0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Isırığı Ve Kaşıntı

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Isırığı Ve Kaşıntı yaz aylarında görülen pireler tarafından meydana getirilen Pire ısırığı alerjisi ile insanların çözüm arayışına karşı oldukça önemlidir. Peki insanlarda Pire ısırığı neden olur? Öncelikle bunu bilmekte fayda vardır. Böcek ilaçlama yaptırılmayan konutlarda pireler insanlara çoğunlukla kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar yolu ile geçer. Konakçısından kan emerek beslenen pireler çeşitli nedenlerle insanlara bulaşır ve insanın kanını emerek ciltlerinde kaşınma ve sızlamalara sebep olur.

Pire ısırığının nedenleri arasında bilinmesi gereken, insanları ısırması esnasında pirenin ağzında bulunan salgı insan vücuduna enjekte edilerek bu aşamadan sonra deriye iğneyi batırıp İnsan vücudundan kan emer. Pire kan emerken İnsan bunu hissetmez ancak daha sonra pire tarafından ısırılmış olan bölge şiddetli yanma ve kaşınma hissi ile insanı son derece huzursuz eder. Pirenin ısırdığı o bölgelerde kızarık kırmızı leke ve kabarcık oluşur.

Hassas ciltli insanlarda bu kızarıklıklar daha fazla kabartılı, sulu yaraya dönüşebilecek şekilde hassasiyet taşır. Bilmeniz gereken pire ısırığına karşı gerekli önlemler alındığı takdirde 1 hafta kadar bir sürede pirelerden herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak evin içinde olan pirelerin kesinlikle yok edilmesi şarttır. Pireler hastalık bulaştırıcısı kan emen asalaklar olduğu için dikkat edilmesi gerekir. Pire ısırığı pek çok ciddi hastalık tehlikesini beraberinde getirebilir. Kendisine dikkat etmesi ve temizliğe önem vermesi ısırılan kişinin pirelerinden kurtulmasına yararlı olur.

Öncelikle hemen belirtelim pire tarafından ısırılan bölgenin temiz su ve sabunla güzelce yıkanması, ayrıca buz veya amonyakla tedavi yapılması iyi gelir. Pire çoğunlukla evcil hayvanlardan bulaştığı için evcil hayvanların kontrol edilip gerekli bakımlarını yaptırılması şarttır. Pire ısırıkları hem insanlarda, hem de hayvanlar üzerinde görülebilir. Pireler evde kedi köpek gibi evcil hayvanları üzerinde beslemektedir. Dış ortamlarda kısmen keçi, koyun, fare, tavşan benzeri canlılar üzerinde de görülebilir.

Pireler Neden Tüylü Hayvanlarda Görülür?

Hiç kuşkusuz pirelerin bu tür hayvanları tercih etmesinin sebebi kolay gizlenmek ve beslenmesini kolay sağlayabilmek için önemli bir konakçı olmalarından kaynaklanır. Çünkü pireler hayvanların kanını emer ve kolayca beslenirler. İşte burada dikkat edilmesi gereken bu hastalıklı bir konakçıdan emdiği kanı sağlıklı bir bünyeye bulaştırma riski olduğu için bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olabilirler. Evcil hayvan besleyenlerin en fazla dikkat ettiği hususlardan biri sürekli kaşınan hayvanlardır.

Bunun nedeni pireleri vücudundan atmaya çalışırken kaşınan yerin yanması ve kanaması görülebilir. Ayrıca ısırık yoluyla hayvanlara bulaşan mikroplar bu canlının zayıf ve güçlü düşerek ölümüne sonuçlanabilir. Pire neden ısırır? pire niye insanı kaşındırır? diyorsanız pireler kan ile beslendikleri için kan emmek zorundadır ve konakçısından kan ile beslenme yoluna gider. Pire ısırığının kaşındırma nedeni iğnesini İnsanın vücuduna batırarak kan çekmesinden kaynaklanır.

Pire ısırığı ve kaşıntının tehlikeleri bulaşıcı hastalık olarak kendini gösterebilir. Çünkü her türlü hastalıklı ve sağlıklı bünyeden kan emerek beslenebilen bir parazit oldukları için hastalıklı bir yerden aldıkları kanı sağlıklı bir bünyeden kan emerken bulaştırma potansiyelleri vardır. Burada ciddi bulaşıcı hastalık riskini tetikler. Tedavi edilmeyen pire ısırığı kaşıntısı kolay, kolay iyileşmeyecektir. Çok fazla kaşınmadan dolayı yaşanacak kabarmalar şiddetli acı ve sulu yaraya dönüp ciddi sıkıntılar görülecektir.

Bu yazımızda pire ısırığı belirtileri nasıl anlaşılır? Pire ısırığı tedavisi nasıl olur? değinerek sizlerin pire ısırığı hakkında daha kolay bilgi edinmenizi amaçladık. Hassasiyet taşıyan vücutlarda farklı semptomlar görünebilir. Pire ısırmasının genel belirtileri şöyledir. Öncelikle pire tarafından ısırılan bölgede kızarıklık oluşur. Çünkü Pirenin besin maddesi o konakçıdaki kandır. Pire ısırması esnasında insan ve hayvan derisi dışarıdan müdahaleye maruz kaldığı için doğal olarak kızarır.

Pirelere Karşı Önlem Almak

Daha sonrada deri üzerinde ortaya çıkan minik kabarcıklar Pire ısırığı kaşıntısına nasıl sebep olur? Bu kabarcıklar pirelerin kan emmek için sivri uçlu iğnesini konakçısına batırması ile oluşmaktadır. Pire ısırığının en yaygın belirtisi hiç kuşkusuz sürekli kızarıklık görülmesi ve insana huzursuzluk veren durmadan kaşınma eğilimidir. Hassas vücutlu kimselerde kaşıntının uzun sürmesi vücutta ciddi bir kaşınma ve yanma etkisine neden olacağı için aşırı kaşınmalar da vücutta kanama meydana çıkabilmektedir.

Pire ısırığının tedavisi insanlar ve hayvanlar için farklıdır. Şayet pire ısırığına sabrederek kaşınmazlarsa birkaç gün içinde bu ısırık bölgesinin iyileşmesi mümkün ancak pek çok insan ya da evcil hayvan bu kaşıntıya karşı koyamaz. Pire ısırığı tedavisinde geç kalınması sıkıntılıdır. Bazı durumlarda kişisel müdahaleler sonuç vermeyecek ve tıbbi müdahale alınması kaçınılmaz olacaktır. Hayvanlardaki pirelere karşı pire tasması takmak oldukça faydalıdır.

Ayrıca özel pire tarakları ile hayvanın tüylerini taramak uygun tedavi yöntemleri ile kontrollerini yaptırmak oldukça önemlidir. ileri seviyedeki vakalarda hayvanlara pire ilacı enjekte edilir. Ağız yoluyla ilaç vermek en uygun yöntemlerden biridir. Ancak bu uygulamayı sadece veteriner hekimler yapabildiği için bireysel olarak bu yollara başvurmak sakıncalıdır. İnsanlarda pire ısırığı tedavisi pirelerin ısırığından kurtulmak için oldukça önemlidir.

Bilindiği gibi pireler hastalık taşıyan oldukça zararlı türlerdir. Öncelikle kişilerin kişisel bakımına dikkat etmesi, temiz olması şarttır. Evde bakılan hayvanların bakımlarını aksatmadan yaptırmak, evin pirelere karşı temizlenmesi bir diğer önemli etkenlerdir. Pirelerden kurtulma, pire ısırığından kaçınmak için en kestirme yol hiç kuşkusuz evde ilaçlama yaptırmaktır. Bir de çok hızlı ve çok çabuk çoğalan bir parazit çeşidi olduğu için kişisel çabalarla pireleri yok etmek neredeyse imkansızdır.

Pire İlaçlama Mutlaka Yaptırılmalıdır?

Kişisel çabalarla yapılan ilaçlama gibi müdahale sonucu evde birkaç gün pire görmezsiniz. Ancak daha sonra yoğun olarak ortaya çıkar ve size hayatı kâbusa çevirir. Pire İstilası yaşıyorsanız hiç zaman kaybetmeden kişisel korunma önlemlerini alıp sorunu kökten çözmeniz son derece önemlidir. Gerekli pire tedavi yollarını uyguladıktan sonra evdeki pirelerin ortadan kaldırılması için pire ilaçlama servisi almanız oldukça önemlidir.

Pireli hayvanları mekandan uzak tutmak pirelerin mekanlara bulunmasında önemli etkendir. Unutmayın pire ilaçlama yaptırmadan evdeki pireleri yok etmek kesinlikle mümkün değildir. Atlas Türk böcek ilaçlama firması olarak pirelerin yok edilmesi için en iyi ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz. Pire sağlık açısından oldukça sorun kaynağı olan bir zararlıdır. Açık alanlarda spreyli ilaçlama, kapalı alanlarda sisleme ve spreyli pire ilaçlaması yapılabilir.