0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Parke Böceği

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Parke Böceği evin parkelerinde delikler açan ve onları içten içe kemiren böceklere verilen isimdir. Böcek ilaçlama yöntemleri içinde ahşap böcekleri ve parke yiyen böcekler ile mücadele olası zararların önlenmesi açısından son derece mühimdir. Parke böcekleri olarak tabir edilen iki türlü böcek çeşidi vardır. Bunlardan biri termitler, bir diğeri de ahşap böceği olarak bilinen tahta kurtlarıdır bu böcekler içten parke ve ahşaplara saldırarak insanlara fark ettirmeden parke ve ahşap malzemelerde ciddi hasarlara sebep olur.

Erişkin tahta kurtları parkelerin üzerinde gezmelerinden daha ziyade onların bıraktıkları larvalar daha geniş çaplı içten içe hasarlara sebep olmaktadır. Aynı şekilde termitler de sadece parkelerin üzerinde dolaşmaz onların peşinden gelen diğer tüm termitler de parkeler içten içe kemirerek hasar verir. Ahşap böceklerinin kemirdiği bölgelerde uzun süreli oyulmadan kaynaklanan içeri çökmeler meydana gelir.

Şayet parkelerinizin belli bölgelerinde küçük çöküntüler meydana gelmeye başlamışsa muhtemelen büyük bir tehlike ile karşı karşıyasınız demektir. Bu gibi durumda hemen bir parke ustası ile irtibata geçmeniz gerekir. Termit ve ahşap kurtları fark edildikten sonra neler yapılmalıdır? şunu belirtmek isteriz ki bu aşamadan sonra işiniz oldukça zordur. Bu tür böceklerin kendileri ufak yapılı olmalarına karşın insanlara ve eşyalara verdikleri hasarlar son derece büyük olabilmektedir.

Bunun sebebi ucuz yada kalitesiz parke kullanmanızdan kaynaklanmaz daha çok nemli olan parkelerin bu tür sorunlara sebep olduğu bilinmelidir. Bir parkenin suya maruz kalması çeşitli sebeplerle olabilmektedir. Bunlardan en belirgin olanı su baskınına uğrayan zeminler yada yüksek nem ve rutubette olan bölgeler olarak dikkat çeker. Buysa fazla temizlik yapılmasına karşın parkelerin yeterince kurutulmaması ve yanlış temizlik algısından oluşan bir durumdur.

Parke Böceklerinin Belirtileri Ve Önlemler

Parke böcekleri sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok farklı bölgesinde zararlara sebep olan karıncaya benzer böcek türlerdir. Dış görünümleri farlı olduğu gibi değişik isimlerle anılan kemirici ahşap zararlılarıdır. farlı bilinen türleri vardır bunlara karizma böcekler, beyaz karınca, yada genel olarak bilinen adıyla parke böceği diye isim verilmektedir. Sadece parkeleri termitler oymaz parke böcekleri beslenmesini odun ve organik maddelerden seçmektedir.

Parke böceklerinden nasıl kurtulunur? diyorsanız evinizde parke böceklerine karşı kapsamlı bir ilaçlama şarttır. Parke böcekleri ışığı sevmezler bu nedenle onlardan kurtulmak için ışıkları açık bırakmanızda fayda vardır. Ancak tahta kurtları daha farklı özelliktedir termitler ışıktan rahatsız olmasına karşın tahta kurtları ışıkta bile varlıklarının sürdürür. Termitlerin varlığını anlamak için peşlerinde bıraktıkları izleri takip etmek önemlidir. Bazı belirtiler bırakırlar.

Laminat parkelerin kısımlarında ezilme yada beyaz içi sararmış küçük delikler görüyorsanız parke biti olarak bilinen termitlerin ahşapları içten içe kemirdiğine şahit olabilirsiniz. Bu parkenin altında, döşeme içlerinde parke böceklerin olduğunu gösterir. Parke böcekleri içerisinde ağaç böcekleri diğer bir adıyla tahta kurtları daha büyük ve yuvarlak delikler açar. Parkeleri kemiren düşmanları tanıdıktan sonra onların nasıl yok edileceğini anlamak önemlidir.

Parke böceklerinden tamamen kurtulabilmek için öncelikle parkelerin sökülmesi gereklidir. Kendileri küçük olmasına karşın zararları ciddi anlamda büyük olan böcekler evinizdeki parke ve ahşap malzemeleri kemirip ciddi boyutta hasarlara sebep olur. Küçük yada daha büyük delikler olan parkelere sprey uygulama yapıldıktan sonra 2-3 ay bekleyip tekrar bir ilaçlama ve sonrasında parkelerin deliklerinin doldurulması gerekir. Parke böcekleri ile mücadele de iki türlü yöntem uygulanır.

Ahşap Böceği İlaçlama Yöntemleri

Biri sıvı püskürtme ilaçlama bir diğeri ise sisleme geniş kapsamlı dumanlı ilaçlama şeklindedir. Ahşap kemiren böcek, parke bitti, parke böceği, tahta kurdu, termit değişik isimleri olan bu böceklerle mücadele evdeki parke ve döşemelerin kurtarılması için oldukça önemlidir. Parke böceklerini nasıl bileceğiz, zemin sistemleri farklılık gösterir. Laminant parke zeminler, pvc zemin kaplamaları, laminat parke zeminler gibi farklı bölgelerde bu tür böcekler görülebilir.

Kısacası bütün ev döşemelerinde parke böcekleri ile başınız derde girebilir. Ağızlarındaki kemirgen parçaların yapısından daha çok çevresel faktörlerden evlerdeki ahşap malzemelere saldırırlar. Parke böceklerinden emin olmak için 2-3 hafta aralıklarla detaylı bir şekilde zeminleri incelemeniz de büyük fayda vardır. Özellikle kapatılmış mekanların arada bir havalandırılması, tekrar tekrar kontrol ederek delikler oluşup oluşmadığını incelemek çok önemlidir.

Kanatlı parke böceği olarak bilinen tahta kurtları kırmızı, siyah ve sarı renklerde görülür. Küçük parke böceği olarak bilinen termitler tahta kurtlarına oranla daha küçük ve karıncaya benzer görünüm sergiler. Süpürgelik böceği olarak da bilinen bu böcekler alt kısımlarından yemeye başlayıp, buralardan dışarı çıkarak yüzeyde gezinmeye başlar. Parke böceği ısırır mı? nokta kadar küçük böcekler parke böceğimi? gibi değişik sorular ile karşılaşılır. Toz böceği olarak bilinmektedir ahşap kurdu beyaz kurt şeklinde olabildiği gibi sarı renkli görünümde de olabilir.

Uzun, oval, kahverengi ve siyah görünümlü tahta kurtlarıdır. Telefon üstünde küçük böcek görmeniz parke böceğine maruz kaldığınız anlamına gelir. Bu tür böcekler çoğunlukla beyaz toz böceği ve kuş biti olarak nitelenir. Tahta ve ahşap bitleri iri yapılı böcekler olarak dikkat çeker. Böceklerin oluşması genellikle nemli depolardan kaynaklanabilir. Tahta parkelerin doğal ağaçtan üretilmiş parkeler olduğu için bu ahşap malzemeler nefes alma özelliği sevgiler ve buda böceklerin oluşmasına sebep olur.

Profesyonel Destek Almanız Gerekir

Laminat parkelerin kendisi böceklenmeye sebep olmaz parkelerden üretilen ağaç malzemeler genellikle teknik kurutma işlemine tabi tutulur. Bu kurutma işlemi düzgün yapıldığı takdirde parkenin yüzey ve içerisindeki her şey kurutulmuş olacaktır bu işe böcek larvasının oluşumunu üretim aşamasında engeller. Ancak parkelerin böceklenmesi daha sonraki dönemlerde dışarıdan gelen böceklerden meydana gelmektedir. Zemin ve bodrum katlarda böceklenme durumları daha fazla görülür.

Sürekli rutubet ahşaplarda nemli oldukları için parkelerde gevşeme ve böceklerin daha kolay parke içlerine girmesine sebep olur. Ayrıca parke ıslanıyor ve düzgün kurtulmuyorsa nemden oluşan böcekler parkelerde hasara sebep olur pek çok böcek çeşidi nemden ve rutubetten dolayı evi istila eder. Parke böcekleri insanları ısıran ve zehirleyen özellikte değildir. Yani direkt olarak insanlara zarar vermez ancak tahta kurtları ve mobilya böcekleri ahşap malzemeler için ciddi anlamda zarar teşkil eder. Bu böcekler lamine parkelere minik açıklarından içeri girerek içerde tüneller açabilir.

Bu böceklerin oluşması ve yüzeye çıkmasını engellemek için oluşan tüm boşlukların güzelce kapatılması gerekir. Tahta kurtları bulaştıktan sonra çözümü son derece zordur bu nedenle onların oluşmasına sebep olacak özellikleri ortadan kaldırmak önemlidir. Aldığınız tüm önlemlere karşın parke böcekleri evinizden bir türlü gitmiyorsa yapacağınız tek şey profesyonel bir ilaçlama firmasından destek almaktır. Ancak yüzeysel uygulamalar yeterli olmaz bilindiği gibi ahşap kurtları ve tahta kurtları tahtaların, ahşapları ve parkelerin içerisine girerek içten içe kemirilme ve tüneller açarak ilerler.

Bu ise yüzeysel uygulamada parke içindeki kurtların ve larvaların etkilenmeyeceği anlamına gelir. Parke böcekleri ile mücadele kokulu ve yakıcı etkili ilaçlar yardımı ile yapılmalıdır basit ve ucuz ilaçlar parke böceklerini yok etmekte yetersiz kalır. Ağaç kurdu ilaçlama ve tahta kurdu ilaçlama uygulamaları 1. sınıf ilaçlardan seçilerek yapılmalıdır. Atlas Türk ilaçlama parke böcekleri ile mücadelede birinci sınıf ilaç ve profesyonel yöntemleri kullanarak yaşadığınız şikayetlere çözümü almak için çaba gösterir. Böcek türüne göre ilaç ve ilaçlama yöntemi uygulamak çok daha yüksek çözüm almada önemli etkenlerin başında gelir.

2 cevap

  1. Emine Altuntaş dedi ki:

    Duvarda siyah diski birakiyor supurgeliklerde kucuk delik aciyor onune gecemiyoruz cok ilaclama yapildi vucutta hep geziyor hissi oluyor bu ne bocegi olabilir acaba fotografida var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir