek ilacı işler mi? merak edenlerin bu bilgiler ışığında tedbir alması ve zaman kaybetmeden ilaçlama yaptırması gerekir. Pire zor ölür çok çabuk çoğalır. Evi pirelere karşı etkili bir yöntemle ilaçlama yaptırıp pire şikayetlerine son vermeniz gerekir. Pire ilaçlama için ilaçların etkili olması büyük önem arz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir