0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Nasıl Ürer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Nasıl Ürer? Pire ısırığı öldürür mü? yaz aylarında pire şikayeti yaşayan insanların çok değişik sorulara yanıt aradığı bilinmektedir. Hiç kuşkusuz böcek ilaçlama uygulamaları arasında pirelerin yok edilmesi son derece önemli bir yere sahiptir. Bilindiği gibi pire türleri konakçıları arasında dolaşırken son derece tehlikeli hastalıkları taşıma potansiyeline sahiptir. Kan emerek beslenen, hızlı üreyen pire çeşitleri kan emerek beslenen özellikleri ile öne çıkar.

Kan emici haşereler de olduğu gibi yeteri kadar kan emdikten hemen sonra yumurtlamaya başlar ve bu çok hızlı üremesine sebep olur. Pirenin yaşam döngüsü onun çok hızlı üremesine sebep olur. Pireler nasıl ürer? diyorsanız pirenin yaşam döngüsünü tam olarak bilmeniz gerekir. Pireler de üreme evresi öncelikle yumurta, larva, pupa ve erişkinlik olarak 4 aşamadan meydana gelmektedir. Döngüdeki bu sürenin uzunluğu yaklaşık olarak birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişkenlik gösterir.

Bu sürenin belirlenmesinde çevre şartları son derece belirleyici olmaktadır. Yumurta evresi şu şekildedir. Dişi pire beslendiği konakçıdan yeteri kadar kan emdikten hemen sonra yumurtlamaya başlar. Bu konakçılar değişik canlılar olabilir. Örneğin memeliler, kuşlar, fare, köpek, kedi yada insan gibi değişik konakçılar olabilir. Pire yumurtasını üzerinde bulunduğu canlının derisi üzerine bırakır. Yumurtaları diğer parazitler de olduğu gibi yapışkan bir özellikte değildir.

Bu nedenle canlılar hareket ettiği zaman kayarak kolayca zeminlere düşer ve buda yayılmalarını daha hızlı bir hale getirir. İkinci evre ise pireler de larva aşaması olarak dikkat çeker. Pire yumurtasının açılması sıcak ortamlarda soğuk alanlara göre çok daha hızlı olur. Normal şartlarda pire yumurtaları 1 ile 12 gün arasında larvaya geçiş yapar. Larva 3 ile 3, 5 milimetre arasında beyaz renkli ve yarı saydam bir görünüm sergiler. Işıktan hiç hoşlanmayan pireler gündüzleri bu nedenle yarık ve çatlaklara kuytu bölgelere gizlenir.

Pireler Nasıl Çoğalır?

Beslenmesini kıl veya deri döküntüleri gibi organik maddeler üzerinden sağlar. Bu aşamadan sonra pupa evresine geçiş yapar. Pire pupaları bilindiği gibi çevresine küçük koza örer 1 ile 18 gün içerisinde Pupa evresinden çıkarlar. Pupa aşamasındaki pirelerin bu evreyi tamamlaması 3 günde sürebilir bir yıl kadar da uzayabilir. Bu şartlarla doğrudan ilintilidir son aşama ise pirelerde erişkinlik aşaması olarak görülür. Bu ise yaklaşık olarak pupa evresini geçirdikten sonra erişkin hale gelmelerini sağlar.

Pireler kan emici özellikleri ile bilindiği için evcil hayvanlar veya çiftlik hayvanlarının olduğu yerlerde yuvalanıp buralarda kolaylıkla beslenir ve 48 saat kan emdikten sonra yumurtlamaya başlar. Bu şekilde pireler erişkinlik aşamasına hızlı bir şekilde başlamış olur. Evde pire nasıl çoğalır? diyorsanız dış ortamlarda olduğu gibi evler içinde de hızlı bir şekilde üremeye başlarlar. Evcil hayvanlardan kaynaklanan çevre sorunlarında hayvanın üzerinden düşen pire kan emerek bu aşamalardan geçer ve hızla çoğalır.

Son derece iyi zıplayıcı oldukları için kolaylıkla bir konakçıya tutunup üzerinde beslenebilirler. Bu da onların bir bölgeden başka bir bölgeye taşınmalarına sebep olur. Evdeki pireler insanların sağlığını olumsuz etkiler huzurunu kaçırır. Bu nedenle tehditkar canlılar oldukları için pirelerin evden bir an önce arındırılması gerekir. Evde pire olup olmadığını nasıl anlarız? diyorsanız bunun en başlıcası nedenleri kaşınma olarak kendini gösterir. Yaz aylarında sıcak havalarda çok daha fazla pire şikayetleri yaşanır.

Soğuk iklime göre sıcak iklimler pirelerin en fazla görüldüğü özelliktedir. Sıcak ve nemli ortamlarda çok hızlı ürer ve insanların başına bela olurlar. Özellikle binalarda bodrum ve depolar en yoğun olduğu bölgeler olarak dikkat çeker. Evde pire neden olur? diyorsanız pirenin oluşmasını tetikleyen şartlar bilinmelidir. Evler pirelerin en fazla görüldüğü ortamlar olarak öne çıkar. Bunun nedeni evcil hayvan besleyenlerin pire bulaşmasına maruz kalmasıdır. Ayrıca pireler depo, bodrum ve kömürlük gibi bölgelerde daha fazla ürer.

Açık Alanlar İstila Nedenidir

Açık ortamlarda sokak hayvanı olduğu için buralarda hızlı bir şekilde ürer bu ise insanlarda ciddi sağlık problemleri yaşanmasına sebep olur. Şayet evinizde hayvan besliyorsanız pirenin üremesinin en önemli sebeplerinden birisi budur. Çünkü pireler kuş, köpek, kedi ve uzun tüylü hayvanlar üzerinde yaşam sürer. Bu ise pirelerin evlerde kolayca çoğalmasına sebep olur. Sıcak bir mekan pirenin hızlı bir şekilde üremesini tetikleyen özelliktedir.

Özellikle evde beslenen evcil hayvanların yaşam alanları, dolaştığı bölgeler, üzerinde sürekli yattığı minder gibi yerleri sürekli olarak temizlemek buralarda ilaçlama yapmak pirelerin oluşmasını engeller. Vücut olarak oldukça küçük yapılı canlılar olduğu için pireler evin her bölgesinde hızlı bir şekilde yuvarlanıp üreyebilir. Bu nedenle evdeki pirelerin yok edilmesi için bilinçli olmak şikayetlerin sebeplerini iyi anlamaktan geçer. Evde beslenen kedi veya köpek benzeri evcil hayvanların düzenli bakımlarını yapmak şarttır.

Pire oluşumunu tetikleyen başlıca sebepleri bilerek bunları ortadan kaldırmak son derece faydalıdır. Şayet pire şikayetleri zemin katlara yakın daireler içinde ortaya çıkmışsa depo, bodrum ve kömürlük gibi yerlerden pirelerin buluşacağını da unutmamak gerekir. Sadece evcil hayvan besleyenlerin evinde pire şikayeti yaşanmaz. Hayvan beslemeyenlerin evinde pire problemleri yaz dönemlerinde sıkça yaşanır. Bu nedenle zemin kartlarda yaşayanlar cam ve kapılarını kapalı tutmak durumundadır.

Genel olarak pire çeşitleri son derece dirençli canlılar oldukları için zor kontrol altına alınır. Bireysel olarak mücadele çok zor ve çözümsüz kalır. Pireler bilindiği gibi güneş ışığını pek sevmez. Bu nedenle daha çok karanlık ortamları tercih eder ve burada hızlı bir şekilde ürerler. Gündüz evde pirenin en fazla bulunacağı bölgeler hiç kuşkusuz hala altı, parke altları, kenar ve köşeler, yatak içleri gibi bölgelerdir. Ev temizliği bu nedenle oldukça önemlidir. Koltuklar ve halıları devamlı süpürmeli yerler silinmelidir. Ayrıca yastık nevresim yorgan battaniye gibi kullanılan malzemeler yıkanmalıdır.

Pire Nasıl Önlenir?

Küçük boyutlu canlılar oldukları için pireleri görmek zordur. Ancak evde zıplayan böcekler gördüğünüz zaman pire olduğunu anlarsınız insanlar pireler hakkında oldukça fazla soru yöneltmektedir. Yaz dönemlerinde bu soruların boyutu çok daha fazla olur. Pire neden hoşlanmaz? evde pire var nasıl kurtulurum? pire nasıl anlaşılır? pire nasıl öldürülür evde kendim baş edebilir miyim? gibi değişik sorular ile karşılaşırız. Küçük zıplayan siyah renkli sert kabuklu bir canlıdır.

Sıçrayan minik bir böcek görüyorsanız evdeki pirelerin varlığına işarettir. Evdeki pireden kurtulmak için yeni başlayan şikayetlerde evi süpürüp her tarafı kapsamlı temizlikten geçirmek gerekir. Ayrıca üzerine böcek ilacı sıkmak çözüm olabilir. Ancak evdeki pirelerin üremesi durumunda kesinlikle pire ilaçlama yaptırmanız şarttır. Pire yıkanınca gider mi? evde pire varsa nasıl temizlenir? diyorsanız evcil hayvanların üzerindeki pireleri şampuanlı su ile yıkamak ve pire kaçırıcı doğal bitkilerden faydalanmak faydalı olur.

Özellikle sirke, limon karışımı şeyler uygulamak faydalı olur. Pire pisliği nasıl olur? diyenlerin küçük nokta kadar karabiber tanesine benzeyen siyah renkte dışkıları olduğunu bilmeleri gerekir. Pire nasıl yok edilir? diyenlerin bireysel olarak bu canlılar ile başa çıkamayacağını bilmeleri gerekir. Omurgasız canlılar içinde bulunan pireler eklem bacaklı böceklerdir. Pirelerin farklı çeşitleri bulunmaktadır küçük kanatsız böcekler olarak tabir edilirler. Kan emmek zorundadır sadece evcil hayvanlar değil insanlar ve farklı canlılar ile beslenebilirler.

Evin odalarında bulunan değişik pire türleri de mevcuttur vücudu çok sert bir tabaka ile kaplıdır. Görünüm olarak yanlardan basık sert vücutlu bir görünüm sergiler boyları 1 milimetre ile 10 milimetre arasında değişen farklılık gösterebilir. Güçlü bacak kasları ile vücut uzunluğunun 200 katı civarında sıçrama yetenekleri bulunur. Bu durum yer çekimini 2 defa aşan bir özelliğe sahip olduğu için pirenin son derece dayanıklı olduğunu anlamak hiç de zor olmamaktadır.

Pire Yumurtası Zor Kontrol Edilir

Evcil hayvanlar vasıtası ile evlere taşındığı için pek çok hastalığın taşıyıcısı konumundadırlar. Diğer böcek ve canlılara oranla pireler çok daha hızlı ürer ve mekanı hızla istila ederler. Pire insanı ısırır mı? diyorsanız sürekli olarak kaşındıran canlıların başında pire gelir. Parazit olarak beslendikleri için pek çok kere ısırma özelliği bulunur pire ısırması can yakıcı sızlama şeklinde olur. Ardından şiddetli kaşınmalar kendini gösterir.

Pire kan emerken ağzından salgıladığı parazitlerle insan ve diğer canlılara ciddi anlamda hastalık bulaştırma potansiyeli oluşturur. Pire ilaçlama şirketleri pireler ile mücadelede profesyonel yöntem ve en etkili pire ilaçları kullanmak zorundadır. Pireler nasıl çoğalır? diyorsanız kan emdikten sonra yumurtlama özelliği olup çok hızlı üreme yoluna gider. Pirelerin yumurtlama şekli eşyaların arasına, dar bölgelere, halı içleri ve hayvan vücutları benzeri farklı yerlere yumurtasını bırakabilir.

Bu nedenle pire istilasına uğrayan mekanda değişik bölgelerde çok ciddi şekilde pire istilası görülür. Pek çok hastalığın tetikleyicisi olarak dikkat çekerler pireler canlıdan canlıya geçerek hastalık bulaştırma potansiyeli yüksek parazitlerdir. Yaşam alanlarına göre farklı isimler ile alınırlar. Bunlar kedi piresi, insan piresi, toz piresi, köpek piresi, pamuk piresi gibi değişik pire isimleridir. Kedi piresi küçük yapılı ev ortamına pirelerin kedilerle taşındığı bilinmektedir. Hayvanlarda görülen pire kedilerden yayılan istilacı olasılığı yüksek piredir.

Bu nedenle kedilerde kontrol ve araştırma yapılmalıdır. Köpek pireleri kedi piresinden daha büyüktür ve daha koyu siyah renklidir. Köpek sürekli ısırılmaya maruz kaldığı için oldukça fazla huzursuz eder. Ayrıca köpek piresi domuz, tavşan, tilki, sincap gibi diğer hayvanlar üzerinde de görülebilir. Pamuk piresi pamuk kozasında bulunur. Bitkilerde beslenmesini sağlar sade bitkinin filizlenmiş bölümlerini yer. Tomurcuklar da pire görüldüğü zaman birkaç defa ilaçlama yapılması gerekir.

İnsan ve Hayvan Piresi Nasıl Yok Edilir?

İnsan piresi küçük boyutlu pire türüdür insan vücudunda yaşarken kendi vücut ısısını insan vücudunun ısısına göre ayarlayabilen bir özelliktedir. Keskin organ ile insan derisinin keser ve hortumunu batırarak kan emer. Kendini güvenli olan bir bölgeye taşır ve burada gizlenir. Özellikle bacak arası, koltuk bölgesi, elbisenin dikiş bölgeleri bu pirenin en fazla tercih ettiği bölgelerdir. Pireler parazit ve virüs bulaştırmada önemli risk taşıyan canlılardır.

Bu nedenle insan ve hayvan pireleri ile mücadelede aceleci davranmak ve profesyonel pire ilaçlama hizmeti almak gerekir. Pire ilaçlama nasıl yapılır? diyorsanız iki türlü pire ilaçlama şekli vardır. Bunlardan biri sıvı spreyli pire ilaçlama şeklidir sırt pompası yardımı ile kokusuz ve kokulu pire ilaçları kullanılarak yapılabilir. Yeni başlayan şikayetlerde kokusuz pire ilacı uygulanması sonuç verir. Ancak orta yoğunlukta ve yayılmaya başlayan pire şikayetlerinde kokusuz ilaçlama yeterli olmaz.

Açık alanlar ve bina çevrelerinde pirelerle mücadele sırt pompası yardımı ile direkt görüldükleri bölgelere pire ilacı püskürterek olur. Ev içindeki pirelerin yok edilmesi daha zordur bu nedenle geniş kapsamlı bir pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Mobilyalar, koltuklar, yatak içi, yerler, kıyafetler gibi çeşitli yerlere pireler gizlenir. Bu nedenle evde pire ilaçlama çok daha geniş kapsamlı olmalıdır. Pirelerin kesin olarak yok edilmesi her durumda mümkün değildir.

Pireler yumurtalarını parke altları ve kuytu olan değişik karanlık bölgelere bıraktığı için pireler ile mücadele zordur. Bu nedenle pire ilaçlaması yapıldıktan sonra 2 hafta yada 3 hafta içerisinde ikinci bir pire ilaçlaması yaptırmak çok daha kesin çözüm almanıza yardımcı olacaktır. Yaşadığınız pire şikayetlerinden kurtulmak için Atlas Türk ilaçlama ekibi ile görüşerek yaşadığınız pire şikayetlerine karşı en etkili ilaçlar yardımı ile çözüm alabilirsiniz. Pirelerin yok edilmesi için daima en etkili pire ilaçlarını kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir