0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Nedir Pire İlaçlama Nasıl Yapılır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Nedir Pire İlaçlama Nasıl Yapılır? aslında oldukça önemli bir konu olmasına karşın insanlar pek araştırmaz. Sağlam yapısı ve çok hızlı üremeleri ile bilinen pire türleri insanların yaz dönemlerinde adeta kabusu olabilmektedir. Pire istilaları, evinizde yaşanmaya başladığı anda gerekli tedbirleri almak şarttır. Pirelerin yok edilmesi için hem kimyasal hem de fiziksel uygulamaların peşi sıra yapılması gerekir. Pireleri tanımadan karşı karşıya olduğunuz tehlikeyi doğru algılamanız oldukça zordur.

Bu nedenle pireler hakkında gerekli bilgilendirmeyi yaparak pire nedir? daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım. Pirenin Latince Adı Siphonaptera olarak geçer. Pire erginlerinin görünüm şekli 2,5 mm boyunda küçük ve kanatsız bir yapıdadır. Kaşınmalara neden olan pirelerin vücutları küçük iğnelerle kaplı olup ağızları çok keskindir. Ergin pireler, beslenmesini sağlamak için musallat olduğu kurbanlarından kan emen asalak ve rahatsızlık veren parazitlerdir.

Daha tehlikeli ve zor önlenen pire larvaları ise, özellikle sindirilmemiş kan içeren ergin pirelerin dışkıları ile beslenebilir. Organik artıklardan tırnak, kış ve deri döküntüsü gibi atık maddelerden beslenirler. Pirenin üremesinde pire yumurtaları, sanıldığı gibi konakçı üzerinde değil yerde, halılarda, kilimlerde, yatak örtülerinde, döşemelerde ya da yerdeki çatlaklarda bulunmaktadır. Buralarda kuluçka evresini geçirir ve çoğu pire iki gün içinde yumurtadan çıkarak beslenme ihtiyacını gidermek için insan ve evcil hayvanlara musallat olur.

Pire Yumurtası Nasıl Olur?

Pire, yavrusundan tutunda erişkinine kadar kan emici özellikler sergileyen bir canlıdır. Kan emici asalak parazit türü olduğu için sağlık açısından bir hayli riskli ve tehlikeli bir canlıdır. Pire çeşitleri arasında insanları en fazla rahatsız edenler kedi piresi, köpek piresi, insan piresi, toz piresi gibi türlerdir. Aslında bir çok pire çeşidi bulunsa da bizi ilgilendiren türler bu saydığımız türlerdir. Tüm pirelerin yaşam döngüsü aynıdır. Pirelerin bilinen yaşam döngüsü yumurta, larva, pupa ve erişkin aşamalarıdır.

Pire kan emdikten sonra yumurtlar daha sonra larvaya dönüşür ve pupaya daha sonrada erişkin pirelere ulaşır. Pire yumurtası nasıl olur? Pire yumurtasının görünümü beyaz ve oldukça küçüktür. Yumurtanın oluşması için dişi pirelerin yeterince kan emmesi ve beslenmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle daha çok kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarla beslenmeyi severler. Ayrıca yeterli beslenme imkanı yoksa insana musallat olur insanların vücutlarındaki kılcal damarların yoğun olduğu bölgelerden kan emer.

Erişkin dişi pire yumurtasını konakçısının üzerine veya bulunduğu yere hızlıca bırakır. Dişi pire tarafından bırakılan yumurta sayısı değişkenlik gösterir. Konakçısı olan canlıdan her kan emişten sonra 4 ile 8 adet arasında pire yumurtası bırakabilir. Pire yumurtası yapışkan bir özellikte değildir. Aksine kaygan yapıda ve sert bir kabuğa sahiptir. Bu özelliği ile hayvanların tüyleri arasından kolayca yere düşen pire yumurtaları dağınık bir şekilde pek çok yerde bulunabilir. Pire yumurtası beyaz renkli, oval ve şeffaf bir yapıya sahiptir. Bu nedenle zor fark edilir.

Yumurta Ve Pire Larvalarının Temizlenmesi

Son derece minik yapılı olan pire yumurtalarının boyu ortalama olarak 0, 5 milimetre kadardır. Pire yumurtasının gelişmesi için uygun ve elverişli olan noktalar daha çok nem ve sıcak ortamlardır. Pirelerin üremesi için ışığın daha az olduğu bölgeler pire yumurtasının çok daha kısa sürede gelişerek açılmasına imkan sağlar. Üremede pire yumurtası ilk evredir daha sonra larva evresine geçiş yapılır. Yaklaşık olarak pire yumurtası 1 ile 12 gün arasında hızlı bir şekilde larvaya dönüşür. Özellikle karanlık bölgelerdeki çatlaklarda ve kuytu yerlerdeki kıllar döküntülü organik maddeleri ile beslenir.

Pire larvaları 1 ile 18 gün içerisinde çevresine koza örer ve pupa evresine geçiş yapar. Pupa aşamasından sonra erişkinlik evresine ulaşır. Erişkin haldeki dişi pireler bu şekilde döngüye girerek kan emer pire yumurtası bırakarak hayatlarını sürdürürler. Evdeki pire yumurtasından kurtulmak için evin dip köşe kapsamlı bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Özellikle evi sık, sık sık süpürmek varsa evdeki evcil hayvanları pire şampuanı ile düzenli olarak yıkamak, halıları silmek, evdeki pire yumurtalarının temizlenmesinde önemli rol oynar. Ancak pire yumurtasından kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Oldukça dip noktalara ulaşabildikleri için ne elektrik süpürgesi ne de evde yapılan temizlik pirelerden tam olarak kurtulmayı mümkün kılmayabilir. Evdeki pirelerden tam olarak kurtulmanın yolu profesyonel pire ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği almaktır. Bilindiği gibi pirelerin yumurtası çok ufak boyutlarda olduğu için gözle görülmesi çok zordur. Evin içinde yatak halı ve koltuk altlarında, döşemeler arası gibi kenar kuytu köşelerde yüzlerce pire yumurtası olabilme ihtimali vardır.

Evdeki Pire İstilası Nasıl Anlaşılır?

Pire nedir pire ilaçlaması nasıl yapılır? bilmeden pirelerin yok edilmesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Evdeki pire istilasının başlıca belirtileri öncelikler evcil hayvan besliyorsanız bu hayvanların sürekli kendilerine kaşıması şeklinde görülebilmektedir. Ergin pirelerin insan ve hayvan kanları ile beslenmesi pirelerin canlılara musallat olmasına neden olur. Özellikle evde beslenen hayvanlar pire ısırmasından oldukça rahatsız olmakta ve sürekli kendilerini yalayıp kaşınmalarına sebep olmaktadır.

Evcil hayvan besleyenlerin veteriner kontrolü ya da bizzat kendileri evcil hayvanın kürkünü dikkatli bir şekilde incelemesi kılları arasında pirelerin olup olmadığını tespit etmesi gerekir. İnsanlar üzerinde pireler çok daha kolay anlaşılır. Çünkü pire ısırdığı zaman kırmızı noktalar şeklinde kızarıklıklar ve küçük kabarcıklara sebep olur. Oldukça rahatsız edici olan pire ısırığı bazı insanlarda cilt tahrişine ve bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Ayrıca pire pisliği evde pirelerin dışkıları istilanın olduğuna açık bir göstergesidir.

Pirenin dışkısı görünüm olarak iri öğütülmüş karabiber taneleri gibidir. Evcil hayvanların yaşadığı hayvan yatakları, halı, kilim ve koltuk gibi yerlerde daha fazla olur. Pireler harici kanla beslenen parazitler olarak nitelenir. Erişkin pireler konakçılarının derileri üzerinde ısırıkları ile kolaylıkla fark edilebilir. Erişkin bir pirenin boyutu ortalama 2, 5 milimetre civarındadır. Parlak kırmızı, kahverengi olabilir. Pirenin hayvan tüyleri arasında rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacak şekilde sıkıştırılmış mikroskobik tüylerle sarılıdır. Asında pire kanatlı bir hayvan olmamasına karşın atlama şampiyonu bir özelliktedir.

Pireler Nerelerde Görülür?

Pire zararlısının kendi boyunun çok çok üzerinde ve zıplama potansiyeli vardır. Uzun bacakları onların iyi bir sıçrama ustası olmasına imkan sağlar. Ülkemizde en fazla görülen pire çeşidi köpek piresi, insan piresi, kedi piresi, toz piresi olarak öne çıkar. Pirelerin en fazla görüldüğü hayvanlar hiç kuşkusuz kedi, köpek, fare, tavşan ve sincap gibi tüylü hayvanlardır. Ancak pireler yırtıcı hayvanların vücutlarında da beslenebilme potansiyeline sahiptir. Pire ilaçlama tüm yüzeyler ve mobilyalar dahil her tarafa yapılması gerekir.

Tek seferde pirelerin tam olarak yok edilmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle pirelerin kesin olarak ortamdan arındırılması için ikinci bir mücadele gerekir. Yaklaşık olarak 15- 20 gün içerisinde yeniden pirelere karşı evde ilaçlama yapılması yaşadığınız pire sorunundan kurtulmanıza olanak sağlayacaktır. Dişi pireler yumurtasını konakçısının tüyleri arasına bırakır bu yumurtalar daha sonra onlar hareket ettikçe yere düşüp halılara yatak örtüsüne ve mobilya gibi yerlere yerleşir. Uygun sıcaklık olduğu durumlarda 12 gün içerisinde yumurtadan çıkar. Bilindiği gibi pire larvası ışığı pek tercih etmez.

Çatlak ve yarıklar da buldukları organik maddelerden beslenir. Genellikle yaygın olarak hayvanların üzerinde yada mekanda bulunabilir. Pire popülasyonunu yok etmek için birden fazla yöntem birlikte kullanılır. Pire hayvanlardan olduğu kadar insanlardan da kan emerek yaşamını sağlar. Bazı insanların pirelere karşı alerjisi olduğu için daha fazla zarar görmelerine sebep olur. Pirelerin zararları arasında tifo ve tularemi gibi hastalıkları insandan insana bulaştırmaları ile oldukça riski olurlar. Haşerelerde olduğu gibi etkili ilaçlar kullanılması gerekir.

Pireler Nasıl Ürer?

Pireler de üreme başta da belirttiğimiz gibi dört aşamadan meydana gelir. Pirelerin çeşitlerine göre irilikleri ve boyları 2, 5 milimetre ile 4, 5 milimetre kadar olabilir. Dişi pire bir defada 50’ye kadar yumurta üretebilmektedir. Bir pire hayatı boyunca yaklaşık olarak 400 civarında pire yumurtası üretebilir. Bu yumurtaları insanların ve hayvanların üzerinde olduğu kadar eşyalar ve yatak, koltuk gibi bölgelere de bırakırlar. Evin içinde pire yumurtaları en fazla döşeme başlıkları, koltuk gibi bölgelerde bulunur. Pire yumurtasının gelişerek açılması için belirli bir sıcaklığı zorunlu kılar.

Sıcaklık 10 santigrat derecenin altına düşerse gelişim duraklar ve çok daha uzun bir süre alır. Yumurtanın larvaya dönüşmesi 3 ile 10 gün arasında bir zaman alır. Pireler ile mücadele zor olup çok fazla anlaşılmadığı için erken müdahale pire kontrolünün çok daha önlenmesini sağlar. Köpek ve kedi pireleri hayvan üzerinden ortama saçılarak insanlara bulaşabilir. Daha çok insanların ısırık nedeni ile kaşınması ve huzursuz olmalarına sebep olur. İnsan vücudunda tahriş ve kırmızı lekeler oluşmasına sebep olurlar.

Köpek piresi ile kedi piresi insanlarda en fazla sıkıntıya yol açan pirelerin başında gelir. Pire ısırığı durumunda elinizden geldiği kadar ısırılan bölgeyi kaşımaktan uzak durmanız gerekir. Özellikle cilt hassasiyeti olan kişilerde pire kaşıntısı tahriş ver yaralara sebep olabilir. İnsan derisindeki kaşıntıyı gidermek için buz yada anestezik kremler faydalı olacaktır. Buz torbaları ısırığın şişmesini engeller. Olası pire ısırması sonrasındaki enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için pire ısırıklarına antiseptik sabun ile yıkamak oldukça faydalı olacaktır. Geçmeyen yaralarda mutlaka doktor tedavisi alınmalıdır.

Evdeki Pirelere Nasıl İlaç Uygulanmalı?

Pirelere karşı ilaçlama yapılırken evin komple bir şekilde ilaçlanması gerekir. Ayrıca koltuk yatak ve halıları ilaçlayarak müdahale edilmesi şarttır. Pire ilaçlama uzman ekipler ve yeterli ekipmanları olan firmalar tarafından yapılması gerekir. Ani etkili ilaçlar kullanmalı ve son derece etkili olmak zorundadır. Sıradan ilaçlar ve basit uygulamalar ile pirelerin yok edilmesi neredeyse imkânsızdır. Pire ilaçlamada garanti vermek pek mümkün olmayabilir tek seferde pireleri kesin olarak imha sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Çünkü yetişkin pirelerden daha zor olanı yumurta ve larvalarının yok edilmesidir. Pire yoğunluğunun kontrol altına alınması oldukça zor bir işlem olduğu için kullanılacak ilaç ve ekipmanlar son derece üst seviyede olmak zorundadır. Pireler ile mücadele eden ekip konuya hakim ve son derece profesyonel olmalıdır. Bu nedenle pire ilaçlama fiyatları düşük ve ucuz tutulamaz. Pirelere karşı ilaçlama yaptırmadan önce küçük bir araştırma yaparak önemli ayrıntıları araştırmanızda fayda vardır. Pire nedir pire ilaçlama nasıl yapılır? pek çok insan yaşadıkları şikayetler sonrası kısa bir araştırma yoluna gider.

Pire nedir pire ilaçlama nasıl yapılır? diyorsanız bilgi edinmelisiniz. İşyeri gibi kapalı alanlarda pireler ile mücadele için dumanlama tabir edilen sisleme yöntem kullanılmaktadır. Pire mücadelesinde pratik ve kolay olan bir uygulama şekli sırt pompası ile püskürtme ilaçlama şeklidir. Daha çok açık alanlar için daha uygun olsa bile eşyalarım bol olduğu ve kalabalık evlerde yetersiz kalabilmektedir. Pire ilacı yüzeylere tabanı ıslatacak şekilde hiç bir yeri atlamadan titizce yapılmalıdır. Pire zeminlerde daha yoğun olduğu için pek çok böcek ilaçlama uygulamasından farklı bir ilaçlama yapılır.

Evcil Hayvanda Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evcil hayvanlar üzerinde pire olup olmadığı hayvanın hareketlerinden gözlemlenebilir. Bu hayvanların davranışları sürekli kendilerini yalayıp kaşınmaları olup olmadığını gözlemlemeniz de fayda vardır. Her zamanki durumundan farklı olarak aşırı şekilde kaşınmaya başlamışlarsa beslediğiniz evcil hayvan dostunuzun tüylerinin arasına dikkatlice incelemenizi de fayda var. Pire istila etmiş bir hayvanın derisinde kızarıklık olabilir. Ayrıca evcil hayvanın tüyü kaşınmadan kaynaklanan rahatsızlıktan dolayı dökülmeler görülmesine neden olur.

Uzayan tüylerinin arasında siyah noktalar bulunuyorsa hayvanların derisinde kırmızı ve siyah pireler bulunuyorsa veteriner ile görüşmenizde fayda vardır. Çünkü ilerleyen aşamalarda çok daha fazla sayıda oranda pirelenmesi söz konusu olabilir. Evcil hayvanınızın tüyleri arasında pire bulunması yaşanan pire şikayetinin gerçek boyutunu tam olarak ortaya çıkarır. Pireleri temizleyerek pire azaltılsa mekanda olan pireyi öldürmek tam olarak söz konusu olmaz. Pirenin bir an önce yok edilmesi için acele etmekte fayda vardır.

Geciktirildiği zaman çok daha ileri seviyelerde pire basması ortaya çıkabilir. Evcil hayvanları bahçe ve dışarıda dolaştırırken dikkatli olmanız, eve geldikten sonra güzelce kontrol edip hayvan dostunuzu temizlemeniz oldukça faydalıdır. Pire dış ortamlarda daha fazladır. Buralardan evcil hayvanlara bulaşan pireler evinizin içine taşınabilir. Evcil hayvanların yattığı ve dolaştığı yerlerde yumurta, pupa ve larvalarının bulunma ihtimali çok daha fazladır. Özellikle minderler, yattığı bölgeler, yatak ve nevresim gibi yerler pirenin yüksek olduğu yerlerdir. Buraların düzenli temizlenmesi ve kapsamlı bir ilaçlamadan geçirilmesi şarttır.

Pireler En Fazla Hangi Dönemde Çoğalır?

Bilindiği gibi bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte ev ve iş yerlerinde her türlü haşerenin ortaya çıkması görünür. Özellikle mayıs ayı ile birlikte pirelerin ciddi artış gösterdiği bilinmektedir. Pireler son derece hızlı çoğalan ve çok kısa sürede işgal eden haşerelerdir. Kan ile beslendikleri için canlılar üzerinde daha fazla görünürler. Evlere sadece hayvanlar ile değil insanlar üzerinde de bulaşabilir. Geçtiğimiz sığınak, bahçe, otopark, garaj ya da sokak hayvanlarının yatıp kalktığı bölgeler olası pirelerin bulaşabileceği yerlerdir.

Pire ilaçlama yapılmadan önce evinizde hayvan besliyorsanız mutlaka bu hayvanlara veteriner kontrolünde gerekli tedavilerini yaptırmanız gerekir. Daha sonra evinizin pirelere karşı kapsamlı bir şekilde ilaçlamadan geçirilmesini profesyonel ilaçlama firmasından talep etmelisiniz. Pireler sıcağı çok sever bu nedenle özellikle koltuk arası, yorgan, nevresim, battaniye, kıyafetler gibi bölgelerde pirelerin üremesi daha yoğun olur. Bu nedenle evi ilaçlatırken spreyli ve yüzeysel bölgeleri değil evin genelini kapsamlı bir ilaçlamadan geçirmek durumunda olduğunu bilmelisiniz.

Pire ilaçlaması sırasında koltukların örtülmemesi, halıların toplanmaması tüm bölgelerin etrafını ve üzerinin ilaçlanması gerekir. Pirelere kokusuz ilaçlar çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle karışım kokulu ilaç uygulamak pire ilaçlama dan sonra evin 3 saat kadar kapalı tutulması gerekir. İlaçlamadan önce evinizde hazırlık yapmanız gerekmez. Ancak ortalıkta yiyecek bırakılmamalı evdeki evcil hayvanları çıkarmalısınız. Pire ilaçlama fiyatları mekanın büyüklüğüne göre değişim gösterir. Ancak hemen belirtelim ucuz pire ilaçlama fiyatları verenlerden şiddetle kaçınmanızda fayda vardır.

Evde Pire İlaçlama Nasıl Yapılır Hangi İlaçlar Kullanılır?

Pire nedir pire ilaçlama nasıl yapılır? konusu önemlidir. Sprey ile püskürtme ilaçlama esnasında halılar, yataklar, koltuklar ve mobilyaların kapsamlıca ilaçlanması gerekir. Sadece kenar köşeye ilaç sıkarak pirelerden kurtulmak kesinlikle söz konusu değildir. Pire ilaçlamasında en etkili yöntemlerden biri sisleme ilaçlama olarak tabir edilen dumanlı ulv ilaçlama şeklidir. Özellikle pirelerin çok aşırı yoğun olduğu mekanlarda pirelere karşı uygulanan etkili bir yöntemdir. Kapalı alanlarda son derece etkili yöntem sisleme pire ilaçlama uygulamasıdır.

Kömürlük, sığınak, binaların bodrum katları, bahçe gibi bölgelerde sisleme yöntem yerine püskürtme spreyli sırt pompası ilaçlama yaptırmak mümkündür. Pire ilaçları kokusuz olmaktan çok kokulu ve yakıcı etkili olmak durumundadır. Ancak düşük yoğunluklu pire şikayetlerinde kokusuz pire ilacı tercih edilebilir. Kokusuz uygulama da mekandan çıkmanıza gerek yoktur. Daire ilaçlaması yapıldıktan sonra ilaçtan etkilenme durumu olacağı göz önünde bulundurarak 3- 4 saat kadar içeride bulunmakta fayda vardır. Pire ilaçlama diğer böceklerin aksine özellikle yerlerin daha etkili ilaçlanmasını gerektirir.

Pire ilaçlama yapıldıktan sonra ilaç tahrişine maruz kalmamak için yüzeylerin temizlenmesi gereklidir. Ancak ilacın etkisinin tamamen ortadan kaldırılmaması için 2 gün kadar ıslak temizlik yapmak gerekir. Bu nedenle evin bir gece kapalı tutulması çok daha faydalıdır. Evdeki pirelerin yok edilmesi için eşyaların ve zeminlerinin kapsamlı bir ilaçlamadan geçirilmesi şarttır. Atlas Türk ilaçlama olarak pire ilaçlama konusunda uzmanız. Pire nedir pire ilaçlama nasıl yapılır? diyorsanız bizimle iletişime geçerek gerekli bilgiyi alıp profesyonel pire ilaçlaması talep edebilirsiniz. Böcek ilaçlama uzmanlık ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir