0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kulağakaçan

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kulağakaçan bahçede böcek ilaçlama yaptığımız böceklerin başında gelir. Bu haşerenin baş kısmında kıskaçları olan kahverengi görünümlü karınlarının bitimindeki çatal şeklinde bir çıkıntı ile hemen dikkat çekerler. Bu böcekler hem etçil hem de otçul olarak beslenen bir özelliğe sahiptir. Ayrıca bu böcekler yavru bakımı yapan bir özelliğe sahiptir. Kışları genellikle taş dipleri, ağaç kovuğu, duvar çatlakları benzeri kuytu ve tenha bölgelerde gizlenirler. Bu nedenle evlerde kulağakaçan ile karşılaşmak mümkündür. Latince olarak dermaptera takımına mensupturlar.

Kulağakaçan ismini insanların kulağına kaçtığı düşünülerek ya da böyle bir vaka ile karşılaşan insanlar sayesinde almıştır. Ancak bu şehir efsanelerinde anlatıldığı gibi böyle sık yaşanılan bir durum değildir. Kulağa kaçanlar kıskaçlarını genellikle savunma amaçlı ve rakiplerinden kaçabilmek için kullanılır. Ülkemizde sayı olarak 20’den fazla kulağakaçan türü mevcuttur. Bu yapıları türlerine göre değişkenlik göstermektedir. 5 milimetre ile 25 milimetre civarında olabilirler. Vücut olarak İnce Ve 2 çift kanatları olan böcektir.

Kulağa kaçanlar da bazı türler savunma amaçlı kötü bir koku salgılar. Feromon kulağa kaçanların salgıladığı bir kokudur. Henüz gelişme aşamasında olmayan kulağa kaçanlar kanatlarının olmaması dışında ergin olanları ile benzerlik gösterir. Daha çok geceleri aktif olan böceklerdir gündüzleri çoğunlukla nemli bölgelerdeki çatlakların içlerine gizlenerek geçirirler. Saklandıkları bölgeler genellikle kayaların arası, kütükler ve taş altları gibi bölgelerdir. Kulağa kaçan türleri bitki ve böcek yiyerek beslenirler.

Kış aylarında topraktaki küçük oyuklarda yaşam sürerler. İlkbaharda ise dişiler yumurtalarını buralara bırakır ve yumurtalar çatlayana kadar burada beklerler. Dişiler kendi yiyeceklerini bulabilecek hale gelene kadar yavrularına bakar. Kulağa kaçan böceği ışığa gelen bir böcektir. Bu nedenle yaz akşamları veranda ve sundurma gibi bölgelerde sıkıntıya sebep olabilirler. İnsanlar sabah kalktığı zaman geceden kalma balkondaki minder gibi malzemelerin altında buraya kulağa kaçanların toplandığını fark eder.

Kulağa Kaçan İstilası Nasıl Anlaşılır?

Evlere böcekler yiyecek bulmak ve hava değişikliğinden dolayı gelmektedir. Kulağa kaçanlar da üreme türlerine göre değişir ancak genellikle 30 ile 50 arasında kulağakaçan yumurtası bırakırlar. Yumurtadan çıkan böcekler ergenlik aşamasına gelmeden önce 4 ya da 5 defa kabuk değiştirir. Kulağakaçan istilasının belirtisi genellikle etrafta kulağa kaçanlar ile karşılaşılmaktadır. Çoğunlukla mutfak, banyo ve çamaşır odası gibi suyun olduğu bölgeleri kendilerine hedef seçerler.

Aynı zamanda evin diğer odalarına da girerek insanlar için sıkıntı kaynağı haline gelebilirler. Kulağa kaçanlar ile mücadele önemlidir. Bu böceklerin saklanma yerlerinin ortadan kaldırılması bu böcekleri evden uzak tutmak için oldukça faydalıdır. Özellikle bahçe bölgesinde bulunan kütük ve keresteler, dekoratif taşlar, evin temelleri kulağa kaçanlar için iyi bir yuvalanma alan olarak dikkat çeker. Buraların düzenlenmesi ve gerekli bakımlarının yapılması son derece faydalıdır.

Kulağa kaçanlar genellikle yağmur boruları ve olukların olduğu bölgelerde dolaşırlar. Evin dışındaki aydınlatmayı bahçeden eve doğru aydınlatma yapacak şekilde ayarlarsanız bu böcekleri evden uzak tutabilirsiniz. Çünkü bu böcekler ışığa daha çok gelirler. Kulağa kaçan böcekleri evin içinde değişik pek çok yerde karşımıza çıkabilir. Bu nedenle bu böcekler ile mücadele için etkili bir ilaçlama yöntemi kullanmak gerekir. Kulağa kaçanlar genellikle yaprakların ve taşların altında bulunurlar.

Kulağa kaçan böceği hemen her şeyi tüketebilir. Çoğu kulağakaçan türü bitki ile beslenirken etobur türlerde mevcuttur. Hatta kulağakaçanlar şeker pancarını istila eden böceklerle mücadele etmek için kullanılabilmektedir. Kulağakaçan böceği görüntü itibariyle akreplere benzerlik gösterir. Ancak renkleri akreplerden farklı bir renk yapısına sahiptir. Kulağakaçan zararlı mıdır? halk arasında kulağa kaçan böceği kulağa girer beyne yerleşir diye yanlış bir algı vardır.

Kulağa Kaçanlar Tehlikeli Midir?

Kulağa kaçanlar insanlardan kaçarak uzaklaşan böceklerdir. Genellikle tarlaya, ekinlere zarar verdikleri bilinir. Kulağakaçan zehirli midir? bu böcekler zehir taşımaz ve çoğunlukla ısırma gibi bir tehlike sergilemez. Genellikle bitki ve böcekler ile beslendikleri için ortamlarda gelirler. Şayet sizi bir kulağakaçan ısırmışsa telaş etmenize gerek yoktur. Sadece karınca ısırığına benzer bir acı hissedersiniz ve herhangi bir zehirlenme, kalıcı yaralanma gibi bir risk altına girmezsiniz.

Kulağa kaçanlar ile mücadele bireysel olarak çok fazla başarılı olamaz. Bu böcekler genellikle nemli bölgelere gizlendikleri için kulağakaçanları çıkarıp yok etme özellikli ilaçlama şekilleri ve ilaçlama teknikleri kullanmak önemlidir. Açık alanlarda spreyli sıvı şekilde kulağakaçan ilaçlaması yapılırken, kapalı mekanlarda hem spreyli hem de dumanlı yöntemle kulağa kaçanları yok etmek için ilaçlama yapılabilmektedir.

Küçük tuhaf görünümlü bu böcekler insan için ciddi şekilde zarar teşkil eden bir özellik taşımaz. Sadece bitkilerle beslendikleri için bitkilere zarar verebilirler. Kulağakaçan ısırması nadiren yaşanan bir durum olup, sadece savunma amaçlı bir özellik sergiler. Bu nedenle kulağa kaçanlar insanlar için tehlike arz eden böcekler olarak nitelendirilemez. Böcek ilaçlama taleplerinizde bizden ilaçlama desteği alabilirsiniz.