0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Pire Çeşitleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Pirelerin hangi türleri ve çeşitleri mevcuttur? Pire Çeşitleri insanların evlerinde görülen bir kaç pireden ibaret değildir. Böcek İlaçlama pirelere karşı en etkili çözüm sağlar. Bitki piresi ve hayvan piresi olarak yaşadığı alana bağlı olarak farklı isimler ile anılırlar. Dünya üzerinde bilinen yaklaşık olarak 1400 – 1500 kadar pire türü mevcut olduğu bilinmektedir. İnsanlar arasında en fazla sorun oluşturan pireler hiç kuşkusuz insanlara en fazla zarar veren hayvan pireleri, toz piresi ve insan piresidir. Bu pire çeşitleri ise kedi piresi, insan piresi, kum piresi, köpek piresi gibi ısıran pirelerdir.

Ayrıca pamuk piresi, kar piresi, su piresi, vücut piresi, baş piresi olmak üzere daha birçok pire çeşidi olmasına karşın bunlar insanlar için sürekli sıkıntıya neden olmaz. Pirelerin pek çok türü olmasına karşın, Türkiye’de problemlerin büyük çoğunluğu kedi ve köpeklerden ortaya çıkan kan emici asalak pire türleridir. Pirelerle ilgili temel sorun aslında pire ısırıklarının genellikle size yada evcil hayvanlarınıza sıkıntı ve rahatsızlık kaynağı olması ile daha ön plana çıkar. Kedi pireleri yaz dönemlerinde en fazla görülen pire çeşididir. Kedideki bu pire taşıyıcının kendine uygun olup olmadığını ısırana kadar karar anlayamaz.

Isırıp kanın tadına vardıktan sonra şayet uygun değilse kısa bir süre içinde pire bu elverişsiz hayvandan ayrılır ve zıplayarak başka bir konakçı arayışına geçer. Çeşitli bölgelerde görülen bu zararlı pire daha çok atıl bölgeler ve hayvan yataklarında bulunur. Havaların ısınması ile adeta insanların hayatını kabusa çevirdikleri için en sevilmeyen canlılardır. Kaç Pire Türü Vardır? İnsanlara en fazla rahatsızlık veren pire çeşitlerini sıralayarak bilgi edinmenizi sağlayalım. Aslında normal zamanlarda kimsenin aklına bile gelmeyen pire evde yada binalarda sorun kaynağı olunca başka bir şey düşünemez hale getirir.

İnsanlara En Çok Zarar Veren Pire Çeşitleri
Kedi Piresi Ve Özellikleri

Görünüş olarak kedi piresi 2-3 mm kadar uzunluğunda kanatsız açık renkli kenelerden bir türdür. Bir uçtan diğer uca düz şekilli olması ile dikkat çeker. Üzerlerinde zıplamalarını sağlayan uzun bacakları onların en güçlü özelliklerinden biridir. Kedi piresini diğer pire türlerinden ayıran en önemli unsuru yanaksal ve pronotal peteklerinin mevcut olmasıdır. Pireler dört evreden geçerek erişkin hale gelmektedir. Yumurta, larva, pupa ve yetişkin olarak bu evreler sırası ile hızlı ve çabuk gerçekleşir. Kedi piresinin yumurtladığı yumurtalar küçük ve beyaz renklidir.

Bu aşamaların hepsi iki hafta ile 8 ay arasında pirenin yumurtladığı ortamın ısısına bağlı olarak gerçekleşir. Yetişkin kedi pireleri hayvan titreşiminden ya da insan hareketinden çok kolay algı hisseder. Özellikle vücuttan akan kan yollarındaki basınçtan, ısıdan yada gürültüden kolay etkileşim sağlar. Ayrıca havadaki karbondioksit belirtilerinden potansiyel kan besini olduğunu anlar. Bir kedi piresi yalnızca insan kanı üzerinden beslenerek yaşam döngüsünü tamamlayamaz. beslenebilmek için yeterli kana ihtiyacı bulunmaktadır. Bu pireler kedi yatağı ve yavruladığı yerler gibi taşıyıcının genellikle dinlenme yada üreme yerlerinde yaşarlar.

Bu yerler gelişmemiş pirelerin çok kolay ve hızlı olgunlaştığı yerdir. Küçük nokta kadar boyları ve siyaha çalan renkleri ile atıl mekanlarda adeta kum gibi büyük topluluklar şeklinde bulunmaktadır. Kedi doğum esnasında toprağa bir sıvı salgılar. Geçirdiği hastalık ve buhran nedeni ile toprağa karışan bu sıvı kedi pirelerinin oluşmasında önemli etkendir. Çoğu pire şikayeti yavru kediler ve kedilerin doğum yaptığı yerlerde ortaya çıkar. Sokak kedileri bu nedenle en fazla pirelerin mekanlara yayılmasına sebep olan türlerdir.

Köpek Piresi

Köpek piresi (Ctenocephalides canis) olarak isimlendirilir. Ergin köpek pireleri kedi ve köpeklerin olduğu yerlerde yaşar ve kanlarından beslenirler. Konakçılarının ayrılması yada yeterli beslenme imkanı bulamadıkları zaman insanları da ısırır ve kanları ile beslenme yoluna giderler. Tenyalar gibi insanları da etkileyebilmeleri insanlar için ciddi rahatsızlık sebebidir. Köpekte yaşayan pirenin görünüşü, yetişkinlerin rengi kahverengi siyahtır. Ancak beslendikten sonra kırmızımsı siyah görünüme doğru eğilim gösterir. Yetişkin köpek pireleri 1-4 mm uzunluğunda olur.

Bacaksız larvalar kırık beyaz renklidir ve 5 mm civarında uzunluktadır. Köpek piresinin yaşam döngüsü 4 evreden geçerek erişkin olur. Yumurta, larva, pupa ve yetişkin olarak isimlendirilen bu aşama diğer pireler ile aynıdır. Süreç olarak ortamın koşulları ve ısısı bu evrelerin süresini belirleyen en etkili özelliktir. Larvalar yetişkin köpek piresinden daha uzundur. Etrafında kümelendiği bölgenin kuru kan kalıntıları, dışkı ve organik maddelerle beslenerek gelişmeye başlarlar. Bu türlerin vücutları yana doğru düzleşmiştir. Bu durum hayvanın tüyleri arasında daha rahat hareket etmelerini kolaylaştıran bir öneme sahiptir.

Yaklaşık olarak 6 inc zıplayabildiklerinde taşıyıcıdan, taşıyıcıya hızla atlayabilirler. Sadece mekan içlerinde değil, bahçe çimleri etrafında topluca kümelenebilirler. Pireler içinde en iri yapılı olanı ve rengi siyaha en fazla dönüşeni olarak dikkat çeker. Köpek piresini yok etmek diğer pirelere oranla daha zordur. Vücudu daha sert ve daha inatçı bir piredir. Evlerde çok sık görülmese bile evde beslenen hayvanlar yada dış mekandan bir şekilde bulaşarak evlere kolayca girebilir. Köpek piresinden kurtulmak için kapsamlı bir mücadele şarttır.

İnsan Piresi

İsim olarak (Pulex irritans) diye bilinir. Vücutta her hangi bir yeri ısırabilirler. Oldukça huzursuzluk veren bir özelliğe sahiptir. İnsan derisinin üzerinde yürüdükçe kaşıntı vermeleri onların vücut yapısının daha dikensi olduğuna işarettir. İnsana musallat olan bu pirelerin görünüşleri siyah, kahverengimsi tonlarda olup, kanatsız canlılardır. Yetişkin insan pireleri 1-4 mm uzunluğunda ve insanlarda ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. Konakçı seçip vücudunda oldukları canlıların kanlarından beslenmek için derilerini delecek donanıma sahiptir.

Başlarında derilerini delebilecek uzun ve ince hortumlara sahip olmaları onların en önemli beslenme özelliklerinden biridir. İnsan piresinin yaşam döngüsü her kan besininden sonra 4 ila 8 arasında yumurta bırakırlar. Bu pireler yaşamı boyunca birkaç yüz yumurta ürettiği için hızlı üreyen bir özelliktedir. Yumurtasının görünümü 0,5 mm uzunluğundaki pürüzsüz oval ve açık renkli yumurtalar şeklindedir. Bu özellikleri ile vücuda, yatağa ve konakçıya sıkıca tutunamazlar ancak bir yerden başka bir yere kolayca taşınırlar. Yetişkin insan piresi larva ve pupa dönemini tamamladıktan bir iki hafta sonra insanlarda ciddi huzursuzluğu tetikler.

Elverişsiz koşullarda ve yeterince sıcak olmayan havada pupa dönemi bir yıl kadar uzayabilmektedir. İnsan piresinin bir taşıyıcıdan diğerine geçtiği durumlarda hastalık bulaştırma riskleri vardır. Bu tür veba hastalığının bilinen en önemli taşıyıcısıdır. İnsan pireleri ayrıca köpek, sıçan, domuz, geyik ve tilki gibi hayvanlarda yaşam sürebilir. İnsan pireleri en fazla insan üzerinde görüldüğü için bu isimle anılmaktadır. Pire insan yaşamında çok ciddi huzursuzluk ve hastalıklara yol açabilecek bir hayvandır. Evdeki pirelerden kurtulmak bu nedenle çok mühimdir.

Kuş Piresi

İsim olarak (Ceratophyllus gallinae)diye bilinmektedir. Kuş pireleri özellikle tavuk kafesleri ile kümeslerde, damızlıklarda ve benzer ortamlarda inanılmaz seviyede üreyebilen parazit canlılardır. Hedef olarak kuş türlerini kendine konakçı olarak daha fazla tercih eder. Kuş piresinde görünüş yetişkin pirelerde genelde kahverengidir ve 1-8 mm kadar uzunluktadır. Ağızları kurbanının derisini delebilecek ve kanı rahatlıkla emecek şekilde yaratılmıştır. Bu parçalar kafadan aşağı doğru gelir ve konakçısından kolayca beslenmesini gerçekleştirmesini sağlar.

Yuvalanma dönemlerinde kuş piresinde yaşam döngüsü taşıyıcı veya ergenin düzenli kan besini ulaşılabilir olduğunda sürekli üremesini sağlayacak şekildedir. Şayet yuva yeniden kullanılıyorsa pupa yeniden yumurtlar, çiftleşir ve üreme döngüsünü bu şekilde hızla tamamlayacaktır. Kuş bitleri çok kısa bir süre kapalı alanlarda ve sadece yuvalarda yaşayabilmektedir ancak insan üzerinde yaşamasa bile ısırıp kanını emerek ciddi şekilde kaşınmaya sebep olur. Evde ortamın ısısından faydalanıp üreme gerçekleştirir. Kuşlar yuvadan ayrıldıklarında ergin bitler genellikle hayatta kalmak için yeni bir taşıyıcı bulmak zorundadırlar.

Bu çoğu zaman kuş çeşitlerinden olurken, kuş yuvasına temas eden, yada yuvayı dağıtmak isteyen insanlara bulaşması ile neticelenebilir. Kısa ömürlü olmalarına karşın çok çabuk ve oldukça fazla sayıda ürerler. Bir kuş yuvasında binlerle ifade edilebilecek kuş biti ve kuş piresi bulunabilir. Bit ve pireler asalak canlılar olmasına karşın yapıları farklıdır. Pire türleri uçmaz ama zıplayarak hareket ederler. Bitler ise hızlı yürür ve boyut olarak daha miniktir. Kuş biti ile mücadele pirelere oranla daha kolaydır. ancak spreyli ilaçlama çözüm sağlamaz.

Evde Pirelere Karşı Alınacak Tedbirler

Pireler bilindiği gibi gün ışığını hiç sevmezler. Bu nedenle perdelerinizi açmalı ve gün ışığının evinize girmesine odayı aydınlatmasına izin vermelisiniz. Pirelere karşı savaşma konusunda en etkili çözüm hiç kuşkusuz ki evi günde 2-3 defa süpürüp yerleri detaylıca silmektir. Ayrıca temizlik suyunun içerisine sirke, çay ağacı yağı, lavanta esansı ya da limon suyu ekleyerek pirelerin kaçırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Pireler bu tür kokulardan hoşlanmadığı için evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Gündüz temizlik yaparken karanlık noktalara özel önem göstermelisiniz. Pirelerin saklanabilecekleri koltuk, sehpa, gardırop altı gibi yerleri, süpürgelikleri ve köşe bölgeleri elektrik süpürgesi ile çektirmeli ve güzelce deterjan yada sirkeli suyla silmelisiniz. Eğer pireler evinizi istila etmişler ise pireleri yok etmek için profesyonel pire ilaçlama şirketlerinden ilaçlama desteği almaktan kaçmamalısınız. Aksi takdirde pirelerden kurtulamaz ve iyice yayılmalarına sebep olabilirsiniz.

İlaçlama sonrasında yapmanız gerekenleri, ilaçlama teknisyeninden tam olarak öğrenmelisiniz. Örneğin zeminlere uygulanan bazı ilaçların, pire yumurtalarından çıkan hayvanları yok edebilmeleri için belirli bir süre ıslak temizlik yapılmayabilir. Sıvı temizlik yaptığınız takdirde pirelerin, yumurtalarından çıktıklarında evinizi yeniden istila etmeleri söz konusu olabilir. Ayrıca dış mekanlarda da bazı tedbirler önemlidir. Pireleri evinizin dışındaki alandan ev içine siz taşımış olabilirsiniz.

Bu nedenle hayvanların bol olduğu bir alandan geçerken tedbirli olmakta yarar vardır. Otoparktan, depodan ya da ağaçlık bir noktadan geliyorsanız üstünüzü silkelemeden eve girmemekte yarar vardır. Küçük hayvan dostunuz varsa bakımını ve aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Eğer eviniz depo, bahçe gibi pirelerin var olabileceği noktalara yakınsa ya da zemin kattaysa camlarda sinekli olmalıdır. Belirli aralıklarla evin dışını da ilaçlattırmayı ihmal etmemelisiniz. Atlas Türk İlaçlama bu konuda size desteğe hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir