0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Nasıl Çoğalır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Nasıl Çoğalır? siyah zıplayan minik böcek olarak dikkat çeken pireler özellikle yaz aylarında ciddi anlamda yoğunluk göstermektedir. Böcek ilaçlama kapsamında pireler ile mücadele yaz, kış yapılan bir uygulamadır. Sadece sıcak havalarda değil soğuk havalarda da özellikle ev gibi kapalı ve sıcak ortamlarda sıkça görülürler. Bu nedenle evdeki yaşayan insanlar için ciddi anlamda sıkıntı kaynağı haline gelirler. Bilindiği gibi pireler sadece evlerde değil iş yerlerinde, bodrum ve depolarda, çatı arası ve çevrelerinde de sık sık görülen bir böcektir. Tozlu, sıcak ve nemli ortamlarda hızla ürerler.

Evde pire neden olur? diyorsanız bunun iki ana sebebi vardır. Bunlardan biri evde evcil hayvan beslemek bir diğeri ise bina çevresinde sokak hayvanlarının dolaşması yada binanın ortak alanlarına kedi köpek gibi sokak hayvanlarının girmesi gibi durumlardır. Binaların zemin katlarında fare ve benzeri canlıların ölmesi gibi sebeplerle ortaya da çıkabilirler. Sokak hayvanları beslenmesini sağlamak için eve yakın bölgelere gelirler bunlar arasında ise depo ve bodrum gibi alanlar onlara iyi bir barınma alanı sağlar.

Bu nedenle binaların çevresi ve zemin katlarında düzenli olarak temizlik yapılması ve yaz ayları girerken ilaçlama yaptırılması büyük önem taşır. Çünkü atıl bu şekilde bırakılan bu alanlarda pire sorunu yaşanması doğal olarak insanlar için ciddi anlamda hastalık mikrobu bulaşma tehlikesini ortaya çıkarır. Evin içinde pire görülmesi gibi durumlarda evcil hayvan besliyorsanız onları kapsamlı bir İncelemeden geçirmeniz gerekir. Çünkü pireler evcil hayvanların dolaştığı her yerde çoğalır ve ürerler.

Pirelerin yaşadığı hayvanlar arasında kedi, kuş, köpek, fare benzeri uzun tüylü hayvanlar başta gelir. Bu hayvanların yaşadığı ve dolaştığı alanlarda pireler kolayca çoğalır. Pirelerin hızla üremesini ve çoğalmasını tetikleyen en önemli nedenlerden biri sıcak ortamlardır. Evde beslenen hayvanların tüyleri arasında, yattığı yatak ve kumlar arasında ve evdeki eşyalarda pireler kolaylıkla çoğalır. Bu nedenle buraları düzenli olarak temizlemek, ilaçlama yapmak gerekir.

Pirelerin Bilinen yapıları

Pire yapı olarak oldukça küçük ve kan emici bir canlıdır. Evin her ortamında kolaylıkla üreme potansiyeli vardır. Bu nedenle evdeki pirelerin kesin olarak ortamdan arındırılması şarttır. Evdeki pireler nasıl yok edilir? diyorsanız evcil hayvanların bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Pire oluşumunu artıran sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Şayet oturduğunuz daire depo yada bodrum gibi pirelerin sıkça bulunduğu bölgelere yakınsa zemin katlarda tedbirli olmanız gerekir. Camları kapalı tutmalı, tozları sürekli temizlemelisiniz açık kapı ve camlardan pireler kolaylıkla evin içine girebilir.

Bina çevresinde pirelerin yok edilmesi için mutlaka profesyonel pire ilaçlama servisi almanız gerekir. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız sürekli hayvanları gözlemlemeli olağan dışı kaşınma durumlarında pire olduğunu bilmelisiniz. Güneş ışığını sevmezler bu nedenle karanlık ortamları tercih eder ve geceleri ortalıkta dolaşırlar. Gündüz ışıktan hoşlanmayan pireler evin dip bölgelerinde gizlenir. Buralar genellikle köşe kısımlar, parke arası, yatak altı, gardırop altları gibi karanlık ortamlardır.

Bu bölgelerin sıkça temizlenmesi evde ilaçlama yaptırılması gerekir. Küçük olduğu için kolay görünmez, sıçrayarak hareket ettikleri için kolaylıkla gözden kaybolurlar. Yaz aylarında evlerin kapı ve pencereleri evde kimse yokken kesinlikle açık bırakılmamalıdır. Buralardan kedi ve köpeklerin eve girmesi evlere pirelerin doluşmasına sebep olur. Bilindiği gibi kedi ve köpekler üreme zamanında bina bahçesi, bodrum katları gibi yerlere gelerek burada yavrular. Bu esnada ciddi anlamda pirelenme yaşandığı için en kısa zamanda bu bölgelere yakın olan daireleri pire sarmaktadır.

Pire neye gelmez? diyorsanız pirenin sevmediği bazı kokular vardır daha önceki yazılarımızda pirelerin sevmediği kokular hakkında bilgilendirme yaptık bu yazılarımızı takip ederek pirelerin sevmediği kokulardan faydalanmanız mümkündür. Bilindiği gibi pirelerin tehlikeleri arasında konakçıdan, konakçıya yer değiştirirken tehlikeli hastalık bulaştırması önemli bir risktir. Bir önceki canlıdan emdiği kanda parazitin hastalık olabileceği için tehlikeli hastalık bulaştırma potansiyeli vardır.

Pireler Nerelerde Saklanır?

Sıcak ve tüylü yerlerde yuvarlanırlar üremek için sıcak ve beslenmeye bolca ihtiyaçları vardır. Yeteri kadar kan emdikten sonra hızlı üremesini sağlayabilir. üremek içinde yumurta bırakmaya ihtiyaç duyar. Pire nasıl olur? diyorsanız pirenin yaşam döngüsü İçerisinde 4 aşama vardır. Yumurtalar ve pupa aşamasından sonra erişkinlik dönemine erişirler. Pireler konakçı olarak memeliler ve kuşları yani kedi, köpekleri daha fazla tercih eder. Üremek için yumurtasını bu konakçının tüyleri içine ve derilerine bırakır. Pire yumurtaları diğer parazitlere nazaran yapışkanlı yumurta şeklinde değildir.

Bu nedenle hayvanlar hareket ettikçe tüyleri arasından kayıp zeminlere düşer ve etrafa yayılırlar. Pire yumurtalarının açılarak pireye dönüşmesi sıcak yerlerde soğuk ortamlara oranla çok daha hızlı olmaktadır. Pire yumurtası 1 ile 12 gün arasında larvaya dönüşmektedir. Beyaz renkli küçük 0, 5 milimetre uzunlukta yarı saydam bir özelliğe sahiptir. Güneş ışığını sevmeyen pire larvaları yarıklar ve çatlaklara gizlenerek kenar, kuytu yerlerde deri döküntüsü ve kıl gibi organik maddelerle beslenmesini sağlar.

Pireler de pupa evresi pire larvalarının etraflarına küçük koza örmesi ile 1 ile 18 gün içerisinde tamamlanır ve pupa aşamasına geçer. Pirelerin bu aşamayı tamamlanması ise 3 gün yada şartlara göre 1 yıl arasında değişkenlik gösterir. 2 haftalık pupa döneminden sonra erişkin hale gelen pireler kan emecek bir konakçı aramaya başlar. Özellikle çiftlik hayvanları ve evcil hayvanların olduğu bölgelerde yuvalanmayı sever. Dişi pire 48 saat kan emdikten hemen sonra yumurtlamaya başlar.

Buda pirelerin hızlı bir şekilde üremesine sebep olur. Evde pire nasıl çoğalır? diyorsanız sokak hayvanlarında olduğu gibi evdeki pireler de aynı şartlarda üreme yoluna gider. Hayvan üzerinden eve yerleşen bir pire kan emmek için en yakın insana musallat olur ve kanını emerek beslenmesini sağlar. Ciddi anlamda kaşıntı sebebi oldukları için insanlarda ciddi anlamda huzursuzluk sebebi olurlar. Pireler sağlık açısından son derece zararlı canlılardır. insanlar pireler hakkında çok değişik sorular yöneltir ve cevaplarını arar.

Pireler İle Mücadelede Bilinçli Olmak Şarttır

Pire neden hoşlanmaz? pire nasıl anlaşılır? evde pire var nasıl kurtulurum? evde pire varsa nasıl temizlenir? gibi sorulara yanıt ararlar. Işıktan hoşlanmaz ve soğuk havayı pireler sevmez. Pire nasıl anlaşılır? diyorsanız evde zıplayan siyah minik böcekler ile karşılaşıyorsanız muhtemelen pire bulaşması yaşanmaktadır. Pire nasıl olur? evdeki pireleri nasıl yok ederim? diyorsanız bireysel olarak pireler ile mücadele zordur. Evde pire ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Evde pire var nasıl kurtulurum? diyenler genellikle pire nasıl yok edilir? bitkisel yoldan pireden kurtulabilir miyim gibi arayışlara yönelir. Bitkisel pire kaçırıcı ve kokular gibi uygulamaların kesin çözüm olmadığını yaptıkları önleyici yöntemlerin işe yaramaması ile kesin olarak anlar ve pire ilaçlama yaptırmanın kaçınılmaz olacağını görürler. Pire pisliği nasıl olur? diyorsanız siyah karabiber tanesi gibi nokta şeklinde bir görünüme benzer. Pireler zor ölen canlılardır pireler nasıl yok edilir? bilmeden bu canlılar ile başa çıkmak mümkün değildir.

Doğal pire kaçırıcılar yardımı ve bireysel olarak evden pireyi arındırmak oldukça zor olduğu için en kısa zamanda pire ilaçlama yaptırmanız gerekir. Pire ilaçlama yakıcı etkili ilaçlar yardımı ile yapılması gerekir. Atlas Türk ilaçlama olarak pirelerin yok edilmesi için en etkili ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz. Kokusuz pire ilaçları sadece düşük pire yoğunluğu görülen mekanlarda çözüm almaya yardımcı olmaktadır. Evde üremeye başlamış pire sorunlarında yada dış ortamlardaki pire basmalarında kokusuz ilaçlar etkisiz kalır.

Pirelerin yok edilmesi için daima en etkili ilaçlar kullanmak esastır. Konut ve yeşil alanlarınızda yaşadığınız pire sorunlarında bizden ilaçlama servisi talep ederek evinizdeki pireleri yok ettirmeniz mümkündür. Ser kabuklu ve böcek ilaçlarına dirençli yapıdaki pireler ile mücadele donanımlı ekiplerin işidir. Pirenin saklandığı alanları iyi anlamak ve geniş kapsamlı pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Hastalık mikrobu taşıyıcısı böcekler ile mücadele daima en etkili ilaçlar yardımı ile yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir