0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kulağakaçan İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kulağakaçan İlaçlama baş ve kuyruk bölgesinde kıskaç şeklinde duyargalar olan bu böceklerin evlerden arındırılmasında önemli yer tutar. Böcek ilaçlama uygulamaları arasında zararlı böcekler ve zararsız böcekler içinde yapılan mücadele değişkenlik gösterir. Böcek fobisi olanlar ve tehlikeli böceklere karşı evini ilaçlatmak isteyen insanlar ciddi bir arayışa girer. Kulağakaçan böceğinin dış görünümü pek çok böceğe oranla farklılık içerir.

Gündüzleri pek ortalıkta dolaşmayan Bu böcek insanlar uykudayken ortalıkta dolaşmaktadır. Halk arasında gece uyurken insan kulağına girip yuva yaptığına dair bazı söylentiler mevcuttur. Kulağa kaçanlar görünüm olarak insanları korkutan bir görünüme sahiptir. Karınlarının arka bölgesinde bulunan küçük kıskaçlar bu korkuya sebep olan özelliklerin başında gelir. Kulağakaçan böceği savunma ve diğer rakipleri kulağakaçan türlerinden kaçabilmek amaçlı olarak kıskacını kullanmaktadır.

Ancak kulağa kaçan böceği insanların kulağına girip yuva yapmak yada kulaktan girip insanların beynine yerleşmek gibi bir özellik sergilemez. Bu muhtemelen daha önceleri yaşanmış nadir vakalardan kaynaklanan yanlış bir algı olabilir. Ülkemizde 20’den fazla kulağakaçan türü yaşam sürer, kulağakaçan böceklerinin türlerine göre boyları değişkenlik göstermektedir .5 milimetre ile 25 milimetre arasında değişkenlik gösteren uzun ve ince yapılı böceklerdir.

Vücutlarında iki çift kanatları bulunur bazı kulağakaçan türleri savunma içgüdüsü ile kötü koku yayan bir sıvı salgılar. Aynı feromon denilen cinsel çekici koku ürettikleri bilinmektedir. Araştırmalar sonucunda bilim insanları bu salgılanan kokudan kulağakaçan böceklerinin niye büyük kümeler halinde yaşadıklarına cevabı olarak nitelemiştir. Küçük boyutlu henüz gelişmemiş kulağa kaçan böcekleri kanatlarının bulunmaması dışında ergen kulağa kaçanlar ile aynı özellikler sergiler.

Kulağakaçanların Özellikleri Hakkında

Kulağa kaçan böcekleri gündüzleri pek ortalıkta görünmez, geceleri aktif olan bir böcek türü olarak dikkat çeker. Çatlakların içine gizlenirler daha çok kütük ve ağaçların, kayaların altında yaşam sürerler. Kulağakaçan böceği bitki ve böcek yiyerek beslenmesini sağlar kış ayı geldiği zaman kulağa kaçanlar küçük oyuklarda yaşam sürer. İlkbaharda ise dişi kulağa kaçan böcekleri yumurtalarını oyuklara bırakmaktadır burada çok yumurtalar çatlayana kadar beklerler.

Dişi kulağa kaçanlar yavru kulağa kaçanların kendi yiyeceklerini bulabilecek seviyeye gelmesine kadar bunlara bakar. Kulağakaçan böceği ışığa daha çok gelir bu nedenle yaz akşamları veranda ve sundurma gibi bölgelerde bunlar insanlara sıkıntı meydana getirirler. Sabah olunca minderlerin altında saklanmış çok sayıda kulağakaçan böceği minderi kaldırınca sağa sola kaçışır. Kulağa kaçan böcekleri yiyecek bulmak için hava değişikliğinden kaynaklanan bir sebeple evlere girer.

Bu nedenle evde kulağakaçan ilaçlama servisi almak zorunlu hale gelir. Dişi kulağakaçan böceği türlerine göre ortalama 30 ile 50 arası bir sayıda yumurta üretebilmektedir. Yumurtadan çıkan yavrular erginliğe ulaşmadan önce 4 ya da 5 kere kabuk değiştirmektedir. Evde kulağakaçan istilasının belirtileri genellikle sağa sola kaçan böceklerin görülmesidir. Daha çok banyo ve mutfak bölgesinde, çamaşır odasında kısacası suyun ve nemin olduğu bölgelerde görülürler.

Zaman zaman yatak odalarına da girerek insanlarda tedirginlik sebebi olabilirler. Sayılar artarak üremeye başladıkları zaman evin hemen her tarafında İnsanların karşısına çıkarlar. Kulağa kaçanlar ile mücadele onların gizlenme ve saklanma bölgelerini hedef alarak yapılabilir. Şayet böceklerin saklanma bölgeleri uygulanandan ilaca maruz kalmazsa tekrardan üreme potansiyelleri vardır. Kulağakaçan böceğinden kurtulmak için basit ve küçük önlemler almak faydalı olacaktır.

Eve Kulağakaçan Girişini Önleme

Özellikle bahçe bölgesinde kulağakaçan ile mücadele önemli rol oynar. Bulunan küçük keresteler, dekoratif amaçlı taşlar, odun kümeleri, evin temel bölgesi gibi yerlere istiflenen malzemeler evin duvarlarından uzak bir bölgeye çekilmelidir. Ayrıca temele yakın bölgede bulunan kuru yapraklardan ve organik maddelerden o bölgelerin arındırılması ve temiz tutulması gerekir.

Kulağa kaçan böcekleri kuru bölgelerde pek barınmaz evin etrafında sarkan gölgeleri, nem oluşmasına sebep olan ağaç dallarını ve çalı yaprak gibi malzemeleri kaldırıp budamanız da fayda vardır. Yağmur borusu ve oluk gibi malzemelerin evin temelinden ileride tutulması önemlidir. Ayrıca bahçenin gün içinde kuruması için sulama işlemini gece değil gündüz uygulayın. Bahçenizdeki aydınlatmayı bahçeden eve doğru aydınlatma verecek şekilde ayarlamakta oldukça faydalıdır. Bilindiği gibi böcekler daha çok ışığa gelir.

Şayet Işık aydınlatması evden uzakta olursa ışığa gidecekleri için evlere girmeleri daha düşük seviyede görülür. Bilindiği gibi böcekler için beyaz renkli ampuller oldukça çekicidir. Döşeme altı boşluklarındaki perdeleri tamir etmek faydalıdır. Özellikle bodrum ve otopark, garaj gibi yerlerde nemin yüksek olması her çeşit böceği kendine çeker. Bu böcekler dış ortamlardan evlere geldikleri zaman evin pek çok bölgesinde dolaşabilir.

Bu nedenle kulağa kaçanlar ile mücadele için birkaç değişik ilacın bir araya getirilerek uygulanması kısa sürede yok edilmelerinde etkili olacaktır. Kulağakaçan ilaçlama bu böceklerin kesin olarak yok edilmesi için etkin ilaçlar ile uygulanmak zorundadır. Kulağakaçan nedir? diyorsanız tuhaf görünümlü ilginç yapıları ile dikkat çeken bu böcekler en ilginç canlılar arasında yer alır. Halk arasında kulağa kaçtığına dair bazı efsaneler kulaktan kulağa döner dolanır. Ancak bu yersiz bir inanıştır.

Kulağakaçanların Davranış Şekli

Kulağa kaçanlar hakkında bilgi sahibi olunduğu zaman bu haşerenin biyolojisi ve alışkanlıkları hakkında yeterli bilgi elde edilmiş olacaktır. Pek çok insan kulağa kaçanı gördüğün zaman dış görünümünden irkilerek zararlı ve zehirli olabileceği korkusuna kapıla bilmektedir. Kulağa kaçanların bazı türleri uçabilme yeteneğine sahiptir. Pek çok kulağakaçan böceği yaprakların altında ya da malçların arasında yaşar. Böceklerin kıskacı andıran karınlarından olanı kafalarının ters ucuna çıkan bir organı bulunmaktadır.

Forseps olarak isimlendirilen bu kıskaçlar insanlara saldırmak, ısırıp sokmak için kullanılan bir özelliğe sahip değildir. Ancak görünüm olarak korkutucu bir özellik sergileyebilir. Böcekler rahatsız olup tehlike hissettiğin zaman deriye yapışık hafifçe kıskacını ortaya çıkarabilir. Ancak bu çok yaşanan bir durum değildir bu özellik erkeklerde daha büyük bir yapının görülmesini sağlar. Kulağa kaçan böceği olarak isimlendirilmesi insanlar arasında bazı kişilerin kulağa girdikleri ve burada yaşadıkları beslendikleri inancından kaynaklanmaktadır.

Bu aslında gerçeği yansıtan bir durum değildir. Bazı kulağa kaçan türleri her şeyi yapabilme özelliğine sahiptir. Bazıları bitkiler ile beslenirken, bazı türler ise etobur özelliktedir. Zirai alanda belli bir kulağakaçan türlü şeker pancarlarını istila eden bazı böcekler ile mücadelede kullanılmaktadır. Bu böcekler dermatera takımına ait böcekler olarak bilinir ismi, Latince anlamı derman deri veya kanatlar kelimesinden türemiştir. Ön kanatların görüntüsünden kaynaklanan deriden kanatlı böcek ismi anlamına gelmektedir.

Kulağa kaçan böcekleri oldukça hızlı hareket eden, özellikle yerden toprak kaldırıldığı zaman hızlı şekilde sağa, sola kaçtıkları görülür. Bunların bu bölgelerde bulunması nemi sevmelerinden kaynaklanır. Kulağakaçan böceğinin zararları bitkiler ve ekili alanlar bakımından olmaktadır. Kulağa kaçan böcek nasıl çıkarılır? kulağa kaçan böcek ısırığı tehlikeli olur mu, kulağa kaçan böceği beyne girer mi? gibi insanlar arasında yanlış inanışlardan dolayı çeşitli tedirginlik ve araştırmalara sebep oldukları malumdur.

Kulağa Kaçan Ne Yer Zararları Nelerdir?

Evimde kulağakaçan var kulağakaçan mücadelesi nasıl yapılır? diyorsanız daha çok gizlendikleri bölgelerde ve evin geneline yönelik bir ilaçlama servisi almanız gerekir. Kulağakaçan böceği ısırığı tehlikesi zaman zaman görülen ancak insana ciddi anlamda sıkıntı yaşatmayan karınca ısırığı ya da biraz daha acılı bir durumu ortaya çıkaran bir özelliktedir. Kulağa kaçan böcekleri nasıl yok edilir? diyorsanız evinizde gizlendikleri bölgelerin, nemli ortamların ortadan kaldırılması önemlidir.

Evde yapılacak ilaçlama bu böceklerin direkt olarak gizlendiği ve geçiş istikametlerine yapılması gerekir. Sıvı spreyli ilaçlamada kulağakaçan saklanma alanları es geçilirse mücadele başarısız olur. Kapı dipleri, parke kenarları, dolap arkaları gibi yerlerde gizlendikleri için bu bölgelerin ilaçlanması gerekir. Bazı insanlar kulağakaçan böceği zehirli midir? diye endişe içinde araştırma yapar. Zehirli değillerdir insanların tükettikleri yiyeceklerden beslendikleri için insan sağlığı için zararlı yönleri mevcuttur.

Genellikle bitkilerden beslenirler eve geldikleri takdirde geceleri sağda solda dolaşarak insanların üzerinden geçebilir üzerlerine basıldığı takdirde kıskaçları ile savunma amaçlı ısırabilirler. Ancak bu zehirli bir durum ortaya çıkarmaz. Pek yok böceğin yanlışlıkla kulağa girme gibi nadir de olsa riski vardır. Ancak bu sürekli kulağa giren bir böcek olduğu anlamını çıkarmaz. Kulağa kaçan böceği evinizde çocuğun oldu yada size ısırdıysa panik yapmanıza gerek yoktur.

Kulağakaçan böcek ve sinek ısırığı gibi biraz etkiler zehirli ya da ölümcül herhangi bir zararı yoktur. Kulağakaçan böceği nerelerde görülür? diyorsanız genellikle yeşil alanlarda, tarlalarda daha çok karşılaşılır. Eve geldikleri zaman ise pencere kenarı, duvar çatlakları ve serin bölgelerde ortaya çıkarlar. Kulağa kaçan böceği ile mücadele için profesyonel ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği almanız gerekir. Kulağa kaçanlar ile mücadeleyi bilinçsiz ve amatörce yaparak bu böcekleri ortadan kaldırmanız mümkün olmayabilir.

Kulağa Kaçan Böcekleri İle Mücadele

Dişi kulağa kaçan böcekleri yılda 4 ya da 5 yumurta yapar, yumurta paketi içerisinde yaklaşık 50 kadar yavru çıkmaktadır. Daha çok sıcak havaları seven kulağa kaçan böcekleri kışın özellikle evlerin zemin katlarında ve boş mekanlarda gizlenir. Ormanlık bölgelerde ağaç kabukları ve taş diplerinde saklanırlar. Kulağa kaçan böcekleri bitki artıkları, ölü böcekler, yiyecek malzemeleri aramak için evlerimize girerler.

Eve girdikleri zaman çöpler, açık bırakılan gıdalar ve evde küçük böcek türleri varsa onlarla beslenmesini sağlar. Kulağakaçan böceğinin rengi genellikle kahverengi ve sarımtırak görünümdedir. 6 adet bacağı bulunmaktadır kulağakaçanlar ile mücadelede bu böceklerin belirttiğimiz gibi direkt olarak saklanma alanları dip alanlardır. Evimde kulağakaçan böceği var kulağakaçan böceğinin zararları nelerdir? diyorsanız panik yapmanıza gerek yoktur. Çünkü zehirli özellikte olan bir böcek türü değildir.

Kulağakaçan böceği ilaçlama fiyatları diğer böcek ilaçlama ücretleri ile aynı tarifede yapılmaktadır. Evinizde bu tür böcekler görülüyor ve kıskaç böceği evden nasıl yok edilir? diyorsanız kesin olarak evlerden yok edilmesi için ve ilaçlama desteği alabilirsiniz. Spreyli ilaçlama şekli bölgesel olarak sadece gizlenme alanları hedef alınarak yapılmaktadır. Ancak sisleme tabir edilen dumanlama ilaçlama geneli kapsadığı için tüm saklanma alanları ve dolaşma istikametlerini etkileyeceği için bu böcekleri çok daha kısa sürede ortamdan arındırma özelliğine sahiptir.

Atlas Türk böcek ilaçlama firması olarak kulağakaçan ilaçlama ve diğer böcekler ile mücadelede en etkili ilaçları tercih ediyoruz. İsteğiniz doğrultusunda spreyli kokusuz veya kokulu ilaçlama ya da sisleme geniş kapsamlı ilaçlama servisi vermektedir. Yaşadığınız tüm böcek şikayetlerinde ilaçlama desteği alarak yaşadığınız böcek şikayetlerinden güven içinde kurtulabilirsiniz. Küçük sorunları ertelemek büyük zararlara neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir