0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Örümcek Türleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Örümcekler sekiz bacaklı bir tür olup, gövdeleri iki bölümden meydana gelir. Örümcek türleri kanatsız ve antensiz bir yapıdadır genellikle nemli ortamları tercih ederler. Böcek ilaçlama servisi almak zehirli örümcekler ile mücadele için en önemli silahtır. Örümcekler daha çok döşeme altı, bodrum katları, binaların rutubetli bölgeleri gibi yerlerde yaşamayı tercih eder. Bazı örümcek türleri havalandırma boşluklarında, atıl odaların köşelerinde, çatı katlarında ve kuru sıcak bölgelerde yaşamayı tercih eder.

Genellikle karanlıkta saklanarak yaşam sürerler böceklerden diğer örümceklerden avlaya bildikleriyle beslenirler. Dişi örümcekler içinde yavru örümceğin çıkacağı bir kese üretir yavru örümcek bir dizi kabuk değişimi geçirir ve sonunda erişkin hale ulaşır. Çiftleşmek için erkek örümcekler dişi örümceklere kur yaparlar. Örneğin zıplayan erkek örümcek dişilerini etkileyebilmek için oldukça zorlu bir dans gösterisi sergiler. Çiftleşmek erkek örümcekler için tehlikeli ve ölümcül hale gelebilmektedir.

Çünkü çiftleşme sonrası dişi örümcek erkek örümceği genelde yiyebilmektedir. Dünya üzerinde on binlerce örümcek çeşidi yaşam sürer. Eklem bacaklıların bir şubesinden olup 8 adet bacakları ve 3 bölümden oluşan vücut yapıları vardır. Akreplerin olduğu gibi örümceklerin de görme yeteneği çok fazla gelişmemiştir. Sadece zıplayan örümcek gibi bazı türler çok ciddi görüş yeteneğine sahiptir. Örümceklerde çiğnemek için ağız yeterli değildir. Çoğunlukla tükürük bezindeki enzimler ile kurbanlarını parçalar ve sonrada yerler.

Örümceğin karın yapısı büyük parçalı yiyecekleri yiyebilmek için uygun şartlarda donatılmamıştır. Bütün örümcek türleri neredeyse tamamına yakını vahşi bir özelliktedir. Örümcek türleri içinde sadece bir tür bitkilerden beslenen örümcek olarak tespit edilmiştir. Yapı olarak elastik ve dayanıklı ağ üretebilme özelliğine sahip yetenekli canlılardır. Genellikle yumurta keselerini oluşturmak ve kendilerine ait alanların çizgilerini belirlemek için ağlarını kullanmaktadır.

Örümcek Türleri Ve Özelliği

Örümcek ağının şekli ve yapısı örümcek türlerine göre değişkenlik gösterir. Bazı örümcekler huni şeklinde ağ yaparken bazıları küre şeklinde, bazıları oldukça düzenli yapar. Ancak kimileri ve gelişi güzel örümcek ağları ile kendileri için oluşturdukları boyutlarda yaşam sürer. Yuvaları olmadığı için oradan oraya dolaşır ve buldukları delikler arasına girip gizlenirler. Örümcek türleri binlerce olmasına karşın Türkiye’de 650 civarında örümcek çeşidi bulunmaktadır. Evlerde ise birkaç tane örümcek türü ile karşılaşılır.

Türkiye’de yaşayan örümcek çeşitlerinin büyük bir çoğunluğu zararsızdır ancak bazı örümcekler son derece zehirli ve tehlikelidir. Zehirli örümcek türleri içerisinde yalancı karadul örümceği kendini savunmak için yaşar. Görünüş olarak kahverengi soluk görünümlü tipik örümceğin şeklinde karın yapısı vardır. Dişileri 15 milimetre kadar büyüklüktedir kurduğu ağlarda baş aşağı sarkarak beklerler. Yakından bakıldığı zaman Karadul örümceği ile benzerlik gösterir. Genellikle büyük bitki örtüsü ve rahatsız edilmesi fazla mümkün olmayan yerleri tercih ederler.

Kentsel alanlarda kullanılmayan atık bölgeleri tercih ederler. Örümcek türleri genellikle tehdit hissettiği zaman ısırır. Örümcekler gece avlanır kurdukları ağ ve değişik bölgeler içinde saklanarak geçirir. Yetişkin dişileri 8 milimetre erkekler 6 mili metre civarında ve kahverengi renkli olarak karşımıza çıkarlar. Kurt örümcekleri dişilerde yumurta keselerini karınların altındaki bölgede yapışık bir biçimde taşımaktadır. Ergin örümcek yumurtadan çıktıktan sonra yaşamını birkaç hafta annelerinin sırtına tırmanırlar ve zaman geçirirler.

Uzun bacaklı örümcekler genellikle orman ve kır gibi bölgelerde yaşam sürerler 3,5 ve 9 metre civarında vücut yapılarına sahiptir. Vücutlarının üst kısmı açık gri, kahverengi renkler ile karşılaşılır. Dişiler yumurtalarını genellikle toprağa bırakır yumurtaları kışı burada geçirip, baharda çatlayarak açılar. Her yıl yalnızca bir tane yumurta bırakılır. Ağaç gövdelerine tırmanırlar. Yaşam sürmek için besin kaynağı ararlar. Tırtıl, küçük sümüklü böcek ve böcek larvası gibi besinlerle beslenme yolunu seçerler.

Örümcekler Nasıl Ürer?

8 gözlü örümcekler evlerde genellikle sonbahar aylarında görülür. Dişi örümcekler bacakları ayrık 11-18 milimetre erkekler ise 14 milimetre arasında değişir. Bacakları bariz şekilde kıllıdır ağırlık olarak renkleri kahverengi bir vücut yapısına sahiptir. Dişileri tırnak büyüklüğünde beyaz ipek kaplı yumurta kesesi üretir. Erkek ölmeden önce dişiyle bir defa çiftleşir. larvanın olgunluk aşamasına gelmesi için yaklaşık 2 yıl alır. Garaj, bahçe ve binalarda bulunurlar. Genellikle köşe bölgelerde yaşarlar.

Beyaz tüylü örümcekler yetişkinler 6 ile 20 milimetre arasında değişir. Erkeklerin boyu 13 ve 5 milimetre arasında değişir. Renkleri sarı ile koyu gri arasında farklılık gösterir. Dişi örümcekler genellikle baş aşağı asılı durarak telaşlanan avını bekleyerek avlanır. Ani bir şekilde yakalar hızlı bir şekilde ağlarına sararlar. Çiftleşme sonrası nadiren dişiler erkekleri yiyebilir. Kendi ördükleri ağlar üzerinde yaşam sürerler. Haziran, kasım aylarında soğuktan ölene kadar ortalıkta görünebilir.

Zebra örümceği dişilerin boyu 5 ile 9’un milimetre arasında gelir. Erkekler ise 5 ile 6 milimetre siyah, beyaz örümcek türleri ayırt edici çizgilerle anlaşılır. 8 gözleri ile inanılmaz bir görüş özelliğine sahiptir. Yiyecek bulmak için çevik atlama ve avını yakalayabilmesi özelliğine sahiptir. Dişiler yumurta keselerini genç örümceklerin gelişmesine kadar korur. İç alanlarda pencere üzerinde veya köşelerde perde arkasında gizlenirler. Güneşli günlerde çitler, duvarlar ve bitkiler üzerinde görülebilir. Avlarını takip ederler örümcekler kimi zararlı, kimi ciddi şekilde tehlikeli zehir taşıyan canlılardır.

Örümcekler ile mücadele için saklanma alanlarının iyi tespit edilmesi ve evin genelinde ilaçlama yapılması şarttır. Zehirlenme ve örümcek sokmaları akrep sokmasından sonra en tehlikeli özelliktedir. Örümcek ilaçlama yaptırarak evin içindeki örümceklerin yok edilmesi ve olası tehlikelerin ortadan kaldırılması gerekir. Unutmayın örümceklerin hangisinin zehirli ya da zehirsiz olduğunu bilemeyeceğiniz için tehlike boyutu her zaman vardır. Bu nedenle örümceklere karşı böcek ilaçlama mutlaka gereklidir.