0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Mutfakta Küçük Kahverengi Böcekler

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Mutfakta Küçük Kahverengi Böcekler birden fazla türe ait olabilir. Sarı böcek olarak görülen birkaç böcek çeşidi mutfaklarda zaman, zaman sıkıntı sebebi olmaktadır. Böcek ilaçlama yapılan bu haşereler arasında sarı renkli böcekler içinde tütün böceği olarak bilinen sigara böcekleri, hamam böceği yavrusu, tahta kurdu ve tahta kuruları muhtemel şüpheliler arasında yer alır. Ancak mutfakta görülen küçük kahverengi sert kabuklu böcekler kuru gıdalar arasında zarara yol açar.

Gıdaların içinde görülüyorsa muhtemelen bu bakliyat böceği olarak bilinen sarı renkli tütün böceği olarak anlaşılır. Hızlı üreme potansiyeline sahip olduğu için kısa zamanda evin mutfağını hızlıca istila etmeleri mümkündür. Tütün böceklerinin sırt tarafları sert ve vücut yapısı oldukça dirençli bir özelliktedir. Sigara böceği ve tütün böceği olarak bilinen bu mutfak zararlısı gıdaların içinde çoğalarak gıdaların bozulmasını, kirlenip kullanılamaz hale gelmesine yol açar.

İnsan sağlığı açısından oldukça büyük bir risk meydana getirir ancak mutfakta sadece tütün böceği görülmez. Alman hamam böcekleri, kalorifer böceği, ağaç kurdu gibi böceklerde zaman, zaman sorunlara sebep olur. Ağaç kurtları genellikle ahşap malzemelerin içinde olurken, tahta kuruları yatak odasında insanları ısıran özellikte bir böcektir. Hamam böcekleri ise mutfaklarda en fazla görülen kahverengi ve sarı renkli böcekler olarak dikkat çeker.

Bu ev zararlısı kapı dipleri, pencere kenarları, parke araları, dolap arkaları ve içleri beyaz eşyaların motor bölümleri ve küçük ev aletlerinin iç bölgelerine gizlenir. Mutfak dolaplarını açtığınız zaman yada çekmeceleri çektiğiniz zaman kahverengi küçük hamam böceği yavruları insanın sinirlerini bozacak bir şekilde karşısına çıkar. Mutfak zararlıları evlerde üreme potansiyeline sahiptir. Mutfak zararlısı olarak en fazla karşılaşılan böcekler arasında tütün böceği ile kalorifer böcekleri en fazla şikayete sebep olan türlerdir.

Mutfak Ve Bakliyat Böceklerinin Zararları

Özellikle gıda maddeleri ile uğraşan işletmelerde kuru ürünlerin bekletilerek depolanması hem maddi olarak yük getirir, hem de uzun bir süreç ister. Buralarda en fazla sorun olan hiç kuşkusuz mutfak böcekleri ve fareler olarak bilinen türler depolanan gıdalarda çok ciddi zararlar verenlerdir. ürünlerin kalitesinin bozulmasına sebep olan hatta bazı ürünlerin tamamen kullanılmaz hale gelmesine yol açan mutfak zararlısı böceklerden kurtulmak önemlidir.

Bu böcekler gıdaları sadece kendileri tüketmekle kalmaz, bıraktıkları dışkılar, bıraktıkları mikroplu bakteriler nedeniyle ürünlerde kokma, ekşime ve bozulmaya sebep olurlar. Bu ürünlerin tüketilmesi esnasında kötü kokulara sebep olurlar. Hatta hiç yenemeyecek duruma geldikleri için ciddi manada müşteri kaybına da sebep olurlar. Ayrıca tohumluk ürünlerde çimler ve yeşermenin ortadan kalkmasına yol açarlar. Bilindiği gibi insanlar tükettikleri ihtiyaç maddelerini market, pazar, bakkal ve toptancılardan alır.

Bu ürünler ise insanların kiler ve gıda alanında yapılmaktadır. Örneğin kuru fasulye, pirinç, şeker, makarna, mercimek, baharat gibi malzemeler mutfaklarda uzun süre depolanan ve istiflenen gıdalar olarak öne çıkar. Devamlı insanlar için tüketim malzemesi olduğu için el altında bulunması gereken kışlık ürünlerdir bunlar. Mutfak böceği gıdaların depolandığı bu ürünlere musallat olan kahverengi küçük böcekler zaman içerisinde ürünlerin bozulmasına ve aşınmasına sebep olarak tüketilemez hale getirebilir.

Bu minik böcekler ısınan havalarla birlikte nem oranının artması ile mutfaklarda hatta yatak odalarında bile görülmeye başlamıştır. Evlerde bu böcekler gibi zararlı türler olup sağda solda uçuşup insanların sinirlerini bozan bir özelliktedir. Bu küçük canlılarda kuru gıda maddelerini çok severler sıcak ve nemin olduğu yerlerde sayılarını artırırlar. Günümüzde teknolojinin yardımı ile depo ve ambarlar kaloriferli ısıtma sistemleri ile kolayca ısıtılmaktadır.

Mutfak Zararlıları Ürünleri Bozar

Ev ısısının farklı olması, nemin bulunması böcekleri adeta kendine çeker. Mutfak bölgesi evin serin bölgelerinden biri olduğu için depo zararlısı böcekler açısından oldukça çekici bir özelliktedir. Mutfak ve kilerde bulunan bu böcekler ile mücadelede neler yapmasını bilmediği için insanlar ciddi sıkıntılar yaşar. Ayrıca dikkat etmedikleri için kullandıkları kuru gıda maddelerinin bozularak kullanılmaz hale gelmesini izlemek zorunda kalırlar. Kuru gıda maddelerinin depolanması için evin serin bölgesi seçilmek zorundadır.

Ayrıca kuru gıdaların bulunduğu ortam direkt güneş ışığından uzak kalmalı, havalandırılması sağlanmalıdır. Ancak kimi durumlarda ne yapılırsa yapılsın böcek istilası ister istemez yaşanmaktadır. Bu duruma en fazla sebep olanlar hiç kuşkusuz mutfak güveleri olarak dikkat çeker. Sağda, solda uçmaya başlayan yada duvarlarda tutunmuş kurtlar gördüğünüz zaman evi güveler bastığını anlamalısınız. Mutfakta uzun süre yaşamayı seven kimi böceklerin zararları kısaca şöyledir.

Mutfak böcekleri içinde tatlı kurt, sigara böceği olarak bilinen mutfak böcekleri mutfaklarda en fazla görülen mutfak zararlısı olarak dikkat çeker. Ürünlere en fazla zararları gıda dolabında vermektedir. İsminden anlaşılacağı gibi tütünler arasında görülen bu böcek tütünleri delik deşik bir hale getirir. Tütün böceği evlerde mutfak bölgelerinde kuru meyve, kumaş, tarhana, baharat, mobilya, kağıt gibi materyallere ciddi anlamda zarar verir.

Ekşilik böceği bu böcek başta kuru incir olmak üzere kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı, hurma gibi kurutulmuş ürünlere zarar verir. Ayrıca kuru soğan, ayçiçeği, kakao, mısır, buğday, yulaf, baklagil, fındık, baharat, ekmek, bisküvi, şeker, muz gibi çok sayıda ürüne zarar verir. Ekşilik böceği türleri ülkemizde kuru incirin en önemli zararlıları arasında bilinir. Hem larva hem de yetişkinler meyveler ile beslenirler. İnsan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden mantar türü taşıyıcı özelliği bulunmaktadır.

İki Tür Kahverengi Mutfak Böceği Vardır

Ekin kamburu bulaştıkları ürünlerde ciddi anlamda beslenerek ağırlık kaybına yol açar. Zararlıların gömlek kalıntıları, pisliği ve salgıladıkları maddelerin nitelik kaybetmesine yoğun bulaşma durumunda küflenme, kokuşma, bozulmalar ortaya çıkar. Ürünlerde zarar vermez ancak erginler ürünleri ciddi anlamda tüketerek zarar verir. Nokta kadar böcekler diye tabir edilen küçük yapılı böcekler arasında evde görülen küçük böcekler olarak tütün böceği diye bildiğimiz ambar zararlısı sıkça görülür.

Bazı insanlar evde küçük siyah böcek var, nokta kadar küçük siyah böcekler nedir? diye arayış içine girmektedir. Susam böceği olarak bilinen bu böcekler sigara böceği ve tütün böceği olarak ta isimlendirilir. Susam böceği ısırması olan bir böcek çeşidi değildir. Nokta kadar küçük beyaz böcekler diye tabir edilen bazı böcek türleri ise mutfak dolaplarının içinde görülür. Ancak çok minik oldukları için titiz insanlar tarafından fark edilir.

Bunlara ise rutubet ve nem böceği denir. Bunların türleri akar ve maytlarla aynıdır. Mutfak böceklerinden nasıl kurtulurum? evi sarı böcekler sardı sarı böceklerden nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle böceğin türünün ne olduğuna kesin emin olmanız gerekir. Çünkü minik böcekler arasında sarı böcek diye tabir edilen alman hamam böcekleri küçükken sigara böcekleri ile karıştırılabilir. Bu böcekler nemli ve karanlık ortamları sever.

Ancak banyo, mutfak, kiler gibi sıcak ve sessiz ortamları tercih ederler. Görüldükleri yerler duvar çatlakları, fayans boşlukları, tezgah arası, kalorifer peteğinin arkası, dolap boşlukları gibi değişik bölgelerdir. Alman hamam böcekleri antenli bir böcek türüdür. Bu nedenle tütün böceği ve sigara böceğinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Sadece renk olarak benzeşmesi dikkat çeker evdeki sarı böcek dolu her türlü besini tüketerek hayatını devam ettirir.

Mutfaktaki Kahverengi Böcekleri İlaçlama

Sigara böceği ve tütün böceği değişik özellikte sert kabuklu bir böcektir. Bu böcekler ile mücadelede etkili ilaçlar kullanılması gerekir. Perdelerde, duvarlarda, yerlerde ve eşyaların üzerinde görülebilirler ancak en fazla görüldükleri yerler kuru bakliyatlar ve kuru gıdaların içleridir. Aşırı derecede üremeye başladıkları zaman ürünlerde ciddi bozulmalara sebep olurlar. Mutfaktaki küçük kahverengi böceklerin yok edilmesi için böcek türüne göre farklı ilaçlama yöntemleri mevcuttur.

Jel ilaçlama yapılabilir ancak tütün böceği ve sigara böcekleri ile mücadelede genellikle jel ilaç kullanılmaz. Bu böcekler için daha çok kokusuz ilaçlar yardımı ile püskürtme şeklinde kokulu ve kokusuz ilaçlar uygulanmaktadır. İstilanın yoğun olduğu mekanlarda ise sisleme ilaçlama yöntemi kullanılır. Mutfaktaki kahverengi küçük böceklerin ortadan kaldırılması için etkili bir ilaçlama yapılması şarttır. Şayet sizde mutfağınızda siyah, kahverengi, sert kabuklu minik böcekler ile karşılaşırsanız evinizde bakliyat böceği olarak bilinen böceği var demektir.

Susam böcekleri olarak bilinen tütün biti ve bakliyat böcekleri önlem almakta geç kalındığı zaman hem insanların huzurunu kaçırır, hemde evdeki gıdaları bozar ve kirleterek bakteri saçar. Kalorifer böceği yavruları ile tütün böceği ve susam böcekleri renk olarak benzer. Kalorifer böcekleri antenli ve hızlı kaçan bir böcektir erginleri ise oldukça iridir. Mutfaktaki kahverengi böceklerin yok edilmesi için bulaşmanın şiddetine göre geniş kapsamlı bir hamam böceği ilaçlama yapılması zorunluluktur.

Salon yada mutfak bölgelerinde duvar ve mobilyalarda yürürken gördüğünüz bu minik böcekler her yere bulaşmış demektir. Atlas Türk ilaçlama firmasından kokusuz ilaçlama servisi olarak mutfak böceklerinin yok edilmesini sağlayabilirsiniz. İstanbul ilaçlama şirketleri arasında donanımlı ve profesyonel çözümler sunan ekiplerimiz size her zaman en iyi hizmeti verir. Biz insanları bilgilendirip yapılması gereken tüm tedbirleri alarak sağlıklı ve kalıcı çözümler sağlıyoruz. Mutfakta Küçük Kahverengi Böcekler ancak doğru uygulama ile ortadan kaldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir