0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kuş Biti Nedir Belirtileri Nasıldır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kuş Biti Nedir Belirtileri Nasıldır? elbette bu sıkça sorgulanmaktadır. Yaz aylarında güvercin biti ve böcek ilaçlama ve evdeki kuş bitleri ile mücadele ciddi artış gösterir. Dilerseniz güvercin bitleri hakkında kısaca bilgilendirme yapalım. Mallophaga ismi verilen ısırıcı bitler takımı içerisinde yer alır. Menoponidae ve Philopteridae familyasına mensup olan kimi bit türleri güvercinler üzerinde asalak olarak yaşayan tüy ve telek ile beslenen türlerdir. Güvercinler üzerinde yaşam süren bit çeşitlerini kısaca incelemek yerinde olur.

Tüm bu bitlerin genel adı kısaca güvercin biti olarak öne çıkar. Güvercinler üzerinde yaşam süren bit türlerinin hiç biri insana bulaşmaz. Ancak bu insanda yaşamını sürdürme imkanı olmaz şeklinde anlaşılması gerekir. Yoksa beslenmek için kana ihtiyaç duyar ve kan emince vücuttan hemen ayrılır. Bilinen 3500 kadar çeşidi bulunan kuş biti, üzerinde yaşadığı canlıya göre uyum sağlamış bir özellik sergiler. Hatta aynı canlı üzerinde canlının farklı vücut kısmında değişik bit türleri de bulunmaktadır.

Güvercin üzerinde yaşayan bir bit çeşidi insanın üzerine taşınırsa sadece kısa bir zaman kalır ve hemen ayrılmazsa insanın üzerinde yaşayamaz ve ölür. Çünkü güvercin bitlerinin tümü tüy ve telek yiyebilecek bir çene yapısına sahiptirler. İnsanda görülen bit türleri sadece kan emerek yaşam sürerler. Anoplura takımına ait alt bit türlerdir. Kuşların hemen hepsinde vücudun değişik bölgelerinde yaşamaya uyum sağlamış en az 4 ya da 5 tür bit aynı anda asalak olarak varlığını sürdürür. Güvercinler üzerinde yaşadığı saptanmış bit türleri kısaca inceleyecek olursak sırasıyla şunlardır.

Güvercin Bitleri Ve Türleri

1 ) Menopon gallinae: Menoponidae ailesine mensuptur. Antenleri 4 parçalı ve uzun bir yapıdadır. Gövde iki parçalı bir görünümden oluşmuştur. Ayak uçlarında bir çift tırnak bulunmaktadır. Tavuk biti ya da kırmızı bit adı ile bilinen bu bitler, daha çok tavukların üzerinde kümeslerde görülür. Renk olarak sarımsı bir rengi vardır. Üzerinde kırmızı benekler bulunduğu için kırmızı bit olarak adlandırılır. Bu bit tavukların yanı sıra nadiren güvercinler ve kanaryalar üzerinde de görülmektedir. Tüy ve telek yiyerek yaşam sürerler. Hayvanlarda çeşitli hastalık ve vücutlarında direnç kaybına sebep olurlar.

2 ) Goniocetes piageti: Philopteridae ailesine mensuptur. Antenleri 5 parça şeklindedir. Ayak uçlarında bir çift tırnak olduğu görülür. Tüy ve telek yiyerek konakçısı üzerinde yaşarlar. Evcil ve yabani kuşlarla birlikte yoğun olarak güvercinlerde yaşam sürdükleri görülür. Rengi sarı, kahverengi tonlarında kendini gösterir. Güvercin bitleri insanlara geçer mi? sorusu çoğu zaman banyo, havalandırma, çatı ve balkonlardan evlere giren kuş bitleri nedeni ile sıkça sorulmaktadır.

3 ) Goniocetes compar: Philopteridae takımına mensuptur. Antenleri 5 parçalı bir görünüme sahiptir. Ayak uçlarında bir çift tırnak taşıdıkları bilinir. Bu bitler de tüy ve telek yiyerek yaşarlar. Evcil ve yabani kuşlar kadar güvercinlerde sıkça rastlanan bir bit çeşididir. Rengi sarı, kahverengi tonlarda olarak karşımıza çıkar. Güvercin biti uçar mı? diyorsanız uçmaz ancak nokta kadar hızlı hareket eden şeffaf bir yapıları vardır.

4 ) Columbicola columbae : Philopteridae üyesidir. 5 parçalı anteni vardır. Ayak uçlarında diğer iki bit türü gibi bir çift tırnak taşır. Tüy ve telek ile beslenir. Evcil ve yabani kuşlar, ve güvercinler üzerinde çokça bulunur. Rengi sarı, kahverengi bir tondadır. Diğer güvercin bitlerine göre daha uzunu bir vücut yapısı vardır. Kumru biti nasıl olur? merak edenler aslında kumru ve güvercin bitlerinin benzer özellikte olduğunu bilmesi gerekir.

Güvercin Ve Kuş Bitleri Ne Zaman Görülür?

Güvercinlerde görülen kuş biti türleri mevsimlik olarak yaşam süren bir türdür. Kış aylarında güvercinler üzerinde çok daha az sayıda güvercin bitine rastlanır. Ancak havaların ısınması ile birlikte aniden kuş bitlerine rastlandığı bilinir. Güvercin bitlerinin üremesi için yaz mevsimi ideal yaşam koşullarını sağlar. Tüy değişim dönemleri ise bitlenmenin en yaygın dönemlerini oluşturur. Bu dönemler bit açısından en kolay beslenme dönemleridir. Uzun süre üzerinde bit barındırmış güvercinlerin özellikle kuyruk ve kanat teleklerinde bitlerin yemesi sonucu oluşmuş delikler ve belirgin zedelenmeler gözlenebilir.

Güvercin bitine doğal çözüm var mı? merak edenler mutlaka bu bitler ile mücadele için ilaç kullanmak zorundadır. Güvercin besleyenler özel bit ürünleri kullanmalıdır. Ancak mekanlarına kuş ve güvercin biti bulaşanlar mutlaka güvercin biti ilaçlama yaptırmak zorundadır. Güvercin biti üzerinde yaşadığı hayvandan kolay, kolay ayrılmaz. Güvercinin bir nedenle ölmesi halinde üzerinde yaşayan bu ölü kuşta kolayca görülür. Ancak beslenme koşulu ve yeterli ısı olmadığı için zamanla ölürler . Güvercin ense damlası ve güvercin biti raid ilaçlar piyasada bulunan bit öldürücülerden bazılarıdır.

Kuş Ve Güvercin Bitlerinin Üremesi

Kuşlarda görülen bit çeşitlerinin tamamı, yumurtadan erişkinlik evresine kadar asalak olarak yaşadığı kuşun üzerinde zamanını geçirir. Erkek bite oranla dişi bit daha iridir. Dişi bit, sirke adı verilen yumurtalarını tek tek veya kümeler halinde üzerinde yaşam sürdüğü kuşun tüyleri üzerine yapıştırır. Oval yapıda olan yumurtaların bırakılma bölgesi türlere göre değişken olabilir. Bırakılan yumurta sayısı son derece fazladır. Tek bir dişi bit her defada 20 kadar yumurta bırakır. Bit yumurtaların döllenmeden canlı kalma süreleri birkaç gün kadardır.

Koşullar elverişli ise üreme hızı oldukça hızlı gerçekleşir. Yumurtalar yani bit sirkeleri 1-2 hafta içinde çatlar. Bir kaç evreden geçerek erişkin bit haline gelir. Bit yumurtasının erişkin hale gelmesi, çevre sıcaklığına ve bit türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Bu süre ortalama, 30– 45 gün arasındadır. Kuşlarda son derece yaygın olarak görülen bitlenme genellikle kuşa ölümcül bir zarar vermez. Ancak bitlenme aşırı boyutlara ulaştığında kuşlar bu asalaklardan çok rahatsız olurlar ve sürekli kaşınmaya başlarlar. Buda kuşlarda zayıflama ve tüy dökülmesine sebep olur.

Güvercin Biti Kuştan Nasıl temizlenir?

Güvercin biti ilacı ve kesin çözüm için kuş besleyenlerin düzenli kontrolleri sağlaması ve kuşların bakımını yapması önemlidir. Güvercinde oluşan bitlenme sonrası kuşlar gagaları ile kendilerini temizlemeye uğraşırlar. Ancak vücutta çok sayıda kuş biti olduğu için bitlerle baş edemezler ve strese girerler. Bu temizleme uğraşı neticesinde gagaları ile kendilerine ufak yaralar açabilirler. Bu yaralar çeşitli güvercinlerde hastalıkların bulaşmasına ortam hazırlar. Ayrıca oluşan stres, kuşun güç kaybetmesine, buna bağlı olarak pek hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Bit, bir kez bir kuşa bulaşırsa zaman içinde birlikte yaşadığı diğer kuşlara da bulaşmaya ve yayılmaya geçer. Şayet üzerinde yaşadığı kuş hastalanırsa bu hastalığın sağlam diğer kuşlara bulaşması riskini çok daha hızlı hale getirebilir. Güvercinlerde görülen bitler, kuşlarda kilo kaybına neden olur. Bu nedenle hastalık riski artırıcı etki özelliğe sahiptir. Güvercin ve kumru bitine doğal çözüm olarak bakımları aksatılmamalı, yaşam bölgeleri temizlenmelidir. Kuş Biti Nedir Belirtileri Nasıldır? açıklamaya çalıştık, Kuş Biti ilaçlama evlere bulaşan kumru ve güvercin bitlerinin yok edilmesi için yaz aylarında sıkça yaptığımız bir ilaçlamadır.

12 cevap

  1. Buket dedi ki:

    Merhaba benim kafamda üç aydır kuş biti var bu illet bir hayvan küçük küçük siyah bitler var nokta gibi ama elime aldığımda hareket etmiyorlar kafamda kımıl kımıl oynuyorlar psikolojimi bozdular bit şampuanı bit spreyleri ispirtolar elma sirkeleri saç boyasi bile kullandım ama bana mısın demedi bu bitler çok zor mu ölüyor ve insan kafasında yaşıyorlar ama kimse bunu bilmiyor ben yazmak istedim en son iki kez gaz yağı döktüm dökülüyor lar ama ölmüyorlar çok mücadele ettim her gün saçımı yıkayıp taradım yıldım artık çare de yoktu Adana araştırmaya gidecektim ama kuş biti dedikleri için gitnedim bunlar insan kafasında yaşıyorlar ben bizzat şahit oldum

  2. Hülya dedi ki:

    Merhaba benim kafamda üç aydır kuş biti var bu illet bir hayvan küçük küçük siyah bitler var nokta gibi ama elime aldığımda hareket etmiyorlar kafamda kımıl kımıl oynuyorlar psikolojimi bozdular bit şampuanı bit spreyleri ispirtolar elma sirkeleri saç boyasi bile kullandım ama bana mısın demedi bu bitler çok zor mu ölüyor ve insan kafasında yaşıyorlar ama kimse bunu bilmiyor ben yazmak istedim en son iki kez gaz yağı döktüm dökülüyor lar ama ölmüyorlar çok mücadele ettim her gün saçımı yıkayıp taradım yıldım artık çare de yoktu Adana araştırmaya gidecektim ama kuş biti dedikleri için gitnedim bunlar insan kafasında yaşıyorlar ben bizzat şahit oldum
    Bunu yazan kişiye ulaşmak istiyorum aynı durumda yım siz nasıl kurtuldunuz yazarsanız çok sevinirim selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir