0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Evde Nasıl Yaşar

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pire Evde Nasıl Yaşar? Evdeki pireler üremek için kana ihtiyaç duyarlar. Pirelerin konakçısı arasında evcil hayvanlar başta gelir. Bilindiği gibi pireler tehlikeli bazı hastalıklara sebep olmaktadır. Hızlı üreyen bir parazit türü olduğu için çok çabuk mekanları istila ederler. Sıcak ve tüylü yerlerde yuvalanan pireler üremek için kan emmek zorundadır. Yeteri kadar kan emen pire hemen yumurta bırakmaya başlar ve hızlıca üreme yoluna gider. Pire nasıl ürer? sorunun cevabı şöyledir.

Pirenin yaşam döngüsü yumurta, larva, pupa ve erişkin olarak dört evreye ayrılmaktadır. Bu döngü birkaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilmektedir. Pirelerin üremesinde çevre koşulları büyük etkendir. Pirenin yumurta aşaması, pireler konakçıların’dan beslenebilecek kadar kan emdikten sonra hemen yumurta yapmaya başlarlar. Dişi pireler için konakçı olarak kuş ve memeliler kedi ve köpekler en fazla bilinendir. Pire konakçısının tüyleri arasına ve derisinin üzerine pire yumurtalarını bırakır.

Pire yumurtası diğer parazitler de olduğu gibi yapışkan bir özellikte değildir. Bu nedenle bu hayvanlar hareket ettiği zaman kolayca yumurtalar dökülebilir. Pire larvasının aşaması pire yumurtalarının açılabilmesi için ortamın sıcak olması son derece faydalıdır. Soğuk yerlerde sıcak ortamlar oranla pire yumurtasının çatlaması çok daha geç olmaktadır. Pire yumurtasının çatlayarak pire yavrusunun oluşması için ortamın ısısı belirli bir seviyenin altında olmamalıdır. Sıcak ortamda kolay çoğalırlar.

Pirelerin Yumurtlaması Ve Beslenmesi

Pire yumurtaları ortalama olarak 1 gün ile 12 gün arasında arasında larvaya dönüşür. Pire yumurtası üç buçuk milimetre arası, beyaz renkli ve yarı saydam bir görünümdedir. Işığı hiç sevmezler. Pire larvaları çatlak, yarık ve kuytu bölgelerde bulunur. Beslenmek için kıl ve deri döküntüleri gibi organik maddeleri severler. Pire larvalarının Pupa aşamasına gelmesi 1 ile 18 gün içinde tamamlanır. Pupa aşamasındaki pirelerin bu süreyi tamamlaması 3 gün de sürebilir 1 yılda. Bu şartlara göre değişim gösterir.

Pirelerin ergin aşamaya gelmesi yaklaşık olarak 2 haftalık pupa evresinden sonra ergin hale gelirler. Pire türleri kan emici oldukları için çiftlik hayvanlarının olduğu yerlerde çok daha fazla görülür. Dişi pireler yaklaşık 48 saatlik larva suresinden sonra hızlıca yumurtlama sürecine başlar. Pireler evde nasıl yaşar? evde pire nasıl çoğalır? her yerde pireler nasıl çoğalırsa evin içinde de o şekilde çoğalmaktadır. Evcil hayvanlar dışarıdan insan ve eşyalar yoluyla eve girerek hızlıca ürer ve kan emdikleri sürece de üremeye devam ederler.

Pireler oldukça iyi bir zıplayıcı oldukları için kolay gizlenebilirler. Pire kaşıntısı çeşitli cilt alerjilerine sebep olmaktadır. Bilindiği gibi pireler hastalık bulaştıran canlılar olduğu için son derece tehlikeli bir özelliğe sahiptir. Pireler neye gelmez? pireyi ne kaçırır? çoğunlukla köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarda görülen pireler bu hayvanların kanı ile beslenmektedir. Isırıp huzursuz etmeleri ile kalmazlar, ciddi hastalık bulaştırma potansiyelleri ile çok ciddi sonuçlara neden olurlar.

Pirelerin Tehlikeleri Nelerdir?

Pire üzerinde yaşadığı canlıda bulunan kandaki mikrobu sağlıklı bir bünyeye taşıyabilme riski yüksektir. Kanla bulaşan hastalıklar bu nedenle pireler tarafından insanlara bulaştırılabilir. Pire neden kaçar? sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Pirelerle mücadele için kesin çözüm öncelikle ilaçlama şirketlerinden alınacak profesyonel ilaçlama yardımı etkili olur. Şayet buna imkanınız yeterli değilse ve planlamanız uygun değilse ilk olarak basit adımlarla pire oluşumunu engelleme yoluna gitmemiz gerekir.

Bu da pire neden kaçar? sorusunu insanın kendi kendine sormasını zorunlu kılar. Pirelerin hiç sevmediği şeyin temiz ve aydınlık ortamlar olduğunu bilmeniz gerekir. Evde yeni, yeni pire görülmesi başlanmışsa vakit kaybetmeden evin elektrik süpürgesi ile detaylı bir şekilde süpürülmesi, halı, koltuk ve yatakların silinmesi gerekir. Ayrıca halılarınızın deterjanla pirelere karşı silinmesi önemlidir. Pire kaçırıcı yöntemler arasında elma sirkesi bilinen bir yöntemdir. Temiz bir sprey şişesinin yarısını elma sirkesi yarısına su koyup iyice çalkalayın.

Onu evde beslediğiniz evcil hayvan varsa tüylerin üzerine püskürterek pireleri kaçırabilirsiniz. Evcil hayvanların sirkeli suyla ıslatılması oldukça faydalı olacaktır. Fakat zararlı olduğu için hayvana herhangi bir zarar vermez. Limonları kabukları ile birlikte doğrayıp, su ile karıştırıp pire spreyi elde edebilirsiniz. Bu spreyli karışımı pire görülen bölgelere sıkarak pireleri uzak tutmanız mümkündür. Doğal pire kaçırıcılar kısmi olarak pireyi rahatsız etse bile tam olarak pire şikayetlerine çözüm sağlamaz.

Pireyi Nasıl Temizleriz?

Evcil hayvanlarda tüylerini tımar etmek, onların bakımını yapmak pirelenme şikayetlerini geciktirir. Şayet pire görüyorsanız evcil hayvanınızı şampuanlı suda yıkamanız son derece faydalıdır. Pireleri sofra tuzu kendisinden uzak tutar. Çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bölgelere çorap içerisinde tuzu bırakırsanız pireyi kendinden uzak tutacaktır. Ayrıca pire kaçırıcı bir diğer doğal yöntemde lavantayı kaynatarak elde edeceğiniz lavanta suyudur. Bu suyu yine evin dip köşe bölgelerine bırakmalısınız.

Bilindiği gibi lavanta suyu pireleri kaçırır. Bu basit önlemler pireyi belirli bir süre sizden uzak tutmakta faydalı olabilir. Ancak hemen belirtelim bunlar geçici bir çözümdür. Tam olarak evdeki pirelerin yok edilmesi için yeterli olması mümkün değildir. Bu tür önlemleri alıp da pirelerden kurtulamıyorsanız yapmanız gereken hiç vakit kaybetmeden profesyonel bir pire ilaçlama hizmeti almanız gerekir. Evcil hayvanların gerekli durumlarda veterinere götürmek gereklidir.

Pire aşısı ve pire tasması hayvandaki pirelere karşı önlem olarak şarttır. Ayrıca evdeki pirelerin yok edilmesi için pire ilaçlama hizmeti almanız gerekir. Buda ancak çok etkili bir yöntemle doğru firma tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde pirelerden kurtulmak oldukça zor olur. Kedi pireleri ile köpek piresi kıyaslandığı zaman köpekten bulaşan pire daha iri boyuttadır. Pirelerden kurtulmanın en kalıcı yolu hiç kuşkusuz en iyi pire ilaçlarını kullanarak evi basan pirelerin imha edilmesi olarak öne çıkar. Böcek ilaçlama için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir