0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır? insan vücudunda kızarıklık ve şişlik olduğu zaman hemen böcek ısırması akla gelir ve böcek ilaçlama yaptırılır. Ancak böcek ısırığı belirtileri farklı özellik gösterdiği için kendisini ısıran böceğin çeşidini insanlar anlamakta hayli zorluk çeker. Kan emen ve ısıran böcekler içinde pire ilaçlama en fazla yapılan ilaçlama türüdür. Pireler değişik görünümlü olsa bile ısırıklarındaki belirtiler aynı özelliktedir. Pire ısırması sonrası hafif bir kabarıklık, kızarma ve şiddetli bir kaşınma isteği meydana gelir.

Pirelerin ısırmasından sonra insanlar vücut yapılarına göre farklı yan etkilere maruz kalabilir. Normal yapılı kişilerde kızarma ve küçük şişlik, alerjik bünyeli insanlarda ise sulu yara ve yaraya dönüşen tahrişler oluşmaya başlar. Bu durumda derhal doktor tedavisine baş vurulması gerekir. Vücutta pire olduğu nasıl anlaşılır? diye merak edenlerin anlaması gereken benzer özellikte ısırığa neden olan birden fazla böcek çeşidi mevcuttur. Tahta kurusu ısırması kabarma ve acı, toz piresi kaşıntı ve kızarma, miteler kaşınma hissi ve pirelerin çeşitleri ise aşırı kaşınma hissini tetikler.

Kuş biti ile pire ısırığı arasında pek bir fark yoktur ancak böceklerin görünüşleri şikayetin mahiyetini belli eder. Pire ısırığına ne iyi gelir? pire ısırığı görüntüsü nasıldır? Pire ısırığı kaşıntı ve kabarcıklara yol açan son derece huzursuzluğa sebep olan durumdur. Özellikle evdeki bebek ve miniklerin bu kaşıntıya karşı koyması çok zor olduğu için küçük çocuklar pire ısırığı alerjisine çok daha fazla maruz kalır. Bu nedenle çocuğu olan anneler pire ısırığına ne iyi gelir, bunun bitkisel çözümler ile geçmesi mümkün mü? Pire ısırığı görüntüsü nasıl olur diye araştırıp çözüm bulmaya çalışırlar.

Isıran Pirenin Bıraktığı Belirtiler

Pire ısırığını diğer haşerelerin ısırıklarıyla karıştırmak mümkün olduğu için iyi bir gözlem yapmadan hemen anlaşılamaz. Pire çeşitleri daha çok uyuyan kişilerin bacaklarını, kol ve boyun kısımlarını hedef aldıkları için pire ısırığı bacaklarda ve kollarda daha yoğundur. Pire ısırığının görüntüsü; bir arada bulunan minik, kabarık, kırmızı lekeler halindedir. Özellikle dışarıda pireli bir bölgeden geçerken ilk hedef bacaklardır. Pire ısırığı nasıl ayırt edilir? bilmeden sizi neyin ısırdığından emin olmanız mümkün değildir. Pire ısırığını alerjiyle ya da sivrisinek ısırığıyla karıştırmak genelde en fazla yapılan hatalardan biridir.

Çünkü ısırılan bölgede benzer şekilde kırmızılık ve kabarıklık sinek ve kuş biti gibi zararlılar tarafından da görülmektedir. Pire ısırığı ve sinek ısırığı arasındaki farkı anlamak için ısırıklara dikkat etmek ve evin içinde ne tür bir haşere olduğuna odaklanmak gerekir. Pire ısırığı belirtisinde ise şiddetli derecede kaşıntı ön plandadır. Sivrisinek ısırması daha fazla şişer ve daha kısa zamanda kaşınması geçer. Pire ve tahta kurularının ısırmasında ise çok daha fazla acı görülür. Ancak pirelerin ısırığında şişlik daha minik olur ve tahta kurularının şişlikleri toplu şekilde öbekler halinde bölge, bölge görülür.

Genellikle 3’lü ya da 4’lü gruplar halinde görülen kırmızı lekeler pireler de toplu iğne başı kadar, tahta kurusu böceğinde ise üç dört katı kadar iridir. Pirelerin ısırığında mesafe 1 ya da 2 cm kadarken tahta kurularında bu mesafe daha fazla ve farklı bölgelerde görülür. Bit ile pire arasındaki farkı ise vücuttaki barınma bölgeleri yada yumurta ve sirke sayesinde ayırt etmek daha kolaydır. Pire ısırdıktan sonra vücudu terk eder, bitler ise ortalama 2-5 hafta kadar yaşayabilir ve ölene kadar insandan ayrılmaz.

Bit İle Pire Arasındaki Farklar

Pireler vücut üzerinde ve kıyafetlerin dikiş yerlerinde gezerken insanlarda ciddi kaşınma ve huzursuzluğa sebep olur. Bitler ise saç diplerine tutunur ve yağlı saç diplerinde daha yoğundur. Bit yumurtaları saç kıllarına kök bölgelerine yapışık ve beyaz renkte olur. Bunlara bit sirkesi denmektedir. Bit ile pire asalak parazitler olarak benzerlik gösterir. Pire yürüyen bir canlı olmadığı için hareketlerini zıplayarak sağlar ve kendi boyutlarındaki canlılar arasında zıplama şampiyonlarıdır. Pire ısırmasından muzdarip iseniz alerjik bir bünyede değilseniz kendiliğinden geçecektir.

Pire ısırığı nasıl geçer? Pire ısırığı, gerekli önlemleri almanız halinde ısırığın yoğunluğuna bağlı olarak genellikle 4 yada 9 gün arasında ısırık izleri tamamen iyileşir. Isırıklar çok yoğun olmadığı takdirde bu yaralardaki iyileşme daha kısa sürede olacaktır. Pire ısırığını iyileştirmek için bir takım uygulamalar mümkündür. Doktor tedavisi alınarak pire ısırıkları geçirilebilir. Ayrıca bir takım aromatik yağlar da pire kaşıntısına iyi gelen özelliktedir. Pire ısırığına hangi krem iyi gelir? diye merak içinde iseniz pire ısırığı tedavisinde pire ısırığı ilacı olarak antihistaminikler ve topikal steroidler kullanılır.

Bu kremler vücuttaki alerjik reaksiyonlara karşı son derece etkilidir. Derideki kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissini ortadan kaldığı için ciddi anlamda bir rahatlama meydana getirir. Pire ısırığı tedavisi nasıl yapılır? kısaca açıklayalım. Pire ısırığı tedavisinde ilk olarak ısırık olan bölgeyi temiz su ve sabunla yıkaman o bölgenin rahatlaması ve bakteri kapmaması için önemlidir. Daha sonra ısırılan bölgeye buz terapisi yapabilir ya da pamukla amonyak uygulamak sureti ile pire ısırığını tedavi etmek mümkündür. Pire ısırığına kolonya çok iyi geldiği için kaşıntı sonrası acının azalmasını sağlar.

Pire ısırığını Tedavide Doğal Yağların Etkisi

Pire ısırığına ne iyi gelir, bitkisel çözümler ne kadar etkili? diyorsanız size kısaca bilgi aktaralım. Pire ısırmasının yol açtığı kaşıntı ve yanma oldukça rahatsız edici olduğu için pek çok insan bu kaşınmaya karşı koyamaz. Kendini kaşıdıkça kızarır ve şişlik artar. Ayrıca sürekli huzursuzluk nedeni olur. Pire ısırığı alerjisini geçici de olsa rahatlama sürecine sokacak pek çok uçucu yağ olduğu bilinmektedir. Bunlar içinde oldukça etkili olanları ise, biberiye, çay ağacı, lavanta ve sedir yağı olarak öne çıkmaktadır. Bu saydığımız doğal yağları çok az miktarlarda direkt olarak pire ısırığının üzerine uyguladığınız zaman hayli rahatlatıcı olacaktır.

Ayrıca pire ısırığının üzerine çiğ sarımsak koyarak rahatlamasını sağlamak mümkündür. Sarmısağın pire ısırığı üzerinde ilk anda hafif bir yanmaya yol açtığı görülse bile kısa zaman içinde rahatlattığı görülür. Pire ısırığının yan etkilerini kısa sürede ortadan kaldırmak için limon suyu kullanmak cildi son derece rahatlatır. Limon suyu bilindiği gibi kaşıntıya iyi gelir ve minik kabarcıkların inmesini sağlar. Ayrıca deri üzerinde enfeksiyon oluşmasını da engeller. Pireler, temiz ve aydınlık ortamları hiç sevmezler.

Bu yüzden evi sık, sık süpürmeli ve temizliğe özen göstermelisiniz. Elektrikli süpürge pireleri temizlemek için oldukça faydalı bir yardımcıdır. Ancak pirelerin etrafa dağılmaması için toz torbasının içine pire tasması koymalı yada torbayı hemen değiştirmelisiniz. Aksi halde pireler yumurtlayıp gelişirler ve torbanın içindeki pireler tekrar mekanı istila ederek yeniden pire sorunları ile boğuşmak zorunda kalırsınız. Pire yumurtası ve larvalarını önlemek için tüm nevresimleri ve giysileri mümkünse haftada 1 kez yıkamanız çok faydalı olur.

Pire Neye Gelmez?

Elma sirkesi pireyi rahatsız eden bir özelliktedir. Temiz bir sprey şişesini alarak yarısına su, yarısına elma sirkesi doldurarak iyice çalkalayın Bu karışımı iyice pekiştirmek içindir. Sirkeli su ile evcil hayvanının üzerindeki pirelere sıkarak onları içeriğindeki asitle etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu aynı zamanda onların çoğalmalarını önleyecektir. Bir başka pire kaçırıcı ise limon suyudur. Kabuklarıyla beraber doğranan limon dilimlerini suyla karıştırıp pirelere karşı etkili bir sprey elde etmek mümkündür. Bu şekilde pirelerin o bölgeye gelmesi önlenebilir.

Sofra tuzu pireleri çok ciddi anlamda kendinden kaçırır. İnce bir tülbent ya da külotlu çorabın içerisine sofra tuzu koyarak pire olduğundan şüphelendiğiniz yerlere tuz sepeleyin. Ayrıca duvar diplerine ve dolapların içine yerleştireceğiniz tuz, pireyi oradan uzak tutacaktır. Doğal pire kaçırıcılardan biride lavantadır. Lavantayı kaynatarak lavanta suyu hazırlamalısınız. Bu suyu duvarların dip kenar yerlerine sıkarak kokusuyla pireleri evin içinden kısa sürede olsa uzak tutabilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki tüm bu doğal pire kaçırıcılara rağmen pire kaşınması hala devam ediyorsa iş kimyasal mücadeleye kalmıştır.

Bu nedenle evdeki pire yoğunluğunu kırmak için pire ilaçlama servisi almaktan başka seçenek yoktur. Pireler zehirli yada tehlikeli canlılar olmamasına karşın ciddi hastalık riski taşırlar. Pire ısırığı nedeniyle oluşan yaralar kaşınmaya devam eder bu hassas tenli kişilerde ciddi cilt problemlerine sebep olur. Gerekli önlemleri almadığınız takdirde pire ısırığı ciddi hastalıklara yol açma riski barındırır. Özellikle bebeklerde pire ısırığı kuduz, tifüs ve alerjik yan etkilere yol açarak çok ciddi sağlık problemleri oluşturur.

Pire Nasıl Ölür Evdeki Pireler Nasıl Biter?

Evin içerisinde, üreyen pireler her tarafa dağılır. Özellikle çocuğunuz ya da yetişkinlerine, kıyafetlerine bulaşan pireler buralara yumurta ve larvalarını taşır. Ayrıca beslediğiniz evcil hayvanların vücutlarında pek çok pire yumurtası ve pireler olabilir. Her ne kadar her yanı süpürüp dip köşe temizlik yapsanız da pirelerden kurtulmak öyle kolay değildir. Baş edilemeyen pire sorunlarında insanlar çaresizce Pire nasıl öldürülür? diye arayış içinde bocalar durur. Evinizi istila eden pire çeşitlerinden kalıcı çözüme kavuşmak için ilaçlama firmalarından yardım almak kaçınılmaz olur.

Ancak ilaçlama firması seçimi oldukça önemlidir. Pire evdeki eşyalar, kıyafetler, hatta parkelerin altına kadar yumurtlar ve yuvalanır. Böylesi istilalarda tek ilaçlama ile pireleri yok etmek mümkün olmaz. Pire istilası ilerledikçe kontrolde zorlaşır. Toz piresi ve kedi piresi yüzeysel şikayetlerde daha kolay ölürken, köpek piresi daha zor ölür. İri siyah pireler köpek piresi olarak bilinir. En zor pire mücadelesi evlerinde eski tür parke olanlar ve çok yoğun eşyası bulunan mekanlar olarak öne çıkar. Pire ilaçlama direkt pirelerin üzerine ilaç sıkılarak kesin çözüm sağlar.

Böcek ilaçlama ile arasındaki en önemli fark pirelerin sert kabuklu vücuda sahip olması nedeni ile ilacın kokusundan etkilenmemesidir. Hatta kokusuz ilaçların tamamına yakını pire için hiç bir etki gösteremez. Pireler ile mücadele için karışım kokteyl ilaçlar çok daha etkili olur. Ancak bu uzman eli ile hazırlandığı takdirde işe yarar. Böcek ilaçlarının büyük kısmı kalıcı etkisi önde olacak şekilde üretilir. Pireyi yok etmek için düşürücü ani etkili ve yakıcı özellik barındıran profesyonel ilaçlardan faydalanmak şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir