0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Nokta Büyüklüğünde Böcek

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Nokta Büyüklüğünde Böcek dolap biti ,nem böceği, toz böceği gibi isimlerle anılır. Evde nem böceği olarak bilinen minik böcekler ile mücadele zordur. Evdeki küçük böcekler için böcek ilaçlama yaptırmanız çoğu zaman çözüm olmasına karşın bazı böcek türleri tek ilaçlama ile önlenemez. Özellikle evin her tarafına yayılmışlar ve her odada varlarsa mücadelesi oldukça zordur. Nokta kadar boyutları ile tedirginlik oluşturan bu böcekler insanların bireysel olarak böcek ilacı sıkmasına karşın hiç bir sonuç elde edemediği toz gibi böceklerdir.

Minik böceklerin bazıları çok kaşıntı yapar bu gibi böceklerin ortamdan arındırılması için evi kapsamlı olarak ilaçlatmak şarttır. Minik toza benzeyen böcekler ne tür bir böcek olabilir diye merak ediyorsanız bu böceklerin birden fazla türü vardır. Şayet evin her tarafında kavrulmuş susam şeklinde kör bir görünümde insan vücudu sıcaklığını hissedince harekete geçen sert kabuklu böcek görüyorsanız bunlar susam böceği olarak bilinen böceklerdir.

Sadece mutfaklarda görülmez, cam kenarları, evin diğer odaları, mutfak, yatak odası gibi tüm evi sarmış bir şekilde insanların ciddi anlamda huzurunu kaçırır. Evde sinsice dolaşan böcekler arasında beyaz toz böcekleri oldukça fazladır. Bilindiği gibi böceklerin insan sağlığı açısından çeşitli zararlara mevcuttur. Özellikle evde fark edilmeden dolaşan küçük yapılı böcekler insanlara hissettirmeden sayılarını binlere 100 binlere kolaylıkla ulaştırabilir. Böceklerin ortamlarda yaşanmasını engellemek için onlara ideal yaşam koşulları sunan şartları ortadan kaldırmanız gerekir.

Minik beyaz böcekler toz ve rutubetten oluştuğu için evdeki tozlu alanların süpürülüp, temizlenmesi rutubet ve nemin ortadan kaldırılması şarttır. Toza benzeyen minik böcekler ile mücadele oldukça zordur. Böcek çeşitleri arasında pire, yatak böceği, kuş biti, beyaz nem böceği, mite, ev tozu akarı gibi canlılar insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Minik toz böcekleri evlerin içine girip yerleştikleri zaman hızlı ürer ve insanlar için hayatı çekilmez hale getirir.

Yatak Böcekleri Sağlık İçin Tehdittir

Yatak böceği ismi verilen minik yapılı böcekler insanların yatak bölgesine yerleşir ve insanların deri döküntüleri, saç ve tırnak parçaları ile beslenir. Ayrıca dışkıları alerjen yapılı olduğu için insanlarda ciddi anlamda kaşıntıya sebep olur. Yatak böcekleri arasında tahtakurusu gibi kahverengi ve daha iri yapılı böcekler olurken, pire gibi siyah zıplayan türler ile şeffaf, kahverengi görünümlü minik nokta şeklinde böcekler vardır. Yatak böceklerinin çoğunluğu parazit kan emici asalaklar olarak dikkat çeker ve insanların yatak bölgesine yakın yerlerde yaşam sürer.

Yatak böcekleri çoğunlukla seyahat eden insanlar vasıtasıyla bir mekandan farklı mekana, yada bir şehirden başka bir şehre taşınır. Özellikle düşük bütçeli konaklama alanlarında kalan insanlar tahtakurusu, pire, uyuz böceği, toz akarı benzeri yatak böceklerine maruz kalabilir. Valizler ve kıyafetler vasıtası ile evlerine taşınan bu böcekler evlerinde ciddi bir sorun haline gelir ve insanların çaresizlik içerisinde ne yapacağını şaşırmasına sebep olur.

Yatak böceklerinin tamamı gözle görülen ve hemen tespit edilebilen bir boyutta değildir. Tahta kuruları büyük yapılı olmasına karşın sinsi ve dip bölgelerde saklandığı için gündüzleri ortalıkta pek dolaşmaz pireler ise siyah susam tanesinden daha küçük zıplayan bir özelliktedir. Beyaz çarşafla nevresimlerde sıçrarken tespit edilmesi daha kolaydır. Minik nokta kadar yatak böcekleri akar alerjenleri olarak dikkat çeker. Ancak bunlar gözle kolay, kolay görülmez.

İnsanlar gece uyurken bir şeyler tarafından ısırılıp sabahları kalktıkları zaman vücutları, ayak bölgeleri, kollar ve boyun bölgelerinde çeşitli böcek ısırıkları ile karşılaşır. Bu böcek ısırıkları genellikle tahta kurusu, kuş biti benzeri asalak böceklerden kaynaklanır. Tahta kuruları ile pirelerin yetişkinleri daha kolay fark edilirken yavruları ve yumurtaları çok da zor tespit edilmektedir. Bazı yatak böcekleri 18 ay kadar hiçbir şey tüketmeden hayatta kalabilir. Bu ise yatak böceklerinin ne tür bir tehdit haline geleceğine en açık işarettir.

Minik Böceklerin Isırması

Gececi böcekler olarak bilinen bu canlılar yatak bölgelerinde gizlenerek insanlar için ciddi sorun kaynağı haline gelir. Ancak pisliklerini gözlemleyerek ne tür böcek olduğunu anlamaya çalışmanız faydalıdır. Susama benzeyen böcekler daha çok duvarlarda, halıda ve evin değişik bölgelerinde görülür ancak yatak böcekleri daha çok çarşaf, yastık, yatağın altı, baza etrafı gibi bölgelerde yuvarlanır. Sabahları yatağınızda kahverengi yada siyah lekeler görüyorsanız iğne ucu boyutunda bu kalıntılar yatak böceklerinin dışkıları olarak dikkat çeker.

Bu tür böcekler duvarlardaki çivi delikleri, çatlaklar, çerçeve kenarları, kapı dipleri gibi pek çok bölgeye gizlenebilir. Yatak böceklerinden korunmak için mutlaka profesyonel yatak böceği ilaçlama yaptırmanız şarttır. Seyahate gittiğiniz zaman kıyafetlerinizi ve çantanızı kesinlikle yataklar üzerine bırakmayınız. Valizlerinizi kapalı tutun ve yüksek bir yerde muhafaza edin. Döndüğünüz zaman kıyafetlerinizi hemen makineye atarak yıkanmasını sağlayın.

Isıran böcekler arasında pireler ile tahta kuruları önde gelen türlerdir. Tahta kurusu daha iri iken pireler daha minik yapıdadır. En istilacı ve zor önlenen yatak böcekleri toz akarı, beyaz toz böceği, ve miteler diye bilinen alerjen ev tozu böcekleridir. Çıplak gözle çok zor anlaşıldıkları için böcekler hızlı şekilde ürer insanların adeta kabusu haline gelir. Ayrıca çok zor kontrol altına alındıkları için mücadelesi en zor olan böcekler olarak dikkat çeker. Nokta büyüklüğünde böcek dolap biti olabileceği gibi beyaz nem böceği olarak isimlendirilen böceklerde olabilir.

Minik yapılı böceklerle mücadele insan sağlığının korunması için son derece önemlidir. Ancak bireysel olarak kimyasal ilaç alarak bu böcekleri ortadan kaldırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bilindiği gibi en zor ölen böcekler arasında yatak böcekleri ön sıralarda gelir. Özellikle mite, toz akarı, beyaz nem böceği, kuş biti gibi küçük yapılı böcekler çok zor önlenen türler olarak dikkat çeker. Ayrıca insan saçını döken böcekler olarak bilinen bazı türleri de mevcuttur.

Saç Döken Minik Böcek Nedir?

Bunlara saçkıran böcekleri denmektedir. Bu tür böceklerin varlığı ancak saçların kırılıp ciddi şekilde dökülmeye başlaması ile anlaşılır. Saçta birkaç tane dökülmeler şeklinde durum giderek artış göstermesi söz konusu olur. Giderek artan bu dökülmeler saçkıran tedavisi alınmasına sebep olur sinsi hareket eden bir hastalık olduğu için belirtileri hemen anlaşılamaz. Ancak saçların dökülmeye başlaması ile fark edilir ve insanları ciddi anlamda rahatsız eder.

İnsan saçında olumsuzluğa sebep olan saçkıran böceği süratle cilde bulaşan ve hızlı yayılan bir mantar çeşidi olarak bilinmektedir. Saç kıran böcekleri mantar türünün neden olduğu bir cilt hastalığı olarak öne çıkar. Saç döken böceklerin dişileri erkeklere oranla çok daha hızlı ve güçlü bir yayılma eğilimi gösterir. Saçın her bölgesinde kolayca yerleşen ve kalıcı hale gelen yapıları ile son derece zararlıdır. Saçkıran böceği hemen herkeste görülmesine karşın çocuklar ve gençlik aşamasında daha fazla görülür.

Özellikle bünyesi zayıf olan hassas yapılı insanlarda daha fazla ortaya çıkar. Saçkıran tedavisi biraz zor olmasına karşın bulaşıcı değildir. Aynı ortamda yaşamak ve temasla bulaşma gibi bir durum söz konusu olmaz. Saçkıran böcekleri gibi beyaz nem böceği ve toz akarları da gözle görülmesi oldukça zor böceklerdir. Bunların değişik bir türevi olan uyuz böcekleri ise insan derisi altına yumurtasını bırakarak insanlara kabus yaşatan bir böcek türüdür.

Hem psikolojik rahatsızlıklara sebep olur, hem de insanlara ciddi anlamda uykusuzluk benzeri rahatsızlıklar verir. İnsan sağlığına zarar veren böcekler hemen fark edilerek önlem alınmadığı zaman evde ciddi anlamda yayılmaya sebep olacakları için mücadelesi çok daha zor olmaktadır. Minik yapılı böceklerle mücadele hem zor hem de kapsamlı bir ilaçlama alınmasını zorunlu kılar. Bu işin ancak profesyonel toz böceği ilaçlama firmaları tarafından yapılması gerekir. Toz böcekleri oldukça minik yapılı ve dirençli canlılardır.

Alerjen Yatak Böcekleri İle Mücadele

Susam böceği ve sigara böceği olarak bilinen türler daha çok açık bölgelerinde bulunur. Sert kabuklu uçan böcekler olarak niteledikleri için duvarlarda daha fazla görülür. Susama benzeyen böcekten nasıl kurtulunur? diyorsanız bu böceklerin ürediği yerleri tespit etmeli, bozulmuş gıdaları atmalı, evde ilaçlama yaptırmalısınız. Küçük siyah uçan böcekler ile zıplayan böcekler nelerdir? diyorsanız pireler zıplayarak hareket eder ancak küçük siyah uçan böcekler muhtemelen meyve sineği gibi sinek türleridir.

Yatak böceği insanlar açısından sıkıntılı bir sürece sebep olduğu için kapsamlı bir mücadele yapılması gereken böcek türüdür. Yatak böcekleri ile mücadele bireysel olarak çözüm sağlamaz. Pire, tahta kurusu, kuş biti, mite gibi böcekler ile mücadelede en etkili böcek ilaçlarının kullanılması şarttır. Akar ve alerjen türleri ile mücadele en zor özellikte olduğu için bu böceklere karşı periyodik akar böceği ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Evde sinsice dolaşan böcekler ile mücadele diğer türlere oranla daha zordur bu nedenle alacağınız ilaçlama servisi son derece etkili olmak zorunda ve belirli aralıklarla ilaçlama yapılmasını zorunlu kılar. Atlas Türk ilaçlama firması olarak yatak böcekleri ve minik nokta kadar böcekler ile mücadelede daima en etkili ilaçları kullanıyoruz. Ancak minik toz böcekleri ile mücadelede böcek ilaçlama garantisi vermek söz konusu değildir. Bu nedenle ilaçlama yaptıracağınız zaman doğru bilgi edinmeli ve profesyonel haşere ilaçlama firmaları ile çalışmanız önemlidir.

Alerjen ev akarları, kuş piresi, tahta kurusu, pire, benzeri yatak böcekleri hem sinsi hem de dirençli yapıda böcekler olarak bilinir. Ev ilaçlama yaptıracağınız zaman toz böceği ilaçlamasında doğru yöntem ve çok etkili ilaç kullanılması gerekir. Sprey uygulama ve kokusuz ilaç yetersiz kalacağı için sisleme yöntem ve az kokulu karışım ilaç yada tamamen kokusuz ilaçlama için karışım ilaçlar kullanılmalıdır. Çünkü bu böcekler çok zor ölür.

2 cevap

  1. Damla dedi ki:

    Bu nokta böcekleri konusunda ilaçlama nasıl yapılmaktadır. Bilgi alabilir miyim

    • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

      Merhaba sisleme yöntem yada sprey uygulama yapılır. daire belirli bir süre kapatılıp havalandırmadan sonra eve girilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir