0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Lağım Sineği İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Lağım Sineği İlaçlama zararlı uçkun sineklerin yok edilmesinde kesin çözüm sunan bir uygulamadır. Böcek ilaçlama ile sinek ilaçlama yöntemleri arasında çeşitli farklılıklar görülür. Uçucu sinekler için mekanın tamamına yönelik uygulama gerekir. Lağım sineği kanalizasyon sineği olarak ta isimlendirilir. Bu sinekler çöplük alanlar ve lağım kanalları gibi yerlerde yoğun olarak görülür. Lağım sinekleri boy olarak yaklaşık olarak bir buçuk ile beş milimetre arasında gelir. Görünüm olarak sarımsı, kahverengi yada açık gri görünümde olurlar.

Renkli kanatlara sahip olan küçük yapılı sineklerdir. Lağım sineği kendine has hareketler sergiler, hareketli bir durumda beklerken kanatlarını kendine has bir biçimde gövdesinin üzerinde çatı şeklinde birleştirip kapatır. Lağım sinekleri daha fazla evlerin banyo ve mutfak bölgelerinde binaların bodrum ve duvarlarında görülür. Gündüzleri pek ortalıkta dolaşmaz geceleri aktif olup insanı ısırmaz ve insana hastalık bulaştırma potansiyelleri zayıftır. Lağım sinekleri beslenmesini kanalizasyon ve canlı malzemelerden gerçekleştirir.

Lağım sinekleri yumurtalarını dağınık şekilde çeşitli bölgelere özellikle de canlı maddelerin çürüme aşamasına geçtiği noktalara bırakırlar. Uygun şartlarda lağım sineği haftada bir kısa zaman içinde çoğunlukla 2 ya da 3 haftada yeni bir nesil oluşturabilir. Lağım sineği istilasının belirtisi diğer sinekler de olduğu gibi etrafta görülmeleri olarak dikkat çeker. Daha çok banyo duvarlarında ya da üreme yerlerine yakın olan bölgelerde dururlar. Lağım kanallarını sever ama yerlerinde solucan gibi asılırken görünür uçarken insana çarpar. Lağım sinekleri suya dayanıklı ekosistemin ayrılmaz bir bütünü olarak dikkat çeker.

Lağım Sinekleri Nasıl Çoğalır?

Şayet mekanlarda aşırı şekilde artmaya başlarsa ev sahipleri için ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Lağım sinekleri çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilirler çöp sineği, tatarcık sineği, logar sineği sağda solda uçuşan sinek gibi değişik lağım haşeresi olarak nitelenebilir. En fazla görüldükleri yerler hiç kuşkusuz gübre yığınlarının yakınları ve çürümüş tahtaların olduğu bölgeler gibi yerlerdir. Lağım sineği yumurtaları şeffaf ve beyaz şeklinde larvalar halinde görülür. Yüksek ısı değişimi ve düşük oksijen seviyesine uyum sağladıkları bilinmektedir.

Az sayıda oldukları takdirde pis su borularını tıkayan maddeleri çözmede ve boruları açmada etkili oldukları bilinmektedir. Bu nedenle lağım sineği larvalarının faydalı olduğunu düşünmek yanlışla olmaz. Lağım sineği larvası özellikle yoğun balçık ve birikintileri parçalayacak kadar olağanüstü çene yapısına sahip özellikleri ile dikkat çeker. Larvalar pupa evresinde tamamladıktan sonra kanatlı ve antenli yetişkin lağım sineği şekline gelir. Yetişkin sinekler ortalama 2 hafta kadar yaşam sürer ancak yeni büyüyen sinekler onların yerini hemen alırlar. Lağım sineği küçük olduğu için tüylü geniş kanatlara sahiptir bazen lağım güvesi olarak da isim alırlar.

Lağım sinekleri ile mücadele tüm sinek türlerinde olduğu gibi sineklerin üreme noktaları yani borularda birikintilerin olduğu bölgelerde başlamalıdır. Boruların temizlenmesi lağım sinekleri ile mücadelede önemli yer tutar. Şayet evinizde lağım sinekleri varsa büyük bir ihtimalle tıkanmış ya da tıkanacak boruların varlığına işaret ediyor demektir. Bu nedenle bu boruyu bulup içini temizlemek gerekir. Lavabo açacağı ve boru açıcıları dökseniz bile neden olduğu tıkanıkları bu maddeler ile kesinlikle ortadan kaldırmanız söz konusu değildir. Tıkanıklığa sebep olan fiziki şartlar ortadan kaldırmadığı sürece hiçbir fayda sağlamaz.

Lağım Sineklerini Özellikleri

Lağım sinekleri yaklaşık olarak 20 gün kadar yaşayabilir yumurtalarını bırakacak yer bulamadıkları zaman ölümle sonuçlanacağı için bu sinekler büyük oranda arındırılır. Lağım sineği larvası borular içerisinde zar gibi bir filmin içerisinde bulunur. Bu nedenle insanlar bu larvaları göremez ancak boruyu söker ve içini kontrol ederseniz görmeniz mümkündür. Lağım sineği larvası büyüdüklerinde 4 ile 11 milimetre arasında bir boya erişirler. Sırtlarında koyu çizgi yer alır. Larvalarda göz ve bacak boşluğunda larvaların bir ucunda dışarıya doğru nefes almak için kullandıkları koyu renkli bir boru mevcuttur. Larvalar gelişip pupa evresine geçiş yapar.

Bu esnada yetişkin olacakları güne kadar hareketsiz beklerler. Dışarıdan görüldükleri tek evre yetişkin oldukları durumlarıdır. Lağım sinekleri pislik içinde yaşam sürse bile insanlara hastalık bulaştıran bir özellikte değildir. Lağım sineği çöp atılan yerde güve sineğini ismi ile aynı kanatları taşıdığı pullardan oluşur. Üzerine dokunulduğu zaman gri siyah ve sarı pulcukları dökülerek geride kalıntı bırakır. En fazla 5,5 milimetre uzunluğundaki sinekler boruların içerisinde oluşan jelatin gibi tabakanın üzerinde yumurtalarını bırakmaktadır. Yumurtadan çıkar ve boruların içindeki mikroplardan beslenir.

Jelatin filmi içerisinde yer alan hava tüpleri ile nefes alırlar yetişkin lağım sinekleri ise daha çok sıcak hava koşullarında ortaya çıkar. Ancak bu sinekler uçuş bileti olan sinekler değildir. Uçarken düzensiz bir özellik çizerler. Bu nedenle insanlar tarafından kör sinek olarak lağım sineklerinden korunmanın en etkili yolu sinekler ile mücadeledir. Lağım sineği ilaçlama servisi alarak bu sinekler önlenebilir. Lağım sinekleri ile mücadele için çamaşır suyu kullanmak etkili olur mu? diye merak edenler için boruların içine dökülen çamaşır suyu larvaların bıraktığı kalıntıları gidermeye yardımcı olsa da onların ortadan kaldırılması için yeterli olmaz.

Lağım Sineklerinin Zararları

Ev sahipleri için oldukça huzursuz edici olmaları sineklerden kurtulmanın önemine işaret eder. Bireysel olarak pek çok insan sineklerle mücadele etmek için çamaşır suyu dökmek gibi yollara başvurur. Bazı larvaları engellese bile borudan akan çamaşır suyu kalın tortuların içine kesinlikle işlemez. Bazı insanlar amonyak ve çamaşır suyunu birlikte uygular. Bu çamaşır suyuyla karışım kimyasal tepkime meydana getirdiği için tehlikeli ve ölümcül sonuçları tetikleyebilir. Lağım sinekleri ile mücadele için mutlaka böcek ilaçlama şirketlerinden destek alınması gerekir.

Nereden geldiği anlaşılamayan küçük sağa sola uçuşan sineklerden elbette insanlar sinir olur. Uçarken insanların üzerine girmekten hoşlanan bu sineklere halk arasındaki kör sinek olarak isimlendirilir. Küçük boyutlu sinekler hem sinir bozucu inatçı yapıları, hem de bakteri taşıması nedeniyle insanlar açısından hiç sevilmez. Bu sinekler içinde meyve sineği kahverengi ya da esmer renklere sahiptir. Yetişkinleri 3 ile 4 milimetre uzunluğundadır. Olgunlaşmış meyve sineği mayalanmış yiyecekleri yemek üzere evinizde girer. Sayıları yazın daha hızlı atar ve hızla ürerler. Eve giren sinekler içinde küçük kara sinekler evlere gelen sineklerin içinde en fazla görülen türdür.

Genellikle gri renkli olan karasinek 3,5 ile 7 buçuk metre uzunluğuna sahiptir. Çürük ve çürüyen besinlerle beslendiği için tifo, tüberküloz, kolera ve dizanteri gibi hastalıkları insanlara bulaştırabilir. Çöp sineği olarak ta bilinirler. Küçük bu tür sinekler mantar sineği olarakta isimlendirilir. Evlere girişler hiç kuşkusuz beslenmek içindir. Geceleri çoğalır hızlı bir şekilde üreme potansiyeline sahiptirler. Bu sinekler kanalizasyon sineği olarak ta bilinir gövdeleri ve kanatları tüylüdür. 3 ile 5 milimetre uzunluğuna sahip lağım sinekleri çürümekte olan canlı maddelerin etrafına dağınık bir şekilde yumurta bırakır.

Evdeki Lağım Sineği İle Mücadele

Banyo, bodrum, mutfak, duvar kenarları gibi yerlerde bulunur. Diğer lağım sineği çeşitlerine göre uzun bacaklı ve büyüktür. Kanatları şeffaf ve pürüzsüz bir haldedir. Kör sinekler içerisinde yer almayan sivrisinek lağım sızdıran ve pis noktalardan hoşlanır. Sivrisineklerden kurtulma yöntemi ile kör sineklerden kurtulmak için aynı ilaçlama yöntemleri tercih edilmelidir. Sineklerden kurtulmak için ne yapılmalı? diyorsanız bilmeniz gereken evdeki küçük sinekler ile mücadele bireysel olarak zordur. Sineklerin evlere geliş nedeni hiç kuşkusuz beslenmek ve hayatta kalmak içindir. Piyasada satılan sinek ilaçları bazı sinekler için işe yarar.

Lağım sineklerinin hepsini ortadan kaldırmak için işe yaramayacaktır. Evin içine sineklerin bahçeden geldiğini tespit ettiyseniz bahçedeki toprak oranını kontrol altına almanızda fayda vardır. Ayrıca bahçedeki bitki ve ağaçları sinek ilaçlama işleminden geçirmeniz gerekir. Mutfak tezgahları ve banyo giderlerinin çerçevesini kurutmak sinekleri uzak tutmak için faydalıdır. Muslukları tamir etmek, camlara sineklik takmak eve sinek girişimi önlemede oldukça faydalıdır. Sinek kaçırıcı bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Fesleğen, biberiye, lavanta ve sarımsak kokuları sineklerin sevmediği özelliktedir. Ancak bunlar geçici çözüm olup sürekli olarak sineklerden sizi kurtarmaya yeterli olmaz.

Lağım sinekleri ile mücadelede olduğu gibi sinekler içinde en etkili yöntem hiç kuşkusuz sinek ve lağım sineği ilaçlama yaptırmaktır. Lağım sineklerinden üreme şu şekilde olur. Larva, Pupa evresini tamamladıktan sonra çift kanatlı antenli ve altı ayaklı yetişkin haline dönüşür. Yaklaşık 2 hafta kadar yaşayan yetişkin sinekler öldükten sonra yeni yetişen sinekler onların hemen yerine geçer. Yetişkin lağım sinekleri küçük oldukları için tüylü geniş kanatları ile tanınır. Evi lağım sinekleri sarmışsa anlamanız gereken mutlaka borulardan birinde tıkanma olduğudur. Lağım sineği ilaçlama bu tür sineklerin önlenmesi için yeterli bir uygulamadır ancak kullanılan ilaç ve yöntemler iyi olarak planlanması gerekir.

Lağım Sineği İlaçlama Yöntemleri

Özellikle kadınlar ve çocuklar sineklerden hiç hoşlanmaz. Hassas yapıları ile bilinen bu gruptaki insanlar evlerinde gördükleri zaman sinirleri bozulur ve bir an önce lağım sineği ilaçlama hizmeti almayı tercih eder. Lağım sineği ve kanalizasyon sineği ilaçlama mekandaki sineklerin yok edilmesi için zorunluluktur. Dip bölgelerden çıktıkları için sprey ilaçlama lağım sineklerinde etkili olmaz. Lağım kanalları ve logarlar gibi değişik bölgelerde görülürler. İnsanları ısırmaz ve direkt hastalık bulaştırma potansiyelleri yoktur.

Lağım sinekleri hareketsiz bir şekilde beklemeyi gündüzleri tercih eder. Kendine has bir şekilde gövdesini üstünde bir çatı gibi kanatları ile kapatır. Bodrum, banyo ve mutfakları tercih ederler. Lağım sineği ilaçlama şekilleri kokulu ve kokusuz ilaçlar yardımı ile yapılır. Şayet bölgesel olarak sinek istilası yaşanıyorsa spreyli ilaçlama direkt sineklerin üzerine püskürtülerek yapılır. Ancak dip bölgeler ve aşırı derecede sinek oluşumu mevcut logar sinekleri ile mücadele için sisleme ilaçlama şeklini tercih etmek en önemlisidir.

Sineklerin ortadan kaldırılması çok zor olacaktır, insanlar lağım sineği nasıl gider? lağım sineği nedir? gibi değişik sorular yöneltmektedir. Lağım sineği zararları insanı ısırma ve sokma yada hastalık bulaştırma şeklinde görülmez. Lağım sineği doğal çözüm şekilleri ile belirli bir süre olsa bile çok kısa zamanda evi tekrar istila ederek insanları ciddi anlamda huzursuz edecektir. Logar sineği, kanalizasyon sineği ve lağım sineği olarak bilinen küçük yapılı sinekler zor kontrol edilen özellikleri ile dikkat çeker.

Evinizdeki lağım sineklerini yok etmek istiyorsanız mutlaka sisleme ilaçlama servisi talep etmelisiniz. Atlas Türk ilaçlama firması lağım sineği ilaçlama uygulamalarında en etkili ilaçları kullanarak mekanlardaki sinek oluşumunu ortadan kaldırır. Ancak bazı durumda lağım sineklerini tam olarak ortadan kaldırmak mümkün olmayacaktır. Şayet boru ve kanalizasyonlarda tıkanma yaşanıyorsa buraların açtırılması ve tamir ettirmesi gerekir. Ondan sonra yaptırılacak bir lağım ve tatarcık sineği ilaçlama ile evinizde yaşadığınız sinek şikayetleri tam olarak ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir