0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Nokta Kadar Küçük Böcekler

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Nokta Kadar Küçük Böcekler insanlar tarafından en zor fark edilen mikroskobik canlılardır ve böcek ilaçlama işlemi zordur. Toz benzeyen böcek, evde minik beyaz böcek gördüm bunlar nedir? gibi çok çeşitli sorulara maruz kalırız. Evdeki küçük böcekler nedir? merak edenler için bir kaç minik böceğin olduğunu belirterek kısaca değinelim. Toz akarı, mite, beyaz nem böceği, kuş biti ve toz böceği gibi minik toz pireleri minik böceklerdir. Evde görülen küçük böceklerin içinde en zor görülenleri hiç kuşkusuz mite ve toz akarlarıdır.

Çıplak gözle çok zor görülür ve anlaşılması hayli zordur. Nokta kadar beyaz böcekler çoğu zaman insanlar tarafından toz zannedilir ancak dikkatli bakınca hareket ettiği anlaşılır. Belkide en zor kontrol altına alınan minik toz böceği ve beyaz nem böcekleri pek çok insanın adeta uykularını kaçırır. Hem boyutlarının çok minik olması, hem de çok hızlı üremeleri ile erken fark edilmedikleri zaman evin hemen her bölgesini istila ederler.

Yeni yapılan sıfır binalarda, yada su basması yaşanmış, rutubet çeken sıvasız cepheli evlerde nem böcekleri sıkça ortaya çıkar. Nem ve toz böceği olarak isimlendirilen minik boyutlu bu canlılar küflenme, sıvaların rutubetten kabarıp dökülmesi ve yeteri kadar havalandırılmayan konutlarda görülmektedir. Bu minik nokta kadar haşerenin değişik isimleri olmasına karşın ortak özellikleri nemlenme ve su çekmesi gibi şartlardan kaynaklanmasıdır.

Minik Böcek Çeşitleri

Toza benzeyen böcekler aslında ne ilaçlama firmalarınca, nede insanlar tarafından pek bilinmeyen oldukça sinsi bir türdür. Evdeki Minik Böcekler diye aratınca karşınıza farklı böcek isimleri çıkmaktadır bu ise yaşanılan sorunun kaynağının ne olduğunu anlamakta zorlanılır. Toza benzeyen beyaz böcek aslında toz akarlarının farklı bir türü olup yaklaşık 3 000 türden sadece bir kaçıdır. Minik böcek çeşitlerinin daha çok nem ve rutubetli mekanlarda ortaya çıkması havalandırması yeterli olmayan, ve su çeken ortamları baş şüpheli kılar.

Beyaz toz böceği, rutubet biti, küf böceği, beyaz nem böceği, mite, kitap biti gibi değişik isimler ile karşımıza çıkarlar. Beyaz, kahverengi ve siyah renkleri görülmektedir. Toz gibi minik haşereler aslında evdeki küf, nem, rutubet ve çürümüş bir yiyecekten bile ortaya çıkabilir. Şayet tatile gitmiş ve giderken ekmeği poşette unutmuşsanız, kuru gıdalar bozulup küflenmişse bu tür böceklerin oluşma ihtimali yüksek olasılıktır.

Yeni sıfır binalarda minik nem böcekleri çok yaygın şekilde ortaya çıkar. Böylesi yeni konutlarda çok fazla görülmesinin nedeni çok hızlı inşa edilip kısa sürede biten ve insanlara satılıp oturulan konutların kurumadan oturuma açılmasından kaynaklanır. Yapının tam olarak nemini almaması küflenmeye neden olmaktadır. Kapı kasalarının içleri, parkelerin alt kısımları, su çeken bölgeler nokta kadar böcekler için potansiyel üreme yerleridir.

Küflenme Rutubet Bitini Tetikler Mi?

Binaların inşasında kullanılan beton belirli bir zaman içinde kuruyup suyunu çeker. Daha ıslakken sıvalar yapılıp, evin içine ahşap malzemeler montaj edilince arada ısı dengesizliğinden dolayı ıslaklık meydana gelir. Kısa zamanda buralarda küf ve pamuksu rutubet oluşur. Parke, dolap, kapılar ve diğer ahşap malzemelerin erken monte edilmesi tam kurumayan beton bölgelerde ahşapla zemin arasında bir rutubet oluşmasını ciddi anlamda hızlandırır.

Buda ister istemez yeşil pamuksu bir küf tabakası oluşumuna sebep olur. İşte bu oluşan küf sporları canlı organizmalar olup, beyaz nem böceklerini tetikler. Çok minik boşluklara girebildikleri için bu böceklerin yok edilmesi bir hayli zordur. Nokta kadar küçük böcekler neden olur? diyorsanız en olağan şüpheli hiç kuşkusuz nem ve ıslak yerlerdir. Beyaz toz ve nem böcekleri çok ufak yapıları nedeni ile çok geç fark edilen ve genelde toza benzediği için böcek olacağı hesaba katılmayan sinsi bir böcektir.

Ancak titiz insanlar dikkatli bakmaları neticesinde toz sandıkları bu noktaların aslında yaşayan canlı bir tür olduğunu fark edebilmektedir. Nem ve rutubetten oluştuklarını açıkladığımız bu tür zararlılar evde rutubet olmasa bile bu böceklerin görülme olasılığı oldukça fazladır. Yeni alınan mobilya benzeri eşyaların depolarda beklemesi neticesinde kontrol edilmeden eve alınırsa bulaşma olasılığı hayli fazladır. Bu nedenle dışarıdan eve alınan eşyalar titizlikle incelenmelidir.

Rutubet Böceği Eve Nereden Ve Nasıl Gelir?

Evdeki küçük böcekler başta mutfak olmak üzere evin diğer bölgelerinde karşımıza hatta zaman geçtikçe kıyafet dolaplarında bile çıkmaktadır. İçlerinde en küçüğü toz böcekleri ve türevleri olarak bilinen akar ve mitelerin türleridir. En zor imha edilen böceklerde bu sınıfta yer alan nokta kadar boyuttaki ısırıp kaşıntı veren ve çocuklarda astım ile nefes yolu rahatsızlıklarını tetikleyen böcek türleridir. Yatak böcekleri olarak isimlendirilen, pire, tahta kurusu, toz akarı, mite ve maytlar oldukça rahatsız edici türler olarak, insanı ısırıp kaşınmaya sebep olan zor önlenen türlerdir.

Bu tür zararlılar yeni alınan bir mobilya, yatak benzeri eşyaların depodan çıkarılırken temizlenmeden getirilmesi gibi nedenler sonrası evinize bulaşabilir. Pencerelerin önüne konan kumru, güvercin gibi kuşlar yolu ise kuş biti denen böceklerin bulaşma ihtimalini güçlendirir. Nokta kadar böceklerin farklı türevleri olmasına karşın büyük çoğunluğu alerjen olup, kan emen parazit haşereler daha çoğunluktadır.

Bizi arayan pek çok müşterimiz bebek arabasını depoya kaldırdım eve bakmadan getirdikten sonra noktadan küçük toza benzeyen böcekler evi bastı diye yaşadıkları şikayeti bildirir. Bunun nedeni rutubetten havasız kalan kumaş bölgelerin aslında toz ve küf mantarlarına maruz kalması nedeni ile nemli ortamda hızla aktif hale gelip bu tür böcekleri tetiklemesidir. Çok tozlu ortamlar, yeşillik alanlar ve nemli kısımlar minik beyaz böceklerin üremesinde önemli etkenlerdir.

Evdeki Küçük Böceklerden Nasıl Kurtulunur?

Ev hanımlarının adeta kabusu haline gelen minik beyaz böcekler ile mücadele çok ama çok zor ve temizliği oldukça zahmetlidir. Bu böceklerin oluşmasını engellemek için öncelikle evdeki rutubetin yok edilmesi zorunluluktur. Sık sık tozlu ortamların temizlenmesi, parke altı, kapı dipleri, dolap arkaları gibi yerlerde oluşan rutubetin önlenmesi, evdeki ısı dengesinin sağlanması şarttır. Uzun süre çamaşır sepetinde bekletilen çamaşırlar, neme maruz kalan kıyafetler, havasız mekanlar, küflenmiş ekmek ve bakliyatlar bu böceklere son derece uygundur.

Nokta Kadar Küçük Böcekler İle Mücadele bireysel olarak kesinlikle mümkün değildir. Ayrıca doğal böcek ilacı ile çözümde yoktur. Ancak evin sık sık havalandırılması, ıslak zeminlerin kurutulması, tozun sık, sık süpürülmesi, duvar diplerinin sirkeli, limonlu ve çamaşır suyu karışımı ile temizlenmesi yavaşlatıcı etki gösterebilir. Evdeki Küçük Böcekler başta nem ve rutubet olmak üzere, insan derisi kalıntıları, saç dökülmesi ve toz gibi sebeplerinde etkisi ile beslenip çoğalmaktadır.

Nokta kadar minik böcekler en zor ölenlerdir ve mücadelesi çok zordur. Renkleri siyah, kahverengi, beyaz ve krem renklerde olup değişik boyutlarda kimi hareketsiz gibi durarak, kimi zıplayarak, kimide ısırıp karşımıza çıkar. Böcekler aleminde en küçük boyutlu ancak en belalı böcek türüdür. Toz ve nem böceklerinin ilaçlaması kokusuz ilaçlar ile yapıldığı takdirde etki çok zayıf kalacağı için defalarca ilaçlama yaptırsanız da netice değişmez.

Nokta Kadar Böcekler Nasıl İlaçlanmalı?

Evdeki Küçük Nokta Kadar Böceklerin İlaçlama Şekli mümkün olduğunca ulv ilaçlama yöntemiyle yapılmalıdır. Buharlama ve dumanlı ilaçlama denen sisleme tarzda bir uygulama şeklidir. Spreyli yöntem kısmi bölgelerde uygulandığı için aşırı üremeye başlayan toz böceği ve nem böceği şikayetinde çözüm sunması söz konusu bile olamaz. Bu nedenle bu böceklerin oluşma nedenlerini ve ilaçlama konusunun iyi bilen firmalarla çalışılmalıdır

Örneğin dolap arkası ve araları, parkelerin altları, duvar içleri gibi bölgelere ulv ilaçlama bile belirli bir noktaya kadar nüfuz edebilmektedir. Aslında kullandığımız ilaçlar yüzeydeki böcekleri çok kolay imha edebilmektedir. Asıl zorluk parka altı, dolap arkası bve duvar aralarıdır. Boyutları küçüldükçe gizlenme noktaları hava geçirmeyecek bölgeler olarak öne çıkar. Buda bu böceklerden tek ilaçlama ile yüzde yüz kurtulmanın mümkün olmayacağı anlamına gelir. Evdeki Küçük Böceklerden Kurtulmak için en etkili ilaçların kullanılması bile yeterli olmamaktadır.

Yaşadığımız deneyimler sürekli ara bölgelerden çıkan böceklerin insanları rahatsız etmesi şeklindedir. Ortalama 2 hafta ile 3 hafta kadar sürekli böceklerin öldüğü daha sonra ortadan kayboldukları şeklindedir. Ancak kış ayı gelip evde rutubetlenme oluşması bu böceklerin tekrarlamasını tetikler. Parke altında ve duvarlarda oluşan rutubetli noktalar ciddi anlamında nokta kadar böceklerin oluşmasına sebep olur. Atlas Türk ilaçlama en iyi ilaç ve yöntemi kullanır ve müşterilere doğru bilgilendirmeyi yapar.

36 cevap

 1. Nuran dedi ki:

  Yazınızı okudum.Maalesef aynı problemi yaşıyorum

 2. Burcu dedi ki:

  Ben yeni taşındım 1hafta oldu kapı kenar pervazlarında fayans kenarları pervaz kenarları çıldırıyorum uyuyamıyorum bebeğim var küçük birde kızım 2 3 çeşit var 1tanesinin resmini çektim nasıl gönderirim size psikolojim bozuldu artık iyice

 3. Aysel dedi ki:

  Merhaba benim evimde de bu küçük böceklerden bir türlü kurtulamıyorum bir defa ilaçlama da yapıldı ama hiçbir fayda etmedi ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz acaba

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Merhaba zor kontrol edilen bir tür. 3 yada 6 ayda bir ilaçlama yaptırın. Yada kendiniz uygulama yapabilirsiniz.

 4. Seda dedi ki:

  Ben bir aya yakın evde değildim ve eve geldigim de arka balkonda iki güvercin yavrusu gördüm kıyamadım dokunmaya, iki haftadır evdeyim hala oradalar ve bir haftaya yakındır siyah nokta şeklinde böcekler ile iki üç defa karşılaştım, sanıyorum ki balkondan dibindeki yatak odasına geliyo camı açamıyorum korkuya ve üzerimde dolaşıyor kaşındırıyor ayriyeten çok rahatsız edici odada uyuyamıyorum. Kuşlar gittikten sonra balkon cam vs her yeri temizlesem bu böcekler hala evde barinir mı?,ve Sizin ulv ilaçlama yöntemi bu konuda etkili mi?

 5. yılmaz üstündağ dedi ki:

  siğara böçeği ( tütün biti ) etkili ilaç nedir

 6. yılmaz üstündağ dedi ki:

  tütün bitine etkili olduğu ifade edilen hangi ilaç içerisinde ” CYPERMETHRİN bulunmaktadır bilği veririseniz mutlu olurum.teşekkürler

 7. Serap dedi ki:

  Ya of delireceğim sizin anlattığınızın aynısı bende de var odamda kitapların arasına da giriyor masamı yeni aldım 4 5 ay sonra bunları gördüm odama bile giremiyorum meydan onlara kaldı nasıl kurtulacağım anneme ilaçlatalım desem ne gerek var diyecek lütfen yardım edin

 8. Dönüş dedi ki:

  Iyi günler Sakarya’da oturuyorum ve 2 aydır milimetrik boyutlu gri renkli tarif ettiğiniz böceklerden evimde mevcut aslında Kocaeli ‘den gelen bir firmaya 2 defa ulv ilaclattim azaldılar ama hâlâ yeni çıkanları var Istanbul dışı hizmetiniz mevcut mudur yana bana önerebileceğiniz bir durum var mıdır ?
  Taşınsam yeni gideceğim eve eşyalarla gelir mi ?
  Telefonunuza ulaşamadım ama inşallah bu şekilde ulaşabilirim şimdiden teşekkür ediyorum

 9. Özlem dedi ki:

  Merhaba bu böcekler için hangi ilaçları kullanıyorsunuz. Kothrine ile kendim yaptım ama hala devam ediyor

 10. Aysenur dedi ki:

  merhaba Cildirmak uzereyim ufacik minicik gozukmeyen bocek var yani bit kadar napsam bilmiyorum lutfen yardimci olun ismini cismini bilsem ona gore arastiririm napicagimi

 11. nergız dedi ki:

  bendede nokta seklınde kucuk sıyah bezay bocekler var yatak odada oturma odasında her yerde cıldırıyorum artık ılaclama cagırdım buhar sytemle yaptılar ama yınede temızlık yaptıgın halde göruyorum yardım edın
  lutfen arayın benı 05469301312

 12. Yesim dedi ki:

  Evim sarilmis durumda kiyafetlerim dolaplarim halilarim birde kalitimlar var beyaz parca parca birseyler birakiyorlar herseyin uzerinde mutfakta baharatliklarimda bile cok kotu durumdayim bu jiraktiklari sey nedir yumurtalarimi deliricem lutfen resim cektim size atmak istiyorum lutfen yardimci olun size ilaclatmak istiyorum resimleri size nasil atabilirim🙏😔

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Merhaba beyaz nem böceği olarak geçer onlar. Muhtemelen baharatlardan yada evdeki nemden meydana geldi. web sitesinde telefon var watsab numarası.

 13. Engin dedi ki:

  Benim sorunum kuşlardan kaynakli gozle gorulmeyen cok kucuk bocekler var onlari yok etmem icin yardimci olurmusunuz

 14. Selman dedi ki:

  Kuş kafesinin bakımsızlığından nokta kadar küçük sarı böcekler türeyip bütün odayı sarmışlar. Her yeri çamaşır suyu daha sonra sirke ile sildikten sonra ilaçlama yapıldı. Kafesi attık ve başka rutubet kaynağı yok odada. Bir kaç kere sis oluşturan spreyleri kullanıp bunlardan kurtulma şansım ne kadar? Ne tavsiye edebilirsiniz? Çok teşekkür ederim.

 15. Sevinç dedi ki:

  Merhaba komsumda balkonda otururken masanın üstünde minik siyah bocekler vardı iki gündür üstümde görüyorum hatta yüzümde buluyorum kasintidan ölüyorum heryerim yara içinde kaldı bunun bı çözümü varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir